21.YIL @satturkeycom        SatTurkey Uydu

Elon Musk’ın uzaya insan gönderme hayali gerçekleşiyor
ABD’li girişimci Elon Musk tarafından 2002 yılında kurulan uzay taşımacılığı şirketi SpaceX, yıllar süren çalışmaların sonunda yarın ilk kez uzaya astronot gönderecek. Böylece NASA da 9 yıllık aranın ardından uzaya insan göndermiş olacak.
ABD’li astronotlar Doug Hurley ile Bob Behnken’i Uluslararası Uzay İstasyonu’na götürecek olan Crew Dragon isimli kapsül, Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’ne (NASA) ait Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden Musk’ın şirketi tarafından üretilen Falcon 9 roketiyle fırlatılacak.Reuters’ın haberine göre, fırlatma işlemi yarın Türkiye saatiyle 23.30’da yapılacak.
Kapsülün fırlatışını ABD Başkanı Donald Trump ve Başkan Yardımcısı Mike Pence de izleyecek.
Yolculuk, uzay taşımacılığının kamudan özel sektöre geçişi açısından da milat olacak.(27.05.2020)
Ay'a insan göndermeye hazırlanan Çin, temmuzda Mars yüzeyine sonda gönderiyor
Çin, temmuz ayında Mars'ın yüzeyine sonda ve uzaktan kumandalı robot göndermeye hazırlanıyor.
Projeyi yönetecek Çin Havacılık Bilim ve Teknoloji Şirketi (CASC) pazar günü yaptığı açıklamada, Çin'in ilk Mars görevini başlatmak üzere temmuz ayında sondayı kızıl gezegene göndereceğini duyurdu.
Uzay programlarına milyarlarca euroluk yatırımlar yapan Çin hükümeti daha önce, uydular fırlattı, Ay'a insan gönderme çalışmalarına başladı ve mayıs ayında yeni bir uzay aracını piyasaya sürdü.
Şirket, şimdi de Mars görevine başlanacağını duyurarak, "Amacımız 2020'de Mars'a bir sonda göndermekti. Bu büyük proje planlandığı gibi ilerledi ve sondayı temmuzda göndermeyi hedefliyoruz" açıklaması yaptı.
Çin'in "Tianwen" adını verdiği Mars misyonunda, sondayı Mars'ın yörüngesine yerleştirmeyi, gezegene iniş yapmasını sağlamayı ve yüzeydeki robotu analiz yapmak üzere kullanmayı hedeflediği bildirildi.
Ortalama 7 ay süren Mars yolculuğu sonrası sondanın kızıl gezegene 2021'de ulaşması bekleniyor.(25.05.2020)
                 
 Türksat Network Search (Ağ Arama)    Türksat 4A, 42°E  12380 V  SR:27500 FEC 3/4

Ortadoğu ve Orta Asya'da Türksat 2A, 42°E 12423 H 30000 3/4

Airbus, Avrupa Birliği'ne uydu haberleşme çözümleri sunacak
Airbus açıklamasına göre, 10 milyonlarca avro değerinde olduğu tahmin edilen ve dört yıllık iş birliğini içeren anlaşma, Avrupa Savunma Ajansı (EDA) tarafından sunuldu.
"AB SatCom Market" adlı sözleşme, AB üye devletlerinin uydu haberleşme ihtiyaçlarını merkezileştirmelerini ve bu hizmetlere koordineli, daha ekonomik ve etkili erişim sağlamalarına imkan tanıyacak.
Bunun sonucunda, Avrupa’dan 20 Savunma Bakanlığı da dahil olmak üzere katkıda bulunan 32 üye, 2012 yılından bu yana "AB SatCom Market" projesi üyelerine uydu haberleşme kabiliyetleri sağlayan EDA aracılığıyla uydu çözümleri ve hizmetlerine hızlı ve verimli bir şekilde erişebilecekler.
Açıklamaya göre, dünya çapında uygulanabilir olan bu uydu haberleşme çözümleri, Avrupa sivil ve askeri barışı koruma ve güvenlik misyonlarının yanı sıra teknik ve ekonomik kalkınma ve iş birliği operasyonlarında da önemli rol oynuyor. Ayrıca, son birkaç yıldır AB SatCom Market hizmetlerinin başarıyla yürütüldüğü pek çok AB sivil ve askeri misyon ve operasyonunda da uygulanırken, AB üye devletlerinin silahlı kuvvetleri de bu çözümleri kullanıyor.
Diğer yandan, ‘AB SatCom Market’ sözleşmesi, uydu haberleşme (C, Ku, Ka ve L frekans bantlarında), terminallerin satışı ve kiralanmasının yanı sıra, özellikle AB dışındaki operasyonlarda ‘anahtar teslim çözümler’ sunulmasını kapsıyor. Bu anlaşma için Airbus, haberleşme terminallerinden bazılarını ve özellikle L ve Ku band hizmetlerini tedarik edecek olan Marlink ile bir araya geldi.(25.05.2020)
                 
