21.YIL @satturkeycom        SatTurkey Uydu

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 8 Ocak’ta fırlatılan Türksat 5A haberleşme uydusunun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılımıyla yarın Türksat AŞ'nin Gölbaşı yerleşkesinde düzenlenecek törenle dünyaya hizmet vermeye başlayacağını bildirdi.
Karaismailoğlu, AA muhabirine, Türkiye'nin uydu teknolojilerinde olduğu gibi uzay çalışmaları alanında da hızını yükselttiği bu dönemde, yeni ve yerli haberleşme uydularının üretim, entegrasyon, test ve fırlatma süreçlerinin iç içe yaşandığını söyledi.
Türkiye'nin uydu ve uzay çalışmaları alanında uluslararası oyuncu olma yolunda ilerlediğini vurgulayan Karaismailoğlu, yayıncılık ve internet erişimi hizmetleri noktasında, stratejik haberleşme sistemlerini sürekli güncelleyerek, zamanın gereği olan yenilikleri vatandaşlara dünyayla eş zamanlı sunduklarını dile getirdi.
Karaismailoğlu, uydular üzerinden televizyon ve radyo yayıncılığıyla internet erişiminde ve diğer katma değerli uydu hizmetleriyle bölgede lider, dünyada marka değeri yüksek ülke olmak istediklerine dikkati çekerek, ülkenin kara, hava, demir ve deniz ulaşımı kadar uydu iletişimiyle uzaydaki güç ve etkinliğinin de çok önemli ve hayati olduğunu anlattı.
Dünyanın birçok noktası kapsama alanında olacak
Ocak ayı başında başarıyla fırlatılan Türksat 5A haberleşme uydusunun yörünge yolculuğuna devam ettiği bilgisini veren Karaismailoğlu, şunları kaydetti:
"4 Mayıs itibarıyla uzaydaki jeosenkron yörüngeye ulaşan, 5 Mayıs'ta yörünge testlerine başlanan Türksat 5A'nın test çalışmaları başarıyla tamamlandı. Uydumuz, 28 Haziran'da Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılımıyla Türksat AŞ'nin Gölbaşı yerleşkesinde düzenlenecek törenle dünyaya hizmet vermeye başlayacak. Haberleşme uydumuz hizmete girdiğinde, Türkiye ile Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Orta-Batı ve Güney Afrika'nın yanı sıra Akdeniz, Ege ve Karadeniz'i kapsama altına alacak."
Uydunun, televizyon yayıncılığıyla veri haberleşme hizmetinde Türkiye'yi dünyada yeni Ku-Band kullanan öncü ülkeler ligine taşıyacağını vurgulayan Karaismailoğlu, Türksat 5A'nın elektrikli itki sistemi sayesinde 30 yılı aşkın süreyle TV yayıncılığı ve haberleşme alanlarında hizmet sağlayacağını bildirdi.
Karaismailoğlu, Türkiye'nin haberleşme uydu trafiğinin bundan sonra da artacağını sözlerine ekledi.(28.06.2021)

 Türksat Network Search (Ağ Arama)    Türksat 4A, 42°E  12380 V  SR:27500 FEC 3/4

Ortadoğu ve Orta Asya'da Türksat 2A, 42°E 12423 H 30000 3/4

Türksat 5A, 31 derece doğu yörüngesine ulaştı
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, ocakta fırlatılan Türksat 5A haberleşme uydusunun dün itibarıyla 31 derece doğu yörüngesine ulaştığını belirterek, "Türksat 5A'nın bir ay kadar test çalışmaları devam edecek.
Uydumuz, hazirandan sonra dünyaya hizmet vermeye başlayacak." dedi.
Karaismailoğlu, AA muhabirine, Türkiye'nin uydu teknolojilerinde olduğu gibi uzay çalışmaları alanında da hızını yükselttiği bugünlerde, yeni ve yerli haberleşme uydularının üretim, entegrasyon, test ve fırlatma süreçlerinin iç içe yaşandığını söyledi.
Türkiye'nin uydu ve uzay çalışmaları alanında uluslararası oyuncu olma yolunda ilerlediğini vurgulayan Karaismailoğlu, yayıncılık ve internet erişimi hizmetleri noktasında, stratejik haberleşme sistemlerini sürekli güncelleyerek, zamanın gereği olan yenilikleri vatandaşlara dünyayla eş zamanlı sunduklarını bildirdi.
Karaismailoğlu, uydular üzerinden televizyon ve radyo yayıncılığıyla internet erişiminde ve diğer katma değerli uydu hizmetleriyle bölgede lider, dünyada marka değeri yüksek ülke olmak istediklerini ifade ederek, ülkenin kara, hava, demir ve deniz ulaşımı kadar uydu iletişimiyle uzaydaki güç ve etkinliğinin de çok önemli ve hayati olduğunu dile getirdi.
Ocak ayı başında başarıyla fırlatılan Türksat 5A haberleşme uydusunun yörünge yolculuğuna devam ettiği bilgisini veren Karaismailoğlu, şöyle konuştu:
"Türksat 5A uydumuz, 3 Mayıs itibarıyla 31 derece doğu yörüngesine ulaştı. Türksat 5A'nın bir ay kadar test çalışmaları devam edecek. Uydumuz, hazirandan sonra dünyaya hizmet vermeye başlayacak. Haberleşme uydumuz hizmete girdiğinde, Türkiye ile Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Orta-Batı ve Güney Afrika'nın yanı sıra Akdeniz, Ege ve Karadeniz'i kapsama altına alacak."
"UYDUMUZ, TÜRKİYE'Yİ YENİ KU-BAND KULLANAN ÖNCÜ ÜLKELER LİGİNE ÇIKARACAK"
Uydunun, televizyon yayıncılığıyla veri haberleşme hizmetinde, Türkiye'yi dünyada yeni Ku-Band kullanan öncü ülkeler ligine taşıyacağını vurgulayan Karaismailoğlu, Türksat 5A'nın elektrikli itki sistemi sayesinde 30 yılı aşkın süreyle TV yayıncılığı ve haberleşme alanlarında hizmet vereceğini anlattı.
Karaismailoğlu, Türkiye'nin haberleşme uydu trafiğinin bundan sonra da artacağını belirterek, "Üretim süreçlerinde sona yaklaşılan Türksat 5B haberleşme uydusunu da bu yılın 4'üncü çeyreğinde uzaya fırlatmayı hedefliyoruz." ifadelerini kullandı.
Türksat 5B'nin 42 derece doğu yörüngesinde hizmet vereceğini kaydeden Karaismailoğlu, bu uydunun önde gelen özelliklerinden birinin de Türksat'ın mevcut Ka-Band veri haberleşme kapasitesini 15 kat daha artırması olacağını bildirdi.
Kara, hava ve deniz araçlarına gelişmiş veri haberleşme hizmeti sunacak Türksat 5B sayesinde ticari gemi ve hava ulaşım pazarına odaklanılacağına dikkati çeken Karaismailoğlu, Türksat 5B ile Orta Doğu'nun tamamı, Basra Körfezi, Kızıldeniz, Akdeniz, Kuzey ve Doğu Afrika, Nijerya, Güney Afrika ve yakın komşu ülkelerin kapsama alanında yer alacağı bilgisini verdi.
Karaismailoğlu, milli imkanlarla geliştirilip üretilme çalışmaları süren Türksat 6A haberleşme uydusunun üretim ve entegrasyon süreçlerinin yoğun şekilde devam ettiğini belirterek, "Türksat 6A'yı 2022 yılında uzaya göndermeyi planlıyoruz." dedi.(29.05.2021)
Çin, dev radyo teleskobunu uluslararası gök bilimcilerin kullanımına açtı
Çin, dünyanın en büyük tek antenli Beş Yüz Metre Açıklıklı Küre Teleskobu'nu (FAST) uluslararası araştırmacıların kullanımına açtığını duyurdu.Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Çunying, Twitter üzerinden, dünyanın en büyük tek çanak ve hassas radyo teleskobu FAST’i uluslararası gök bilimcilerin kullanımına sunduğunu açıkladı.
Çin Ulusal Astronomik Gözlemevlerinden (NAO) yapılan açıklamada ise dünyanın dört bir yanından gökbilimcilerin gözlemlerini çevrimiçi olarak yapabilecekleri ifade edildi.
2016'da inşa edilen FAST, 500 metre çapındaki çanağıyla 300 metre çapındaki Arecibo'yu geride bırakarak "dünyanın en büyük radyo teleskobu" olmuştu.Radyo teleskopları, yıldızlar, galaksiler ve kara deliklerden yayılan radyo dalgalarını tespit etmek için kullanılıyor.(03.04.2021)
SpaceX'in Mars projesi Starship'in 4. deneme uçuşu da başarısız oldu
Spacex'in Mars yolculuğunda kullanılmak üzere tasarladığı roket prototipi SN11, fırlatmadan 5 dakika 49 saniye sonra infilak etti.
ABD'li uzay ve havacılık şirketi SpaceX'in Mars'a göndermeyi planladığı yeni nesil uzay aracı Starship, 4. uçuş denemesinde de başarısız olarak havada infilak etti.
SpaceX'in 4. yüksek irtifa uçuş denemesini gerçekleştirdiği yeni nesil dev uzay aracı Starship'in prototip roketinin, sisli bir havada gerçekleştirilen fırlatılışından bir süre sonra infilak ettiği anlaşılırken parçalarının kilometrelerce alana yayıldığı kaydedildi.SpaceX'e ait Youtube hesabından fırlatma görüntüleri yayınlanan uzay aracı, çıktığı 10 kilometre yükseklikten fırlatma platformuna dönüş için alçalmaya başladığı sırada iletişimin kesildiği gözlenirken SpaceX sunucusu, kısa süre sonra denemenin başarısız olduğunu anons etti.
Uzay şirketinin kurucusu ve CEO'su Elon Musk'ın diğer araçlardan farklı olarak, Mars'a aynı anda onlarca kişi gönderme hayaliyle geliştirdiği dev boyutlu Startship'in neden patladığı henüz bilinmezken SpaceX mühendisi John Insprucker, roketin uçuş testinin Youtube yayını videosunda, "Araçtaki tüm verileri kaybetmiş görünüyoruz. Ne olduğunu takımdan öğrenmemiz gerekecek" ifadelerini kullandı.Starship, ay ve Mars’a gelecekte yapılacak yolculuklarda insan ve 100 ton kargo taşımak üzere geliştirilen ağır kaldırma roketinin bir dizi prototipinden biriydi.(31.03.2021)
Uzaya gönderildi! Hedef: Amazon Yağmur Ormanla
Hindistan, Brezilya'nın ilk yer gözlem uydusu "Amazonia-1"i uzaya gönderdi. Hindistan Uzay Araştırma Örgütünden (ISRO) yapılan açıklamada, uydunun Hint yapımı PSLV roketi ile Andra Pradeş eyaletindeki Sriharikota Adası'nda bulunan Satish Dhawan Uzay Merkezi'nden fırlatıldığı bildirildi.
Açıklamada, roketin Amazonia-1 uydusunun yanı sıra ABD ve Hindistan'a ait 18 küçük uydu taşıdığı belirtildi.
Brezilya'nın bağımsız olarak tasarladığı, yaptığı ve işlettiği ilk uydu olan Amazonia-1, son yıllarda büyük yangınlarda tahrip olan Amazon Yağmur Ormanlarının uzaydan gözlenmesi açısından önem taşıyor.(05.03.2021)
Türksat 5A uydusu haziranda devrede
8 Ocak’ta uzaya fırlatılan Türksat 5A uydusunun yörüngesine ulaştıktan sonra testlerinin yapılacağını ifade eden Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, yörüngesine yolculuğu devam eden Türksat 5A’nın elektrikli itki motorları kullanılarak yörünge yükseltme operasyonlarının 13 Ocak’ta başarıyla yapıldığını belirtti.
Uydunun tüm alt sistemlerinin sorunsuz çalıştığını vurgulayan Karaismailoğlu, Türksat 5A’nın yerden 36 bin kilometre mesafedeki yörüngesine ulaşmasının mayıs ayının ilk günlerinde olacağını kaydetti. Karaismailoğlu, “Uydumuz yörüngesine ulaştıktan sonra, yörünge testleri yapılacak ve haziran ayı itibarıyla teslim alınıp, çalışmaya başlayacak” dedi.
GÜCÜ ARTAR
Türksat AŞ Genel Müdürlüğü’nde düzenlenen, “Ka Bant Milli Uydu Haberleşme HUB Sistemi ve Modem Geliştirilmesi Projesi” imza töreninde yaptığı konuşan Karaismailoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı Türkiye’nin Milli Uzay Programı’nın uydu ve uzay çalışmalarına ivme kazandırdığını dile getirdi. Karaismailoğlu, Türksat 5B’nin üretim çalışmalarının planlanan takvime uygun devam ettiğini, uydunun bu yılın ikinci yarısında uzaya gönderilmesinin planlandığını bildirdi. Yerli ve milli imkanlarla üretilen ilk haberleşme uydusu Türksat 6A’nın, 2022’de uzaydaki yerini alacağına dikkati çeken Karaismailoğlu, şöyle devam etti: “Ülkemiz, bugün, kendi uydularını geliştirme, üretme ve test edebilme düzeyine gelmiştir. Ülkemizin uzay alanındaki kurumsal kapasitesine büyük bir önem veriyoruz. Milli Uzay Programı kapsamında yeni nesil uydu geliştirme alanında dünyayla rekabet gücümüzü geliştiriyoruz. Uzayda izi olan ülkelerin, dünyadaki gücünün artacağına yürekten inanıyoruz.”
15 KAT ARTACAK
Türksat 5B uydusunun en önemli özelliğinin, sahip olduğu 53 Gbps kapasiteli Ka Bant haberleşme sistemi olduğunu aktaran Karaismailoğlu, “Ka Bant sistemiyle mevcut geniş bant veri haberleşme kapasitemiz yaklaşık 15 kat artırılmış olacak” dedi.(28.02.2021)
NASA, Perseverance'tan gelen Mars'ın yakın çekim fotoğraflarını yayımladı
Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA, "Perseverance" adlı keşif aracının Mars'a iniş yapmasından yaklaşık 24 saat sonra Kızıl Gezegen'den gelen yakın çekim fotoğraf karelerini yayımladı
NASA tarafından kamuoyuna yayımlanan fotoğraflarda, "Perseverance" adlı keşif aracının iniş anının hemen öncesini gösteren ve gezegenin yüzeyinin oldukça net görüldüğü bir kare de yer aldı.
Yayımlanan diğer karelerde keşif aracının indiği bölgenin yapısı dikkat çekerken, NASA yetkilileri, söz konusu görselleri "Bu, daha önce görmediğimiz bir şey." sözleriyle tanımladı.
AA'nın aktardığı habere göre; 25 kamera ve 2 mikrofonu olduğu belirtilen "Perseverance"in bu ekipmanlarının inişten hemen önce aktif hale getirildiği kaydedildi.
NASA'nın bir ton ağırlığındaki Rover tipi uzay aracı "Perseverance," yaklaşık 7 aylık yolculuğun ardından, perşembe günü doğu Amerika yerel saati ile 15.55'te Mars'ın Jezero Kraterine sorunsuz şekilde iniş yapmıştı.
ABD'nin "InSight" ve "Curiosity (Meraklı)" isimli iki uzay aracı Kızıl Gezegen'in yörüngesinde çalışmalarına halen devam ediyor. NASA'nın uzun vadeli hedefi 2030'lu yıllarda Mars'a insanlı bir uzay aracı gönderebilme kapasitesine ulaşmak.
https://mars.nasa.gov/mars2020/
Türksat-5A uydusu hakkında önemli açıklama! Testler sorunsuz tamamlandı
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Falcon-9 roketi ile başarılı şekilde uzaya fırlatılan Türksat-5A uydusu üzerindeki tüm operasyonların planlandığı şekilde sorunsuz sürdürüldüğünü açıkladı. 35 dakika sonra ilk sinyalin alındığını ve Türksat-5A uydusunun Türkiye saati ile 05.48'de roketten ayrıldığını anımsatan Bakan Karaismailoğlu, şunları söyledi:
"Ayrılmanın ardından ilk veriler Güney Afrika’daki istasyondan alınmış ve Türksat Gölbaşı yer istasyonuna aktarılmıştır. Uydunun kapsama alanımıza girmesini müteakip Türksat yer istasyonları üzerinden telemetri verileri doğrudan uydu üzerinden alınmaktadır. Uydumuzun yörünge yükseltmeye başlamadan önce gerçekleştirilmesi gerekli kritik adımlardan olan güneş panellerinin açılması, elektrikli itki motorlarının bulunduğu kolların açılması, itki sistemlerindeki hazırlıkların tamamlanması işlemlerinin tamamı sorunsuz gerçekleştirilmiştir. Alt sistem testlerinin sorunsuz olarak tamamlanması ile uydunun yörünge yükseltme operasyonları da başlatıldı. Türksat 5A uydusu, 31 derece Doğu yörüngesine doğru gerçekleştirdiği yolculuğunu planladığı şekilde sorunsuz sürdürmektedir."(06.02.2021)
ASELSAT 3U Küp Uydusu uzaya başarıyla gönderildi
Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, ASELSAT 3U Küp Uydusu'nun, bugün SpaceX'in roketiyle görev yapacağı yörüngesine başarıyla gönderildiğini açıkladı.
Demir, Twitter hesabından ASELSAT 3U Küp Uydusu'na ilişkin paylaşımda bulundu.
İsmail Demir, paylaşımında şu ifadelere yer verdi:
"ASELSAN tarafından İstanbul Teknik Üniversitesi ile birlikte yerli ve milli imkanlarla üniversite-sanayi iş birliği kapsamında bilimsel amaçlı olarak geliştirilen ASELSAT 3U Küp Uydusu, bugün SpaceX'in roketi ile görev yapacağı yörüngesine başarıyla gönderildi."
ASELSAT'ın kamera görev yüküyle elde edeceği görüntüyü yer istasyonuna indireceğini ve sayısal kart görev yüküyle uzay ortamı hakkında istatiksel veri toplayacağını belirten Demir, emeği geçen herkesi tebrik etti.(06.02.2021)
SpaceX dünyaya inişte patladı
Dünya’ya dönmeden önce yaklaşık 10 km yüksekliğe ulaşan Starship SN9 iniş pistine ulaşmadan önce karmaşık bir iniş manevrası gerçekleştirerek iniş pistine düştü.
SpaceX’in Starship SN9 uzay aracı uçuş testini gerçekleştirirken dünya’ya inişi sırasında patladı. Starship SN9 yerel saatle 15:25’te Teksas'taki Boca Chica tesisinden fırlatıldı. Dünya'ya dönmeden önce yaklaşık 10 km yüksekliğe ulaşan Starship iniş pistine ulaşmadan önce karmaşık bir iniş manevrası gerçekleştirerek iniş pistine düştü ve patlamaya neden oldu.
Fırlatmanın ardından planlandığı gibi dünyaya dönmesi beklenen roket, gelecekteki görevlerde uzaya yapılacak olan dünya atmosferinden geri dönüşü simüle etmek için yaptığı manevradan sonra iniş hızını yavaşlatamadı. Fırlatıldıktan yaklaşık 6 dakika 26 saniye sonra iniş geçtiği sırada yere çarparak patladı.
ARIZALAR BEKLENİYOR
SpaceX'in Ceo’su Elon Musk, şu anda çok fazla test uçuşu olduğunu ve arızaların beklendiğini belirtti. SpaceX, roket fırlatma lansmanından önce web sitesinde yayınladığı bir gönderide, Starship için güvenli bir iniş gerçekleştirmenin hem önemini hem de zorluğunu vurgulamıştı.
SpaceX’in daha sonra insanları Mars’a götürmek için tasarlanan Starship prototipini fırlatmak ve indirmek için başka bir girişimde bulunulması bekleniyor. (06.02.2021)

