21.YIL @satturkeycom        SatTurkey Uydu

Çin, bir grup yeryüzü gözlem uydusunu yörüngeye gönderdi.
Çin haber ajansı Şinhua'da yer alan habere göre, Yaogan-30 sınıfındaki uydular Long March 2C roketiyle ülkenin güneybatısındaki Şiçang Uzay Merkezi'nden fırlatıldı.
Uyduların Dünya yörüngesinde belirlenen konuma yerleştiği bildirildi.
Çin Bilimler Akademisine bağlı Mikro Uydu Akademisi tarafından geliştirilen uyduların elektromanyetik çevre gözlemleri ve bununla ilişkili teknolojiler için kullanılacağı kaydedildi.(25.03.2020)
EBA TV Frekans (TRT Eğitim ) Uzaktan Eğitim 2020

TRT EBA TV Frekansları (TRT EBA TV İlkokul, TRT EBA TV Ortaokul ve TRT EBA TV Lise)  frekansında yayında. (SD YAYIN)TÜRKSAT 3A/4A FR:12084 H SR: 13750 FEC: 2/3

(HD YAYIN)TÜRKSAT 3A/4A FR:11916 H SR: 30000 FEC: 3/4(19.03.2020)

 

Quran TV Saudi Arabia (KABE-Mekke) ,Sunna TV Saudi Arabia (MESCİD-I NEBEVİ-Medine) kanalları yeni frekansında yayında. TÜRKSAT 3A/4A FR:11558 V SR: 30000 FEC: 2/3(14.03.2020)

 

                 
 Türksat Network Search (Ağ Arama)    Türksat 4A, 42°E  12380 V  SR:27500 FEC 3/4

Ortadoğu ve Orta Asya'da Türksat 2A, 42°E 12423 H 30000 3/4

Türksat, SOTM Anteni ABD’de tanıttı
Türksat A.Ş., kendi geliştirdiği ve denizde seyreden tüm araçlara uydu üzerinden internet hizmeti sunan Hareket Hâlinde Uydu İletişim (SOTM) Anteni’ni Satellite 2020’de tanıttı.Uydu alanında Dünya’nın önde gelen şirketleri arasında yer almayı hedefleyen Türksat, ABD’nin başkenti Washington’da düzenlenen Satellite 2020 fuarında 1914 no’lu stantta yerini aldı.Hedef pazarlardaki etkinliğini artırmayı ve yeni pazarlara açılarak, faaliyet alanlarında sahip olduğu birikimini yeni projelerle ülke sınırları dışına taşımayı planlayan Türksat, fuar kapsamında, denizde uydu aracılığıyla ekonomik ve kesintisiz hizmet olanağı sağlayan SOTM anteninin tanıtımını yaptı.Hem askeri hem de sivil kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde geliştirilen SOTM anteniyle Türksat, sunduğu hizmetle ilgili donanımı da kendisi sağlayan bir firma konumuna yükseldi.
SOTM Anten Hakkında
Fiber ve GSM altyapılarının olmadığı yerlerde, ekonomik ve %99,5 kesintisiz iletişim sağlayan SOTM anteni, denizde uydu aracılığıyla internet bağlantısı imkânı veriyor. Hareket hâlindeyken Ka-Bant üzerinden 6 mbps (upload)/ 25 mbps (download) hızında internet bağlantısı sağlayan sistem, fiziki karasal sınırlar içinde ve Türkiye kıyılarında kullanılabiliyor.
SOTM anteninin hareket hâlindeki kara araçlarında da uydu üzerinden internet hizmeti verilebilmesi için geliştirme ve test çalışmaları sürüyor.
Türksat, SOTM anteninin ürün yelpazesine katılmasıyla uydu sinyalini, uydu ağ sistemini ve anteni (donanımı) sağlayan firma konumuna yükseldi. Bu üç bileşeni Türksat’ın yönetiyor olması, özellikle kamu kurumları ve askeri kullanıcılar için çok kritik kabiliyetleri de beraberinde getiriyor.
Türksat haberleşme uydularının kapsamadığı bölgelerde diğer uydu operatörleriyle yapılacak anlaşmalarla SOTM anteni üzerinden başka uydu altyapılarıyla “roaming” altyapısının kurulması da planlar arasında yer alıyor.(14.03.2020)
                 
Türkiye'nin "elektrikli itki" sistemli uydularının ömürleri 30 yıl olacak
"Türkiye'nin haberleşme ihtiyacını karşılayacak Türksat 5A ve 5B uydularımızın üretiminde yeni nesil itki sistemi kullanıldı. Bu sayede uydularımızın manevra ömürleri 30 yılın üzerinde olacak. Uydularımızın fırlatılmasıyla 31 derece doğu ve 42 derece doğu yörüngelerinde yeni Ku-Bant frekans hakları da kazanılacak. Türksat 5A'nın bu yıl içinde, 5B'nin ise 2021'in birinci çeyreğinde, Space X firmasına ait Falcon 9 roketleri ile ABD'nin Florida eyaletinden fırlatılması planlanıyor."

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan (14.03.2020)

SpaceX'in kargo mekiği Uluslararası Uzay İstasyonu'na ulaştı
Amerikan roket, uydu ve uzay mekiği üreticisi SpaceX'in kargo mekiği, Uluslararası Uzay İstasyonu'na vardı.
Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA) astronotları Andrew Morgan ve Jessica Meir, yaklaşık 2 ton deney ve ihtiyaç malzemesini taşıyan SpaceX'in kargo mekiği Dragon'u, Uluslararası Uzay İstasyonu'nun (UUİ) robot koluyla yakaladı.
Kargo mekiğinin ayrıca UUİ'deki mürettebat için greyfurt ve domates gibi yiyeceklerin yanı sıra birçok markanın şekerlemelerini taşıdığı belirtildi.
Dragon'un numunelerle Dünya'ya dönmeden önce bir ay UUİ'de kalacağı ifade edildi.
Bu, SpaceX'in Dragon ile NASA adına gerçekleştirdiği 20'nci başarılı ikmal seferi oldu.(11.03.2020)
                 
SpaceX, 60 internet uydusunu daha uzaya gönderdi
SpaceX, Falcon 9 roketiyle 60 internet uydusunu daha uzaya gönderdi. Uydular yörüngeye başarıyla yerleşti.
Amerikan roket, uydu ve uzay mekiği üreticisi SpaceX, Starlink internet uydu ağının parçası olan 60 uyduyu daha uzaya yolladı.

Şirketin internet sitesinden yapılan açıklamada, Starlink ağının 60 uyduluk bir grubunun, SpaceX üretimi Falcon 9 roketiyle ABD'nin Florida eyaletindeki Cape Canaveral Üssü'nden fırlatıldığı; uyduların yörüngeye başarıyla yerleştiği bildirildi.
SpaceX, Starlink projesi kapsamında daha önce 60'ar uydudan oluşan 4 parti halinde toplam 240 uyduyu uzaya fırlatmıştı. Şirket, Starlink uydularıyla yörüngeye 12 bin uyduluk ağ kurmayı planlıyor. Projenin 2027'de tamamlanması planlanıyor.
Bu, SpaceX'in 80'inci başarılı fırlatışı oldu. Öte yandan, bu fırlatışta 4'üncü kez kullanılan yeniden kullanılabilir özellikteki Falcon roketi, fırlatışın ardından dünyaya geri dönemedi. Eğer roket SpaceX'in okyanustaki insansız yüzer platformuna iniş yapabilseydi, bu şirketin fırlatış sonrası yeniden dünyaya dönen 50'nci roketi olacaktı.(22.02.2020)
                 
Solar Orbiter: Güneş'e Merkür'den daha yakın olacak gözlem uydusu
Avrupa Uzay Ajansı'nın, bir buçuk milyar dolar bütçeli Güneş gözlem uydusu Solar Orbiter, bu sabah Türkiye saati ile 07:03'te Florida'daki Cape Canaveral Üssü'nden fırlatıldı.
Sensörler ve kameralarla dolu olan Solar Orbiter'ın, Güneş'e 42 milyon kilometre kadar yaklaşması planlanıyor.
Bilim insanları, bu cesur proje ile Güneş'in manyetik hareketliliği de dahil, birçok bilinmeyeni keşfetmeyi umuyor.
İsminin kısaltması olan SolO adı verilen uzay aracı 600 dereceye varan sıcaklıklara dayanabilecek şekilde yapıldı.
Proje her ne kadar Avrupa Uzay Ajansı tarafından hayata geçirilmiş olsa da Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) da, Solar Orbiter görevine katkıda bulunuyor.(13.02.2020)
Hindistan, Önümüzdeki 5 Sene İçerisinde Uzaya 50 Uydu Fırlatmayı Planlıyor
Uzay harcamaları konusunda son yıllarda bonkör davranan ülkelerden biri olan Hindistan, önümüzdeki 5 sene içerisinde bu alandaki hakimiyetini daha da artırmayı planlıyor. Ülkenin uzay ajansının planları arasında, önümüzdeki 5 sene içerisinde uzaya 50 uydu fırlatmak gibi hedefler bulunuyor.
Uzay çalışmaları konusunda çeşitli atılımlar yapan Hindistan, uzay harcamalarında hâlâ ABD gibi ülkelerin çok gerisinde bulunuyor. Parlamentoya sunulan rapora göre 2018 yılında ABD, Hindistan’dan tam 13 kat daha fazla uzay harcaması gerçekleştirdi.
Dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi olan Hindistan ise bu alandaki yatırımlarını artırmayı planlıyor. Hindistan Uzay Araştırma Organizasyonu’nun (ISRO) hedefleri arasında önümüzdeki 5 sene içerisinde uzaya 50 uydu fırlatmak bulunuyor. (04.02.2020)
                 
2 eski uydu çarpışabilir

Saniyede 14,7 kilometre sabit hızla ters yönlerde hareket eden ABD'ye ait kullanım dışı iki uydunun birbirine 15 ila 30 metre yaklaşacağı tahmin ediliyor.
Uydu izleme şirketi Leolab, NASA'ya ait Kızılötesi Gök Bilimi Uydusu (IRAS) ile ABD Hava Kuvvetlerine ait Kütle Çekimi İrtifa Dengeleme Deney Uydusu'nun (GGSE-4), ABD'nin Pittsburg kenti üzerine denk gelen alçak yörünge bölgesinde birbirine yakın geçiş yapacağı uyarısında bulundu.Şirketten yapılan açıklamada, yörüngede saniyede 14,7 kilometre sabit hızla ters yönlerde hareket eden kullanım dışı iki uydunun, birbirine 15 ila 30 metre yaklaşacağının tahmin edildiği belirtildi.
Açıklamada, geçiş mesafesinin yakınlığının çarpışma tehlikesini gündeme getirdiği kaydedildi.Her iki uydu da kullanım dışı olduğundan manevraları Dünya'dan kontrol edilemiyor. Çarpışma halinde, büyük miktarda uzay enkazının yörüngeye saçılması ve bunun diğer uydular için tehlike oluşturmasından endişe ediliyor.NASA'nın 1983'te uzaya fırlattığı IRAS uydusu, ilk kızılötesi uzay teleskobuydu. Uydu, bir yıldan az süre işlev görebilmişti.
ABD Hava Kuvvetlerine ait GGSE-4 uydusu ise 1967'de uzay araçlarının tasarımındaki ilkelerinin araştırıldığı çalışma kapsamında deney amacıyla uzaya fırlatılmıştı.(29.01.2020)

Türk Konseyi'nden Türk dünyasında iletişim alanında iş birliği adımları
Türk Konseyi'ne (Türk Keneşi) üye Kazakistan ile Kırgızistan'ın ulusal televizyonları TÜRKSAT uydusu üzerinden yayın yapmaya başladı.Üye ülkelerin kamu televizyon kanalları, TRT Avaz tarafından kurulan ortak FTP adresi üzerinden içerik paylaşıyor.TÜRKSAT ile yapılan anlaşma kapsamında Kazakça, Rusça, İngilizce ve Kırgızca yayın yapan Kazakh TV ile Kırgızistan'ın 24 saat haber sunan ulusal devlet televizyon kanalı Ala Too 24 TV, Türksat 3A uydusu üzerinden Türkiye'deki izleyicilere de hizmet sunabilecek.(26.01.2020)
                 