SpaceX, fırtına nedeniyle Starlink görevini erteledi
SpaceX, tropikal fırtına nedeniyle Starlink internet uydularının 8. fırlatma görevini iptal ettiğini duyurdu.
Elon Musk'ın sahibi olduğu SpaceX şirketi, dünyanın ulaşılamayan her noktasına internet götürme projesi kapsamında, her fırlatmada 60 adet Starlink uydusunu yörüngeye yerleştiriyor.
Uydular, yörüngeye yerleşene kadar parlak ışık treni şeklinde Dünya'dan da gözlemlenebiliyor.
Ancak uyduların her fırlatma görevinde işler beklenildiği gibi gitmiyor. Starlink uydularının 8. fırlatma görevi, geçtiğimiz pazar günü yapılacaktı. Ancak şirket, söz konusu görevi pazartesi gününe ertelemişti.
Dün yaşanan kötü hava koşulları nedeniyle fırlatmanın bugün yapılması planlanıyordu. Ancak şirketin önüne bu sefer büyük bir engel çıktı: Arthur Kasırgası
27 Mayıs'ta NASA astronotlarını Uluslararası Uzay İstasyonuna götürecek Crew Dragon kapsülünün uçuşuna odaklanan SpaceX, Starlink görevinin bu tarihten sonra yapılacağını duyurdu.(19.05.2020)
Japonya'da uzay operasyon filosu kuruldu
Japonya Savunma Bakanlığı, dış uzaydaki Japon uydularını korumak amacıyla Hava Öz Savunma Kuvvetlerine (ASDF) bağlı ilk uzay operasyon birimini kurdu.Ulusal basında çıkan haberlere göre, Tokyo’daki bakanlık binasında Uzay Operasyon birimi filosu için resmen göreve başlama töreni düzenlendi.Törende filo flamasını Filo Komutanı Yarbay Ajiki Toşihide’ye teslim eden Japonya Savunma Bakanı Kono Taro, "Uzay dahil yeni nüfuz alanlarında Japonya’nın üstünlüğünü korumak önemli. Uzay koşullarını takip için hızlıca hazırlanmalıyız." ifadelerini kullandı.Başkent metropolündeki Fuçuu Hava Öz Savunma Kuvvetleri üssünde görev alacak yeni uzay filosu, Japonya’nın uzayda bulunan uydularını, şüpheli uydu ve uzay çöplerinden korumak için gözlem ve raporlama faaliyeti yürütecek.
Öte yandan filo, 2023’te tam kapasite faaliyete geçecek uzay gözlem sisteminin kurulması için Japonya Uzay Keşif Ajansı (JAXA) ve ABD ordusu ile iş birliği halinde çalışacak.Filonun faaliyetlerini desteklemek amacıyla ülkenin güneybatısındaki Yamaguçi eyaletine izleme radarı da kurulacak.(19.05.2020)
                 
"Space.com" internet sitesinde yer alan habere göre, Boeing firması tarafından üretilen X-37B uzay uçağı, Atlas 5 roketiyle Florida'da Cape Canaveral Uzay Üssü'nden fırlatıldı.
FalconSat-8 adlı deneysel bir uydu taşıyan uzay uçağı, Dünya yörüngesinde gizli görevler ve bilimsel deneyler icra edecek.
Uçakta, radyasyonun farklı maddeler ile tohumların gelişimi üzerindeki etkisini inceleyecek ve mikro dalga enerjisiyle oluşturulan güç ışınlarını test edecek deney donanımları bulunuyor.
ABD Hava Kuvvetleri ve daha sonra kurulan Uzay Kuvvetleri, X-37B uçaklarıyla daha önce 5 uzay görevi icra etmişti.
Bu kapsamda ilk uçak Nisan 2010'da uzaya fırlatılmış ve yörünge görevini 224 günde tamamlamıştı. Mart 2011'de fırlatılan ikinci uçak yörüngede 468 gün, Aralık 2012'de fırlatılan üçüncü uçak 674 gün, Mayıs 2015'te fırlatılan dördüncü uçak 718 gün ve Eylül 2017'de fırlatılan beşinci uçak 780 gün kalmıştı.
ABD Uzay Kuvvetleri, Başkan Donald Trump'ın talimatıyla 20 Aralık 2019'da kurulmuştu.(18.05.2020)
Elon Musk'ın şirketi SpaceX ay sonunda Crew Dragon uzay mekiği ile astronotları Uluslararası Uzay İstasyonu'na taşıyacak.
İstasyona bağlanma süreci bir simülatöre dönüştürüldü ve herkesin erişimine açtı.

Siz de dilerseniz SpaceX simülatörü ile uzay istasyonuna bağlanmayı deneyebilirsiniz.

(17.05.2020)

 

PK Sports, Ajrak TV, BTV Pakistan ,Dhoom News,  City News yayında TÜRKSAT 3A/4A 12422 H SR:30000 FEC:3/4 (13.05.2020)

                 

 

Çiftçi TV HD TÜRKSAT 3A/4A FR:12084 H SR: 13750 DVBs2/8psk FEC: 2/3

Çiftçi TV HD info card  TÜRKSAT 3A/4A FR:12265 V SR: 27500 DVBs2/8psk FEC: 5/6

Turkyildizi TV TÜRKSAT 3A/4A 12685 V SR:30000 FEC:2/3 (13.05.2020)

Musk’ın milyarlarca dolarlık çılgın projesi adım adım hayata geçiyor: Üzerimizden geçip gittiler
Güney Afrikalı mucit ve girişimci Elon Musk, dünya yörüngesine 42 bin uydu yerleştirerek, okyanuslar da dahil yeryüzünün en ulaşılamayacak bölgelerine, mevcut internet hızından neredeyse iki kat hızlı, kablosuz devasa bir internet ağını kurmak için kolları sıvadı
Musk'ın uydu sayısıyla ilgili ilk etapta bahsettiği 12 bin sayısı daha sonra arttı. SpaceX CEO'su, sayının 30 bine çıkarılmasını talep etti ve ileride 42 bin olabileceğini belirtiyor. Musk, böylelikle dünya çapında 1 trilyon dolarlık internet bağlantı pazarının bir kısmını elde ederek Mars'ın kolonizasyonu planını gerçekleştirmek istiyor.
ABD Federal İletişim Komisyonu (FCC) ilk olarak 12 bin adet uydu için Musk'a yeşil ışık yaktı. Ancak, Birleşmiş Milletler Uzay İşleri Ofisi, Musk'ın projesinin bir perspektif içerisinde değerlendirilmesi gerektiğini belirtti. Çünkü dünyanın yörüngesinde an itibarıyla sadece 2 bin adet yapay uydu bulunuyor ve tarih boyunca 9 bin adet uydu uzaya fırlatıldı.Daha sonra ilk 60 Starlink uydusu, SpaceX şirketine ait Falcon 9 roketiyle 23 Mayıs 2019'da uzaya gönderildi. Yaklaşık 550 kilometre uçuş yüksekliğine başarıyla ulaşan uydular, bu yükseklikte işlevini yitirdiklerinde, atmosfer direnci ile dünyaya düşebilecek. Bu sayede uyduların uzayda, çöp olarak dolaşmasının önüne geçilebilecek.Mevcut uydu internet ağı, dünyadaki belirli bir noktanın 35 bin 786 kilometre üzerinde yörüngede dönen bir uzay aracı üzerinden sağlanıyor. Ancak bu yükseklikte, veri gönderme ve almada bazı gecikmeler yaşanıyor. Bu nedenle Starlink uydularının dünyaya yakın şekilde oluşturacağı uydu ağı, interneti dünyanın herhangi bir noktasına, hatta okyanus üzerine ve fiber optik kabloların döşenmesinin çok maliyetli olduğu son derece zor ulaşılan yerlere büyük ölçekte ve hızlı bir şekilde ulaştırabilecek. Ayrıca, radyo astronomları, Starlink'in radyo tabanlı antenlerinden manyetik dalga elde etmeyi planlıyor.(10.05.2020)
                 