Değerli Dostlar LETGO  üzerinden alışveriş yaparken lütfen dikkatli olun.

 

LETGO imkanlarını kullanarak insanların dolandıranlardan birini paylaşıyoruz.

Güven esaslı ödemeyi aşağıdaki  kişiye yaptık. Kargo Bilgisi Paylaşacağını söyledi.

 

ALICI ÜNVANI: Rahman VATANLI

ALICI HESAP/IBAN/K.KARTI NO: TR73 0001 5001 5800 7309 6399 47 (Vakifbank)

TEL: 0531 9970729

 

Tüm iyi niyetimize rağmen ÜRÜNÜ göndermedi.

Arkadaşlarımızın elindeki fazla notebookları güncelleyip ihtiyaç sahiplerine veriyorduk.

Bu çabamızı kendisine de söylememize rağmen bizi dolandırmayı tercih etti.

Bu sayfa 21 yıldır yayında. Kendi adımıza hiç talebimiz olmadı.

Ama bu tip kişilerin cezasız kalmaması önemli.

Bu konuda yapabileceği veya bizim ne yapmamız gerektiği konusunda yol gösterecek sayfa ziyaretçilerimize şimdiden teşekkür ederiz. info@satturkey.com      

Türksat 5A uydusu fırlatıldı!
Türkiye'nin 5'inci nesil uydusu Türksat 5A, Türkiye saatiyle 05:15'te ABD'nin Florida eyaletindeki Cape Canaveral üssünden Elon Musk'ın sahibi olduğu SpaceX firmasına ait Falcon 9 roketiyle hizmet vereceği yörüngeye fırlatıldı.
Türkiye saatiyle 04.28'de yapılacağı planlanan uydunun fırlatılışı, hava şartları nedeniyle yaklaşık 1 saat ertelenerek Türkiye saatiyle 05.15'te gerçekleşti.
30 YIL UZAYDA HİZMET VERECEK
İstasyonlar aracılığıyla tüm yörünge ve alt sistem kontrolleri gerçekleştirilecek uydu, daha sonra "31 derece doğu" yörüngesine yerleşerek faaliyetlerine başlayacak.
Türksat AŞ ile Airbus D&S arasında 9 Kasım 2017'de imzalanan sözleşmenin ardından üretimine başlanan Türksat 5A uydusu, manevra ömrüyle yörüngedeki frekans ve yörünge haklarını 30 yıl boyunca güvence altına alacak. Uydunun kontrolü, Gölbaşı Uydu Yer İstasyonu'na devredilecek ve buradan gönderilecek komutlarla uydu yaklaşık bir ay boyunca performans testlerine tabi tutulacak.
12 KİLOVAT FAYDALI YÜK GÜCÜYLE HİZMETE GİRECEK

Türkiye'nin 5'inci nesil uydusu Türksat 5A'nın önceki jenerasyon uydularına göre kapasitesi yüzde 45, ömrü iki kat daha fazla olacak.
Şu anda hizmet veren haberleşme uydularını destekleyecek şekilde hizmet sunacak Türksat 5A, Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Orta Batı Afrika, Güney Afrika, Akdeniz, Ege Denizi ve Karadeniz'i kapsayan bir coğrafyada 1728 Megahertz kapasiteyle televizyon yayıncılığı ve veri haberleşmesi hizmetleri sunacak.
Yeni "Ku" frekans bandına sahip bir uydu olan Türksat 5A, 12 kilovat faydalı yük gücüyle hizmete girecek.
Tamamen elektrikli itki sistemine sahip olan Türksat 5A'nın, 31 derece doğu yörüngesindeki konumuna ulaşmak için yapacağı yolculuğun yaklaşık 4 ay sürmesi ve bu yılın ikinci çeyreğinde hizmete başlaması hedefleniyor.
TÜRKSAT FİLOSUNUN EN GÜÇLÜ UYDUSU
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türksat 5A Uydusunun manevra ve hizmet ömrünün, diğer uydulara göre çok daha uzun olacağına değinerek, "Türksat filosunun en güçlü uydusu olacak 5A’daki diğer bir yenilik de ’elektrikli itki sistemi’dir. Kimyasal itki sistemine kıyasla daha az kütle oluşturan elektrikli itki sistemi sayesinde, uydumuza daha fazla haberleşme sistemi yükleme imkanı bulduk" açıklamasında bulunmuştu.
TÜRSAT 5B UYDUSUNUN HAZİRANDA FIRLATILMASI PLANLANIYOR
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türksat 5B uydusunun haziran ayında fırlatılmasının planlandığını bildirdi.

 
Türksat 5A’da geri sayım: Falcon 9 roketiyle uzaya fırlatılacak
Türkiye’nin beşinci nesil uydusu Türksat 5A, 8 Ocak’ta uzaya fırlatılacak.
Türksat AŞ’den yapılan açıklamaya göre, Türksat 5A, Türkiye saatine göre ise 8 Ocak Cuma günü saat 04.26’da uzaya gönderilecek.
SpaceX firmasına ait Falcon 9 roketiyle ABD/Florida eyaletinde bulunan Cape Canaveral üssünden fırlatılacak uydu, 31 derece doğu yörüngesinde hizmet verecek. Türksat 5A uydusu manevra ömrüyle yörüngedeki frekans ve yörünge haklarını 30 yıl boyunca güvence altına alacak.
Uydu, Türkiye, Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Orta Batı Afrika, Güney Afrika, Akdeniz, Ege Denizi ve Karadeniz’i kapsayan bir coğrafyada 1728 Megahertz kapasiteyle televizyon yayıncılığı ve veri haberleşmesi hizmetleri sunacak.
Tamamen elektrikli itki sistemine sahip olan Türksat 5A’nın, 31 derece doğu yörüngesindeki konumuna ulaşmak için yapacağı yolculuğun yaklaşık dört ay sürmesi ve bu yılın ikinci çeyreğinde hizmete başlaması hedefleniyor.(06.01.2021)
SpaceX'in roketi patladı!
Olay Boca Chica test sahasında gerçekleşti. SpaceX'in Mars yolculuğunda kullanılmak üzere tasarladığı roket prototipi test için fırlatıldı.Havada motoru arızalanan SN8 adlı roket iniş yaptığı sırada yere çarparak infilak etti.Spacex'in CEO'su Elon Musk, konuya ilişkin, olumsuz sonuca rağmen ihtiyaçları olan veriyi elde ettiklerini söyleyerek ekibini kutladı.(10.12.2020)
ABD-Avrupa ortak yapımı bir uydu uzaya fırlatıldı
ABD-Avrupa ortak yapımı bir uydu geçen ay Kaliforniya’dan yörüngeye gönderildi. Uyduyu yörüngeye SpaceX şirketinin Falcon 9 roketi taşıdı.
Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) ve Avrupa Uzay Ajansı (ESA) tarafından ortak yürütülen program kapsamında Sentinel-6 Michael Freilich uydusu, ABDnin Kaliforniya eyaletindeki Vandenberg Askeri Hava Üssünden SpaceXe ait Falcon 9 roketiyle uzaya fırlatıldı.
ABD Havacılık ve Uzay Ajansı’nın (NASA) ve Avrupa Uzay Ajansı tarafından geliştirilen uyduyla küresel çapta deniz suyu seviye ölçümünde kullanılacak. Uzaydan deniz seviyesi ölçümü 1992 yılından bu yana kesintisiz yapılıyor.Deniz seviyesi yükseklikleri suyun ısınması ve soğumasına bağlı olarak değişiyor.(10.12.2020)
Formula 1 Türkiye yarışı ne zaman, saat kaçta, hangi kanalda?


14 Kasım Cumartesi saat 12.00’de Antrenman 3 ve saat 15.00’te sıralama turları gerçekleştirilecek. Pazar günü saat 13.10’da ise F1 Türkiye GP’si canlı olarak ekranlara gelecek.

Yarış S SPORT'tan canlı olarak ekranlara gelecek.