ABD Savunma Bakanlığı, yüklenici Boeing firmasının projeden çekilmesinin ardından "Deneysel Uzay Uçağı (XSP)" projesini rafa kaldırdı.
"Space.com" internet sitesindeki habere göre, Savunma Bakanlığına bağlı İleri Savunma Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA), 2017'de projeyi yürütmek üzere seçilen Boeing firmasının projeden çekildiğini açıkladı.
DARPA İletişim Direktörü Jared Adams, yaptığı açıklamada, "Bu yüzden XSP programını sonlandırıyoruz. Ancak programın hedefleri ilgi alanımızda olmaya devam ediyor. İleride başka rekabetçi projelerde bu hedeflere ulaşmaya çalışabiliriz." ifadelerini kullandı.DARPA, XSP projesini, ABD Hava Kuvvetlerinin yörüngeye daha hızlı ve sürekli şekilde uydu yerleştirebilmesini sağlamak için, yeniden kullanılabilir özellikte bir uzay uçağı geliştirmek üzere 2013'te başlatmıştı. Her gün yörüngeye uydu yerleştirmesi hedefleniyordu.Uçağın, 10 günde 10 kere, toplam 1360 kilo ağırlığındaki uyduyu yörüngeye yerleştirebilecek kapasitede olması amaçlanıyordu.Ajans, 2017'de uçak için prototip üretmek üzere gelen teklifler arasından Boeing firmasını seçmişti.(26.01.2020)
SpaceX acil durum testini başarıyla geçti
Elon Musk'un kurucusu olduğu SpaceX astronotlu uçuş için önemli bir adımı daha geride bıraktı. Astronotların acil durumlarda kullanacakları ve önemli bir test olan acil kaçış sistemini kontrol etmek için pazar günü bir kargo mekiği fırlatıldı. Mekik istenilen bölgeye düştü ve test başarıyla sonuçlandı.

Dragon kargo mekiğiyle fırlatılan Falcon 9 roketi, astronotların, kalkış anındaki acil durumlarda güvenli bir şekilde mekiği terk etmesine olanak sağlayacak acil kaçış sistemlerinin test edilmesi için bilinçli olarak patlatıldı. Başarılı geçen testin sonunda Dragon mekiği, Atlantik Okyanusu'nda daha önce belirlenen bölgeye düştü. Kaynak: SpaceX acil durum testini başarıyla geçti

Çin Merkezi Televizyonunun (CCTV) haberine göre, söz konusu genişbant iletişim uydusu, ülkenin güneybatısındaki Ciuçüen Uydu Fırlatma Merkezi’nden Kuaycou 1A roketiyle yörüngesine gönderildi.
Havacılık ve uzay şirketi Galaxy Space tarafından geliştirilen uydu, alçak yörüngede seyredecek ve saniyede 10 gigabaytlık veri transfer edecek. Uydunun çöl, okyanus gibi alanların yanı sıra hızlı tren ve uçak gibi iletişimde zorluk yaşanan yerler için kullanılması planlanıyor.
Alçak yörünge uyduları, dünyadan uzaklığı 2 bin kilometreye kadar olan yörüngelerde konumlanıyor.
ABD ve Rusya'dan sonra dahil olduğu "uzay yarışında", son dönemdeki hızlı gelişimiyle öne çıkan Çin, uzaktan algılama uyduları, küresel konumlandırma, gözlem, genişbant iletişim uyduları, yörüngede daimi uzay istasyonu inşası, Ay çalışmaları, Mars ve Jüpiter’i keşif gibi iddialı projeleriyle 2045’te "uzayın lideri" olmayı hedefliyor.(18.01.2020)

30 futbol sahası büyüklüğündeki dev teleskop faaliyete geçti

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, Çin’in güneybatısındaki Guizhou bölgesinde yer alan teleskobun yapımı beş yıl sürdü.
180 milyon dolara mal olan teleskop, Çin’in ‘gökyüzündeki gözü’ olarak tanımlanıyor.
Saniyede 38 gigabyte veri toplayabilen FAST, uzay galaksilerde doğal hidrojen arayacak ve zayıf pulsar (anlık radyo dalgası yayan nötron yıldızları) sinyallerini algılayacak ve uzayda yaşam araştırmalarına yardım edecek.
Teleskop kademeli olarak uluslararası gökbilimcilere açılacak.
Teleskobun başmühendisi Jiang Peng, FAST sayesinde gelecek üç yıl içinde önemli bilimsel keşiflere imza atacaklarına inandıklarını belirti.
Test aşamasında ise FAST’in zayıf pulsarları tespit etmedeki keskinliğine dikkat çekilirken üç yılda 102 zayıf pulsar sinyali tespit edildiğine dikkat çekildi.(14.01.2020)

TÜBİTAK'tan yıl boyunca bilim ve teknoloji ekosistemine destek
TÜBİTAK Araştırma Destek Programları Başkanlığı (ARDEB) bünyesinde yürütülen programlar kapsamında toplam 441 milyon lira bütçeli 1435 proje desteklendi.
Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığı (TEYDEB), programlarına başvuran 3 bin 758 projenin 1487'si desteklenmesini kararlaştırırken, bunlara 669,49 milyon lira destek verdi. 2019'da 8 bin 303 bilim insanına da 262 milyon lira destek aktarıldı.
Öğrenciler bu yıl Uluslararası Bilim Olimpiyatlarında 70 madalya kazandı. Üniversite Öğrencileri Proje Yarışmalarına 2 bin 814 öğrenci başvuru yaptı, finalist 206 öğrenci 112 projeyle TEKNOFEST’te yer aldı.(06.01.2020)
Yerli ve milli uydu haberleşme sistemi testleri tamamlandı
Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ'nin (TUSAŞ) iştiraki tarafından üretilen ve ANKA-S'lere entegre edilen uydu haberleşme sisteminin testleri başarıyla tamamlandı.
TUSAŞ'tan yapılan açıklamaya göre, şirketin iştiraki olan CTECH tarafından üretilen uydu haberleşme sisteminin tüm kalifikasyon ve fonksiyonel testleri başarıyla gerçekleştirildi.
ANKA-S'e entegre edilen sistemle, uçuş testleri yapıldı. Söz konusu entegrasyonla ANKA üzerindeki bir alt sistemin daha yerlileştirme ve millileştirme süreci tamamlanmış oldu.
Uydu haberleşme sisteminin, TUSAŞ'ın öz kaynaklarıyla 17 ayda ürettiği AKSUNGUR insansız hava aracı için de kullanılması hedefleniyor.(06.01.2020)
ABD Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA) Parker Güneş Keşif Uydusu, Venüs'e ikinci yakın geçişini yaptı.
ABD Havacılık ve Uzay Ajansından (NASA) yapılan açıklamada, Güneş yörüngesindeki keşif yolculuğunda rotasını belirlemek için Venüs'ün kütle çekiminden yararlanan Parker Güneş Keşif Uydusu'nun gezegenden ikinci kez geçtiği bildirildi.
Güneş yörüngesindeki üçüncü turunu tamamlayan uydu, dördüncü turuna başlamasını sağlayacak "kütle çekimi destek manevrasını" yapmak üzere Venüs'ün 1870 mil (yaklaşık 3 bin kilometre) yakınından geçti.
Paker Uydusu, 7 yıl sürecek keşif yolculuğunda Güneş yörüngesinde 24 turu tamamlayacak. Uydu, bu sürede 5 kez daha Venüs'ün yardımıyla manevra yapacak.Uydu, Güneş yörüngesindeki 4. turuna 29 Ocak 2020'de başlayacak.12 Ağustos 2018'de uzaya fırlatılan uydu, bugüne dek Güneş'e en fazla yaklaşan insan yapımı nesne olmuştu.(01.01.2020)
                 
2020'de uzaya binlerce uydu fırlatılacak, 'Gökyüzünün görüntüsü tehdit altında' diyen gökbilimciler endişeli
Gökbilimciler, gelecek yıl hızlı internet için uzaya fırlatılması planlanan binlerce uydunun gökyüzünün görüntüsünü tehdit edeceği uyarısında bulundu. Bilim insanları, uyduların oluşturduğu "mega takımyıldızlarının" optik teleskoplardan gelen görüntüleri ve radyo astronomi gözlemlerini engelleyebileceğini söylüyor.

Gökbilimciler, gelecek yıl hızlı internet için uzaya fırlatılması planlanan binlerce uydunun gökyüzünün görüntüsünü tehdit edeceği uyarısında bulundu. Bilim insanları, uyduların oluşturduğu "mega takımyıldızlarının" optik teleskoplardan gelen görüntüleri ve radyo astronomi gözlemlerini engelleyebileceğini söylüyor.

Başta Elon Musk'ın kurucusu olduğu Amerikan SpaceX şirketi olmak üzere OneWeb ve Amazon gibi teknoloji devleri, gelecek haftadan itibaren uzaya çok sayıda uydu fırlatmayı planlıyor.
SpaceX'in uyduları şimdiden geceleri gökyüzünde parlak bir çizgi gibi görünüyor ve yıldızları gölgede bırakıyor.
Londra'daki Imperial College'dan astrofizik uzmanı Dr. Dave Clements BBC'ye yaptığı açıklamada, "Gece gökyüzü tüm topluma aittir ve şimdi toplumsal bir trajediyle karşı karşıyayız" dedi.
Uzay şirketleri ise uyduların etkisini asgariye indirmek için gökbilimcilerle çalıştıklarını belirtiyor.
Neden bu kadar uydu fırlatılıyor?
Uzaya bu kadar çok uydu fırlatılmasının amacı yüksek hızlı internet erişimi sağlamak. Tesisat ve kablo gereksinimini ortadan kaldıran uydular, uzaydan Dünya'ya internet erişimi sağlıyor. Uydu sayısının çok olması, en ücra yerlerin bile internet bağlantısına sahip olabilmesi anlamına geliyor.
Şu anda Dünya'nın yörüngesinde 2 bin 200 adet aktif uydu var.
Ama gelecek haftadan itibaren SpaceX, 'Starlink takımyıldızı' projesi kapsamında her birkaç haftada bir uzaya 60'ar uydu birden göndermeye başlayacak. Yıl sonuna kadar bin 500, 2020'lerin ortasına kadar da 12 bin uydu fırlatılmış olacak.
İngiliz şirketi OneWeb, 650 uydu fırlatmayı planlıyor.
Şirket, müşterilerinden gelecek talebe bağlı olarak bu sayının 2 bine kadar çıkabileceğini söylüyor.
Amerikan teknoloji devi Amazon ise 3 bin 200 uyduluk bir "takımyıldızı" oluşturmayı hedefliyor.(28.12.2019)
                 