Türk astrofotoğrafçı Mehmet Ergün (40), Dünya yörüngesinde bulunan en büyük yapay uydu olan Uluslararası Uzay İstasyonu’nun (UUİ) Güneş'in önünden geçişini Almanya’dan görüntülemeyi başardı.
Güneş'in önünde siyah bir leke gibi görünen UUİ'nin 11 Nisan’daki bu geçişi, yalnızca 0.9 saniye gözlemlenebildi. Çektiği yüksek kaliteli 34 kareyi timelapse video haline getiren Ergün'ün fotoğrafları büyük beğeni topladı. Ergün, farklı zamanlarda Uluslararası Uzay İstasyonu’nun geçişini görüntülemeye çalıştığını ancak 10'uncu denemesinde başarabildiğini söyledi.(03.05.2020)
İran , askeri uydu taşıyan roketin Kebir Çölün'den başarılı bir şekilde fırlatıldığını duyurdu.
İran Devrim Muhafızları Ordusundan yapılan yazılı açıklamada, "Nur" adı verilen askeri uydunun "Kasıd" (Haberci) adlı uydu taşıyıcı roketle sabah saatlerinde uzaya fırlatıldığı belirtildi.
Açıklamada, yer küreden 425 kilometre mesafedeki yörüngeye yerleşme aşamasının başarıyla sonuçlandığı aktarılan uydunun, İran'ın yörüngedeki ilk askeri uydusu olduğu ifade edildi.(29.04.2020)
                 
SpaceX'in uyduları Türkiye semasında görüldü, heyecan yarattı
Kütahya'nın Emet ilçesine bağlı Yeniceköy de ikamet eden Halil Baş isimli vatandaş, gece yıldızları izlediği sırada çok sayıda sıralı ışığı gördüğünü belirterek cep telefonu ile resim çekip sosyal medyada paylaştı.

Halil baş, internetten yaptığım araştırmada, ışık dizilerinin ülkemizin farklı illlerinde görüldüğü ve söylenildiği gibi ufo veya uzaylılar olmadığını öğrendim. Starlink Amerikan uydu şirketi SpaceX tarafından uydu interneti erişimi sağlamak üzere inşa edilmiş bir uydu takım yıldızıymış. 22 Nisan'dan beri uzayda olan bu uydular ülkemizin çeşitli yerlerinde bu görüntülere yol açıyormuş. Led ışık gibi görüntüler çizen uydular Türkiye'de çeşitli bölgelerde de çıplak gözle görüntülenebiliyormuş” dedi.(29.04.2020)
 

NASA, Spitzer’in emekli olmadan önce yakaladığı son görüntüyü yayınladı
(NASA), geçtiğimiz aylarda emekliye ayırdığı Spitzer Uzay Teleskobu’nun yakaladığı son görüntüyü yayınladı. Spitzer’in yakaladığı son gaz ve toz kütlesi görüntüsünde Dünya’dan yaklaşık 1000 ışık yılı uzaklıktaki California Bulutsusu görülüyor.
(NASA) emektar uzay teleskobu Spitzer'in fişini 30 Ocak’ta çekmişti. Görev süresi içerisinde galaksiler, nebulalar ve daha birçok gökcismini mercek altına alan Spitzer, pek çok keşfe imza atmıştı. İşte 17 yıl boyunca uzay teleskobundan elde edilen ikonik kareler...
Spitzer, görülebilir ve morötesi dalga boylarında çalışan Hubble'ın aksine evreni kızılötesi dalga boylarında gözlemliyordu.
Uzay teleskobunun en dikkat çeken keşfi ise TRAPPIST-1 sisteminde, yaşanılabilir olma potansiyeline sahip beş farklı Dünya benzeri gezegen keşfetmesi olmuştu.(26.04.2020)
                 
SpaceX, 60 internet uydusunu daha uzaya fırlattı
Amerikan roket, uydu ve uzay mekiği üreticisi SpaceX, Starlink internet uydu ağının parçası olan 60 uyduyu daha uzaya yolladı.
Starlink internet uydu ağının 6'ncı halkası 60 uydu, SpaceX üretimi Falcon 9 roketiyle ABD'nin Florida eyaletindeki Cape Canaveral Üssü'nden fırlatıldı.
Elon Musk’ın sahibi olduğu SpaceX, Starlink projesi kapsamında daha önce 60'ar uydudan oluşan 5 parti halinde toplam 300 uyduyu uzaya fırlatmıştı.
Musk, uzaya gönderilecek binlerce uyduyla dünyanın dört bir yanına hızlı ve ucuz internet hizmeti sağlamayı hedefliyor.
Şirket, Starlink uydularıyla Dünya yörüngesinde 12 bin uyduluk ağ kurmayı planlıyor. Projenin 2027'de tamamlanması öngörülüyor. (23.04.2020)

Dünya'nın yeni uydusundan ilk renkli görüntü

Bilim insanları tarafından Dünya'nın yörüngesinde yeni bir uydu keşfedildi. Yeni uydudan ilk renkli görüntüler paylaşıldı.ABD'nin Arizona eyaletinde yer alan Catalina Sky Survey çalışanları tarafından keşfedilen uydunun yaklaşık olarak bir otomobil büyüklüğünde olduğunu belirtiliyor. Söz konusu uydu Dünya'nın çevresini 47 günde dönüyor. Yaklaşık 1.9 ila 3.5 metre büyüklüğünde olduğu belirtilen söz konusu uydudan ilk renkli kare geldi. Smithsonian Astrofizik Gözlemevi’nin Küçük Gezegen Merkezi'nden yapılan açıklamada keşif ile ilgili şu ifadelere yer verilmişti:   "Yörüngeler, bu gök cisminin geçici olarak Dünya’ya bağlandığını gösteriyor. Güneş radyasyonu basıncından kaynaklanan herhangi sapma tespit edilmedi ve bilinen herhangi bir yapay nesne ile bağlantı bulunamadı" ifadelerine yer verildi.     (20.04.2020)