T
ÜRKSAT 4A 12188 V SR: 27500 / DVB-S2-8PSK FEC:5/6 (13.11.2020)

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu: 5A uydumuz aralık ayı ortasında fırlatılacak
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, "5A uydumuz aralık ayı ortasında fırlatılacak. 5B'yi ise Haziran 2021 gibi planlıyoruz. 5B ile internet hızı 56 gigabayta çıkacak" dedi.
Karaismailoğlu, "5A uydumuz aralık ayı ortasında fırlatılacak. 5B'yi ise Haziran 2021 gibi planlıyoruz. 5B ile internet hızı 56 gigabayta çıkacak" ifadelerini kullandı.(12.11.2020)
Çin dünyanın ilk 6G test uydusunu yörüngeye fırlattı


Çin, dünyanın ilk 6G uydusunu, teknolojiyi test etmek için yörüngeye fırlattı.
BBC'nin haberinde, 6G uydusunun, Şanşi bölgesinde Taiyuan Uydu Fırlatma Merkezi'nden Uzun Yürüyüş-6 roketiyle başarılı bir şekilde uzaya fırlatıldığı belirtildi. Haberde 6G'nin yanı sıra 12 uydunun daha yörüngeye gönderildiği vurgulandı.
6'ncı nesil iletişimin ana unsurlarından biri olacak yüksek hız teknolojisinin, yörüngeye gönderilen 6G uydusuyla sınanacağı ifade edildi.AsiaTimes'ın haberinde de 6G'nin, daha küçük güç çıkışıyla uzak mesafede kayıpsız iletişimi sağlayarak 5G'den 100 kat hızlı olmasının beklendiğinin altı çizildi.6G uydusunun aynı zamanda, mahsul afetlerini gözlemleme, orman yangınlarını önleme, ormancılık ve su kaynaklarını kontrol etmeye yarayan optik uzaktan algılama sistemi taşıdığı kaydedildi.(12.11.2020)

Çamlıca Kulesi'nden yayın başladı

 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, son rötuşları yapılan Küçük Çamlıca TV-Radyo Kulesi’nde, 1 Eylül’de yapılan ilk testlerin ardından ikinci testlerin de 7 Eylül’ü 8 Eylül’e bağlayan gece yapılarak, tamamlandığını söyledi. Bakan Karaismailoğlu, Küçük Çamlıca TV-Radyo Kulesi'ne ilişkin yaptığı açıklamada, kulenin büyük öneme sahip bir proje olduğunun altını çizerek, yatırım ile öncelikle radyo vericileri olmak üzere, zaman içinde televizyon vericilerinin de tek bir kule üzerinde toplanacağını vurguladı.
Küçük Çamlıca Kulesi’nde yapılan ikinci yayın testlerinin tam başarıyla tamamlandığını belirterek, “99 radyonun aynı anda gerçek yayın testleri yapıldı ve tüm radyoların testleri başarı ile gerçekleştirildi" dedi. Karaismailoğlu, radyoların yayınlarını artık Çamlıca Kulesi’nden yapmaya başladığını ve sürecin radyocular ile birlikte yürütüldüğünü bildirerek, “Bu haftadan itibaren Çamlıca’daki antenleri kaldırmaya başlıyoruz. 2021 yılından itibaren artık Çamlıca’da anten göremeyeceğiz. Yılın sonuna kadar yedek kulemizi de yaparak hizmete alacağız” ifadelerini kullandı.(4.10.2020)

Türksat 5A uydusunu SpaceX uzaya gönderecek
ABD'li ünlü girişimci Elon Musk’ın sahip olduğu özel girişim uzay ve havacılık taşımacılığı şirketi SpaceX, 30 Kasım’da Türk uydusu Türksat 5A’yı uzaya gönderecek.
Türkiye, Ortadoğu, Avrupa, Kuzey ve Güney Afrikayı kapsayacak Türk uydusunu şirketin Falcon 9 mekiği uzaya taşıyacak. Airbus tarafından Türkiye için üretilen uyduyu taşıyacak olan Falcon 9 mekiği, ABDnin Florida eyaletine bağlı Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonundan 30 Kasım 2020 tarihinde uzay yolculuğuna başlayacak
.(20.09.2020)
Amerikan roket, uydu ve uzay mekiği üreticisi SpaceX, Arjantin'e ait yer gözlem uydusunu uzaya taşıdı.
Amerikan roket, uydu ve uzay mekiği üreticisi SpaceX, Arjantin'e ait yer gözlem uydusunu uzaya taşıdı.
"Space.com" internet sitesinde yer alan habere göre, Arjantin'e ait yer gözlem uydusu "Saocom-1B", SpaceX üretimi Falcon 9 roketiyle Florida'daki Cape Canaveral Uzay Üssü'nden fırlatıldı.
Uydu, daha çok petrol sızıntısı tespiti ve doğal afetlerin etkilerinin hafifletilmesi amacıyla kullanılacak.
Arjantin gözlem uydularının ilki "Saocom-1A", Ekim 2018'de ABD'nin Californiya eyaletindeki Vandenberg Hava Kuvvetleri Üssü'nden başarılı şekilde uzaya fırlatılmıştı.(02.09.2020)
SpaceX, 58 Starlink uydusunu daha uzaya gönderdi
SpaceX, dün akşam gerçekleştirilen fırlatma görevinde 58 Starlink internet uydusunu ve Planet şirketinin 3 SkySat gözlem uydusunu yörüngeye fırlattı.
Elon Musk'ın sahibi olduğu SpaceX şirketi, dünyanın ulaşılamayan her noktasına internet götürme projesi kapsamında, geçtiğimiz aylarda toplam 597 adet Starlink internet uydusunu uzaya göndermişti..
Şirket, her sene yeni Starlink uyduları fırlatarak Dünya yörüngesinde internet ağı kuracak ve buradan Dünya'ya internet erişimi sağlayacak.
SpaceX, ABD'nin Florida eyaletinde bulunan Cape Canaveral Üssü’nden 58 Starlink uydusunu daha Falcon 9 roketiyle uzaya gönderdi. Ayrıca rokette, Kaliforniya merkezli uydu görüntüleme şirketi Planet'ın 3 SkySat uydusu da vardı.
Uyduları fırlatan yeniden kullanılabilir Falcon 9 roketi, geri dönerek okyanustaki drone gemisine iniş yaptı.
Spacex şirketine 10 milyar dolara mal olacak Starlink projesi başarılı bir şekilde hayata geçirilirse, dünyanın en ıssız noktasına bile şu ankinden 40 kat daha hızlı internet hizmeti sağlanacak.
SpaceX'in son görevde kullandığı B1049 kod adlı Falcon 9 roketi, toplamda 6 kez havalanıp Dünya'ya geri inerek en çok kullanılan roket olma unvanına sahip oldu.
Ayrıca bu görevle birlikte SpaceX, 100. fırlatma görevini gerçekleştirerek tarihi bir dönüm noktasını geride bıraktı.
Yıl sonuna kadar ise toplamda 1.500 Starlink uydusunun yörüngeye yerleştirilmesi planlanıyor.(19.08.2020)
RASAT yörüngedeki 9. yılını tamamladı
TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü tarafından tasarlanan ve üretilen, Türkiye'nin ilk yerli yer gözlem uydusu RASAT, yörüngedeki 9'uncu yılını geride bıraktı.
RASAT Araştırma Uydusu, Türkiye’nin ve TÜBİTAK UZAY’ın BiLSAT uydusundan sonra sahip olduğu ikinci uzaktan algılama uydusudur.
Yüksek çözünürlüklü optik görüntüleme sistemine ve Türk mühendislerce tasarlanıp geliştirilen yeni modüllere sahip olan RASAT, Türkiye’de tasarlanıp üretilen ilk yer gözlem uydusu olma özelliğine sahip.Rusya'dan 17 Ağustos 2011'de fırlatılan ve hiçbir sınırlama olmadan dünyanın her yerinden görüntü alabilen RASAT, 93 kilogram ağırlığında ve dünyanın çevresini 98 dakikada turluyor.
RASAT'ın aldığı görüntüler 7,5 metre siyah-beyaz ve 15 metre çok bantlı konumsal çözünürlükte olurken, her bir çerçeve görüntüsü 30 kilometreye 30 kilometre boyutlarında bulunuyor. Uydudan, 960 kilometre uzunluğuna kadar da şerit görüntü alınabiliyor.Tasarım ömrü 3 yıl olarak öngörülen ve 700 kilometre irtifada başarıyla görev yapan RASAT, bugün itibarıyla yörüngesindeki 9'uncu yılını başarıyla tamamladı.Böylece uydu, Türk mühendislerinin ve teknisyenlerinin uzay ortamında uzun süre dayanabilen bir uydu üretebileceğini de kanıtlamış oldu.Gözlem uydusu, bu süre boyunca yörüngesinde 47 bin 943 tur attı, 3 bin 202 görüntüleme görevini tamamladı ve toplam 16 milyon 813 bin 800 kilometrekarelik bir alanı görüntüledi.
RASAT'ın görev planlaması doğrultusunda her yıl tüm Türkiye'yi kapsayacak biçimde alınan ham görüntüler, TÜBİTAK UZAY bünyesinde bulunan yer istasyonuna da indiriliyor.Daha sonra bu görüntüler işlenerek Gezgin Portalı'na aktarılıyor. Görüntülere göz atmak için www.gezgin.gov.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.(19.08.2020)
Güney Kore, Ay yörüngesine yeni nesil uydular konuşlandıracak
Güney Kore, 2022'ye kadar iki uzay roketi fırlatarak Ay yörüngesine yeni nesil uydular konuşlandırmayı planlıyor.
Güney Kore ajansı Yonhap'ın haberine göre Bilim ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, uzaya yerli uzay roketi fırlatılması ve gönderilen uyduların geliştirilmesi çalışmalarının hedeflerine ulaşması için çabaların iki katına çıkaracağı bildirildi.
Açıklamada, bu kapsamda yerli üretilecek, 300 ton ağırlığındaki iki adet "Nuri" isimli uzay roketinin 2021-2022 yıllarında fırlatılarak yeni nesil uyduların Ay'ın yörüngesine konuşlandırılacağı belirtildi.
Roketlerin başarılı şekilde uzaya gönderilmesinin önemine vurgu yapılan açıklamada, bunun birden fazla uydu göndermek için gereken teknik bilgilerin elde edilmesine zemin hazırlayacağı ifade edildi.
Güney Kore'nin 2029'da daha güçlü roketler fırlatmak amacıyla gelecek yıl bir roket üretim programı daha başlatması bekleniyor.Ülkenin ilk askeri amaçlı iletişim uydusu "Anasis-II", SpaceX üretimi "Falcon 9" roketiyle Florida'daki Cape Canaveral Uzay Üssü'nden dün fırlatılmıştı.(8.08.2020)
Çin, Mars keşif araçlarını uzaya yolladı
Çin'in resmi haber ajansı Xinhua'da yer alan habere göre, "Tianwen-1" adı verilen Mars görevi kapsamında Kızıl Gezegen'in yörüngesinde keşif faaliyeti yürütecek bir uydu ile yüzeyine inecek bir robotik gezginci araç, Long March-5 roketiyle fırlatıldı.
Uydu ve gezginci robotun, ülkenin güneybatısında Hainan Adası'ndaki uzay merkezindeki fırlatılıştan 45 dakika sonra, Dünya yörüngesinde, Mars'a transfer edileceği konuma ulaştığı bildirildi.
Keşif araçlarının 7 aylık bir yolculuğun ardından Kızıl Gezegen'e ulaşması planlanıyor.
Çince "göklerdeki hakikati aramak" anlamına gelen "Tianwen" misyonu, adını milattan önce (M.Ö.) 4. yüzyılda yaşayan Çinli şair Qu Yuan'ın dizelerinden alıyor.(23.07.2020)
Airbus, SpaceDataHighway’i ikinci uydu ile genişletiyor
Airbus’ın SpaceDataHighway takımuydusunun ikinci uydusu olan EDRS-C, 15 Temmuz 2020’de yetkilendirme testlerini tamamladı ve operasyonel hizmet vermeye hazır hale geldi. Ağustos 2019’da başarılı bir şekilde piyasaya sürüldükten ve 31 derece doğudaki jeostatik yörünge yuvasına yerleştikten sonra, yörünge içi testler yapıldı ve Copernicus programının Sentinel Dünya gözlem uyduları ile lazer iletişim bağlantıları kuruldu.
EDRS-C iletim kapasitesini iki katına çıkarırken takımuydu artık iki gözlem uydusundan aynı anda veri aktarabiliyor. İlave kapasite, şirketin daha fazla müşteri ihtiyaçlarını karşılamasına da imkan sağlayacak. 2030 yılına kadar yaklaşık 15 adet uydu, SpaceDataHighway’in çok yüksek bant genişliği veri bağlantısını kullanabilecek
.(23.07.2020)
Airbus, SpaceDataHighway’i ikinci uydu ile genişletiyor
Airbus’ın SpaceDataHighway takımuydusunun ikinci uydusu olan EDRS-C, 15 Temmuz 2020’de yetkilendirme testlerini tamamladı ve operasyonel hizmet vermeye hazır hale geldi. Ağustos 2019’da başarılı bir şekilde piyasaya sürüldükten ve 31 derece doğudaki jeostatik yörünge yuvasına yerleştikten sonra, yörünge içi testler yapıldı ve Copernicus programının Sentinel Dünya gözlem uyduları ile lazer iletişim bağlantıları kuruldu.
EDRS-C iletim kapasitesini iki katına çıkarırken takımuydu artık iki gözlem uydusundan aynı anda veri aktarabiliyor. İlave kapasite, şirketin daha fazla müşteri ihtiyaçlarını karşılamasına da imkan sağlayacak. 2030 yılına kadar yaklaşık 15 adet uydu, SpaceDataHighway’in çok yüksek bant genişliği veri bağlantısını kullanabilecek.(23.07.2020)
Airbus, Skynet 6A uydusu için sözleşme imzaladı
Airbus Defence and Space, İngiltere Savunma Bakanlığı (MOD) ile Skynet filosunu genişletmek ve geliştirmek için bir sözleşme imzaladı.
Sözleşme, 2025 yılında piyasaya sürülmesi planlanan askeri haberleşme uydusu Skynet 6A'nın geliştirilmesi, üretimi, siber koruma, montaj, entegrasyon, test ve lansmanı içeriyor.
Anlaşma aynı zamanda mevcut Skynet 5 sistemine teknoloji geliştirme programları, yeni güvenli telemetri, izleme ve komut sistemleri, fırlatma, yörünge testi ve zemin segmenti güncellemelerini de içerecek. İmzalanan anlaşma 500 milyon Pound’dan fazla değer taşıyor.
Airbus tarafından yönetilen Skynet 5 programı, 2003 yılından bu yana İngiltere Savunma Bakanlığı’na küresel operasyonları destekleyen bir askeri iletişim hizmet paketi sundu. Airbus, 1974'ten beri tüm Skynet fazlarında yer alıyor ve bu faz, İngiltere’nin uzay üretimine olan bağlılığını gösteriyor. Son program, eski Skynet 4 uydularını kullanarak ve ardından 2007-2012 yılları arasında yapılan Skynet 5A, 5B, 5C ve 5D uydularının hizmete girmesinden önce tamamen yenilenmiş bir yer şebekesi ile güçlendirilerek başlatılacak.
Skynet 5 programı, Savunma Bakanlığı için teknik ve hizmet risklerinin birçoğunu azaltıp ortadan kaldırırken, İngiltere güçlerine güvenli bir uydu haberleşme (satcom) hizmeti ve yenilik sağladı. Yıllardır son derece güvenilir bir Skynet hizmeti sunan Airbus ekipleri, Skynet uydularının ömrünü uzun yıllar boyunca önemli ölçüde uzatmayı başardı.(23.07.2020)
Birleşik Arap Emirlikleri Mars'a uydu gönderiyor
Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) gezegenin hava durumunu ve iklimi üzerinde çalışmalar yapmak için Mars'a bir uydu yollamaya hazırlanıyor.
1,3 tonluk Hope (Umut) adı verilen uydu, Japonya'nın Tanegaşima uzay üssünden bir H-2A roketiyle fırlatılacak.
Uydu, 500 milyon kilometrelik yolculuk sonunda, Şubat 2021'de BAE'nin kuruluşunun 50. yıldönümünde Mars'a ulaşabilir.
Fırlatmanın, Perşembe günü Türkiye saatiyle 22:43'te yapılması planlanıyor.
Uydunun Çarşamba günü fırlatılması planlanıyordu, ancak kötü hava koşulları tahmini nedeniyle ertelendi.
Hope, bu ay Mars'a gönderilecek üç araçtan biri. Hem ABD hem de Çin'in Mars'ın yüzeyinde dolaşacak araçlarındaki hazırlıklarda son aşamaya gelindi. (17.07.2020)
Rocket Lab'in Elektron roketiyle yaptığı uydu fırlatışı başarısız oldu
Faaliyetlerini Yeni Zelanda'da yürüten ABD'li roket üreticisi ve fırlatma hizmetleri sağlayıcısı Rocket Lab'in Elektron roketiyle yaptığı uydu fırlatışının başarısız olduğu bildirildi.
"Space.com" internet sitesinde yer alan habere göre, 7 küçük uydu taşıyan Elektron roketi, Yeni Zelanda'nın kuzeyindeki Mahia Yarımadası'ndan fırlatılmasından 6 dakika sonra ikinci aşama itici roketin alev alması nedeniyle yörüngeye ulaşamadı.
Şirketten yapılan açıklamada, roketin taşıdığı, Planet, Cannon ve In-Space Missions şirketlerine ait gözlem uydularının kaybedildiği bildirildi.
Şirket CEO'su Peter Beck, kayıp için müşterilerden özür dilerken, kazaya yol açan sorunu çözüp yeniden güvenli fırlatışlara devam etmek üzere çalıştıklarını belirtti.
- Şirket, hafif uyduları düşük maliyetle uzaya fırlatıyor
Rocket Lab'ın geliştirdiği Electron mekiği, ABD'li girişimci Elon Musk'ın sahibi olduğu SpaceX gibi özel mekik ve uzay aracı üreticilerinin yaptığı mekiklerin aksine ağırlığı birkaç tona ulaşan yükler yerine 150 kiloya kadarki daha hafif yükleri taşıyabiliyor.
Karbon fiber malzemeyle inşa edilen ve elektrikli bir motora sahip olan mekik, gövdesini hafif kılan bu özellikleri sayesinde daha düşük maliyetlerle uzaya fırlatılabiliyor.
Fırlatışları Yeni Zelanda'da kendi kurduğu platformdan yapan şirket, ABD Havacılık ve Uzay Ajansı NASA ile 2021'de Ay'a bir küp uydu yollamak üzere sözleşme imzalamıştı.(17.07.2020)
İsrail uzaya casus uydu gönderdi
İsrail, askeri istihbarat sağlamak amacıyla uzaya yüksek çözünürlüklü görüntü alma özelliğine sahip casus uydu gönderdiğini duyurdu.
Savunma Bakanlığından yapılan yazılı açıklama, bakanlığın İsrail Uzay Endüstrisi ortaklığında ürettiği Ofek-16 isimli casus uydunun, ülkenin merkezindeki bir üsten yerel saatle 04.00'te fırlatıldıktan sonra başarılı şekilde yörüngesine yerleştiği belirtildi.
Casusluk amacıyla kullanılacak Ofek-16'nın yüksek kapasiteli elektro-optik keşif uydusu olduğu ifade edildi.
İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, Ofek-16 uydusunun Savunma Bakanlığı ve Israil Uzay Endüstrisi için önemli bir başarı olduğuna işaret ederek, "İsrail'in yeteneklerini her cephede, her yerde güçlendirmeye ve sürdürmeye devam edeceğiz." ifadesini kullandı.Yerel basın, uydunun İran'ın nükleer faaliyetlerini gözetleme amacıyla kullanılacağını yazdı.(17.07.2020)