Doğu Afrika ülkesi Etiyopya, kendi mali imkanlarıyla yürüttüğü uzay programı çerçevesinde ilk kez uydu fırlatacak.Uzay Bilimi ve Teknoloji Enstitüsü Direktörü Dr. Solomon Belay, Etiyopya Haber Ajansına (ENA) verdiği mülakatta, tarım ve madencilik alanında kullanılacak ilk uydunun 17 Aralık'ta fırlatılacağını söyledi.Uydu sayesinde yaklaşık 12 milyon dolarlık yıllık görüntü maliyetinin ortadan kalkacağını ifade eden Belay, ETRSS-1 isimli uydunun Çin'den fırlatılacağını belirtti.
Belay, uydunun, başkent Addis Ababa'ya kurulan Entoto Gözlemevi'nden bir grup mühendis tarafından kontrol edileceğini kaydetti.Gelirinin büyük bölümünü tarım ve hayvancılıktan kazanan ülke, son yıllarda karşılaştığı küresel iklim değişiminin olumsuz etkilerini azaltmak için de uyduya ihtiyaç duyuyor.Sahra Altı Afrika'da Gana, Nijerya, Güney Afrika ve Ruanda gibi az sayıda ülkenin uzayda uydusu bulunuyor
.(02.12.2019)
Cilin 102A uydusu, katı yakıtlı Kuaycou 1A roketiyle ülkenin kuzeybatısındaki Ciuçüen Uydu Fırlatma Merkezi'nden uzaya gönderildi.
Çangguan Uydu Teknolojileri Limited Şirketince geliştirilen Cilin 102A'nın, yüksek çözünürlüklü görüntü alma ve yüksek hızda veri transferi yapma özelliği bulunuyor.
Uydu, yörüngeye girmesinin ardından tarım, ormancılık ve doğal kaynaklar ile çevre ve sanayi alanlarında hizmet verecek.
ABD ve Rusya'dan sonra dahil olduğu "uzay yarışında", son dönemdeki hızlı gelişimiyle öne çıkan Çin, uzaktan algılama uyduları, küresel konumlandırma ve gözlem uyduları, yörüngede daimi uzay istasyonu inşası, Ay çalışmaları, Mars ve Jüpiter’i keşif gibi iddialı projeleriyle 2045’te "uzayın lideri" olmayı hedefliyor.(24.11.2019)
Profen ve Türksat'ın ana sponsorluğunda 19-20 Kasım'da Ankara'da düzenlenecek "Satcom Vision 2019 Konferansı"nda, uydu haberleşmesi alanındaki güncel teknolojik ilerlemelerin yanı sıra yeni eğilimler masaya yatırılacak.
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nda (BTK) düzenlenecek Satcom Vision 2019 Konferansı, teknoloji takipçilerini, endüstri uzmanlarını ve girişimcileri bir araya getirecek. Konferansta, uydu haberleşme alanındaki güncel teknolojik gelişmelerle yeni eğilimler değerlendirilecek.(18.11.2019)
Çin yer gözlem uydusu Gaofın-7'yi uzaya gönderdi

Şinhua ajansının haberine göre, Çin Uzay Teknoloji Akademisi tarafından geliştirilen Gaofın-7, ülkenin kuzeyindeki Tayyüen Uydu Fırlatma Merkezi’nden Long March (Uzun Yürüyüş) - 4B roketi ile yörüngesine gönderildi.
Bir metre altı hassasiyette yüksek çözünürlüğe sahip görüntü sağlayacağı belirtilen Gaofın-7, 3 boyutlu veri sağlayacak ve yer gözlem, haritalama, şehir ve kırsal alanların inşası, istatistiksel araştırma alanlarında kullanılacak.
Uydunun ana kullanıcı makamları Çin Doğal Kaynaklar Bakanlığı ve Kentsel Kırsal Kalkınma Bakanlığı olacak.
Diğer yandan Gaofın-7’yi taşıyan roketle Sudan için geliştirilen bir uydunun da yörüngesine gönderildiği ifade edildi.(7.11.2019)
NASA'nın TESS uydusu Güney Gökü'nün uzay panoramasını kayda aldı
Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), Geçiş Halindeki Öte Gezegen Araştırma Uydusunun (TESS) çektiği, Güney Yarım Küre'den görülen uzay kesitinin (Güney Gökü) fotoğraflarından oluşturulan bir panorama yayımladı.
NASA'dan yapılan açıklamada, uzay boşluğunun 180 derecelik dilimini 13 sektöre ayıran panoramanın, TESS'in keşif yolculuğunun ilk yılında çektiği 208 fotoğrafın birleştirilmesiyle oluşturulduğu belirtildi.
Panoramada, Samanyolu Galaksisi sol orta kısmında beyaz bir bant gibi görünürken, görüntünün merkezinde Dünya'ya en yakın galaksi olan Büyük Macellan Bulutu ve onun sağ altında Küçük Macellan Bulutu görülüyor.
Küçük Macellan Bulutu'nun altında beyaz bir bilyeyi andıran küresel yıldız kümesi NGC 104 yer alıyor.
Samanyolu Galaksisi'nin beyaz bandının gölgesinde Kömürçuvalı Bulutsusu'nun hatları seçilirken, onun üzerinde Güney Haçı Takımyıldızı gözlenebiliyor.
Uzay panoraması ayrıca Dünya'ya yakın çok sayıda yıldız sistemini de görünür kılıyor. Dünya'ya en yakın yıldızlardan Alfa Centauri, yörüngesinde Dünya'dan doğrudan gözlemlenebilen ilk öte gezegenlerin yer aldığı Fomalhaut, Dünya'dan en parlak görülen yıldız olan Sirius ve Avcı (Orion) Takımyıldızının iki ucunu işaretleyen Betelgeuse ve Rigel yıldızları panoramada yerlerini alıyor.
Güneş Sistemi dışındaki yıldız sistemlerindeki gezegenlerin varlığını tespit etmek amacıyla 18 Nisan 2018'de uzaya fırlatılan TESS, görevinin ilk yılında "Güney Gökü" adı verilen, uzayın Güney Yarım Küre'den görülen kesiminde varlığı doğrulanan 21 öte gezegen keşfetti, 850'den fazla olası öte gezegene ilişkin de doğrulanmayı bekleyen bulgulara ulaştı.(7.11.2019)

Samsung'un "Uzay'da Selfie" cihazı, Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Michigan eyaletinde yaşayan bir çiftin evinin bahçesine düştü.
Michiganlı bir kadın, Samsung markası tarafından geçtiğimiz hafta uzaya fırlatılan Selfie fotoğraf çekim cihazının kır evlerinin bahçesine düştüğünü söyledi.
Cihazı bulan kadın, "Gökten düştüğünü gördük. Bir uydu cihazına benziyordu." şeklinde konuştu.
Samsung'un "Uzay'da Selfie" cihazı, Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Michigan eyaletinde yaşayan bir çiftin evinin bahçesine düştü. Şirketin, "Dünya gezegeninin eşsiz manzarasını fon olarak kullanarak" fotoğraf çekme amacıyla ürettikleri Uzay Selfie'si cihazı, cumartesi günü şiddetli bir çarpışma sesinin ardından Nancy Mumby-Welke ve eşi tarafından görüldü.
Mumby-Welke çifti cihazın ne olduğunu anlamadıklarını ve üzerinde iki logo gördüklerini söyledi: Samsung ve cihazın fırlatıldığı Raven Endüstrisi'nin logoları.Daha sonra çift internette araştırma sonuçlarında Cara Delevingne'in yüzü olduğu reklam kampanyasına denk geldi.Samsung yaptığı açıklamada cihazın "dünyaya geri döndüğünü" doğruladı. Ancak şirkete göre bu düşüş planlanmıştı ve balonda sabitleşmiş olan cihaz "ABD'deki kötü hava koşulları nedeniyle seçilmiş bir alana yumuşak iniş yaptı."Açıklamada, "Yaralanma olmadı ve cihaz daha sonra geri alındı." ifadelerine de yer veren Samsung, verilen rahatsızlıktan dolayı özür diledi.Çift, Raven Endüstri'den birinin cihazın enkazını toplamaya geldiğini ve hakkında hiçbir bilgi vermediğini söyleyerek duruma tepki gösterdi: "Birisi o sırada orada olsaydı neler olabileceğini hayal edin."(29.10.2019)