Dünyanın en büyük uydu fuarında corona virüs önlemleri

Uydu alanında dünyanın en büyük fuarı olan Satellite 2020'ye, hızla yayılan yeni tip corona virüs (Covid-19) salgınına karşı alınan önlemler damga vurdu.İlk olarak Çin'in Wuhan kentinde ortaya  çıkan corona virüs sadece insan sağlığını değil küresel ekonomiyi ve iş dünyasını da tehdit ediyor. Salgın endişesi, nedeniyle pek çok toplantı ve lansman iptal edildi.Uydu alanında dünyanın en büyük fuarı olan Satellite 2020 iptal edilmedi ancak fuar tabiri caizse corona virüsün gölgesinde  gerçekleşti.Fuara hızla yayılan yeni tip corona virüs (Covid-19) salgınına karşı alınan önlemler damga vurdu.Covid-19 ile mücadele kapsamında, ziyaretçiler el temasında bulunmamaya özen gösterdi. (20.04.2020)
                 
CryoSat-2, on yıldır kar ve buz verilerini topluyor
Airbus üretimi CryoSat-2 son 10 yılda dünyanın değişen buz örtüsü ve kalınlığı hakkında zengin bir bilgi sağladı ve oşinografi, hidroloji ve jeodezi için değerli bir veri kaynağı olduğunu göstererek beklentileri aşan ve orijinal hedeflerinin ötesinde çok sayıda önemli sonuçlar verdi.
Airbus açıklamasına göre, Avrupa Uzay Ajansı'nın (ESA) kar ve buz uydusu olan CryoSat-2, 8 Nisan 2010’da Baikonour Cosmodrone'dan yörüngeye fırlatılmıştı. Orijinal olarak üç buçuk yıllık bir görev periyodu için tasarlanmış olan ve 2010 yılından beri faaliyet gösterenCryoSat-2, nominal görev ömrünü aştı.
Airbus tarafından üretilen 720 kilogramlık uzay aracından alınan durumuna dair bilgiler, aracı 2021 yılı sonuna kadar çalışır durumda tutacak. Son on yılda uydu, yüzde 99'a yakın bir operasyonel kullanılabilirliğe ulaştı ve 1.400 kilometre (km) uzunluğunda kitaplık rafına eşdeğer ve 350 terabayt veri sağladı.(20.04.2020)
                 
Çin'in fırlattığı dev roket gökyüzünde patladı
Çin, sadece bir ay içerisinde ikinci roket başarısızlığını yaşadı. Uzun-Yürüyüş 3B isimli roket, Endonezya'ya ait bir uyduyu uzaya taşırken patladı. Endonezyalı uydunun paramparça olduğu bildirildi.
Çin-Endonezya ortaklığında geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen önemli bir uzay görevi başarısızlıkla sonuçlandı. Yerel haber ajansı Xinhua tarafından verilen bilgilere göre; Siçuan bölgesinden kalkışa geçen Uzun-Yürüyüş 3B (Long-March 3B) isimli roket, uzaya ulaşamadan önce havada patladı ve paramparça oldu.
Endonezya'ya ait uydu paramparça oldu
Uzun-Yürüyüş 3B roketinin misyonu, Endonezya ait bir uydu olan Palapa-N1'i yer eş zamanlı yörüngeye taşımaktı. Kalkışın başarısızlıkla sonuçlanmasıyla birlikte elbette uydu da harap oldu. Xinhua'nın verdiği bilgilerde roket ve uydu parçalarının Yeryüzü'ne düştüğü belirtiliyor. Herhangi bir can kaybının olmadığı ve Çinli yetkililerin olayı soruşturmaya başladığı ifade edilmiş.
Yeni nesil bir iletişim uydusu olan Palapa-N1, Endonezya'da geniş bant iletişim amacıyla kullanılacaktı. Uydunun; Indosat Ooredoo ve Pasifik Satelit Nusantara isimli telekomünikasyon şirketlerine ait olduğu belirtiliyor. 5,5 ton ağırlığındaki Palapa-N1, normalde yaklaşık 15 yıllık bir görev için uzaya fırlatılacaktı. Endonezyalı şirketlerin emeklerinin bu şekilde paramparça olması maalesef üzücü.(16.04.2020)
EBA TV Frekans (TRT Eğitim ) Uzaktan Eğitim 2020

TRT EBA TV Frekansları (TRT EBA TV İlkokul, TRT EBA TV Ortaokul ve TRT EBA TV Lise)  frekansında yayında. (SD YAYIN)TÜRKSAT 3A/4A FR:12084 H SR: 13750 FEC: 2/3

(HD YAYIN)TÜRKSAT 3A/4A FR:11916 H SR: 30000 FEC: 3/4(19.03.2020)

BAE, Mars'a gidiyor
Yapay zeka ve uzay araştırmaları gibi konulara son yıllarda büyük önem veren Birleşik Arap Emirlikleri, 2020'de ilk kez derin uzaya çıkacak. BAE'nin 'Umut' (Hope) ismini verdiği dev misyonda artık neredeyse sona yaklaşılmış durumda. Konuyla ilgili bazı açıklamalar yapan Arap bilim insanları, uzay aracının inşasının tamamlandığını duyurdu.
Her şey yolunda gittiği takdirde Umut sondası önümüzdekü Temmuz ayında uzaya fırlatılacak. Kalkış için Rusya'nın ünlü roketi Soyuz'un kullanılacağı belirtiliyor. Umut'un yaklaşık yedi aylık bir uzay yolculuğunun ardından Şubat 2021 gibi Mars'ın yörüngesine yerleşmesi bekleniyor. 2021 yılı, Birleşik Arap Emirlikleri'nin 50. kuruluş yıl dönümü olduğu için Umut görevinin ayrıca sembolik bir önemi de var.(10.04.2020)