 
SpaceX, Bugün 57 Starlink Uydusunu Daha Yörüngeye Fırlatacak
ABD’li özel uzay şirketi SpaceX, Starlink projesi kapsamında 57 uydusunu daha bugün Falcon 9 roketiyle yörüngeye fırlatacak. Fırlatış, SpaceX’in ve NASA’nın kanalları aracılığıyla canlı olarak izlenebilecek.
Geçtiğimiz çarşamba günü SpaceX, 57 adet Starlink uydusunun gönderileceği görevi son anda iptal etmişti. Şirketin görevi iptal etmesinin ardında yatan sebebinse hava şartları olduğu açıklanmıştı. İptal kararının ardından SpaceX, 57 uydunun fırlatılacağı tarihi belirledikten sonra açıklayacağını duyurmuştu.
İptal kararından sonraki gün SpaceX, Twitter’dan paylaştığı açıklamada görevin yeni tarihini duyurdu. Buna göre fırlatma, 11 Temmuz TSİ 17:54’de, yani bugün bundan birkaç saat sonra gerçekleşecek.(12.07.2020)
TÜRKSAT 5A’nın Ekim ayında uzaya fırlatılacağını açıklandı.
Ülkemizin üçü haberleşme üçü de gözlem amaçlı 6 aktif uydusu bulunuyor.
TÜRKSAT tarafından yapılan bu yatırımlar sayesinde Asya, Avrupa ve Afrika’da 118 ülkede yaşayan 3 milyar insana ulaşan uydu kapasitesine sahip.TUSAŞ bünyesinde uydu ve ekipman seviyesi tasarım, analiz, üretim, montaj, entegrasyon ve test faaliyetlerine yönelik altyapı ve kabiliyetler kazanıldı
Türkiye’nin yörünge haklarının korunup, uydu filosunu genişletmek kapsamındaki çalışmalar TÜRKSAT tarafından kesintisiz olarak sürdürülüyor TÜRKSAT 5A uydusunun uzay şartlarına uygun performans testleri devam edildiğini , “Bu doğrultuda TÜRKSAT 5A uydusunu eylül ayında fırlatma merkezine yerden teslim ederek, ekim ayı başında uzaya göndermeyi planlanıyor
Ayrıca TÜRKSAT 5B uydusunu 2021’in ikinci çeyreğinde, Türkiye’nin ilk yerli mühendislik ve tasarımıyla yapılan uydu projesi TÜRKSAT 6A’yı ise 2022’de uzaya göndermeyi hedefliyor. TÜRKSAT 6A haberleşme uydusu, mali kaynağı, tasarımı ve yazılımı tamamen yerli olan bir proje.Tüm çalışmalar nihayetine erdiğinde ve uydularımız uzaya ulaştığında ülkemiz, görüntü, ses ve data iletişimi ile birlikte diğer katma değerli hizmetlerimizle dünyada söz sahibi olacak. 2022’de uydu filomuzla Güney Amerika, Kuzey Amerika’nın doğusu, Avrupa, Asya ve Afrika’nın tamamı ile Avustralya’nın batısını kapsama alanımıza katmayı planlıyor. Bu hedefleri gerçekleştirdiğimizde dünya nüfusunun yüzde 91’ine Türk uyduları aracılığıyla erişim imkanı sağlayacak.(09.07.2020)
Çin, uzaya yüksek çözünürlüklü görüntü alma özelliğine sahip uzaktan algılama uydusu gönderdi.
Xinhua ajansının haberine göre, ülkenin kuzeyindeki Şanşi eyaletindeki Taiyüen Uydu Fırlatma Merkezi’nden Long March (Uzun Yürüyüş) - 4B roketiyle fırlatılan uydu önceden planlanan yörüngesine girdi.
Teknik özelliklerine ilişkin bilgi verilmeyen uzaktan algılama uydusu, Çin ve yakın coğrafyasından yüksek çözünürlüklü görüntü alacak.
Uydu, doğal kaynaklar, acil durum yönetimi, tarım, çevre, ekoloji, orman ve mera gibi alanlarda kullanılacak.Fırlatma, Long March serisi roketlerin 337’inci misyonu oldu.
ABD ve Rusya'dan sonra dahil olduğu "uzay yarışında", son dönemdeki hızlı gelişimiyle öne çıkan Çin, uzaktan algılama uyduları, küresel konumlandırma ve gözlem uyduları, yörüngede daimi uzay istasyonu inşası, Ay çalışmaları, Mars ve Jüpiter’i keşif gibi iddialı projeleriyle 2045’te "uzayın lideri" olmayı hedefliyor
.(09.07.2020)
Sentinel-2A, 5 yılda 1.2 milyar kilometre yol kat etti
Sentinel-2A, Dünya yörüngesinde 26.000’in üzerinde dönüş gerçekleştirdi ve çevremizi daha iyi anlamamızı ve yönetmemizi sağlamak için yaklaşık 1.2 milyar kilometre yol kat etti.
23 Haziran 2015 tarihinde fırlatılmasından bu yana Airbus yapımı Copernicus Sentinel-2A uydusu, tarım ve ormancılık yönetimi de dahil olmak üzere pek çok hizmet ve uygulama için yüksek çözünürlüklü optik görüntü sunuyor. 7 Mart 2017’de fırlatılan ikizi Sentinel-2B ile birlikte operasyonların başlamasından bu yana Sentinel-2’den gelen veriler, tüm Copernicus verilerinin yüzde 60’ından fazlasını temsil ediyor. Bu bakımdan misyon, tüm Copernicus uydu ailesinin en yaygın kullanılanı haline geldi.
Copernicus Sentinel-2 uydularının her ikisi de, Dünya’nın kara kütlelerinin ve bitki örtüsünün ayrıntılı görüntülenmesini sağlayan 13 spektral banda sahip Airbus tarafından inşa edilen son teknoloji, geniş açılı ve yüksek çözünürlüklü multispektral görüntüleyici (MSI) taşıyor. Yüksek çözünürlük, yeni spektral yetenekler, 290 km’lik görüntüleme alanı ve tekrar ziyaret süreleri kombinasyonu ile Dünya’nın farklı manzaralarını sunuyor. Misyon, aynı yörüngedeki optimum kapsama ve veri iletimi için 180°lik mesafeye sahip iki özdeş uydudan oluşan bir takımuydu üzerine kurulu. İkisi birlikte ekvatorda her beş günde bir ve Orta Avrupa’da her üç günde bir olmak üzere tüm Dünya’nın kara alanlarını, büyük adalarını, iç ve kıyı sularını görüntüyor.
Airbus’ın sahip olduğu ve işlettiği European Data Relay System (EDRS) sayesinde büyük miktarda Sentinel-2 verisini Dünya’ya iletmek mümkün, öyle ki 2019 yılında misyon, ayda yaklaşık 390 TB veri ulaştırmış durumda. EDRS, lazer iletişim terminali taşıyan bir jeostatik uydular ve düşük Dünya yörüngesi uyduları ağı. SpaceDataHighway olarak da bilinen sistem, Sentinel-1 ve Sentinel-2 dahil olmak üzere birçok uydu için güvenli ve hızlı iletişim hizmetleri sunuyor. Özellikle çevresel izleme, acil müdahale ve güvenlik misyonları gibi kritik görevler için verilerin zamanında kullanılabilirliğine katkıda bulunuyor.
Sentinel-2A yörüngede beşinci yılını kutlarken, bir sonraki uydu çifti Copernicus Sentinel-2C ve 2D, Friedrichshafen’daki (Almanya) Airbus uydu entegrasyon merkezinde şekilleniyor. The Optical Communications Payload (OCP), ‘C’ modeline yeni entegre edildi ve son testlerini başarıyla tamamladı, ‘D’ modelinin entegrasyon faaliyetleri de paralel olarak ilerliyor.(25.06.2020)
Çin, navigasyon sisteminin son uydusunu fırlattı
 Çin, Beidou (Kuzey Yıldızı) Navigasyon Uydu Sistemi'nin (BDS) son uydusunu da uzaya gönderdi.
 Son yıllarda uzay yarışında ön plana çıkmaya devam eden ve 2022 yılında kendi uzay istasyonunu kurmayı planlayan Çin, uzaya yeni uydular göndermeye devam ediyor.
 NAVİGASYON SİSTEMİNİN SON PARÇASI TAMAMLANDI

 2000 yılından bu yana faaliyet gösteren sınırlı bir test sistemi ve şu anda yapım aşamasında olan bir tam ölçekli küresel navigasyon sistemi gibi iki ayrı uydu takımından oluşan Beidou'nun, son parçası da tamamlandı.
 Çin, Beidou Navigasyon Uydu Sistemi'nin son uydusunu da başarılı bir şekilde uzaya gönderdi.
 in'in güneybatısında bulunan Sichuan eyaletindeki Xichang Uydu Lansman Merkezi'nden fırlatılan uydu, Beidou ailesinin 55'inci uydusu oldu.
 Beidou sistemi, geleneksel konumlandırma navigasyonu, uydu tabanlı geliştirme, hassas konumlandırma hizmetleri, arama-kurtarma ve kısa mesaj iletişim hizmetleri sunuyor.Proje çerçevesinde uzaya gönderilen Beidou-1 uyduları Çin'e, Beidou-2 uyduları Çin ve bölge ülkelerine, Beidou-3 uyduları da dünya geneline navigasyon hizmeti verecek.Çin, Beidou Navigasyon Sistemi ile ABD'nin "GPS", Rusya'nın "GLO NASS", Avrupa'nın ise "Galileo" küresel navigasyon uydu sistemleriyle rekabet edecek.(24.06.2020)
Güneş'in ilk kez yakınından geçti, 77 milyon kilometre yaklaştı
Avrupa Uzay Ajansının (ESA) Güneş keşif uydusu, kutup bölgelerini kat eden yörüngesi üzerinde ilk yakın geçişini gerçekleştirdi.Avrupa Uzay Ajansının (ESA) Güneş keşif uydusu, kutup bölgelerini kat eden yörüngesi üzerinde ilk yakın geçişini gerçekleştirdi."Space.com" internet sitesinde yer alan habere göre, Güneş etrafında ilk turuna başlayan uydu, dün, yörüngesi üzerinde Güneş'e en yakın olduğu günberi konumuna ulaştı.
Uydu, bu konumda 77 milyon kilometre yaklaştığı Güneş'i fotoğrafladı. Bu, bugüne dek Güneş'in fotoğraflandığı en yakın konum olarak kayıtlara geçti.ESA uydusu, çektiği fotoğrafları gelecek hafta Dünya'ya yollayacak. Aralık ayında Venüs'e ulaşması beklenen uydunun bilim operasyonlarına 2021'de başlaması öngörülüyor.Güneş keşif uydusu, yörüngede izlediği özel rota sayesinde Güneş'in Dünya'dan görülemeyen kutup bölgelerini kayda almayı amaçlıyor.Uydu, 10 Şubat'ta uzaya fırlatılmıştı.NASA'nın Parker keşif uydusu çok daha yakınından geçtiği halde Güneş'i doğrudan fotoğraflayacak donanımı bulunmuyor.(19.06.2020)
Çin uzaya yer gözlem uydusu fırlattı
Xinhua ajansının haberine göre, Gao Fın- 903 yer gözlem uydusu, Çin'in Ciuçüen Uydu Fırlatma Merkezi'nden yerel saatle 15.19'da fırlatıldı.
Long March-2D taşıyıcı roketiyle yörüngesine gönderilen uydu, optik uzaktan algılama teknolojisiyle bir metre altında çözünürlükle görüntü toplayacak.
Uydu, genel anlamda arazi gözlem, şehir planlama, yol şebekelerinin tasarımı, ürün hasat tahmini, doğal afetlerin etkilerinin hafifletilmesi amacıyla kullanılacak.
Gao Fın-903 ile iki mini uydu daha yörüngeye gönderildi. Uydulardan biri gemi ve uçak seferlerine ilişkin bilgi toplayacak, diğeri nano uydu teknolojilerini test etmek için hizmet verecek.
Çin, Gao Fın projesini, yerküre üzerinde daha net görüntü sağlayabilmek amacıyla 2010'da başlatmıştı. Bu bağlamda Gao Fın-1 2013'te, Gao Fın-2 2014"te, Gao Fın-3 2016'da, Gao Fın-4 2015'te, Gao Fın-5 Mayıs 2018'de, Gao Fın-6 ise Haziran 2018'de, Gao Fın yörüngelerine gönderilmişti.(19.06.2020)
Uydu fotoğrafları Vuhan gerçeğini ortaya çıkardı
ABD'nin Harvard Üniversitesi'nde, uydu görüntüleri kullanılarak yapılan araştırma, koronavirüs salgınının Çin'de çok daha önce yayılmış olabileceğini ortaya koydu.
Harvard Tıp Fakültesi’nde, farklı yıllarda çekilmiş uydu fotoğraflarını karşılaştıran araştırmacılar, Çin’in Vuhan kentinde koronavirüsün, açıklanandan çok daha önce yayılmış olabileceği sonucuna vardıklarını açıkladı.
Araştırma ekibi, geçen sonbahar ayında, Vuhan kentindeki hastanelerin otoparkındaki araç sayısının bir önceki yıl ile karşılaştırıldığında büyük artış gösterdiğini ve bunun koronavirüs salgınından kaynaklanan bir hastane ziyareti yoğunluğu olabileceğini iddia etti.
"EKİM AYINDA BİR ŞEYLER OLUYORDU"
Boston Çocuk Hastanesi İnovasyon Başkanı olan Prof. John Bronwnstein, “Ekim ayında bir şeyler oluyordu. Açıkçası Vuhan'da, yeni koronavirüs salgınının başlangıcı olarak söylenenden çok daha önce yüksek düzeyde toplumsal bozulma yaşandı.” ifadesini kullandı.
Araştırma ekibi başkanı Brownstein, Amerikan ABC kanalına yaptığı açıklamada, istihbarat kurumlarınınkine benzer bir teknikle uydu görüntülerini analiz ettiklerinde, 2019 yazı sonunda Vuhan'daki hastanelerde yaşanan trafikte bariz bir artış gözlemlediklerini, Çin'e özel internet arama motorunda, aynı dönem yapılan tıbbi sorgulamaların da daha sonra koronavirüs ile ilişkilendirilen semptomlarla örtüştüğünü saptadıklarını belirtti.(15.06.2020)
 