ABD uyduları büyük bir saldırıyla karşılaşmaya hazırlanıyor. ABD Savunma Bakanlığı, yörüngedeki uyduların siber güvenliğini test etmek için önemli bir hamleye kalkışıyor.
2020’deki DefCon etkinliği için yapılan duyuruda, etkinliğe katılacak etik hacker’ların uyduları hedef alacağı vurgulandı.
ABD Savunma Bakanlığı, yörüngedeki uyduların siber güvenliğini test etmek ve geliştirmek için bir yarışma düzenleyecek. Bu girişim aynı zamanda uzaydaki uyduların da artık hacker’ların hedefi olmaya başladığının resmi ispatı olarak dikkat çekti.
Savunma Bakanlığı aynı zamanda daha önce hiç paylaşmadığı uydu teknolojilerini de etik hacker’lar ile paylaşmış olacak. Bu da, çoğu uydu teknolojisinin çoktan rakip ülke hacker’ların eline geçmiş olduğunun ispatı olarak kabul ediliyor.
Hacker’lar DefCon sırasında ayrıca bir F-15 uçağının motorlarını hacklemeyi deneyecekler. Böylece askeri sistemlerin güvenlikleri de test edilmiş olacak.(27.10.2019)
TÜRKSAT AŞ, e-Devlet ile e-Dönüşüm'de uygulanabilir, sürdürülebilir, teknoloji odaklı fikirlerin geliştirilmesi ve yeni hizmetlerin tasarlanmasını sağlayacak projelerin oluşturulması için "Dijital Türkiye Fikir Maratonu" düzenleyecek.
Yarışmaya, lisans ve yüksek lisans bölümlerinde kayıtlı olan öğrenciler, 1 Aralık'a kadar en az 3 en fazla 5 kişiyle oluşturdukları takımlarla "https://fikirmaratonu.turksat.com.tr" adresinden başvurabilecek.
"Ideathon" olarak da adlandırılan Fikir Maratonu, katılımcıların ekip oluşturarak, bir günlük süre boyunca teknik ya da sosyal problemlere çözüm bulmaya çalıştığı, yeni iş fikirleri geliştirdiği, sonrasında katılımcıların jüriye sunum yapmasıyla kazananın seçildiği bir süreç olarak tanımlanıyor.(27.10.2019)
Rocket Lab, bugüne kadarki en yüksek irtifalı uydu fırlatışını yaptı
Amerikan havacılık ve uzay şirketi Rocket Lab, en yüksek irtifalı uydu fırlatışını yaptı.
Space.com internet sitesinde yer alan habere göre, Amerikan uydu ve uzay aracı operatörü Astro Digital şirketinin Palisade uydusu, Rocket Lab'ın ürettiği Electron mekiği ile Dünya yüzeyinden bin kilometre fazla yükseklikteki Orta Alçak Yörünge'ye gönderildi.
Yeni Zelanda'nın kuzeydoğu sahilindeki Mahia Yarımadası'nda bulanan şirkete ait platformdan yapılan fırlatış, şirketin bugüne dek yaptığı en yüksek irtifalı uydu fırlatışı oldu.
Rocket Lab'ın geliştirdiği Electron roketi, Amerikalı girişimci Elon Musk'ın sahibi olduğu SpaceX gibi özel mekik ve uzay aracı üreticilerinin yaptığı roketlerin gibi ağırlığı birkaç tona ulaşan yükler yerine 150 kilograma kadar daha hafif yükleri taşıyabiliyor.
Karbon fiber malzemeyle inşa edilen ve elektrikli bir motora sahip olan roket, gövdesini hafif kılan bu özellikleri sayesinde daha düşük maliyetlerle uzaya fırlatılabiliyor.
Şirketin kendi işlettiği platformdan yapılan bir fırlatışın maliyeti yaklaşık 5 milyon dolar. Kıyaslama yapmak gerekirse NASA'nın Mars'a insanlı uzay araçları yollamak üzere inşa ettiği SLS mekiğinin uçuş başına maliyetinin 500 milyon dolar olacağı tahmin ediliyor.(19.10.2019)
SpaceX, uzaya 30 bin uydu daha gönderecek
Dünya çapında internet erişimini sağlamak isteyen Elon Musk, SpaceX bünyesinde geliştirilen Starlink projesiyle bunu gerçekleştirmeyi planlıyor. Şirket, göndereceği uyduların uzay çöpü olacağı korkusuna rağmen 30 bin uydu daha göndermek için başvuruda bulundu.
SpaceX, bundan birkaç yıl önce duyurduğu Starlink projesini bu yıl fiziksel olarak görmemizi sağlamıştı. Starlink projesi, dünya çapında her yerden yüksek hızda internet erişimini sağlamak üzere geliştirilmişti. Özellikle internetin çok pahalıya mal olduğu kısımlara erişim sağlayacak bu proje kapsamında uzaya 42 bin uydu gönderilmesi planlanıyordu.(19.10.2019)
Çin uzaya deneysel iletişim uydusu fırlattı
Şinhua ajansının haberine göre, uydu, ülkenin Sıçuan eyaletine bağlı Şiçang Uydu Fırlatma Merkezi’nden Long March (Uzun Yürüyüş)- 3B roketiyle yörüngesine gönderildi.
Çin Uzay Teknolojisi Akademisi tarafından geliştirilen uydu, çoklu bant ve yüksek hızlı iletişim teknolojilerinin deneylerinde kullanılacak.
Fırlatmanın, Uzun Yürüyüş roket serisinin 315’inci misyonu olduğu kaydedildi.
ABD ve Rusya'dan sonra dahil olduğu "uzay yarışında" son dönemdeki hızlı gelişimiyle öne çıkan Çin, uzaktan algılama uyduları, küresel konumlandırma ve gözlem uyduları, yörüngede daimi uzay istasyonu inşası, Ay çalışmaları, Mars ve Jüpiter’i keşif gibi iddialı projeleriyle 2045’te "uzayın lideri" olmayı hedefliyor.(18.10.2019)
NASA gizemli bölgeyi araştırmak için uzaya uydu gönderdi
ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), gökyüzünün uzay ile buluştuğu dinamik ve gizemli bölgeyi araştırmak için dün gece yörüngeye uydu gönderdi.
NASA'dan yapılan açıklamada, Florida sahili açıklarında Stargazer L-1011 uçağından bırakıldıktan 5 saniye sonra üzerinde Northrop Grumman şirketinin üretimi olan Pegasus XL roketi ateşlenen uyduya, "İyonosferik Bağlantı Kaşifi" adı verildiği belirtildi.
İyonosfer hakkında daha çok bilgi edinilmesinin, daha gelişmiş gözlemle yörüngedeki uzay araçları ve astronotların daha iyi korunmasını sağlaması bekleniyor.
NASA geçen yıl atmosferin daha üst bölgesinin incelenmesi amacıyla Gold ismi verilen bir uyduyu yörüngeye göndermişti. İyonosfer araştırması için gelecek yıllarda Uluslararası Uzay İstasyonu'nun da dahil olacağı daha fazla misyonun düzenleneceği kaydediliyor.(12.10.2019)
TÜBİTAK Uzay ve GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığının yürüttüğü GAP Bölgesi'nde Hassas Tarım ve Sürdürülebilir Uygulamaların Yaygınlaştırılması Projesi, bölgede yapılan tarıma uzay teknolojileriyle destek vermeye devam ediyor
GAP Hassas Tarım Projesi'nin ilk aşamasında TÜBİTAK Uzay ve HAVELSAN iş birliğinde, başta Göktürk 2 olmak üzere çok sayıda Avrupa Birliği ve NASA'ya ait elektro-optik ve Sentetik Açıklıklı Radar (SAR) uydularından bölgenin görüntüleri sağlandı. Ayrıca Savunma Sanayii Başkanlığına ait uçaklara takılı hiperspektral kamerayla Harran Ovası'nda belirlenen pilot alanın farklı tarihlerde hava fotoğrafları çekildi.
Havadan veri toplamayla eş zamanlı yerden veri toplama faaliyetleri de yürütülerek buğday, mısır ve pamuk ürünlerinin farklı evrelerine ait izgesel yansımaları ölçüldü.Proje kapsamında, ilk milli hassas tarım uygulama yazılımı geliştirildi ve kullanıma sunuldu. Harran Ovası’nda ekili buğday, mısır ve pamuk ürün desenlerinin uydu görüntüleri ile yüzde 99, hava görüntüleriyle yüzde 95 doğrulukta tespit edilebildiği yazılımla, hava ve uydu görüntülerinden anomali tespiti, ürün sınıflandırması, bitki sağlığı, bitki gelişimi gibi analizler gerçekleştirildi.Analizlerin tarım danışmanları aracılığıyla çiftçilere ulaştırılması için Çiftçi ve Danışman Arayüzü oluşturuldu, toprak etüt ve verimlilik haritalarının sisteme entegre edilmesi sağlandı.Tarım ve Orman Bakanlığı, Tarımsal Araştırmalar Genel Müdürlüğü, GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü (GAPTAEM) arazilerinde yapılan çalışmalarda toprak haritaları, ürün verim (rekolte) haritaları ve insansız hava aracı (İHA) görüntüleri analiz edilerek sahada otomatik değişken oranlı gübreleme işlemi gerçekleştirildi.(9.10.2019)
Çin, yüksek çözünürlüklü gözlem yapacak Gaofın-10 uydusunu uzaya fırlattı.
Gaofın uydusu, Çin'in Şanşi eyaletinde bulunan Tayyüen Uydu Fırlatma Merkezi’nden önceden belirlenen yörüngesine gönderildi.
Şinhua ajanısın haberine göre, Long March-4C (Uzun Yürüyüş) roketiyle fırlatılan uydunun bir metrenin altında yüksek çözünürlükte fotoğraf alarak dünyaya göndereceği belirtildi.
Uydu, yer gözlem, şehir planlama, yol bağlantıları tasarımı, ürün hasat tahmini, doğal afet kurtarma çalışmalarıyla Kuşak ve Yol Projesi'nde kullanılacak.
Uydu ve taşıyıcı roket, Çin Havacılık Bilim ve Teknoloji Şirketi bünyesinde Şanghay Uzay-Uçuş Teknolojisi Akademisi tarafından geliştirilirken, fırlatma işleminin Uzun Yürüyüş roket serisinin 314’üncü misyonu olduğu belirtildi.
Bu arada, Gaofın uydu projesi 2010 yılında başlatılmıştı.
ABD ve Rusya'dan sonra dahil olduğu "uzay yarışında", son dönemdeki hızlı gelişimiyle öne çıkan Çin, uzaktan algılama uyduları, küresel konumlandırma ve gözlem uyduları, yörüngede daimi uzay istasyonu inşası, Ay çalışmaları, Mars ve Jüpiter’i keşif gibi iddialı projeleriyle 2045’te "uzayın lideri" olmayı hedefliyor.(7.10.2019)
Dünyanın en büyük KORSAN IPTV operasyonu!
 

Avrupa geçtiğimiz gün çok büyük bir IPTV operasyonuna şahitlik etti. İtalya merkezli operasyona Black (Siyah yani Korsan) IPTV adı verilirken, operasyona Almanya, Fransa, Hollanda, Malta, Yunanistan ve Xtream Codes (Kodları) firmasının merkezi Bulgaristan'da dahil oldu.
Avrupa geçtiğimiz gün çok büyük bir IPTV operasyonuna şahitlik etti. İtalya merkezli operasyona Black (Korsan) IPTV ismi verilirken, operasyona Almanya, Fransa, Hollanda, Malta, Yunanistan ve Xtream Codes (Kodları) firmasının merkezi Bulgaristan'da dahil oldu.

Avrupa'da korsan yayın ile mücade için büyük bir operasyon düzenlendi. İtalya, Almanya, Fransa, Hollanda,Yunanistan, Bulgaristan gibi ülkelerde eş zamanlı yapılan operasyon ile korsan yayıncılığa şimdiye kadar vurulan en büyük darbelerden biri vurulmuş oldu. İtalyan Maliye Polisi, Europol ve Eurojust eşliğinde popüler IPTV yazılım firması Xtream Codes'e karşı büyük bir operasyan düzenledi. Xtream Codes, IPTV yayıncıların en az yüzde 90'ının kullandığı alt yapı yazılımı olarak biliniyor. Şirketin tüm alt yapısını çökermek adına İtalyan polisi operasyonu birçok Avrupa ülkesinde eş zamanlı gerçekleştirdi. Yapılan operasyonun büyüklüğüne bakılırsa, bu daha bir başlangıç diyebiliriz. Operasyon kapsamında Xtream Codes firmasında bulunan verilere göre IPTV sağlayıcılarına da operasyon yapılması bekleniyor. Yani aslında bu eş zamanlı operasyon Black (Korsan) IPTV operasyonun yalnızca bir parçası denilebilir.

Korsan yayıncılık kapsamında IPTV firmalarına yapılan operasyon normal bir durum olarak görülürken, böylesine büyük bir operasyon beklenmiyordu. İtalya Ekonomi ve Maliye Bakanlığı yetkisinde bulunan Guardia di Finanza (GdF) isimli kuruma göre, Xtream Codes olarak bilinen yazılım şirketinin tüm hizmetlerini durdurmak ve tüm cihazlarını kapatmak için böylesine büyük bir operasyon yapıldı.

Aslında ilginç olan da Xtream Codes firması yasal olarak çalışan bir yazılım şirketi olması ve IPTV sağlayıcısı olmaması. Xtream Codes firması IPTV işi yapan şirket, kurum ve şahıslara yazılım hizmeti sağlıyor. Olaya bu taraftan bakılınca yapılan korsan yayın yazılım şirketini değil de yayını yapan sağlayıcıyı bağlar. Ancak Xtream-Codes firması da yasadışı korsan yayıncılığa karışmış olacak ki, böylesine büyük bir baskın yedi. Şuana kadar 25 kişinin gözaltına alındığı bilgisi verildi. (gelecekteknolojisi )(2.10.2019)

Soyuz MS-15 uzay aracı, Kazakistan'daki Baykonur Uzay Üssünden Uluslararası Uzay İstasyonuna (UUİ) fırlatıldı
Rus kozmonot Oleg Skripoçka, ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) astronotu Jessica Meir'in yanı sıra Birleşik Arap Emirlikleri'nden Hazzaa Ali Almansoori'yi götürecek MS-15 kapsülü, yerel saat ile 19.57'de Baykonur Uzay Üssünden fırlatıldı.

Bilimsel araştırmalar yapacak ekibin 6 saat sonra uzay istasyonuna ulaşması bekleniyor.
ROSCOSMOS'tan yapılan açıklamada, Baykonur üssünde Soyuz kapsülleri fırlatan Soyuz FG tipi roketlerin son kez fırlatıldığı belirtilerek, kapsülleri fırlatma alanının Soyuz 2 tipi roketler için modernize edileceği aktarıldı.
UUİ'de, Rus kozmonot Aleksandr Skvortsov, Amerikan astronot Andrew R. Morgan ve Avrupa Uzay Ajansı (ESA) astronotu İtalyan Luca Parmitano bulunuyor.
NASA, ROSCOSMOS, ESA, Kanada Uzay Ajansı CSA ve Japon Uzay Araştırma Ajansı JAXA'nın ortak işlettiği Uluslararası Uzay İstasyonu'nda uzay araştırmaları ve temel bilim deneyleri yürütülüyor.
(25.09.2019)
TRTSPOR2 HD  27 Eylül'den itibaren yayında.TÜRKSAT 3A/4A FR:11958 V SR: 27500 FEC: 5/6 (21.09.2019)
Çin'in üç farklı gözlem uydusu uzaya fırlatıldı
Büyük devletlerin uzay yarışı tüm hızıyla devam ederken Çin ise daha çok ekolojik gözlem yapmak amacıyla geliştirdiği üç farklı gözlem uydusunu, ülkenin Şaanşi eyaletinde bulunan Tayyüen Uydu Fırlatma Merkezi’nden uzaya gönderdi.
Long March-4B (Uzun Yürüyüş) roketiyle uzaya fırlatılan 3 farklı gözlem uydusu, yörüngeye yerleştirildikten sonra çeşitli gözlemler yapacak.
Uydulardan Çin Uzay Teknolojisi Akademisi tarafından geliştirilen Z-102D; doğal kaynakların değerlendirilmesi, ekolojik gözlem, afet önleme, çevre koruma, şehir planlama için kullanılacak.
Dünyadan 778 kilometre uzaktaki yörüngesinde 5 yıl boyunca hizmet verecek Z-102D, çeşitli madenlerden yansıyan ışıkları analiz de edebilecek.
(18.09.2019)

Türksat AŞ'den yapılan açıklamaya göre, geçen yıl uydu hizmetleri alanında gösterdiği başarılı performans dolayısıyla Türksat, Euroconsult tarafından "Yılın Bölgesel Uydu Operatörü" ödülüne layık görüldü.(15.09.2019)