 

Quran TV Saudi Arabia (KABE-Mekke) ,Sunna TV Saudi Arabia (MESCİD-I NEBEVİ-Medine) kanalları yeni frekansında yayında. TÜRKSAT 3A/4A FR:11558 V SR: 30000 FEC: 2/3(14.03.2020)

 

SpaceX'in uzay aracı Starship'in prototipi, test sırasında patladı
SpaceX'in yeni nesil uzay aracı olacak Starship, kargo ve insanları önce yörüngeye ve ardından da Mars'a taşımak üzere tasarlanıyor. Üretim esnasında birçok değişikliğe uğrayan aracın yapımında ise paslanmaz çelik kullanılıyor.
2021 yılında ilk görevine çıkacak Starship, o zamana kadar birçok test aşamasından geçecek. Şirket bu testleri, Starship'in prototip versiyonlarıyla gerçekleştiriyor.
SpaceX; Teksas'taki merkezde yeni bir test gerçekleştirdi. Ancak Starship'in prototipi, gerçekleştirilen basınç testine dayanamadı ve patlayarak devrildi.(05.04.2020)
Çin, bir grup yeryüzü gözlem uydusunu yörüngeye gönderdi.
Çin haber ajansı Şinhua'da yer alan habere göre, Yaogan-30 sınıfındaki uydular Long March 2C roketiyle ülkenin güneybatısındaki Şiçang Uzay Merkezi'nden fırlatıldı.
Uyduların Dünya yörüngesinde belirlenen konuma yerleştiği bildirildi.
Çin Bilimler Akademisine bağlı Mikro Uydu Akademisi tarafından geliştirilen uyduların elektromanyetik çevre gözlemleri ve bununla ilişkili teknolojiler için kullanılacağı kaydedildi.(25.03.2020)
Türksat, SOTM Anteni ABD’de tanıttı
Türksat A.Ş., kendi geliştirdiği ve denizde seyreden tüm araçlara uydu üzerinden internet hizmeti sunan Hareket Hâlinde Uydu İletişim (SOTM) Anteni’ni Satellite 2020’de tanıttı.Uydu alanında Dünya’nın önde gelen şirketleri arasında yer almayı hedefleyen Türksat, ABD’nin başkenti Washington’da düzenlenen Satellite 2020 fuarında 1914 no’lu stantta yerini aldı.Hedef pazarlardaki etkinliğini artırmayı ve yeni pazarlara açılarak, faaliyet alanlarında sahip olduğu birikimini yeni projelerle ülke sınırları dışına taşımayı planlayan Türksat, fuar kapsamında, denizde uydu aracılığıyla ekonomik ve kesintisiz hizmet olanağı sağlayan SOTM anteninin tanıtımını yaptı.Hem askeri hem de sivil kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde geliştirilen SOTM anteniyle Türksat, sunduğu hizmetle ilgili donanımı da kendisi sağlayan bir firma konumuna yükseldi.
SOTM Anten Hakkında
Fiber ve GSM altyapılarının olmadığı yerlerde, ekonomik ve %99,5 kesintisiz iletişim sağlayan SOTM anteni, denizde uydu aracılığıyla internet bağlantısı imkânı veriyor. Hareket hâlindeyken Ka-Bant üzerinden 6 mbps (upload)/ 25 mbps (download) hızında internet bağlantısı sağlayan sistem, fiziki karasal sınırlar içinde ve Türkiye kıyılarında kullanılabiliyor.
SOTM anteninin hareket hâlindeki kara araçlarında da uydu üzerinden internet hizmeti verilebilmesi için geliştirme ve test çalışmaları sürüyor.
Türksat, SOTM anteninin ürün yelpazesine katılmasıyla uydu sinyalini, uydu ağ sistemini ve anteni (donanımı) sağlayan firma konumuna yükseldi. Bu üç bileşeni Türksat’ın yönetiyor olması, özellikle kamu kurumları ve askeri kullanıcılar için çok kritik kabiliyetleri de beraberinde getiriyor.
Türksat haberleşme uydularının kapsamadığı bölgelerde diğer uydu operatörleriyle yapılacak anlaşmalarla SOTM anteni üzerinden başka uydu altyapılarıyla “roaming” altyapısının kurulması da planlar arasında yer alıyor.(14.03.2020)
Türkiye'nin "elektrikli itki" sistemli uydularının ömürleri 30 yıl olacak
"Türkiye'nin haberleşme ihtiyacını karşılayacak Türksat 5A ve 5B uydularımızın üretiminde yeni nesil itki sistemi kullanıldı. Bu sayede uydularımızın manevra ömürleri 30 yılın üzerinde olacak. Uydularımızın fırlatılmasıyla 31 derece doğu ve 42 derece doğu yörüngelerinde yeni Ku-Bant frekans hakları da kazanılacak. Türksat 5A'nın bu yıl içinde, 5B'nin ise 2021'in birinci çeyreğinde, Space X firmasına ait Falcon 9 roketleri ile ABD'nin Florida eyaletinden fırlatılması planlanıyor."

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan (14.03.2020)

SpaceX'in kargo mekiği Uluslararası Uzay İstasyonu'na ulaştı
Amerikan roket, uydu ve uzay mekiği üreticisi SpaceX'in kargo mekiği, Uluslararası Uzay İstasyonu'na vardı.
Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA) astronotları Andrew Morgan ve Jessica Meir, yaklaşık 2 ton deney ve ihtiyaç malzemesini taşıyan SpaceX'in kargo mekiği Dragon'u, Uluslararası Uzay İstasyonu'nun (UUİ) robot koluyla yakaladı.
Kargo mekiğinin ayrıca UUİ'deki mürettebat için greyfurt ve domates gibi yiyeceklerin yanı sıra birçok markanın şekerlemelerini taşıdığı belirtildi.
Dragon'un numunelerle Dünya'ya dönmeden önce bir ay UUİ'de kalacağı ifade edildi.
Bu, SpaceX'in Dragon ile NASA adına gerçekleştirdiği 20'nci başarılı ikmal seferi oldu.(11.03.2020)
SpaceX, 60 internet uydusunu daha uzaya gönderdi
SpaceX, Falcon 9 roketiyle 60 internet uydusunu daha uzaya gönderdi. Uydular yörüngeye başarıyla yerleşti.
Amerikan roket, uydu ve uzay mekiği üreticisi SpaceX, Starlink internet uydu ağının parçası olan 60 uyduyu daha uzaya yolladı.