Çin, Dünya'nın sıcaklığını izlemek için gözlem uydusu fırlattı
Çin, denizlerde yüzey sıcakları ve çevresel değişimleri izlemek için gözlem uydusu fırlattı.
Çin Komünist Partisinin resmi yayın organlarından Global Times gazetesinin haberine göre, Hay Yang (Okyanus)-1D uydusu Long Mach (Uzun Yürüyüş)-2C roketiyle ülkenin Şanşi eyaletindeki Taiyüen Uydu Fırlatma Merkezi’nden uzaya gönderildi.
Çin Uzay Havacılık Bilim ve Teknoloji Şirketi tarafından geliştirilen HY-1D genel anlamda okyanus çevresinden yüzey sıcaklıkları, denizde meydana gelen doğal afetlerin erken uyarıyla Çin’in kıyı sularındaki gelişmeler hakkında veri toplayacak.
Bununla birlikte gemilerin hareketlerinin takibi, deniz haklarının korunması ve bilimsel araştırmalar için hizmet verecek uydu, uzaya Eylül 2018'de gönderilen HY-1C uydusu ile birlikte çalışacak.(15.06.2020)
NASA, Güneş'e en yakın olduğu konuma geldi
"Space.com" internet sitesinde yer alan habere, Güneş etrafında beşinci turuna 9 Mayıs'ta başlayan uydu, dün yörüngesi üzerinde Güneş'e en yakın olduğu günberi konumuna ulaştı. Uydu bu konumdayken Güneş'e 18,7 milyon kilometre yaklaştı.
Bugüne dek Güneş'e en fazla yaklaşan insan yapımı nesne olan Paker Uydusu, 7 yıllık keşif yolculuğunda Güneş yörüngesinde 24 tur atacak.Her turda Güneş'e daha yakın bir yörünge güzergahı izleyen uydu, 2025'teki tamamlayacağı son turunda Güneş'e 6 milyon kilometre yaklaşacak.Uydu, 12 Ağustos 2018'de uzaya fırlatılmıştı.(11.06.2020)
Milli uydu İmece test aşamasında
İmece uydusunun Isıl Yapısal Yeterlilik Modeli (IYYM) montaj entegrasyon faaliyetleri, içinde bulunulan salgın hastalık şartlarına rağmen 4 ay gibi kısa sürede başarıyla tamamlandı. Projeyle Türkiye’nin askeri ve sivil yüksek çözünürlüklü görüntü ihtiyaçlarını karşılamak üzere metre altı çözünürlüklü gözlem uydusunun geliştirilmesi amaçlandı.
Son montaj bakanlardan
Türkiye'nin ilk yerli ve milli haberleşme uydusu Türksat 6A ile Türkiye’nin ilk yerli ve milli yüksek çözünürlüklü yer gözlem uydusu İmece'nin üretimindeki son durumun değerlendirildiği toplantının ardından TUSAŞ Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi'ne geçildi. (04.06.2020)

 
SpaceX NASA misyonu:

İki astronotu taşıyan Crew Dragon kapsülü Uluslararası Uzay İstasyonu'yla kenetlendi.
Doug Hurley ve Bob Behnken, yaklaşık 19 saat süren yolculuk sonrası kapsülde yapılacak bazı kontrollerin ardından Uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki astronotlara ve Rus kozmonotlara katılacak. İstasyondaki görevleri 4 ay sürebilir.(31.05.2020)

 

Ertelenen SpaceX insanlı uçuşu başarılı şekilde gerçekleşti
Elon Musk tarafından kurulan SpaceX'in "Crew Dragon" isimli uzay mekiğiyle ilk insanlı uçuş denemesi gerçekleştirildi. 27 Mayıs'ta yapılması planlanan fırlatma işlemi hava şartları nedeniyle gerçekleştirilememişti.ABD'de tarihte ilk defa özel bir şirket uzaya insan yollamak için roket fırlattı. SpaceX, bugün yerel saat ile 15.22'de ABD'nin Florida eyaletinde bulunan Kennedy Uzay Merkezi'nden Crew Dragon isimli uzay aracını 2 astronot ile başarılı şekilde uzaya gönderdi.
SpaceX, bu başarılı fırlatma ile uzaya ilk defa insanlı uçuş gerçekleştirirken, tarihte ilk kez özel bir şirket uzaya insan yollamış oldu.Crew Dragon, isimli uzay aracı Robert Behnken ve Douglas Hurley isimli astronotları Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) götürecek.Behnken ve Hurley daha önceden 2 defa uzay uçuşu gerçekleştirmiş deneyimli astronotlar olarak biliniyor.SpaceX'in başarılı bir şekilde astronotları ISS'ye ulaştırması durumunda Ulusak Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) Rusya'ya astronot başına ödediği yaklaşık 85 milyon dolarlık masraftan kurtulması bekleniyor.
NASA, 2011 yılından bu yana insanlı uçuş projesini askıya almasından dolayı astronotlarını uzay istasyonuna Rusya’ya ait Soyuz uzay araçları ile gönderiyordu.(31.05.2020)
SpaceX tarihi fırlatmanın tarihi ve saatini açıkladı.

Şirketten konu ile ilgili yapılan resmi açıklamaya göre,

SpaceX’in ilk insanlı uçuşu 30 Mayıs Cumartesi günü TSİ 22.00’da yapılacak.(30.05.2020)

SpaceX’in Starship Roket Prototipi, Büyük Bir Patlamayla İnfilak Etti
SpaceX’in Mars’a insan göndermek için geliştirdiği devasa roketi Starship’in prototipi SN4, test sırasında büyük bir patlamayla infilak etti. Patlama, anlık olarak kameralara yansıdı.
SpaceX’in Ay’a ve Mars’a koloni kurmak için geliştirdiği devasa roketi Starship, bugün test sırasında büyük bir patlamayla infilak etti. SpaceX'in SN4 isimli roketinde yaşanan patlamanın sebebi hala bilinmiyor, ancak patlamanın ardından roketten geriye pek bir şey kalmadığını söyleyebiliriz.

Canlı olarak yayınlanan test aşaması, ortaya korkutucu görüntülerin de çıkmasını sağladı. Starship’in son prototipi olan SN4, normal şartlarda önümüzdeki hafta ilk kez fırlatılacaktı. Fırlatmadan önce roket motorlarını test etmek isteyen SpaceX, rutin olarak kabul edilen bu testte beklenmedik bir sorunla karşılaşmış görünüyor. (30.05.2020)

 
                 
NASA "Crew Dragon" uçuşunu erteledi
Elon Musk’ın SpaceX firmasıyla NASA'nın ISS'e astronot taşıyacakları ortak uçuş, kötü hava koşulları nedeniyle ertelendi. Crew Dragon kapsülüyle, 2011'den beri ABD'den uzaya ilk kez insan taşınmış olacaktı.
NASA ile SpaceX firmasının ortak gerçekleştireceği tarihi insanlı mekik uçuşu olumsuz hava şartları nedeniyle planlanan kalkışa 15 dakika kala ertelendi. Florida eyaletindeki Cape Canaveral uzay üssünden yapılması planlanan mekik uçuşu, 2011’den bu yana ABD topraklarından uzaya gönderilecek ilk insanlı uçuş olması bakımından tarihi öneme sahipti.
Elon Musk’ın sahibi olduğu SpaceX firması, NASA’yla birlikte ABD topraklarından 2011’den bu yana ilk defa uzay istasyonuna (ISS) astronot gönderecekti. Space X "Crew Dragon Kapsülü" ile uzaya gidecek astronotlar Bob Behnken ve Doug Hurle olarak açıklanmıştı.Bir sonraki uçuş denemesinin Cumartesi günü yapılabileceği belirtiliyor.(28.05.2020)
İlk astronotlu SpaceX roketi bu akşam fırlatılıyor: Yeni bir uzay çağı için milat olabilir
Kapsülün yolculuğunun başarıya ulaşmasının, uzay yolculuklarının ticarileşmesi açısından dönüm noktası olması bekleniyor

 

ABD'li girişimci Elon Musk'ın 2002 yılında kurduğu SpaceX şirketi, yıllar süren çalışmaların ardından iki astronotu uzaya taşıyacak. TSİ 23.30'da Florida'dan Falcon 9 roketiyle fırlatılacak Crew Dragon kapsülünün yolculuğunun başarıya ulaşmasının, uzay yolculuklarının ticarileşmesi açısından da dönüm noktası olması bekleniyor. canlı yayın tıklayın #SpaceX