Türksat ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı iş birliğiyle bu yıl 4'üncüsü düzenlenen Model Uydu Yarışması'nda Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesinden Grizu-263 takımı birinci oldu.(15.09.2019)
Hindistan'ın Chandrayaan-2 uzay aracı, Ay yüzeyine iniş sırasında sinyal irtibatı kesilen kayıp Vikram modülünü buldu.
"Space.com" internet sitesinde yer alan habere göre, Hindistan Uzay Araştırma Örgütü (ISRO) Başkanı Kailasavadivoo Sivan, Chandrayaan-2'nin Ay yörüngesindeki uydusunun, 6 Eylül'de iniş sırasında yüzeye 2,1 kilometre kala sinyal irtibatı kesilen Vikram'ın yerini tespit ettiğini duyurdu.
Sivan halen modül ile sinyal irtibatını yeniden kuramaya çalıştıklarını belirtti.
İçinde "Pragyan" adı verilen bir gezginci yüzey aracını da taşıyan Vikram modülü, uydu ile Chandrayaan-2 keşif görevinin en önemli bileşenini oluşturuyordu.
ISRO uzmanları, modülün irtibatı kaybetmesinin ardından Ay yüzeyine çarparak parçalanmış olabileceğinden endişe ediyordu.
Vikram, 2 Eylül'de Ay'ın yörüngesinde bulunan Chandrayaan-2'den ayrılmıştı. Vikram'ın Ay'ın güney kutup bölgesinde iki krater arasında kısmen düzlük olan bölgeye indirilmesi ve 100 milyon ton su içerdiği tahmin edilen kraterde inceleme yapması planlanıyordu.
Chandrayaan-2, Hindistan'ın Ay yüzeyine ilk yumuşak iniş denemesiydi. İniş başarılı olsaydı, Hindistan, ABD, Rusya ve Çin'den sonra Ay'a yumuşak iniş yapan 4'üncü ülke olacaktı.
Uydu, iniş ve gezginci araç modüllerinden oluşan Chandrayaan-2, 22 Temmuz'da uzaya fırlatılmıştı.
Hindistan "Chandrayaan-1" uzay aracını 2008'de Ay'a göndermişti.
2014'te de Mars yörüngesine uydu konumlandırmayı başaran Hindistan, 2022'ye kadar uzaya insan göndermeyi planlanıyor.
(15.09.2019)
Hindistan'ın Ay görevleri için tasarladığı Chandrayaan-2 uzay aracı, Ay'a inemedi. Ay'ın güney kutbunda su arayan ilk uzay aracı olması için tasarlanan Chandrayaan-2'nin Hindistan'ı 'Ay'a inen 4. ülke' olarak tarihe geçirmesi planlanıyordu.
Hindistan Ay'ın güney kutup bölgesinde ilk kez su arayacak
Hindistan'ın uzay aracı Ay'ın yüzeyinden ilk görüntüyü gönderdi
Hindistan'ın Ay'ın Güney Kutbu'na yakın bir bölgesine robotik uzay aracı indirme için yaptığı cumartesi günkü girişimi başarısızlıkla sonuçlandı. Chandrayaan-2, yaklaşık 1 buçuk aylık yolculuğunun ardından bu akşam Ay'ın güney kutbuna bir iniş gerçekleştirmeye çalıştı ancak yüzeye 2 kilometre kala araçla iletişim koptu.
İçerisinde bulunduğu Pragyan robotik aracını Ay'ın güney kutup bölgesine indirme planları olan Chandrayaan-2, Ay'ın güney kutup bölgesinde su arayan ilk uzay aracı olacaktı. Hindistan, bu başarısız inişin ardından Sovyetler Birliği, ABD ve Çin’den sonra Ay’a iniş yapan dördüncü ülke olma fırsatını kaçırdı.
Hint uzay ajansından yapılan açıklamada, uzay aracının yüzeyden 2.1 kilometre kala olması gerektiği gibi çalıştığı ifade edilirken, olaya ilişkin elde edilen verilerin incelenmekte olduğu kaydedildi.
Yaklaşık 150 milyon dolara mal olan Chandrayaan-2 aracı hem Ay'ın güney kutbunda su arayacak, hem de Ay yüzeyindeki sarsıntıları ölçecekti.
07.09.2019
Hindistan Uzay Araştırma Örgütü (ISRO), Chandrayaan-2'nin iniş modülünün, yörüngedeki bölümden ayrıldığını açıkladı.
Hem iniş modülünün hem de yörüngedeki araçta var olan sistemlerin "sağlıklı işlediği" belirtildi.
Chandrayaan-2'nin iniş modülünün, hafta sonu Ay'ın güney kutup bölgesinde iki krater arasında kısmen düzlük olan bölgeye indirilmesi planlanıyor.
Gezginci aracın, bu bölgede 100 milyon ton su içerdiği sanılan kraterleri incelemesi bekleniyor.

Hindistan, Chandrayaan-2'nin öncüsü "Chandrayaan-1" uzay aracını 2008'de Ay'a göndermiş, 2014'te de Mars yörüngesine uydu konumlandırmayı başarmıştı.
Hindistan, 2022 yılına kadar uzaya insan göndermeyi planlanıyor.
06.09.2019
Avrupa Uzay Ajansının (ESA) atmosfer gözlem uydusu "Aeolus"un, ABD'li uzay şirketi SpaceX'in internet uydu ağı "Starlink 44"e bağlı uydulardan biriyle çarpışmamak için yörüngede manevra yaptığı bildirildi.
"Space.com" internet sitesinde yer alan habere göre, ESA, ABD Hava Kuvvetlerinin, Aeolus ile Starlink 44 uydularından birinin yörüngede çarpışabileceğine ilişkin yaptığı uyarı üzerine, uydunun yörünge irtifasını artırarak bir "çarpışma kaçınma manevrası" uyguladı.
ESA, bu türden bir manevranın işler halde uydu ile temastan kaçınmak amacıyla ilk kez uygulandığını belirtti.
06.09.2019
Rusya’nın ilk insansı robotu Fedor, Uluslararası Uzay İstasyonu’na zamanında ulaşamadı
Rus haber ajansı RIA Novosti’de yer alan bilgiye göre, Rusya’nın ilk insansı robotu Fedor’u taşıyan Soyuz MS-14 uzay aracı, Uluslararası Uzay İstasyonu’na zamanında ulaşamadı. Yetkililer, Soyuz’un istasyona ulaşması için yeni bir girişimde bulunmasının mümkün olup olmadığını değerlendiriyor.
İlk insansı robot olma özelliği taşıyan Fedor’un istasyonda kalmasının yanı sıra kozmonotlara yardım edip, bilgi toplaması bekleniyordu.
24.08.2019
HaberGlobal yeni frekanslarda yayında.

 

(HD yayın )TÜRKSAT 3A/4A FR:12685 H DVB-S2/8PSK SR: 27500 FEC: 2/3

(SD yayın  )TÜRKSAT 3A/4A FR:12379 H  SR: 30000 FEC:3/4

Digitürk: 47. Kanal D-Smart: 42. Kanal Tivibu: 50. Kanal 15.08.2019

Kazakistan'ın ilk ulusal devlet televizyon kanalı Kazakh TV, Türksat uydusunda yayın yapmaya başladı.Türksat AŞ'den yapılan yazılı açıklamaya göre, Kazakça, Rusça, İngilizce ve Kırgızca yayın yapan Kazakh TV artık Türksat 3A uydusu üzerinden de Türkiye'deki izleyicilere de hizmet verecek.Uluslararası yayıncılık prensiplerine uygun biçimde 7 gün 24 saat yayın hayatını sürdürecek Kanal, Kazakistan'ın tarihi, kültürü, sanat ve turizm yaşamı hakkında zengin içerikli programlarıyla dikkati çekiyor.
TÜRKSAT 3A/4A FR:12685 H DVB-S2/8PSK SR: 27500 FEC: 2/3
15.08.2019

Süper Kupa İstanbul'da sahibini buluyor: Maç şifresiz yayınlanacak

14 Ağustos Çarşamba akşamı TSİ 22.00'de Vodafone Park'ta oynanacak mücadeleyi Fransız hakem Stephanie Frappart yönetecek. Mücadele beIN SPORTS Haber'den naklen ve şifresiz olarak ekranlara gelecek.

 

TÜRKSAT 3A/4A FR:12379 H  SR: 30000 FEC:3/4 13.08.2019

TV35 yayında.TÜRKSAT 3A/4A FR:12245 H DVB-S2/8PSK SR: 27500 FEC: 5/6 20.07.2019
AB'nin GPS'i Galileo arızalandı
Avrupa Birliği'nin (AB) uydu navigasyon sistemi Galileo arızalandı.
Prag merkezli Avrupa Küresel Navigasyon Uydu Sistemleri Ajansı, AB'nin GPS'i olarak faaliyet gösteren Galileo'nun teknik nedenlerden ötürü hizmet dışı olduğunu açıkladı.
Açıklamada, Galileo'nun 26 uydusundan 24'ünün, 11 Temmuz'dan beri kullanılamaz halde olduğu kaydedildi.
Galileo sistemi, AB tarafından ABD ordusunun denetimi altındaki GPS'e, Rus GLONASS'a ve Çin Beidou'ya alternatif bir uydu sistemi olarak tasarlanmıştı.
Yaklaşık 10 milyar avroya mal olan Galileo sistemi 2016'da faaliyete geçmişti. Toplam 30 adet uydunun dünya yörüngesine oturtularak hizmet vermesi düşünülen Galileo'nun ilk uydusu 2005 yılında gönderilmişti. Sistemin, dünyadaki en hassas uydu navigasyonu olacağı iddia edilmişti.
Hindistan'ın ikinci Ay görevi pazartesi yapılacak
Hindistan Uzay Araştırma Örgütü (ISRO), hafta başında teknik aksaklık nedeniyle fırlatılmayan Chandrayaan-2 aracının, pazartesi günü uzaya gönderileceğini bildirdi.
ISRO'dan yapılan açıklamada, uzman komitesinin bir önceki denemede oluşan aksaklıkları giderdiği ve aracın fırlatılmaya hazır olduğu belirtildi.
Uydu, iniş platformu ve gezginci araç modüllerinden oluşan Chandrayaan-2, önce uydu modülünü Ay yörüngesine bırakacak, ardından Ay'ın karanlık yüzeyine iniş yapacak, güney kutbu çevresinde Ay yüzeyini haritalandıracak, mineralleri analiz edecek ve bölgede su arayacak.
Chandrayaan-2'nin 2,4 tonluk uydu modülü, Ay yörüngesinde bir yıl boyunca keşif faaliyetini sürdürecek.
Hindistan, Chandrayaan-2'nin öncüsü "Chandrayaan-1" uzay aracını 2008'de Ay’a göndermiş, 2014'te de Mars yörüngesine uydu konumlandırmayı başarmıştı
20.07.2019
Birleşik Arap Emirlikleri'ne ait askeri uyduyu taşıyan füze düştü
Avrupa Uzay Ajansı tarafından üretilen Vega füzesi, kalkıştan kısa bir süre sonra kayboldu
Uzaya Soyuz füzesi de dahil olmak üzere ticari amaçla füze gönderen Arianespace'in verdiği bilgiye göre, Birleşik Arap Emirlikleri'ne (BAE) ait bir askeri uyduyu taşıyan Vega füzesi, Fransız Guyanası'ndan Çarşamba akşamı fırlatıldı.
Füzenin Atlas Okyanusu'na düştüğü tahmin ediliyor.
Bugüne kadar 15 kez uzaya fırlatılan Vega füzelerinin tümü daha öncede hedeflenen yere ulaşmıştı. Bu, Vega füzelerinin ilk başarısız deneyimi.
Arianespace şirketinin görevleri yerine getirmekten sorumlu başkan yardımcısı Luce Fabreguettes, kalkıştan iki dakika sonra "çok büyük bir anormallik meydana geldi" dedi.
Müşterilerden, yapılan ödemenin karşılığı verilemediği için özür diledi:
"Elimize geçen ilk uçuş verileri analizine bakarak, önümüzdeki saatlerde daha net bilgilere ulaşmış olacağız. Bu doğrultuda herkesle en kısa zamanda iletişime geçeceğiz."
Füzenin neden düştüğü şu an için bilinmiyor. Vega füzesinin atılışı, daha önce iki kez zorlu hava koşulları sebebiyle ertelenmişti.
Füze, BAE'nin FalconEye (Şahin Gözü) uydu sisteminin ilk parçası olan Falcon Eye 1 isimli uyduyu taşıyordu.
2012 yılında ilk uçuşunu gerçekleştiren Vega, Avrupa ülkelerinin küçük uyduları uzaya gönderebilmesi için geliştirildi.
Fransa merkezli Arianespace, İtalya Uzay Ajansı ve Avrupa Uzay Ajansı'yla ortak geliştirilen dört aşamalı Vega füze sisteminin satışını yapıyor.
12.07.2019
SpaceX, Falcon Heavy roketini üçüncü kez uzaya gönderdi.