Şirketin internet sitesinden yapılan açıklamada, Starlink ağının 60 uyduluk bir grubunun, SpaceX üretimi Falcon 9 roketiyle ABD'nin Florida eyaletindeki Cape Canaveral Üssü'nden fırlatıldığı; uyduların yörüngeye başarıyla yerleştiği bildirildi.
SpaceX, Starlink projesi kapsamında daha önce 60'ar uydudan oluşan 4 parti halinde toplam 240 uyduyu uzaya fırlatmıştı. Şirket, Starlink uydularıyla yörüngeye 12 bin uyduluk ağ kurmayı planlıyor. Projenin 2027'de tamamlanması planlanıyor.
Bu, SpaceX'in 80'inci başarılı fırlatışı oldu. Öte yandan, bu fırlatışta 4'üncü kez kullanılan yeniden kullanılabilir özellikteki Falcon roketi, fırlatışın ardından dünyaya geri dönemedi. Eğer roket SpaceX'in okyanustaki insansız yüzer platformuna iniş yapabilseydi, bu şirketin fırlatış sonrası yeniden dünyaya dönen 50'nci roketi olacaktı.(22.02.2020)
Solar Orbiter: Güneş'e Merkür'den daha yakın olacak gözlem uydusu
Avrupa Uzay Ajansı'nın, bir buçuk milyar dolar bütçeli Güneş gözlem uydusu Solar Orbiter, bu sabah Türkiye saati ile 07:03'te Florida'daki Cape Canaveral Üssü'nden fırlatıldı.
Sensörler ve kameralarla dolu olan Solar Orbiter'ın, Güneş'e 42 milyon kilometre kadar yaklaşması planlanıyor.
Bilim insanları, bu cesur proje ile Güneş'in manyetik hareketliliği de dahil, birçok bilinmeyeni keşfetmeyi umuyor.
İsminin kısaltması olan SolO adı verilen uzay aracı 600 dereceye varan sıcaklıklara dayanabilecek şekilde yapıldı.
Proje her ne kadar Avrupa Uzay Ajansı tarafından hayata geçirilmiş olsa da Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) da, Solar Orbiter görevine katkıda bulunuyor.(13.02.2020)
Hindistan, Önümüzdeki 5 Sene İçerisinde Uzaya 50 Uydu Fırlatmayı Planlıyor
Uzay harcamaları konusunda son yıllarda bonkör davranan ülkelerden biri olan Hindistan, önümüzdeki 5 sene içerisinde bu alandaki hakimiyetini daha da artırmayı planlıyor. Ülkenin uzay ajansının planları arasında, önümüzdeki 5 sene içerisinde uzaya 50 uydu fırlatmak gibi hedefler bulunuyor.
Uzay çalışmaları konusunda çeşitli atılımlar yapan Hindistan, uzay harcamalarında hâlâ ABD gibi ülkelerin çok gerisinde bulunuyor. Parlamentoya sunulan rapora göre 2018 yılında ABD, Hindistan’dan tam 13 kat daha fazla uzay harcaması gerçekleştirdi.
Dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi olan Hindistan ise bu alandaki yatırımlarını artırmayı planlıyor. Hindistan Uzay Araştırma Organizasyonu’nun (ISRO) hedefleri arasında önümüzdeki 5 sene içerisinde uzaya 50 uydu fırlatmak bulunuyor. (04.02.2020)
2 eski uydu çarpışabilir

Saniyede 14,7 kilometre sabit hızla ters yönlerde hareket eden ABD'ye ait kullanım dışı iki uydunun birbirine 15 ila 30 metre yaklaşacağı tahmin ediliyor.
Uydu izleme şirketi Leolab, NASA'ya ait Kızılötesi Gök Bilimi Uydusu (IRAS) ile ABD Hava Kuvvetlerine ait Kütle Çekimi İrtifa Dengeleme Deney Uydusu'nun (GGSE-4), ABD'nin Pittsburg kenti üzerine denk gelen alçak yörünge bölgesinde birbirine yakın geçiş yapacağı uyarısında bulundu.Şirketten yapılan açıklamada, yörüngede saniyede 14,7 kilometre sabit hızla ters yönlerde hareket eden kullanım dışı iki uydunun, birbirine 15 ila 30 metre yaklaşacağının tahmin edildiği belirtildi.
Açıklamada, geçiş mesafesinin yakınlığının çarpışma tehlikesini gündeme getirdiği kaydedildi.Her iki uydu da kullanım dışı olduğundan manevraları Dünya'dan kontrol edilemiyor. Çarpışma halinde, büyük miktarda uzay enkazının yörüngeye saçılması ve bunun diğer uydular için tehlike oluşturmasından endişe ediliyor.NASA'nın 1983'te uzaya fırlattığı IRAS uydusu, ilk kızılötesi uzay teleskobuydu. Uydu, bir yıldan az süre işlev görebilmişti.
ABD Hava Kuvvetlerine ait GGSE-4 uydusu ise 1967'de uzay araçlarının tasarımındaki ilkelerinin araştırıldığı çalışma kapsamında deney amacıyla uzaya fırlatılmıştı.(29.01.2020)