Elon Musk’ın uzaya insan gönderme hayali gerçekleşiyor
ABD’li girişimci Elon Musk tarafından 2002 yılında kurulan uzay taşımacılığı şirketi SpaceX, yıllar süren çalışmaların sonunda yarın ilk kez uzaya astronot gönderecek. Böylece NASA da 9 yıllık aranın ardından uzaya insan göndermiş olacak.
ABD’li astronotlar Doug Hurley ile Bob Behnken’i Uluslararası Uzay İstasyonu’na götürecek olan Crew Dragon isimli kapsül, Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’ne (NASA) ait Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden Musk’ın şirketi tarafından üretilen Falcon 9 roketiyle fırlatılacak.Reuters’ın haberine göre, fırlatma işlemi yarın Türkiye saatiyle 23.30’da yapılacak.
Kapsülün fırlatışını ABD Başkanı Donald Trump ve Başkan Yardımcısı Mike Pence de izleyecek.
Yolculuk, uzay taşımacılığının kamudan özel sektöre geçişi açısından da milat olacak.(27.05.2020)
Ay'a insan göndermeye hazırlanan Çin, temmuzda Mars yüzeyine sonda gönderiyor
Çin, temmuz ayında Mars'ın yüzeyine sonda ve uzaktan kumandalı robot göndermeye hazırlanıyor.
Projeyi yönetecek Çin Havacılık Bilim ve Teknoloji Şirketi (CASC) pazar günü yaptığı açıklamada, Çin'in ilk Mars görevini başlatmak üzere temmuz ayında sondayı kızıl gezegene göndereceğini duyurdu.
Uzay programlarına milyarlarca euroluk yatırımlar yapan Çin hükümeti daha önce, uydular fırlattı, Ay'a insan gönderme çalışmalarına başladı ve mayıs ayında yeni bir uzay aracını piyasaya sürdü.
Şirket, şimdi de Mars görevine başlanacağını duyurarak, "Amacımız 2020'de Mars'a bir sonda göndermekti. Bu büyük proje planlandığı gibi ilerledi ve sondayı temmuzda göndermeyi hedefliyoruz" açıklaması yaptı.
Çin'in "Tianwen" adını verdiği Mars misyonunda, sondayı Mars'ın yörüngesine yerleştirmeyi, gezegene iniş yapmasını sağlamayı ve yüzeydeki robotu analiz yapmak üzere kullanmayı hedeflediği bildirildi.
Ortalama 7 ay süren Mars yolculuğu sonrası sondanın kızıl gezegene 2021'de ulaşması bekleniyor.(25.05.2020)
Airbus, Avrupa Birliği'ne uydu haberleşme çözümleri sunacak
Airbus açıklamasına göre, 10 milyonlarca avro değerinde olduğu tahmin edilen ve dört yıllık iş birliğini içeren anlaşma, Avrupa Savunma Ajansı (EDA) tarafından sunuldu.
"AB SatCom Market" adlı sözleşme, AB üye devletlerinin uydu haberleşme ihtiyaçlarını merkezileştirmelerini ve bu hizmetlere koordineli, daha ekonomik ve etkili erişim sağlamalarına imkan tanıyacak.
Bunun sonucunda, Avrupa’dan 20 Savunma Bakanlığı da dahil olmak üzere katkıda bulunan 32 üye, 2012 yılından bu yana "AB SatCom Market" projesi üyelerine uydu haberleşme kabiliyetleri sağlayan EDA aracılığıyla uydu çözümleri ve hizmetlerine hızlı ve verimli bir şekilde erişebilecekler.
Açıklamaya göre, dünya çapında uygulanabilir olan bu uydu haberleşme çözümleri, Avrupa sivil ve askeri barışı koruma ve güvenlik misyonlarının yanı sıra teknik ve ekonomik kalkınma ve iş birliği operasyonlarında da önemli rol oynuyor. Ayrıca, son birkaç yıldır AB SatCom Market hizmetlerinin başarıyla yürütüldüğü pek çok AB sivil ve askeri misyon ve operasyonunda da uygulanırken, AB üye devletlerinin silahlı kuvvetleri de bu çözümleri kullanıyor.
Diğer yandan, ‘AB SatCom Market’ sözleşmesi, uydu haberleşme (C, Ku, Ka ve L frekans bantlarında), terminallerin satışı ve kiralanmasının yanı sıra, özellikle AB dışındaki operasyonlarda ‘anahtar teslim çözümler’ sunulmasını kapsıyor. Bu anlaşma için Airbus, haberleşme terminallerinden bazılarını ve özellikle L ve Ku band hizmetlerini tedarik edecek olan Marlink ile bir araya geldi.(25.05.2020)
SpaceX, fırtına nedeniyle Starlink görevini erteledi
SpaceX, tropikal fırtına nedeniyle Starlink internet uydularının 8. fırlatma görevini iptal ettiğini duyurdu.
Elon Musk'ın sahibi olduğu SpaceX şirketi, dünyanın ulaşılamayan her noktasına internet götürme projesi kapsamında, her fırlatmada 60 adet Starlink uydusunu yörüngeye yerleştiriyor.
Uydular, yörüngeye yerleşene kadar parlak ışık treni şeklinde Dünya'dan da gözlemlenebiliyor.
Ancak uyduların her fırlatma görevinde işler beklenildiği gibi gitmiyor. Starlink uydularının 8. fırlatma görevi, geçtiğimiz pazar günü yapılacaktı. Ancak şirket, söz konusu görevi pazartesi gününe ertelemişti.
Dün yaşanan kötü hava koşulları nedeniyle fırlatmanın bugün yapılması planlanıyordu. Ancak şirketin önüne bu sefer büyük bir engel çıktı: Arthur Kasırgası
27 Mayıs'ta NASA astronotlarını Uluslararası Uzay İstasyonuna götürecek Crew Dragon kapsülünün uçuşuna odaklanan SpaceX, Starlink görevinin bu tarihten sonra yapılacağını duyurdu.(19.05.2020)
Japonya'da uzay operasyon filosu kuruldu
Japonya Savunma Bakanlığı, dış uzaydaki Japon uydularını korumak amacıyla Hava Öz Savunma Kuvvetlerine (ASDF) bağlı ilk uzay operasyon birimini kurdu.Ulusal basında çıkan haberlere göre, Tokyo’daki bakanlık binasında Uzay Operasyon birimi filosu için resmen göreve başlama töreni düzenlendi.Törende filo flamasını Filo Komutanı Yarbay Ajiki Toşihide’ye teslim eden Japonya Savunma Bakanı Kono Taro, "Uzay dahil yeni nüfuz alanlarında Japonya’nın üstünlüğünü korumak önemli. Uzay koşullarını takip için hızlıca hazırlanmalıyız." ifadelerini kullandı.Başkent metropolündeki Fuçuu Hava Öz Savunma Kuvvetleri üssünde görev alacak yeni uzay filosu, Japonya’nın uzayda bulunan uydularını, şüpheli uydu ve uzay çöplerinden korumak için gözlem ve raporlama faaliyeti yürütecek.
Öte yandan filo, 2023’te tam kapasite faaliyete geçecek uzay gözlem sisteminin kurulması için Japonya Uzay Keşif Ajansı (JAXA) ve ABD ordusu ile iş birliği halinde çalışacak.Filonun faaliyetlerini desteklemek amacıyla ülkenin güneybatısındaki Yamaguçi eyaletine izleme radarı da kurulacak.(19.05.2020)
"Space.com" internet sitesinde yer alan habere göre, Boeing firması tarafından üretilen X-37B uzay uçağı, Atlas 5 roketiyle Florida'da Cape Canaveral Uzay Üssü'nden fırlatıldı.
FalconSat-8 adlı deneysel bir uydu taşıyan uzay uçağı, Dünya yörüngesinde gizli görevler ve bilimsel deneyler icra edecek.
Uçakta, radyasyonun farklı maddeler ile tohumların gelişimi üzerindeki etkisini inceleyecek ve mikro dalga enerjisiyle oluşturulan güç ışınlarını test edecek deney donanımları bulunuyor.
ABD Hava Kuvvetleri ve daha sonra kurulan Uzay Kuvvetleri, X-37B uçaklarıyla daha önce 5 uzay görevi icra etmişti.
Bu kapsamda ilk uçak Nisan 2010'da uzaya fırlatılmış ve yörünge görevini 224 günde tamamlamıştı. Mart 2011'de fırlatılan ikinci uçak yörüngede 468 gün, Aralık 2012'de fırlatılan üçüncü uçak 674 gün, Mayıs 2015'te fırlatılan dördüncü uçak 718 gün ve Eylül 2017'de fırlatılan beşinci uçak 780 gün kalmıştı.
ABD Uzay Kuvvetleri, Başkan Donald Trump'ın talimatıyla 20 Aralık 2019'da kurulmuştu.(18.05.2020)
Elon Musk'ın şirketi SpaceX ay sonunda Crew Dragon uzay mekiği ile astronotları Uluslararası Uzay İstasyonu'na taşıyacak.
İstasyona bağlanma süreci bir simülatöre dönüştürüldü ve herkesin erişimine açtı.

Siz de dilerseniz SpaceX simülatörü ile uzay istasyonuna bağlanmayı deneyebilirsiniz.

(17.05.2020)

 

PK Sports, Ajrak TV, BTV Pakistan ,Dhoom News,  City News yayında TÜRKSAT 3A/4A 12422 H SR:30000 FEC:3/4 (13.05.2020)

 

Çiftçi TV HD TÜRKSAT 3A/4A FR:12084 H SR: 13750 DVBs2/8psk FEC: 2/3

Çiftçi TV HD info card  TÜRKSAT 3A/4A FR:12265 V SR: 27500 DVBs2/8psk FEC: 5/6

Turkyildizi TV TÜRKSAT 3A/4A 12685 V SR:30000 FEC:2/3 (13.05.2020)

Musk’ın milyarlarca dolarlık çılgın projesi adım adım hayata geçiyor: Üzerimizden geçip gittiler
Güney Afrikalı mucit ve girişimci Elon Musk, dünya yörüngesine 42 bin uydu yerleştirerek, okyanuslar da dahil yeryüzünün en ulaşılamayacak bölgelerine, mevcut internet hızından neredeyse iki kat hızlı, kablosuz devasa bir internet ağını kurmak için kolları sıvadı
Musk'ın uydu sayısıyla ilgili ilk etapta bahsettiği 12 bin sayısı daha sonra arttı. SpaceX CEO'su, sayının 30 bine çıkarılmasını talep etti ve ileride 42 bin olabileceğini belirtiyor. Musk, böylelikle dünya çapında 1 trilyon dolarlık internet bağlantı pazarının bir kısmını elde ederek Mars'ın kolonizasyonu planını gerçekleştirmek istiyor.
ABD Federal İletişim Komisyonu (FCC) ilk olarak 12 bin adet uydu için Musk'a yeşil ışık yaktı. Ancak, Birleşmiş Milletler Uzay İşleri Ofisi, Musk'ın projesinin bir perspektif içerisinde değerlendirilmesi gerektiğini belirtti. Çünkü dünyanın yörüngesinde an itibarıyla sadece 2 bin adet yapay uydu bulunuyor ve tarih boyunca 9 bin adet uydu uzaya fırlatıldı.Daha sonra ilk 60 Starlink uydusu, SpaceX şirketine ait Falcon 9 roketiyle 23 Mayıs 2019'da uzaya gönderildi. Yaklaşık 550 kilometre uçuş yüksekliğine başarıyla ulaşan uydular, bu yükseklikte işlevini yitirdiklerinde, atmosfer direnci ile dünyaya düşebilecek. Bu sayede uyduların uzayda, çöp olarak dolaşmasının önüne geçilebilecek.Mevcut uydu internet ağı, dünyadaki belirli bir noktanın 35 bin 786 kilometre üzerinde yörüngede dönen bir uzay aracı üzerinden sağlanıyor. Ancak bu yükseklikte, veri gönderme ve almada bazı gecikmeler yaşanıyor. Bu nedenle Starlink uydularının dünyaya yakın şekilde oluşturacağı uydu ağı, interneti dünyanın herhangi bir noktasına, hatta okyanus üzerine ve fiber optik kabloların döşenmesinin çok maliyetli olduğu son derece zor ulaşılan yerlere büyük ölçekte ve hızlı bir şekilde ulaştırabilecek. Ayrıca, radyo astronomları, Starlink'in radyo tabanlı antenlerinden manyetik dalga elde etmeyi planlıyor.(10.05.2020)
Türk astrofotoğrafçı Mehmet Ergün (40), Dünya yörüngesinde bulunan en büyük yapay uydu olan Uluslararası Uzay İstasyonu’nun (UUİ) Güneş'in önünden geçişini Almanya’dan görüntülemeyi başardı.
Güneş'in önünde siyah bir leke gibi görünen UUİ'nin 11 Nisan’daki bu geçişi, yalnızca 0.9 saniye gözlemlenebildi. Çektiği yüksek kaliteli 34 kareyi timelapse video haline getiren Ergün'ün fotoğrafları büyük beğeni topladı. Ergün, farklı zamanlarda Uluslararası Uzay İstasyonu’nun geçişini görüntülemeye çalıştığını ancak 10'uncu denemesinde başarabildiğini söyledi.(03.05.2020)
İran , askeri uydu taşıyan roketin Kebir Çölün'den başarılı bir şekilde fırlatıldığını duyurdu.
İran Devrim Muhafızları Ordusundan yapılan yazılı açıklamada, "Nur" adı verilen askeri uydunun "Kasıd" (Haberci) adlı uydu taşıyıcı roketle sabah saatlerinde uzaya fırlatıldığı belirtildi.
Açıklamada, yer küreden 425 kilometre mesafedeki yörüngeye yerleşme aşamasının başarıyla sonuçlandığı aktarılan uydunun, İran'ın yörüngedeki ilk askeri uydusu olduğu ifade edildi.(29.04.2020)
SpaceX'in uyduları Türkiye semasında görüldü, heyecan yarattı
Kütahya'nın Emet ilçesine bağlı Yeniceköy de ikamet eden Halil Baş isimli vatandaş, gece yıldızları izlediği sırada çok sayıda sıralı ışığı gördüğünü belirterek cep telefonu ile resim çekip sosyal medyada paylaştı.

Halil baş, internetten yaptığım araştırmada, ışık dizilerinin ülkemizin farklı illlerinde görüldüğü ve söylenildiği gibi ufo veya uzaylılar olmadığını öğrendim. Starlink Amerikan uydu şirketi SpaceX tarafından uydu interneti erişimi sağlamak üzere inşa edilmiş bir uydu takım yıldızıymış. 22 Nisan'dan beri uzayda olan bu uydular ülkemizin çeşitli yerlerinde bu görüntülere yol açıyormuş. Led ışık gibi görüntüler çizen uydular Türkiye'de çeşitli bölgelerde de çıplak gözle görüntülenebiliyormuş” dedi.(29.04.2020)
 

NASA, Spitzer’in emekli olmadan önce yakaladığı son görüntüyü yayınladı
(NASA), geçtiğimiz aylarda emekliye ayırdığı Spitzer Uzay Teleskobu’nun yakaladığı son görüntüyü yayınladı. Spitzer’in yakaladığı son gaz ve toz kütlesi görüntüsünde Dünya’dan yaklaşık 1000 ışık yılı uzaklıktaki California Bulutsusu görülüyor.
(NASA) emektar uzay teleskobu Spitzer'in fişini 30 Ocak’ta çekmişti. Görev süresi içerisinde galaksiler, nebulalar ve daha birçok gökcismini mercek altına alan Spitzer, pek çok keşfe imza atmıştı. İşte 17 yıl boyunca uzay teleskobundan elde edilen ikonik kareler...
Spitzer, görülebilir ve morötesi dalga boylarında çalışan Hubble'ın aksine evreni kızılötesi dalga boylarında gözlemliyordu.
Uzay teleskobunun en dikkat çeken keşfi ise TRAPPIST-1 sisteminde, yaşanılabilir olma potansiyeline sahip beş farklı Dünya benzeri gezegen keşfetmesi olmuştu.(26.04.2020)
SpaceX, 60 internet uydusunu daha uzaya fırlattı
Amerikan roket, uydu ve uzay mekiği üreticisi SpaceX, Starlink internet uydu ağının parçası olan 60 uyduyu daha uzaya yolladı.
Starlink internet uydu ağının 6'ncı halkası 60 uydu, SpaceX üretimi Falcon 9 roketiyle ABD'nin Florida eyaletindeki Cape Canaveral Üssü'nden fırlatıldı.
Elon Musk’ın sahibi olduğu SpaceX, Starlink projesi kapsamında daha önce 60'ar uydudan oluşan 5 parti halinde toplam 300 uyduyu uzaya fırlatmıştı.
Musk, uzaya gönderilecek binlerce uyduyla dünyanın dört bir yanına hızlı ve ucuz internet hizmeti sağlamayı hedefliyor.
Şirket, Starlink uydularıyla Dünya yörüngesinde 12 bin uyduluk ağ kurmayı planlıyor. Projenin 2027'de tamamlanması öngörülüyor. (23.04.2020)

Dünya'nın yeni uydusundan ilk renkli görüntü

Bilim insanları tarafından Dünya'nın yörüngesinde yeni bir uydu keşfedildi. Yeni uydudan ilk renkli görüntüler paylaşıldı.ABD'nin Arizona eyaletinde yer alan Catalina Sky Survey çalışanları tarafından keşfedilen uydunun yaklaşık olarak bir otomobil büyüklüğünde olduğunu belirtiliyor. Söz konusu uydu Dünya'nın çevresini 47 günde dönüyor. Yaklaşık 1.9 ila 3.5 metre büyüklüğünde olduğu belirtilen söz konusu uydudan ilk renkli kare geldi. Smithsonian Astrofizik Gözlemevi’nin Küçük Gezegen Merkezi'nden yapılan açıklamada keşif ile ilgili şu ifadelere yer verilmişti:   "Yörüngeler, bu gök cisminin geçici olarak Dünya’ya bağlandığını gösteriyor. Güneş radyasyonu basıncından kaynaklanan herhangi sapma tespit edilmedi ve bilinen herhangi bir yapay nesne ile bağlantı bulunamadı" ifadelerine yer verildi.     (20.04.2020)