24 araştırma uydusu taşıyan rokette aynı zamanda biri astronot ölen 152 kişinin külleri de var.
Amerikan roket ve uzay mekiği üreticisi SpaceX, Falcon Heavy roketini uzaya fırlattı.
Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA) Florida eyaletindeki Kennedy Uzay Merkezi'nden yerel saatle 02.30'da fırlatılan Falcon Heavy roketi, 24 araştırma uydusuyla üçüncü kez uzaya gönderildi.
Falcon Heavy roketi, bu fırlatmada uzayda güneş enerjisiyle yol alabilme amacıyla üretilen uzay yelkenlileri, NASA'nın mevcut hidrazin yakıtına alternatif olarak üretimini yaptığı temiz ve yeşil roket yakıtıyla uzay araçlarının dünyayla daha az irtibatla daha uzun mesafelere gitmesini sağlayacak derin uzay atomik saatini uzaya götürdü.
ABD Savunma Bakanlığı ile ortak görev "STP-2 Uzay Test Programı"nı da içeren fırlatmanın, Falcon Heavy roketlerinin gelecekte askeri görevlerde kullanılabilmesi konusunda bilgi vermesi de bekleniyor.
İlk kez Şubat 2018'de fırlatılan Falcon Heavy, 12 Nisan'da ilk ticari fırlatışını yapmış, ArabSat 6A iletişim uydusunu uzaya yollamıştı.
Fırlatışın ardından roketi oluşturan iki yardımcı ateşleyici parça roketin fırlatıldığı Cape Canaveral Hava Üssü'ne, merkezi ateşleyici parça ise Atlantik Okyanusu üzerindeki "Of Course I Still Love You" (Elbette Seni Hala Seviyorum) adı verilen insansız platforma iniş yapmıştı.
Dünyanın en güçlü ticari roketi Falcon Heavy, yeniden kullanılabilir roket parçaları, ağır yük taşıma kapasitesi ve diğer roketlere göre nispeten düşük maliyetiyle uzay teknolojisinde yeni bir dönem başlatmıştı.
26.06.2019

Çin uzaya yeni bir uydu fırlattı
Çin, üçüncü nesil seyrüsefer uydusunu uzaya fırlattı.
Çin yerel medyasında yer alan habere göre, BDS-3 olarak da bilinen "Beydou-3" seyrüsefer uydu sistemine ait 21'inci uydunun, Çin'in güneybatısındaki Sıçuan bölgesinden fırlatıldığı belirtildi.

Uydunun, ABD ve Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin sahip olduğu teknolojiyle rekabet etme çabaları kapsamında geliştirildiği vurgulandı.
Yeni sistem sayesinde Çin ordusunun denizaltı ve su altı drone saldırı kapasitesini artırabileceğinin altı çizildi.
Çin'in sistemi tamamlamak için bu sene sonuna kadar 10 uydu daha fırlatması planlanıyor.
Çin'in nihai aşamada küresel konumlandırma sistemi kurma hedefi ile yürüttüğü Kuzey Yıldızı (Beydou) Navigasyon Sistemi'nin uyduları Beydou-1, Beydou-2 ve Beydou-3 olmak üzere 3 aşamalı projeden oluşuyor.
Proje çerçevesinde uzaya gönderilen Beydou-1 uyduları Çin'e, Beydou-2 uyduları Çin ve bölge ülkelerine, Beydou-3 uyduları da dünya genelinde navigasyon hizmeti verecek.
26.06.2019
Çin'den bir ilk... O teknoloji gözler önüne serildi
Çin Ulusal Uzay Ajansı, ülkenin ilk kez denizden uzaya roket fırlattığını duyurdu. A Long March 11 (Uzun Bir Yürüyüş) adı verilen roket, Yellow Sea adlı gemiden fırlatıldı.
Senenin başında ayın uzak yüzüne araç indiren tek ülke olan Çin, ayda bir üs kurmak ve Marsa bir sondaj aracı yollama planlarını duyurmuştu.
18.06.2019
Türkiye'nin uzaydaki ilk yüksek çözünürlüklü gözlem aracı olan Göktürk-2 Uydusu’nun Mekke ve Medine uydu görüntüleri TÜBİTAK Uzay tarafından paylaşıldı.TÜBİTAK Uzay Twitter hesabından “GÖKTÜRK-2 uydumuz tarafından 9 Mayıs 2019 ve 12 Mayıs 2019 tarihlerinde çekilen Mekke ve Medine uydu görüntüleri Gezgin Blog sayfamızda yayınlanmıştır” mesajıyla fotoğraflar yayımlandı.TÜBİTAK Uzay Twitter hesabından “GÖKTÜRK-2 uydumuz tarafından 9 Mayıs 2019 ve 12 Mayıs 2019 tarihlerinde çekilen Mekke ve Medine uydu görüntüleri Gezgin Blog sayfamızda yayınlanmıştır” mesajıyla fotoğraflar yayımlandı.01.06.2019
Uydu taşıyan rokete yıldırım çarptı
Glonass-M navigasyon uydusunu taşıyan Soyuz-2.1b roketine fırlatıldıktan hemen sonra yıldırım çarptı. Rus haber ajansı TASS'da yer alan habere göre, Rusya Savunma Bakanlığınca yapılan açıklamada, Rusya'nın Plesetsk Uzay Üssü'nden fırlatılan ve Glonass-M navigasyon uydusunu taşıyan Soyuz-2.1b roketine fırlatıldıktan hemen sonra yıldırım çarptığı belirtildi.Yapılan açıklamada, 'Glonass-M navigasyon uydusunu taşıyan Soyuz-2.1b roketi bugün, yerel saat ile 0923'te Plesetsk Uzay Üssü'nden başarılı bir şekilde fırlatıldı' ifadelerine yer verildi.
01.06.2019
SpaceX ‘uzaydan internet’ projesi için ilk internet uydularını uzaya gönderdi
ABD’li roket ve uzay mekiği üreticisi SpaceX, uzaydan internet projesi için ilk 60 internet uydusunu Falcon 9 roketiyle uzaya gönderdi.
Elon Musk’ın kurucusu olduğu SpaceX uydu üzerinden internete bağlanma projesi Starlink için 60 uyduyu, ABD’nin Florida eyaletinde bulunan Cape Canaveral Uzay Üssü’nden TSİ 05:30’da uzaya fırlattı.
Starlink, toplam 12 bin uydudan oluşan dev bir ağ ve dünya çapında yüksek hızlı internet kullanımını artırması hedefleniyor. 12 bin uydunun peyderpey uzaya gönderileceği projenin 2020’de sınırlı bir kapasiteyle de olsa hizmete geçmesi bekleniyor.
SpaceX’in uygun fiyatlı, düşük gecikme değerlerine sahip uzaydan internet projesi Starlink’in 12 bin uydusundan 4 bin 425’i 1100-1300 kilometre yükseklikte bulunacak ve 2024 yılına kadar yörüngeye yerleştirilmiş olacak. Geriye kalan 7 bin 500 uzay aracı ise daha alçak yüksekliklere gönderilecek.
Gönderilen uydu sayısı yaklaşık 800’e ulaştığında ticari amaçlı hizmetin de resmi olarak başlaması planlanıyor. Şirketin öncelikli amacı ise gelişmemiş bölgelerde yaşayan, daha önce hayatları boyunca hiç internete girememiş insanlara bağlantı sağlamak.

SpaceX CEO’su Elon Musk bu projeden elde edilecek gelirleri nihai hedefi olan Mars projelerine yatıracak. 2025 yılına kadar 40 milyon Starlink abonesine ulaşmayı hedeflediklerini söyleyen Mush, projeden yaklaşık 30 milyar dolarlık bir gelir elde etmeyi bekliyor. SpaceX CEO’su Elon Musk bu projeden elde edilecek gelirleri nihai hedefi olan Mars projelerine yatıracak. 2025 yılına kadar 40 milyon Starlink abonesine ulaşmayı hedeflediklerini söyleyen Mush, projeden yaklaşık 30 milyar dolarlık bir gelir elde etmeyi bekliyor.

Çin'in "Yaogan-33" adlı uzaktan algılama uydusunun fırlatılışı başarısızlıkla sonuçlandı.
Şinhua ajansının haberine göre, Yaogan-33, ülkenin Şanşi eyaletinde bulunan Taiyüen Uydu Fırlatma Merkezi'nden, Long March (Uzun Yürüyüş)-4C roketiyle uzaya gönderildi.
Fırlatma sonrası roketin birinci ve ikinci aşamaları normal şekilde çalışırken, üçüncü aşamada ise anormallikler meydana geldiği tespit edildi. Başarısızlıkla sonuçlanan fırlatma sonrasında roketin ve uydunun kalıntıları yere çakıldı.
Kalıntıların nereye düştüğüne ilişkin bilgi paylaşılmazken, olaya ilişkin soruşturma başlatıldı. Çin'in kontrolden çıkan Tiangong-1 (Gök Saray-1) uzay istasyonunun ise geçen yıl nisan ayında Güney Pasifik yönüne doğru düşerken atmosferde parçalara ayrılmıştı.
Uzunluğu 10,4 metre, ağırlığı 8,5 ton olan Gök Saray-1, atmosfere girdiğinde çoğu kısmı yanarak parçalanmıştı. ABD ve Rusya'dan sonra dahil olduğu "uzay yarışında" son dönemdeki hızlı gelişimiyle öne çıkan Çin, uzaktan algılama uyduları, küresel konumlandırma ve gözlem uyduları, yörüngede daimi uzay istasyonu inşası,
Ay çalışmaları, Mars ve Jüpiter'i keşif gibi iddialı projeleriyle 2045'te "uzayın lideri" olmayı hedefliyor.24.05.2019
Hindistan uzaya gözlem uydusu fırlattı
RISAT 2B uydusu, Polar Satellite Launch Vehicle (PSLV) roketiyle Andra Pradeş eyaletindeki üssünden uzaya fırlatıldı. Uydu, tarım, ormancılık ve afet yönetimi alanlarında kullanılacak.
Hindistan, radar ve izleme faaliyetlerini geliştirmek üzere uzaya yeni bir uydu gönderdi.
Hindistan Uzay Araştırma Örgütü (ISRO), RISAT 2B uydusunun, Polar Satellite Launch Vehicle (PSLV) roketiyle Andra Pradeş eyaletindeki uzay üssünden fırlatıldığını açıkladı.
Açıklamada, radar görüntüleme özelliğiyle donatılmış bir Dünya gözlem uydusu olan RISAT 2B'nin tarım, ormancılık ve afet yönetimi alanlarında kullanılacağı belirtildi.RISAT 2B, ISRO'nun bu yıl uzaya fırlattığı üçüncü uydu oldu.
23.05.2019
Türkiye'nin yeni uydusu 2020'de uzayda
İngiltere ve Fransa'daki tesislerde yapımı süren Türksat 5A uydusu gelecek yılın ikinci çeyreğinde ABD'den uzaya fırlatılacak.
ABD'nin başkenti Washington'da düzenlenen Satellite 2019 Fuarı'na katılan Türksat Genel Müdürü Cenk Şen, Türksat 5A uydusunun, bir aksilik olmazsa 2020 yılının ikinci çeyreğinde ABD'nin Florida eyaletindeki fırlatma rampasından uzaya gönderileceğini bildirdi.
Şen ayrıca, Türkiye'nin aktif uydu filosunda 3 haberleşme uydusunun bulunduğunu, Türksat 5A, Türksat 5B ve Türkiye'nin ilk yerli uydusu Türksat 6A'nın yapım çalışmalarının ise devam ettiği bilgisini verdi.
Türksat Genel Müdür Yardımcısı Hasan Hüseyin Ertok da Türksat 5A uydusunun yapımına Airbus D&S firmasının Fransa ve İngiltere'deki tesislerinde takvime uygun şekilde devam edildiğini aktardı.
Uydunun panellerinin, iki ay önce İngiltere'nin Portsmouth şehrine getirildiğini anlatan Ertok, uydu üzerine faydalı yük ekipmanları montajının başladığını ifade etti.
Ertok, montaj işleminin tamamlanmasının ardından uydunun alt sistem testlerine başlanacağı bilgisini vererek, "Bu testin ardından uydu ağustosta Fransa'ya gönderilecek. Burada servis modül ve faydalı yük modülü bir araya getirilerek, uydu seviyesi testlerine başlayacak" dedi.
5B için de çalışmalar sürüyor
Öte yandan Türksat 5B uydusunda da çalışmaların devam ettiğini dile getiren Ertok, uydunun panellerinin üretiminin İngiltere'de sürdüğünü söyledi. Ertok, bu uydu için de gelecek aylarda panellerin Portsmouth'a giderek, faydalı yük ekipmanlarının montajına başlanacağını ifade etti. Bu uydunun, internet ve veri haberleşmesinde önemli bir boşluğu doldurmasının amaçlandığına değinen Ertok, 2021'in ilk çeyreğinde uzaya fırlatılmasının hedeflendiğini sözlerine ekledi.
09.05.2019
İleri teknoloji uydu projesi ABD'de tanıtıldı
Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) Genel Müdür Yardımcısı Dr. Selman Nas, Arjantin ile ortaklaşa kurdukları GSATCOM Uzay Teknolojileri Şirketi tarafından Small GEO haberleşme uydusu üretileceğini belirterek, "Uydu, internet, televizyon yayını, data haberleşmesinin de aralarında bulunduğu birçok uydu haberleşme hizmetinin en ileri teknolojilerle verilmesini sağlayacak." dedi.
ABD'nin başkenti Washington'da düzenlenen Satellite 2019'un önemine işaret eden TUSAŞ Genel Müdür Yardımcısı Dr. Selman Nas, organizasyonun dünyanın en önemli uydu üreticileri ve operatörlerinin katılımıyla gerçekleştirildiğini söyledi.