Türk Konseyi'nden Türk dünyasında iletişim alanında iş birliği adımları
Türk Konseyi'ne (Türk Keneşi) üye Kazakistan ile Kırgızistan'ın ulusal televizyonları TÜRKSAT uydusu üzerinden yayın yapmaya başladı.Üye ülkelerin kamu televizyon kanalları, TRT Avaz tarafından kurulan ortak FTP adresi üzerinden içerik paylaşıyor.TÜRKSAT ile yapılan anlaşma kapsamında Kazakça, Rusça, İngilizce ve Kırgızca yayın yapan Kazakh TV ile Kırgızistan'ın 24 saat haber sunan ulusal devlet televizyon kanalı Ala Too 24 TV, Türksat 3A uydusu üzerinden Türkiye'deki izleyicilere de hizmet sunabilecek.(26.01.2020)
ABD Savunma Bakanlığı, yüklenici Boeing firmasının projeden çekilmesinin ardından "Deneysel Uzay Uçağı (XSP)" projesini rafa kaldırdı.
"Space.com" internet sitesindeki habere göre, Savunma Bakanlığına bağlı İleri Savunma Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA), 2017'de projeyi yürütmek üzere seçilen Boeing firmasının projeden çekildiğini açıkladı.
DARPA İletişim Direktörü Jared Adams, yaptığı açıklamada, "Bu yüzden XSP programını sonlandırıyoruz. Ancak programın hedefleri ilgi alanımızda olmaya devam ediyor. İleride başka rekabetçi projelerde bu hedeflere ulaşmaya çalışabiliriz." ifadelerini kullandı.DARPA, XSP projesini, ABD Hava Kuvvetlerinin yörüngeye daha hızlı ve sürekli şekilde uydu yerleştirebilmesini sağlamak için, yeniden kullanılabilir özellikte bir uzay uçağı geliştirmek üzere 2013'te başlatmıştı. Her gün yörüngeye uydu yerleştirmesi hedefleniyordu.Uçağın, 10 günde 10 kere, toplam 1360 kilo ağırlığındaki uyduyu yörüngeye yerleştirebilecek kapasitede olması amaçlanıyordu.Ajans, 2017'de uçak için prototip üretmek üzere gelen teklifler arasından Boeing firmasını seçmişti.(26.01.2020)
SpaceX acil durum testini başarıyla geçti
Elon Musk'un kurucusu olduğu SpaceX astronotlu uçuş için önemli bir adımı daha geride bıraktı. Astronotların acil durumlarda kullanacakları ve önemli bir test olan acil kaçış sistemini kontrol etmek için pazar günü bir kargo mekiği fırlatıldı. Mekik istenilen bölgeye düştü ve test başarıyla sonuçlandı.

Dragon kargo mekiğiyle fırlatılan Falcon 9 roketi, astronotların, kalkış anındaki acil durumlarda güvenli bir şekilde mekiği terk etmesine olanak sağlayacak acil kaçış sistemlerinin test edilmesi için bilinçli olarak patlatıldı. Başarılı geçen testin sonunda Dragon mekiği, Atlantik Okyanusu'nda daha önce belirlenen bölgeye düştü. Kaynak: SpaceX acil durum testini başarıyla geçti

Çin Merkezi Televizyonunun (CCTV) haberine göre, söz konusu genişbant iletişim uydusu, ülkenin güneybatısındaki Ciuçüen Uydu Fırlatma Merkezi’nden Kuaycou 1A roketiyle yörüngesine gönderildi.
Havacılık ve uzay şirketi Galaxy Space tarafından geliştirilen uydu, alçak yörüngede seyredecek ve saniyede 10 gigabaytlık veri transfer edecek. Uydunun çöl, okyanus gibi alanların yanı sıra hızlı tren ve uçak gibi iletişimde zorluk yaşanan yerler için kullanılması planlanıyor.
Alçak yörünge uyduları, dünyadan uzaklığı 2 bin kilometreye kadar olan yörüngelerde konumlanıyor.
ABD ve Rusya'dan sonra dahil olduğu "uzay yarışında", son dönemdeki hızlı gelişimiyle öne çıkan Çin, uzaktan algılama uyduları, küresel konumlandırma, gözlem, genişbant iletişim uyduları, yörüngede daimi uzay istasyonu inşası, Ay çalışmaları, Mars ve Jüpiter’i keşif gibi iddialı projeleriyle 2045’te "uzayın lideri" olmayı hedefliyor.(18.01.2020)

30 futbol sahası büyüklüğündeki dev teleskop faaliyete geçti

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, Çin’in güneybatısındaki Guizhou bölgesinde yer alan teleskobun yapımı beş yıl sürdü.
180 milyon dolara mal olan teleskop, Çin’in ‘gökyüzündeki gözü’ olarak tanımlanıyor.
Saniyede 38 gigabyte veri toplayabilen FAST, uzay galaksilerde doğal hidrojen arayacak ve zayıf pulsar (anlık radyo dalgası yayan nötron yıldızları) sinyallerini algılayacak ve uzayda yaşam araştırmalarına yardım edecek.
Teleskop kademeli olarak uluslararası gökbilimcilere açılacak.
Teleskobun başmühendisi Jiang Peng, FAST sayesinde gelecek üç yıl içinde önemli bilimsel keşiflere imza atacaklarına inandıklarını belirti.
Test aşamasında ise FAST’in zayıf pulsarları tespit etmedeki keskinliğine dikkat çekilirken üç yılda 102 zayıf pulsar sinyali tespit edildiğine dikkat çekildi.(14.01.2020)