Dünyanın en büyük uydu fuarında corona virüs önlemleri

Uydu alanında dünyanın en büyük fuarı olan Satellite 2020'ye, hızla yayılan yeni tip corona virüs (Covid-19) salgınına karşı alınan önlemler damga vurdu.İlk olarak Çin'in Wuhan kentinde ortaya  çıkan corona virüs sadece insan sağlığını değil küresel ekonomiyi ve iş dünyasını da tehdit ediyor. Salgın endişesi, nedeniyle pek çok toplantı ve lansman iptal edildi.Uydu alanında dünyanın en büyük fuarı olan Satellite 2020 iptal edilmedi ancak fuar tabiri caizse corona virüsün gölgesinde  gerçekleşti.Fuara hızla yayılan yeni tip corona virüs (Covid-19) salgınına karşı alınan önlemler damga vurdu.Covid-19 ile mücadele kapsamında, ziyaretçiler el temasında bulunmamaya özen gösterdi. (20.04.2020)
CryoSat-2, on yıldır kar ve buz verilerini topluyor
Airbus üretimi CryoSat-2 son 10 yılda dünyanın değişen buz örtüsü ve kalınlığı hakkında zengin bir bilgi sağladı ve oşinografi, hidroloji ve jeodezi için değerli bir veri kaynağı olduğunu göstererek beklentileri aşan ve orijinal hedeflerinin ötesinde çok sayıda önemli sonuçlar verdi.
Airbus açıklamasına göre, Avrupa Uzay Ajansı'nın (ESA) kar ve buz uydusu olan CryoSat-2, 8 Nisan 2010’da Baikonour Cosmodrone'dan yörüngeye fırlatılmıştı. Orijinal olarak üç buçuk yıllık bir görev periyodu için tasarlanmış olan ve 2010 yılından beri faaliyet gösterenCryoSat-2, nominal görev ömrünü aştı.
Airbus tarafından üretilen 720 kilogramlık uzay aracından alınan durumuna dair bilgiler, aracı 2021 yılı sonuna kadar çalışır durumda tutacak. Son on yılda uydu, yüzde 99'a yakın bir operasyonel kullanılabilirliğe ulaştı ve 1.400 kilometre (km) uzunluğunda kitaplık rafına eşdeğer ve 350 terabayt veri sağladı.(20.04.2020)
Çin'in fırlattığı dev roket gökyüzünde patladı
Çin, sadece bir ay içerisinde ikinci roket başarısızlığını yaşadı. Uzun-Yürüyüş 3B isimli roket, Endonezya'ya ait bir uyduyu uzaya taşırken patladı. Endonezyalı uydunun paramparça olduğu bildirildi.
Çin-Endonezya ortaklığında geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen önemli bir uzay görevi başarısızlıkla sonuçlandı. Yerel haber ajansı Xinhua tarafından verilen bilgilere göre; Siçuan bölgesinden kalkışa geçen Uzun-Yürüyüş 3B (Long-March 3B) isimli roket, uzaya ulaşamadan önce havada patladı ve paramparça oldu.
Endonezya'ya ait uydu paramparça oldu
Uzun-Yürüyüş 3B roketinin misyonu, Endonezya ait bir uydu olan Palapa-N1'i yer eş zamanlı yörüngeye taşımaktı. Kalkışın başarısızlıkla sonuçlanmasıyla birlikte elbette uydu da harap oldu. Xinhua'nın verdiği bilgilerde roket ve uydu parçalarının Yeryüzü'ne düştüğü belirtiliyor. Herhangi bir can kaybının olmadığı ve Çinli yetkililerin olayı soruşturmaya başladığı ifade edilmiş.
Yeni nesil bir iletişim uydusu olan Palapa-N1, Endonezya'da geniş bant iletişim amacıyla kullanılacaktı. Uydunun; Indosat Ooredoo ve Pasifik Satelit Nusantara isimli telekomünikasyon şirketlerine ait olduğu belirtiliyor. 5,5 ton ağırlığındaki Palapa-N1, normalde yaklaşık 15 yıllık bir görev için uzaya fırlatılacaktı. Endonezyalı şirketlerin emeklerinin bu şekilde paramparça olması maalesef üzücü.(16.04.2020)
EBA TV Frekans (TRT Eğitim ) Uzaktan Eğitim 2020

TRT EBA TV Frekansları (TRT EBA TV İlkokul, TRT EBA TV Ortaokul ve TRT EBA TV Lise)  frekansında yayında. (SD YAYIN)TÜRKSAT 3A/4A FR:12084 H SR: 13750 FEC: 2/3

(HD YAYIN)TÜRKSAT 3A/4A FR:11916 H SR: 30000 FEC: 3/4(19.03.2020)

BAE, Mars'a gidiyor
Yapay zeka ve uzay araştırmaları gibi konulara son yıllarda büyük önem veren Birleşik Arap Emirlikleri, 2020'de ilk kez derin uzaya çıkacak. BAE'nin 'Umut' (Hope) ismini verdiği dev misyonda artık neredeyse sona yaklaşılmış durumda. Konuyla ilgili bazı açıklamalar yapan Arap bilim insanları, uzay aracının inşasının tamamlandığını duyurdu.
Her şey yolunda gittiği takdirde Umut sondası önümüzdekü Temmuz ayında uzaya fırlatılacak. Kalkış için Rusya'nın ünlü roketi Soyuz'un kullanılacağı belirtiliyor. Umut'un yaklaşık yedi aylık bir uzay yolculuğunun ardından Şubat 2021 gibi Mars'ın yörüngesine yerleşmesi bekleniyor. 2021 yılı, Birleşik Arap Emirlikleri'nin 50. kuruluş yıl dönümü olduğu için Umut görevinin ayrıca sembolik bir önemi de var.(10.04.2020)

 

Quran TV Saudi Arabia (KABE-Mekke) ,Sunna TV Saudi Arabia (MESCİD-I NEBEVİ-Medine) kanalları yeni frekansında yayında. TÜRKSAT 3A/4A FR:11558 V SR: 30000 FEC: 2/3(14.03.2020)

 

SpaceX'in uzay aracı Starship'in prototipi, test sırasında patladı
SpaceX'in yeni nesil uzay aracı olacak Starship, kargo ve insanları önce yörüngeye ve ardından da Mars'a taşımak üzere tasarlanıyor. Üretim esnasında birçok değişikliğe uğrayan aracın yapımında ise paslanmaz çelik kullanılıyor.
2021 yılında ilk görevine çıkacak Starship, o zamana kadar birçok test aşamasından geçecek. Şirket bu testleri, Starship'in prototip versiyonlarıyla gerçekleştiriyor.
SpaceX; Teksas'taki merkezde yeni bir test gerçekleştirdi. Ancak Starship'in prototipi, gerçekleştirilen basınç testine dayanamadı ve patlayarak devrildi.(05.04.2020)
Çin, bir grup yeryüzü gözlem uydusunu yörüngeye gönderdi.
Çin haber ajansı Şinhua'da yer alan habere göre, Yaogan-30 sınıfındaki uydular Long March 2C roketiyle ülkenin güneybatısındaki Şiçang Uzay Merkezi'nden fırlatıldı.
Uyduların Dünya yörüngesinde belirlenen konuma yerleştiği bildirildi.
Çin Bilimler Akademisine bağlı Mikro Uydu Akademisi tarafından geliştirilen uyduların elektromanyetik çevre gözlemleri ve bununla ilişkili teknolojiler için kullanılacağı kaydedildi.(25.03.2020)
Türksat, SOTM Anteni ABD’de tanıttı
Türksat A.Ş., kendi geliştirdiği ve denizde seyreden tüm araçlara uydu üzerinden internet hizmeti sunan Hareket Hâlinde Uydu İletişim (SOTM) Anteni’ni Satellite 2020’de tanıttı.Uydu alanında Dünya’nın önde gelen şirketleri arasında yer almayı hedefleyen Türksat, ABD’nin başkenti Washington’da düzenlenen Satellite 2020 fuarında 1914 no’lu stantta yerini aldı.Hedef pazarlardaki etkinliğini artırmayı ve yeni pazarlara açılarak, faaliyet alanlarında sahip olduğu birikimini yeni projelerle ülke sınırları dışına taşımayı planlayan Türksat, fuar kapsamında, denizde uydu aracılığıyla ekonomik ve kesintisiz hizmet olanağı sağlayan SOTM anteninin tanıtımını yaptı.Hem askeri hem de sivil kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde geliştirilen SOTM anteniyle Türksat, sunduğu hizmetle ilgili donanımı da kendisi sağlayan bir firma konumuna yükseldi.
SOTM Anten Hakkında
Fiber ve GSM altyapılarının olmadığı yerlerde, ekonomik ve %99,5 kesintisiz iletişim sağlayan SOTM anteni, denizde uydu aracılığıyla internet bağlantısı imkânı veriyor. Hareket hâlindeyken Ka-Bant üzerinden 6 mbps (upload)/ 25 mbps (download) hızında internet bağlantısı sağlayan sistem, fiziki karasal sınırlar içinde ve Türkiye kıyılarında kullanılabiliyor.
SOTM anteninin hareket hâlindeki kara araçlarında da uydu üzerinden internet hizmeti verilebilmesi için geliştirme ve test çalışmaları sürüyor.
Türksat, SOTM anteninin ürün yelpazesine katılmasıyla uydu sinyalini, uydu ağ sistemini ve anteni (donanımı) sağlayan firma konumuna yükseldi. Bu üç bileşeni Türksat’ın yönetiyor olması, özellikle kamu kurumları ve askeri kullanıcılar için çok kritik kabiliyetleri de beraberinde getiriyor.
Türksat haberleşme uydularının kapsamadığı bölgelerde diğer uydu operatörleriyle yapılacak anlaşmalarla SOTM anteni üzerinden başka uydu altyapılarıyla “roaming” altyapısının kurulması da planlar arasında yer alıyor.(14.03.2020)
Türkiye'nin "elektrikli itki" sistemli uydularının ömürleri 30 yıl olacak
"Türkiye'nin haberleşme ihtiyacını karşılayacak Türksat 5A ve 5B uydularımızın üretiminde yeni nesil itki sistemi kullanıldı. Bu sayede uydularımızın manevra ömürleri 30 yılın üzerinde olacak. Uydularımızın fırlatılmasıyla 31 derece doğu ve 42 derece doğu yörüngelerinde yeni Ku-Bant frekans hakları da kazanılacak. Türksat 5A'nın bu yıl içinde, 5B'nin ise 2021'in birinci çeyreğinde, Space X firmasına ait Falcon 9 roketleri ile ABD'nin Florida eyaletinden fırlatılması planlanıyor."

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan (14.03.2020)

SpaceX'in kargo mekiği Uluslararası Uzay İstasyonu'na ulaştı
Amerikan roket, uydu ve uzay mekiği üreticisi SpaceX'in kargo mekiği, Uluslararası Uzay İstasyonu'na vardı.
Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA) astronotları Andrew Morgan ve Jessica Meir, yaklaşık 2 ton deney ve ihtiyaç malzemesini taşıyan SpaceX'in kargo mekiği Dragon'u, Uluslararası Uzay İstasyonu'nun (UUİ) robot koluyla yakaladı.
Kargo mekiğinin ayrıca UUİ'deki mürettebat için greyfurt ve domates gibi yiyeceklerin yanı sıra birçok markanın şekerlemelerini taşıdığı belirtildi.
Dragon'un numunelerle Dünya'ya dönmeden önce bir ay UUİ'de kalacağı ifade edildi.
Bu, SpaceX'in Dragon ile NASA adına gerçekleştirdiği 20'nci başarılı ikmal seferi oldu.(11.03.2020)
SpaceX, 60 internet uydusunu daha uzaya gönderdi
SpaceX, Falcon 9 roketiyle 60 internet uydusunu daha uzaya gönderdi. Uydular yörüngeye başarıyla yerleşti.
Amerikan roket, uydu ve uzay mekiği üreticisi SpaceX, Starlink internet uydu ağının parçası olan 60 uyduyu daha uzaya yolladı.

Şirketin internet sitesinden yapılan açıklamada, Starlink ağının 60 uyduluk bir grubunun, SpaceX üretimi Falcon 9 roketiyle ABD'nin Florida eyaletindeki Cape Canaveral Üssü'nden fırlatıldığı; uyduların yörüngeye başarıyla yerleştiği bildirildi.
SpaceX, Starlink projesi kapsamında daha önce 60'ar uydudan oluşan 4 parti halinde toplam 240 uyduyu uzaya fırlatmıştı. Şirket, Starlink uydularıyla yörüngeye 12 bin uyduluk ağ kurmayı planlıyor. Projenin 2027'de tamamlanması planlanıyor.
Bu, SpaceX'in 80'inci başarılı fırlatışı oldu. Öte yandan, bu fırlatışta 4'üncü kez kullanılan yeniden kullanılabilir özellikteki Falcon roketi, fırlatışın ardından dünyaya geri dönemedi. Eğer roket SpaceX'in okyanustaki insansız yüzer platformuna iniş yapabilseydi, bu şirketin fırlatış sonrası yeniden dünyaya dönen 50'nci roketi olacaktı.(22.02.2020)
Solar Orbiter: Güneş'e Merkür'den daha yakın olacak gözlem uydusu
Avrupa Uzay Ajansı'nın, bir buçuk milyar dolar bütçeli Güneş gözlem uydusu Solar Orbiter, bu sabah Türkiye saati ile 07:03'te Florida'daki Cape Canaveral Üssü'nden fırlatıldı.
Sensörler ve kameralarla dolu olan Solar Orbiter'ın, Güneş'e 42 milyon kilometre kadar yaklaşması planlanıyor.
Bilim insanları, bu cesur proje ile Güneş'in manyetik hareketliliği de dahil, birçok bilinmeyeni keşfetmeyi umuyor.
İsminin kısaltması olan SolO adı verilen uzay aracı 600 dereceye varan sıcaklıklara dayanabilecek şekilde yapıldı.
Proje her ne kadar Avrupa Uzay Ajansı tarafından hayata geçirilmiş olsa da Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) da, Solar Orbiter görevine katkıda bulunuyor.(13.02.2020)
Hindistan, Önümüzdeki 5 Sene İçerisinde Uzaya 50 Uydu Fırlatmayı Planlıyor
Uzay harcamaları konusunda son yıllarda bonkör davranan ülkelerden biri olan Hindistan, önümüzdeki 5 sene içerisinde bu alandaki hakimiyetini daha da artırmayı planlıyor. Ülkenin uzay ajansının planları arasında, önümüzdeki 5 sene içerisinde uzaya 50 uydu fırlatmak gibi hedefler bulunuyor.
Uzay çalışmaları konusunda çeşitli atılımlar yapan Hindistan, uzay harcamalarında hâlâ ABD gibi ülkelerin çok gerisinde bulunuyor. Parlamentoya sunulan rapora göre 2018 yılında ABD, Hindistan’dan tam 13 kat daha fazla uzay harcaması gerçekleştirdi.
Dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi olan Hindistan ise bu alandaki yatırımlarını artırmayı planlıyor. Hindistan Uzay Araştırma Organizasyonu’nun (ISRO) hedefleri arasında önümüzdeki 5 sene içerisinde uzaya 50 uydu fırlatmak bulunuyor. (04.02.2020)
2 eski uydu çarpışabilir