Nas, 2000'li yılların başında "Kendi uydularımızı yerli kaynaklarla yapalım, sonraki dönemde uydu bileşenlerini yurt içinde geliştirelim." denildiğini anımsatarak, bugün artık rekabetçi uydu sistemlerinin yurt dışına satışının yapılması amacıyla ABD'deki Satellite 2019'a katıldıklarını bildirdi..08.05.2019
İngiltere Airbus’ın üreteceği Türksat uydularını destekleyecek
İngiltere Uluslararası Ticaret Bakanı Liam Fox, "İngiltere İhracat Finansman Kuruluşu, Türksat için 2 uydu ve 1 yer istasyonu imal edilmesi ve teslimine yönelik yaklaşık 500 milyon dolar (388 milyon İngiliz sterlini) değerindeki Airbus Savunma ve Uzay Sözleşmesi'ni destekleyecektir." ifadesini kullandı.
Türksat Üst Yöneticisi Cenk Şen ise daha önce konuya ilişkin olarak söz konusu uyduların Türkiye, Orta Doğu, Avrupa ve Afrika’daki bazı bölgelerde televizyon ve geniş bant veri hizmetlerinin geliştirilmesi için kullanılmasının planlandığını bildirmişti. Havacılık ve uzay şirketi Airbus, Almanya, Fransa, İspanya, İngiltere ve Hollanda ortaklığında faaliyetlerini sürdürüyor.
28.04.2019
SpaceX’in NASA için ürettiği roketi test sırasında patladı.
SpaceX’in NASA için ürettiği araç ilk testlerden başarı ile geçmesine rağmen son testte yürekleri ağızlara getirdi. Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) en önemli üreticilerinden olan 'Crew Dragon’ isimli aracı, motor testleri sırasında patladı ve paramparça oldu.
NASA’nın insanlı uzay görevleri için 2.6 milyar dolar yatırım yaptığı 'Crew Dragon’ projesinin nihai amacı NASA astronotlarını uzaya taşımak. Crew Dragon geçtiğimiz aylarda başarılı bir şekilde Uluslararası Uzay İstasyonu'na (ISS) ulaşmıştı.
2011'DEN BERİ İNSANLI UÇUŞ YAPMIYOR
NASA, kamu kaynaklarıyla yürütülen Discovery, Endeavour ve Atlantis uzay mekiği programlarını 2011'de art arda sona erdirmesinin ardından uzaya insanlı uçuş gerçekleştirmiyordu.NASA, Rusya Federal Uzay Ajansı, Japonya Uzay Araştırma Ajansı, Avrupa Uzay Ajansı ve Kanada Uzay Ajansının ortak projesi olan ISS'de, farklı ülkelerin astronotlarından oluşan 6 kişilik mürettebat dönüşümlü görev yapıyor.SpaceX'in Dragon kargo mekiği ISS'ye ikmal malzemeleri taşırken, istasyonda görev yapan mürettebat Rus yapımı Soyuz mekikleriyle taşınıyor.
22.04.2019
Bilim insanları ilk kez dev kütleli bir karadelik fotoğrafladı.

Fotoğraf, ABD Ulusal Bilim Vakfı tarafından eşzamanlı gerçekleştirilen 5 basın toplantısıyla dünyaya duyuruldu.ABD Ulusal Bilim Vakfı’nın, 2012 yılında karadeliğin çevresini gözlemlemek için kurduğu Event Horizon Teleskopu’ndan (EHT) elde edilen ‘çığır açıcı fotoğraf’ dün paylaşıldı. Dünya’ya 55 milyon ışık yılı uzaktaki karadeliğin, gezegene konumlandırılmış 8 teleskopla fotoğraflandığı belirtiliyor. Başak (Virgo) takımyıldızındaki M87 Galaksisi’nin merkezindeki süper masif karadeliğin fotoğrafının, radyo teleskoplarla elde edilen X-ışını verilerinin birleştirilmesiyle oluşturulduğu ifade edildi. Brüksel’deki basın toplantısında konuşan Avrupa Komisyonu’nun araştırma, bilim ve inovasyondan sorumlu üyesi Carlos Moedas, bilim tarihinin ‘bu görüntü öncesi ve sonrası’ olarak ikiye ayrılacağını ifade etti.
Karadelikler, evrendeki her türlü oluşumu ve maddeyi geri döndürülemez biçimde içine çekebilecek güçteki kozmik yapılardır. Karadelikler, kuantum fizikçi Albert Einstein’ın ‘Genel Görelilik Kuramı’yla tanımlanmışlardır. Doğrudan gözlemlenememekle birlikte, çeşitli dalga boylarını kullanan dolaylı gözlem teknikleri sayesinde keşfedilmişlerdir.
11.04.2019

Hindistan anti-uydu sistemi denemesi yaptı
Hindistan, anti-uydu sistemini denedi. Denemede Dünya'nın alçak yörüngesindeki uydu füzeyle vuruldu
Hindistan Başbakanı Narendra Modi, televizyonda canlı yayında, Hint uzmanların, Dünya'nın alçak yörüngesindeki bir uyduyu başarılı şekilde füzeyle vurduğunu açıkladı.
Modi, "Misyon Şakti" adı verilen denemenin, ABD, Rusya ve Çin'in yanı sıra Hindistan'ı, bu kabiliyete sahip "süper ligdeki ülkeler" arasına soktuğunu söyledi. Uzmanlar, anti-uydu sistemi denemesindeki hedefin, büyük olasılıkla bir ay önce Dünya'nın alçak yörüngesine gönderilen Hindistan'a ait mini uydu olduğunu ifade etti. Çin, ilk başarılı anti-uydu sistemi denemesini 2007'de yapmış, deneme dünyanın diğer büyük güçleri tarafından protestolarla karşılanmıştı.ABD ve Rusya da 1980'lere kadar benzer teknolojileri test etmişti. Washington yönetimi anti-uydu sistemi denemelerine, büyük miktarda uzay çöpü yaratma riski nedeniyle 1985'de son vermişti.
07.04.2019
Japonya Uzay Araştırma Ajansı asteroit ‘bombaladı’
Japon uzay aracı Hayabusa-2 incelediği Ryugu adlı asteroitin yüzeyine patlayıcı bıraktı. Amaç, patlama sonucunda, yüzeyinde oluşması beklenen krater sayesinde asteroitin yeraltı örneklerini dünyaya getirerek yerküre ve diğer gezegenlerin nasıl oluştuğuna ışık tutmak.
Japonya Uzay Araştırma Ajansı (JAXA), Ryugu asteroidine yolladığı Hayabusa-2’nin 500 metre yüksekten bıraktığı patlayıcı sayesinde 10 metre eninde bir delik açmayı hedeflendiğini açıkladı.
Açıklamada şu ifadelere yer verildi:“Denemenin başarılı olup olmadığını iki hafta içinde anlayacağız. Patlama başarıyla sonuçlanıp krater açıldıysa birkaç hafta içinde Hayabusa-2 yeniden asteroite gidecek ve örnek toplayacak. Ayrıca patlama anının görüntüleri uzay aracındaki kamera sayesinde kayda geçmiş olacak.
JAXA’nın, 2014 yılında uzaya yolladığı Hayabusa-2 uzay aracı şubat ayında Ryugu asteroitine kısa süreli iniş yapıp yüzeyinden toprak örneği almayı başarmıştı.
06.04.2019
Çin uzaya iletişim uydusu fırlattı
Çin, ChinaSat-6C adlı iletişim uydusunu uzaya fırlattı.
Şinhua ajansının haberine göre, Çin Uzay Teknolojisi Akademisi tarafından geliştirilen ChinaSat-6C iletişim uydusu ülkenin Şiçang Uydu Fırlatma Merkezi'nden yörüngesine gönderildi.
Long March (Uzun Yürüyüş) -3B roketiyle uzaya fırlatılan uydu, televizyon ve radyolara yüksek kalitede iletişim hizmetleri sağlayacak.
Yer senkron yörüngede görev yapacak uydu, Çin, Avustralya, Yeni Zelanda ve Güney Pasifik’teki adaları kapsayacak.
Uzay konusunda yaptığı çalışmalarla dikkati üzerine çeken Çin, Ay'ın karanlık yüzüne insansız keşif aracını indiren ilk ülke olmuştu. Çin, Mars'a ilk keşif aracını gelecek yıl, Jüpiter’e ise 2029’da keşif misyonu yollamayı hedefliyor.
17.03.2019
SpaceX'in personel taşıyıcı kapsülü uzaya fırlatıldı
ABD'li uzay mekiği ve roket üreticisi SpaceX'in, Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) için geliştirdiği personel taşıyıcı Crew Dragon kapsülü uzaya fırlatıldı.
NASA'dan yapılan açıklamaya göre, Crew Dragon kapsülü, insansız uçuş testi kapsamında ABD'nin Florida eyaletindeki Kennedy Uzay Merkezinden, SpaceX üretimi Falcon 9 roketiyle uzaya gönderildi.
Astronot taşımayı amaçlayan "Ticari Mürettebat Geliştirme Programı" kapsamında üretilen Crew Dragon kapsülünün yarın sabah Uluslararası Uzay İstasyonuna (UUİ) ulaşması bekleniyor.
Testin başarılı geçmesi halinde kapsül, temmuz ayında insanlı test uçuşunda 2 NASA astronotunu UUİ'ye taşıyacak.
Öte yandan Ticari Mürettebat Geliştirme Programı içinde yer alan ABD'li havacılık şirketi Boeing'in de "Starliner" adlı personel taşıyıcı mekiğinin insansız uçuş testini nisanda, onun başarılı olması halindeyse insanlı uçuş testini ağustosta yapmayı planladığı belirtilmişti.
SpaceX'in Dragon kargo mekiği UUİ'ye ikmal malzemeleri taşırken, istasyonda görev yapan mürettebat Rus yapımı Soyuz mekikleriyle taşınıyor.