TÜBİTAK'tan yıl boyunca bilim ve teknoloji ekosistemine destek
TÜBİTAK Araştırma Destek Programları Başkanlığı (ARDEB) bünyesinde yürütülen programlar kapsamında toplam 441 milyon lira bütçeli 1435 proje desteklendi.
Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığı (TEYDEB), programlarına başvuran 3 bin 758 projenin 1487'si desteklenmesini kararlaştırırken, bunlara 669,49 milyon lira destek verdi. 2019'da 8 bin 303 bilim insanına da 262 milyon lira destek aktarıldı.
Öğrenciler bu yıl Uluslararası Bilim Olimpiyatlarında 70 madalya kazandı. Üniversite Öğrencileri Proje Yarışmalarına 2 bin 814 öğrenci başvuru yaptı, finalist 206 öğrenci 112 projeyle TEKNOFEST’te yer aldı.(06.01.2020)
Yerli ve milli uydu haberleşme sistemi testleri tamamlandı
Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ'nin (TUSAŞ) iştiraki tarafından üretilen ve ANKA-S'lere entegre edilen uydu haberleşme sisteminin testleri başarıyla tamamlandı.
TUSAŞ'tan yapılan açıklamaya göre, şirketin iştiraki olan CTECH tarafından üretilen uydu haberleşme sisteminin tüm kalifikasyon ve fonksiyonel testleri başarıyla gerçekleştirildi.
ANKA-S'e entegre edilen sistemle, uçuş testleri yapıldı. Söz konusu entegrasyonla ANKA üzerindeki bir alt sistemin daha yerlileştirme ve millileştirme süreci tamamlanmış oldu.
Uydu haberleşme sisteminin, TUSAŞ'ın öz kaynaklarıyla 17 ayda ürettiği AKSUNGUR insansız hava aracı için de kullanılması hedefleniyor.(06.01.2020)
ABD Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA) Parker Güneş Keşif Uydusu, Venüs'e ikinci yakın geçişini yaptı.
ABD Havacılık ve Uzay Ajansından (NASA) yapılan açıklamada, Güneş yörüngesindeki keşif yolculuğunda rotasını belirlemek için Venüs'ün kütle çekiminden yararlanan Parker Güneş Keşif Uydusu'nun gezegenden ikinci kez geçtiği bildirildi.
Güneş yörüngesindeki üçüncü turunu tamamlayan uydu, dördüncü turuna başlamasını sağlayacak "kütle çekimi destek manevrasını" yapmak üzere Venüs'ün 1870 mil (yaklaşık 3 bin kilometre) yakınından geçti.
Paker Uydusu, 7 yıl sürecek keşif yolculuğunda Güneş yörüngesinde 24 turu tamamlayacak. Uydu, bu sürede 5 kez daha Venüs'ün yardımıyla manevra yapacak.Uydu, Güneş yörüngesindeki 4. turuna 29 Ocak 2020'de başlayacak.12 Ağustos 2018'de uzaya fırlatılan uydu, bugüne dek Güneş'e en fazla yaklaşan insan yapımı nesne olmuştu.(01.01.2020)
TRTSPOR2 HD  27 Eylül'den itibaren yayında.TÜRKSAT 3A/4A FR:11958 V SR: 27500 FEC: 5/6 (21.09.2019)
HaberGlobal yeni frekanslarda yayında.

 

(HD yayın )TÜRKSAT 3A/4A FR:12685 H DVB-S2/8PSK SR: 27500 FEC: 2/3

(SD yayın  )TÜRKSAT 3A/4A FR:12379 H  SR: 30000 FEC:3/4

Digitürk: 47. Kanal D-Smart: 42. Kanal Tivibu: 50. Kanal 15.08.2019

Kazakistan'ın ilk ulusal devlet televizyon kanalı Kazakh TV, Türksat uydusunda yayın yapmaya başladı.Türksat AŞ'den yapılan yazılı açıklamaya göre, Kazakça, Rusça, İngilizce ve Kırgızca yayın yapan Kazakh TV artık Türksat 3A uydusu üzerinden de Türkiye'deki izleyicilere de hizmet verecek.Uluslararası yayıncılık prensiplerine uygun biçimde 7 gün 24 saat yayın hayatını sürdürecek Kanal, Kazakistan'ın tarihi, kültürü, sanat ve turizm yaşamı hakkında zengin içerikli programlarıyla dikkati çekiyor.
TÜRKSAT 3A/4A FR:12685 H DVB-S2/8PSK SR: 27500 FEC: 2/3
15.08.2019
TV35 yayında.TÜRKSAT 3A/4A FR:12245 H DVB-S2/8PSK SR: 27500 FEC: 5/6 20.07.2019
TLC HD  1 Şubat'tan itibaren yayında.TÜRKSAT 3A/4A FR:12015 H SR: 27500 FEC: 5/6(19.01.2019)
Türkiye'nin yeni uydusu 2020'de uzayda
İngiltere ve Fransa'daki tesislerde yapımı süren Türksat 5A uydusu gelecek yılın ikinci çeyreğinde ABD'den uzaya fırlatılacak.
ABD'nin başkenti Washington'da düzenlenen Satellite 2019 Fuarı'na katılan Türksat Genel Müdürü Cenk Şen, Türksat 5A uydusunun, bir aksilik olmazsa 2020 yılının ikinci çeyreğinde ABD'nin Florida eyaletindeki fırlatma rampasından uzaya gönderileceğini bildirdi.
Şen ayrıca, Türkiye'nin aktif uydu filosunda 3 haberleşme uydusunun bulunduğunu, Türksat 5A, Türksat 5B ve Türkiye'nin ilk yerli uydusu Türksat 6A'nın yapım çalışmalarının ise devam ettiği bilgisini verdi.
Türksat Genel Müdür Yardımcısı Hasan Hüseyin Ertok da Türksat 5A uydusunun yapımına Airbus D&S firmasının Fransa ve İngiltere'deki tesislerinde takvime uygun şekilde devam edildiğini aktardı.
Uydunun panellerinin, iki ay önce İngiltere'nin Portsmouth şehrine getirildiğini anlatan Ertok, uydu üzerine faydalı yük ekipmanları montajının başladığını ifade etti.
Ertok, montaj işleminin tamamlanmasının ardından uydunun alt sistem testlerine başlanacağı bilgisini vererek, "Bu testin ardından uydu ağustosta Fransa'ya gönderilecek. Burada servis modül ve faydalı yük modülü bir araya getirilerek, uydu seviyesi testlerine başlayacak" dedi.
5B için de çalışmalar sürüyor
Öte yandan Türksat 5B uydusunda da çalışmaların devam ettiğini dile getiren Ertok, uydunun panellerinin üretiminin İngiltere'de sürdüğünü söyledi. Ertok, bu uydu için de gelecek aylarda panellerin Portsmouth'a giderek, faydalı yük ekipmanlarının montajına başlanacağını ifade etti. Bu uydunun, internet ve veri haberleşmesinde önemli bir boşluğu doldurmasının amaçlandığına değinen Ertok, 2021'in ilk çeyreğinde uzaya fırlatılmasının hedeflendiğini sözlerine ekledi.
09.05.2019