Saniyede 14,7 kilometre sabit hızla ters yönlerde hareket eden ABD'ye ait kullanım dışı iki uydunun birbirine 15 ila 30 metre yaklaşacağı tahmin ediliyor.
Uydu izleme şirketi Leolab, NASA'ya ait Kızılötesi Gök Bilimi Uydusu (IRAS) ile ABD Hava Kuvvetlerine ait Kütle Çekimi İrtifa Dengeleme Deney Uydusu'nun (GGSE-4), ABD'nin Pittsburg kenti üzerine denk gelen alçak yörünge bölgesinde birbirine yakın geçiş yapacağı uyarısında bulundu.Şirketten yapılan açıklamada, yörüngede saniyede 14,7 kilometre sabit hızla ters yönlerde hareket eden kullanım dışı iki uydunun, birbirine 15 ila 30 metre yaklaşacağının tahmin edildiği belirtildi.
Açıklamada, geçiş mesafesinin yakınlığının çarpışma tehlikesini gündeme getirdiği kaydedildi.Her iki uydu da kullanım dışı olduğundan manevraları Dünya'dan kontrol edilemiyor. Çarpışma halinde, büyük miktarda uzay enkazının yörüngeye saçılması ve bunun diğer uydular için tehlike oluşturmasından endişe ediliyor.NASA'nın 1983'te uzaya fırlattığı IRAS uydusu, ilk kızılötesi uzay teleskobuydu. Uydu, bir yıldan az süre işlev görebilmişti.
ABD Hava Kuvvetlerine ait GGSE-4 uydusu ise 1967'de uzay araçlarının tasarımındaki ilkelerinin araştırıldığı çalışma kapsamında deney amacıyla uzaya fırlatılmıştı.(29.01.2020)

Türk Konseyi'nden Türk dünyasında iletişim alanında iş birliği adımları
Türk Konseyi'ne (Türk Keneşi) üye Kazakistan ile Kırgızistan'ın ulusal televizyonları TÜRKSAT uydusu üzerinden yayın yapmaya başladı.Üye ülkelerin kamu televizyon kanalları, TRT Avaz tarafından kurulan ortak FTP adresi üzerinden içerik paylaşıyor.TÜRKSAT ile yapılan anlaşma kapsamında Kazakça, Rusça, İngilizce ve Kırgızca yayın yapan Kazakh TV ile Kırgızistan'ın 24 saat haber sunan ulusal devlet televizyon kanalı Ala Too 24 TV, Türksat 3A uydusu üzerinden Türkiye'deki izleyicilere de hizmet sunabilecek.(26.01.2020)
ABD Savunma Bakanlığı, yüklenici Boeing firmasının projeden çekilmesinin ardından "Deneysel Uzay Uçağı (XSP)" projesini rafa kaldırdı.
"Space.com" internet sitesindeki habere göre, Savunma Bakanlığına bağlı İleri Savunma Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA), 2017'de projeyi yürütmek üzere seçilen Boeing firmasının projeden çekildiğini açıkladı.
DARPA İletişim Direktörü Jared Adams, yaptığı açıklamada, "Bu yüzden XSP programını sonlandırıyoruz. Ancak programın hedefleri ilgi alanımızda olmaya devam ediyor. İleride başka rekabetçi projelerde bu hedeflere ulaşmaya çalışabiliriz." ifadelerini kullandı.DARPA, XSP projesini, ABD Hava Kuvvetlerinin yörüngeye daha hızlı ve sürekli şekilde uydu yerleştirebilmesini sağlamak için, yeniden kullanılabilir özellikte bir uzay uçağı geliştirmek üzere 2013'te başlatmıştı. Her gün yörüngeye uydu yerleştirmesi hedefleniyordu.Uçağın, 10 günde 10 kere, toplam 1360 kilo ağırlığındaki uyduyu yörüngeye yerleştirebilecek kapasitede olması amaçlanıyordu.Ajans, 2017'de uçak için prototip üretmek üzere gelen teklifler arasından Boeing firmasını seçmişti.(26.01.2020)
SpaceX acil durum testini başarıyla geçti
Elon Musk'un kurucusu olduğu SpaceX astronotlu uçuş için önemli bir adımı daha geride bıraktı. Astronotların acil durumlarda kullanacakları ve önemli bir test olan acil kaçış sistemini kontrol etmek için pazar günü bir kargo mekiği fırlatıldı. Mekik istenilen bölgeye düştü ve test başarıyla sonuçlandı.

Dragon kargo mekiğiyle fırlatılan Falcon 9 roketi, astronotların, kalkış anındaki acil durumlarda güvenli bir şekilde mekiği terk etmesine olanak sağlayacak acil kaçış sistemlerinin test edilmesi için bilinçli olarak patlatıldı. Başarılı geçen testin sonunda Dragon mekiği, Atlantik Okyanusu'nda daha önce belirlenen bölgeye düştü. Kaynak: SpaceX acil durum testini başarıyla geçti

Çin Merkezi Televizyonunun (CCTV) haberine göre, söz konusu genişbant iletişim uydusu, ülkenin güneybatısındaki Ciuçüen Uydu Fırlatma Merkezi’nden Kuaycou 1A roketiyle yörüngesine gönderildi.
Havacılık ve uzay şirketi Galaxy Space tarafından geliştirilen uydu, alçak yörüngede seyredecek ve saniyede 10 gigabaytlık veri transfer edecek. Uydunun çöl, okyanus gibi alanların yanı sıra hızlı tren ve uçak gibi iletişimde zorluk yaşanan yerler için kullanılması planlanıyor.
Alçak yörünge uyduları, dünyadan uzaklığı 2 bin kilometreye kadar olan yörüngelerde konumlanıyor.
ABD ve Rusya'dan sonra dahil olduğu "uzay yarışında", son dönemdeki hızlı gelişimiyle öne çıkan Çin, uzaktan algılama uyduları, küresel konumlandırma, gözlem, genişbant iletişim uyduları, yörüngede daimi uzay istasyonu inşası, Ay çalışmaları, Mars ve Jüpiter’i keşif gibi iddialı projeleriyle 2045’te "uzayın lideri" olmayı hedefliyor.(18.01.2020)

30 futbol sahası büyüklüğündeki dev teleskop faaliyete geçti

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, Çin’in güneybatısındaki Guizhou bölgesinde yer alan teleskobun yapımı beş yıl sürdü.
180 milyon dolara mal olan teleskop, Çin’in ‘gökyüzündeki gözü’ olarak tanımlanıyor.
Saniyede 38 gigabyte veri toplayabilen FAST, uzay galaksilerde doğal hidrojen arayacak ve zayıf pulsar (anlık radyo dalgası yayan nötron yıldızları) sinyallerini algılayacak ve uzayda yaşam araştırmalarına yardım edecek.
Teleskop kademeli olarak uluslararası gökbilimcilere açılacak.
Teleskobun başmühendisi Jiang Peng, FAST sayesinde gelecek üç yıl içinde önemli bilimsel keşiflere imza atacaklarına inandıklarını belirti.
Test aşamasında ise FAST’in zayıf pulsarları tespit etmedeki keskinliğine dikkat çekilirken üç yılda 102 zayıf pulsar sinyali tespit edildiğine dikkat çekildi.(14.01.2020)

TÜBİTAK'tan yıl boyunca bilim ve teknoloji ekosistemine destek
TÜBİTAK Araştırma Destek Programları Başkanlığı (ARDEB) bünyesinde yürütülen programlar kapsamında toplam 441 milyon lira bütçeli 1435 proje desteklendi.
Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığı (TEYDEB), programlarına başvuran 3 bin 758 projenin 1487'si desteklenmesini kararlaştırırken, bunlara 669,49 milyon lira destek verdi. 2019'da 8 bin 303 bilim insanına da 262 milyon lira destek aktarıldı.
Öğrenciler bu yıl Uluslararası Bilim Olimpiyatlarında 70 madalya kazandı. Üniversite Öğrencileri Proje Yarışmalarına 2 bin 814 öğrenci başvuru yaptı, finalist 206 öğrenci 112 projeyle TEKNOFEST’te yer aldı.(06.01.2020)
Yerli ve milli uydu haberleşme sistemi testleri tamamlandı
Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ'nin (TUSAŞ) iştiraki tarafından üretilen ve ANKA-S'lere entegre edilen uydu haberleşme sisteminin testleri başarıyla tamamlandı.
TUSAŞ'tan yapılan açıklamaya göre, şirketin iştiraki olan CTECH tarafından üretilen uydu haberleşme sisteminin tüm kalifikasyon ve fonksiyonel testleri başarıyla gerçekleştirildi.
ANKA-S'e entegre edilen sistemle, uçuş testleri yapıldı. Söz konusu entegrasyonla ANKA üzerindeki bir alt sistemin daha yerlileştirme ve millileştirme süreci tamamlanmış oldu.
Uydu haberleşme sisteminin, TUSAŞ'ın öz kaynaklarıyla 17 ayda ürettiği AKSUNGUR insansız hava aracı için de kullanılması hedefleniyor.(06.01.2020)
ABD Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA) Parker Güneş Keşif Uydusu, Venüs'e ikinci yakın geçişini yaptı.
ABD Havacılık ve Uzay Ajansından (NASA) yapılan açıklamada, Güneş yörüngesindeki keşif yolculuğunda rotasını belirlemek için Venüs'ün kütle çekiminden yararlanan Parker Güneş Keşif Uydusu'nun gezegenden ikinci kez geçtiği bildirildi.
Güneş yörüngesindeki üçüncü turunu tamamlayan uydu, dördüncü turuna başlamasını sağlayacak "kütle çekimi destek manevrasını" yapmak üzere Venüs'ün 1870 mil (yaklaşık 3 bin kilometre) yakınından geçti.
Paker Uydusu, 7 yıl sürecek keşif yolculuğunda Güneş yörüngesinde 24 turu tamamlayacak. Uydu, bu sürede 5 kez daha Venüs'ün yardımıyla manevra yapacak.Uydu, Güneş yörüngesindeki 4. turuna 29 Ocak 2020'de başlayacak.12 Ağustos 2018'de uzaya fırlatılan uydu, bugüne dek Güneş'e en fazla yaklaşan insan yapımı nesne olmuştu.(01.01.2020)
TRTSPOR2 HD  27 Eylül'den itibaren yayında.TÜRKSAT 3A/4A FR:11958 V SR: 27500 FEC: 5/6 (21.09.2019)
HaberGlobal yeni frekanslarda yayında.

 

(HD yayın )TÜRKSAT 3A/4A FR:12685 H DVB-S2/8PSK SR: 27500 FEC: 2/3

(SD yayın  )TÜRKSAT 3A/4A FR:12379 H  SR: 30000 FEC:3/4

Digitürk: 47. Kanal D-Smart: 42. Kanal Tivibu: 50. Kanal 15.08.2019

Kazakistan'ın ilk ulusal devlet televizyon kanalı Kazakh TV, Türksat uydusunda yayın yapmaya başladı.Türksat AŞ'den yapılan yazılı açıklamaya göre, Kazakça, Rusça, İngilizce ve Kırgızca yayın yapan Kazakh TV artık Türksat 3A uydusu üzerinden de Türkiye'deki izleyicilere de hizmet verecek.Uluslararası yayıncılık prensiplerine uygun biçimde 7 gün 24 saat yayın hayatını sürdürecek Kanal, Kazakistan'ın tarihi, kültürü, sanat ve turizm yaşamı hakkında zengin içerikli programlarıyla dikkati çekiyor.
TÜRKSAT 3A/4A FR:12685 H DVB-S2/8PSK SR: 27500 FEC: 2/3
15.08.2019
TV35 yayında.TÜRKSAT 3A/4A FR:12245 H DVB-S2/8PSK SR: 27500 FEC: 5/6 20.07.2019
TLC HD  1 Şubat'tan itibaren yayında.TÜRKSAT 3A/4A FR:12015 H SR: 27500 FEC: 5/6(19.01.2019)
Türkiye'nin yeni uydusu 2020'de uzayda
İngiltere ve Fransa'daki tesislerde yapımı süren Türksat 5A uydusu gelecek yılın ikinci çeyreğinde ABD'den uzaya fırlatılacak.
ABD'nin başkenti Washington'da düzenlenen Satellite 2019 Fuarı'na katılan Türksat Genel Müdürü Cenk Şen, Türksat 5A uydusunun, bir aksilik olmazsa 2020 yılının ikinci çeyreğinde ABD'nin Florida eyaletindeki fırlatma rampasından uzaya gönderileceğini bildirdi.
Şen ayrıca, Türkiye'nin aktif uydu filosunda 3 haberleşme uydusunun bulunduğunu, Türksat 5A, Türksat 5B ve Türkiye'nin ilk yerli uydusu Türksat 6A'nın yapım çalışmalarının ise devam ettiği bilgisini verdi.
Türksat Genel Müdür Yardımcısı Hasan Hüseyin Ertok da Türksat 5A uydusunun yapımına Airbus D&S firmasının Fransa ve İngiltere'deki tesislerinde takvime uygun şekilde devam edildiğini aktardı.
Uydunun panellerinin, iki ay önce İngiltere'nin Portsmouth şehrine getirildiğini anlatan Ertok, uydu üzerine faydalı yük ekipmanları montajının başladığını ifade etti.
Ertok, montaj işleminin tamamlanmasının ardından uydunun alt sistem testlerine başlanacağı bilgisini vererek, "Bu testin ardından uydu ağustosta Fransa'ya gönderilecek. Burada servis modül ve faydalı yük modülü bir araya getirilerek, uydu seviyesi testlerine başlayacak" dedi.
5B için de çalışmalar sürüyor
Öte yandan Türksat 5B uydusunda da çalışmaların devam ettiğini dile getiren Ertok, uydunun panellerinin üretiminin İngiltere'de sürdüğünü söyledi. Ertok, bu uydu için de gelecek aylarda panellerin Portsmouth'a giderek, faydalı yük ekipmanlarının montajına başlanacağını ifade etti. Bu uydunun, internet ve veri haberleşmesinde önemli bir boşluğu doldurmasının amaçlandığına değinen Ertok, 2021'in ilk çeyreğinde uzaya fırlatılmasının hedeflendiğini sözlerine ekledi.
09.05.2019