ABD'li uzay mekiği ve roket üreticisi SpaceX'in Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) için geliştirdiği personel taşıyıcı Crew Dragon mekiği, Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan (UUİ) Dünya'ya döndü.

11.03.2019

Uydu teknolojisinde yeni dönem
Airbus ve OneWeb şirketlerinin özellikle kırsaldaki insanlara yüksek hızlı internet sağlamak için yürüttüğü projede bugün altı uydu fırlatılacak. Bu girişim, uydu sanayisinde yeni bir dönemin işareti olarak yorumlanıyor.
ABD merkezli OneWeb ve Avrupalı ortağı Airbus tarafından üretilen altı uyduyu taşıyan bir roket bugün Fransız Guyanası'ndan fırlatılacak. Rus yapımı Soyuz roketinin uzaya gönderileceği fırlatma işlemi, yerel saatle 18.37'de (TSİ 28 Şubat 00.37'de) gerçekleşecek. Proje, özellikle kırsal kesimde yaşayan milyonlarca insana yüksek hızlı internet ulaştırmayı amaçlıyor.
Son yıllarda bilgisayar çipleri ve lazer teknolojisindeki atılımlar, Elon Musk'ın sahibi olduğu SpaceX ve Kanada merkezli Telesat gibi şirketleri, uydu hizmetleri sanayisinde önemli aktörler hâline getirdi. Söz konusu şirketler, Dünya'ya geleneksel iletişim uydularına kıyasla daha yakın bir mesafede yörüngeye oturan daha küçük uydularla veri ağları oluşturuyor.
HEDEF 2021'DE 650 UYDU
OneWeb ve Airbus da bugün ilk adımını atacakları proje sayesinde, daha yüksek irtifadaki sabit yörüngeli uydulardan faydalanan Hughes Network Systems şirketi gibi mevcut tedarikçilere kıyasla daha hızlı ve geniş bir alanda internet sağlamayı hedefliyorlar. OneWeb'e yatırım yapan şirketler arasında Hughes da bulunuyor. ABD merkezli şirket, OneWeb'in karadaki altyapısını geliştirmesinde yardımcı oluyor.
Aralarında Airbus, Coca Cola, Virgin Group ve SoftBank'ın da bulunduğu yatırımcılarından 2 milyar doları aşkın bir meblağ toplayan OneWeb, 2021 yılında yaklaşık 650 uydu aracılığıyla tüm dünyaya genişbant erişimi sağlamayı amaçlıyor. Projeye yakın bir kaynağın Reuters haber ajansına verdiği bilgiye göre, OneWeb bu doğrultuda önümüzdeki Eylül'den itibaren her ay tek seferde 30 uydu birden gönderebilmeyi ve yıl sonunda 2021 hedefini yüzde 25 oranında gerçekleştirmeyi planlıyor.
01.03.2019
ABD Havacılık ve Uzay Ajansı NASA, 15 yıldır Mars yüzeyinde keşif faaliyeti yürüten gezgin uzay aracı Opportunity'nin araştırma misyonunu sonlandırdığını duyurdu.

NASA, internet sitesinden yaptığı açıklamada, Haziran 2018'de Mars'taki kum fırtınasında Dünya ile irtibatı kesilen Opportunity ile yeniden bağlantı kurmak için sürdürülen çabaların sonuçsuz kalmasının ardından keşif aracının misyonuna nokta koyduğunu bildirdi.

Açıklamada, NASA'nın ABD'nin California eyaletindeki Jet İtki Laboratuvarı mühendislerinin, en son 10 Haziran'da Dünya ile bağlantı kuran Opportunity'yi canlandırmak üzere yaptıkları son denemenin de sonuçsuz kaldığı, güneş enerjisiyle çalışan gezginci aracın panellerinin fırtınanın ardından kum örtüsü altında kaldığının sanıldığı belirtildi
.16.02.2019
Japonya, atmosferde yapay meteor yağmuru oluşturacak uydusunu yörüngeye gönderdi.
Kyodo'nun haberine göre, Japon Uzay Keşif Ajansı (JAXA) tarafından Uçinoura Uzay Merkezinden Epsilon roketiyle yörüngeye 7 uydu fırlatıldı.
Uydulardan birinin, merkezi Tokyo'da bulunan ALE şirketi tarafından geliştirildiği ve atmosfere salacağı metal parçalarla yapay meteor yağmuru oluşturacağı belirtildi.
Dünyada bir ilk olması planlanan yapay meteor yağmuru projesinin maliyetine ilişkin bilgi verilmedi.
ALE'nin ilk yapay meteor yağmurunu, Hiroşima üzerinde gelecek yıl oluşturmayı hedeflediği ifade edildi
.Tıklayın(7.02.2019)
Suudi Arabistan'ın ilk iletişim uydusunun (HellasSat-4/SGS-1) Fransız Guyanası'ndaki Kourou Uzay Merkezi'nden başarıyla fırlatıldığı belirtildi.
Suudi Arabistan resmi ajansı SPA'nın haberine göre, iletişim amacıyla uzaya fırlatılan ilk iletişim uydusu ülkedeki yerli istasyonlar tarafından kontrol edilecek. Uydu ayrıca, televizyon, telefon, internet, güvenli askeri iletişim ve hasarlı alanlara iletişimi sağlayacak.
Hindistan ve Suudi Arabistan, Fransa'da bulunan Guiana Uzay Merkezi'nden iki yeni haberleşme uydusu gönderdi.

 

Arianespace'in 2019'da organize ettiği ilk iş olacak bu uçuş, firmanın YouTube kanalından canlı olarak yayınlandı.İzlemek için tıklayın.

Suudi Arabistan için iki parçadan oluşan ve birbirini destekleyen bir uydu platformu taşıyacak olan Arianespace, bu uyduların Orta Doğu, Güney Afrika ve Avrupa'da televizyon, internet, telefon ve güvenli iletişim için kullanılacağını belirtti. Uzaya gönderilmeye hazırlanan uydulardan ilki SGS-1 koduyla tanımlanan Geostationary Satellite 1 olurken, ikincisi ise HS-4 koduyla tanımlanan Hellas Sat 4 oldu.

Roketin taşıdığı diğer yük ise Hindistan Uzay Araştırmaları Örgütü tarafından geliştirilen GSAT-31 uydusu. Gezegen keşifleri ve bilimsel araştırmalar için kullanılacağı açıklanan uydu, Hindistan'ın uzun vadeli uzay araştırma programlarının en büyük gücü olacak. GSAT-31'in, Hindistan'ın uzay araştırmalarındaki haberleşme ihtiyacını karşılayacak bir köprü görevin üstleneceği söyleniyor. En az 15 yıl uzayda görevlerini yerine getirecek şekilde tasarlanan iki uydu, Türkiye saatiyle bu gece 00.00'da uzaya başarı ile gönderildi.
(7.02.2019)

Lifetima  1 Şubat'tan itibaren yeni frekansta yayında.TÜRKSAT 3A/4A FR:11.977 H SR: 27500 FEC: 5/6(27.01.2019)
TLC HD  1 Şubat'tan itibaren yayında.TÜRKSAT 3A/4A FR:12015 H SR: 27500 FEC: 5/6(19.01.2019)
Gök bilimciler, yaklaşık 1.5 milyar ışık yılı uzaklıktaki bir kaynaktan gelen tekrarlı radyo sinyalleri tespit etti.BBC'de yer alan habere göre, Kanada'daki British Columbia Üniversitesi'nden bilim insanları, yaklaşık 1.5 milyar ışık yılı uzaklıktaki bir kaynaktan gelen radyo sinyalleri saptadı.
Sinyallerin, Okanagan Vadisi'ndeki CHIME (Kanada Hidrojen Yoğunluğu Haritalama Deneyi) isimli radyo teleskobuyla tespit edildiği belirtildi.
ritish Columbia Üniversitesi'nden astrofizikçi Ingrid Stairs, uzayın derinliklerinde bu dalgalardan daha fazla olabileceğini ifade ederek daha fazla kaynak saptadıkça bu sinyallerin nereden geldiği ve bunlara neyin sebep olduğuyla ilgili daha fazla bilgiye sahip olunabileceğini dile getirdi.
Güçlü radyo dalgaları ilk kez 2007'de Avustralya'daki Parkes radyo teleskobu tarafından tespit edilmişti.
(13.01.2019)
NTV Spor'un ardından Doğuş Yayın Grubu'nun bir kanalı daha kapanıyor.
Grubun müzik kanalı Kral TV'yle ilgili bir süredir kulislerde dolaşan iddia doğru çıktı. Bugün kanalın çalışanlarına Kral TV'nin 1 Şubat itibariyle kapanacağı açıklandı.
Geçen aylarda küçülmeye giden kanal, yayın hayatına artık dijitalden devam edecek. Türkiye'nin ilk video müzik kanalı olarak 1994 yılında Cem Uzan tarafından kurulan Kral TV, uzun yıllar düzenlediği dev prodüksiyonlu ödül törenleriyle adından sözettirmişti. 2008 yılında Doğuş Yayın Grubu bünyesine katılan Kral TV'nin ekibinin büyük kısmıyla yolların ayrılacağı, kanalın yöneticisi Gezegen Mehmet'in (Mehmet Akbay) ise dijital yapılanmada görevine devam edeceği öğrenildi.B.ALTUNTAŞ
(12.01.2019)
Katar merkezli beIN Sports, Mısır'da yayınlarını durdurdu.

Mısır Uydu Kanalları Şirketi (CNE) ise sorunun çözümü için çalıştıklarını duyurdu.
beIN Sports'un internet sayfasında yer alan açıklamada, CNE şirketiyle anlaşma şartlarında bir sonuca varılamaması nedeniyle bugünden itibaren grubun kanallarının Mısır'da yayınlarına devam edemeyeceği belirtildi.CNE ile yaşanan sorun konusunda ayrıntı verilmeyen açıklamada, Mısırlıların mobil uygulama üzerinden yayınları takip edebileceği aktarıldı.
Mısır'da şifreli kanalların yayınlarından sorumlu CNE tarafından yapılan yazılı açıklamada ise söz konusu sorunun beIN Sports'tan kaynaklandığı ve en kısa zamanda giderilmesine çalışıldığı kaydedildi.
Açıklamada, anlaşma sağlanamaması durumunda abonelere paralarının geri kalan kısmının iade edileceği ifade edildi.
(11.01.2019)

Çin, 2019’un ilk roket fırlatışını Zhongxing 2D (Chinasat-2D) iletişim uydusuyla gerçekleştirdi.
Çin, 2019’un ilk roket fırlatışını gerçekleştirdi. Şiçuan eyaletindeki, Xichang Uydur Fırlatma Merkezinden kaldırılan (Long March-3B) CZ-3B roketiyle, Zhongxing 2D (Chinasat-2D) iletişim uydusu yörüngeye gönderildi.
Çin Milli Uzay Müdürlüğünün, fırlattığı roket, Çin Uydu Haberleşme Kurumu çatısı altında ülkenin radyo, televizyon istasyonları ve kablolu televizyon ağları için iletim hizmeti sağlayacak.
Yapılan son fırlatmayla birlikte, Çin Uzay Bilimi ve Teknolojileri Şirketi tarafından geliştirilen ve üretilen Long March roketleri 298’inci kez görevlendirilmiş oldu.
(11.01.2019)
Çin uzaya 7 uydu fırlattı
Çin uzaya 6’sı gözlem, biri deneysel iletişim amaçlı 7 uydu gönderdi.
Şinhua ajansının haberine göre, ülkenin kuzeybatısındaki Ciuçüen Uydu Fırlatma Merkezinden fırlatılan Long March-2D roketiyle 6’sı Yünhay-2 serisi atmosfer gözlem, biri deneysel iletişim amaçlı 7 uydu yörüngelerine gönderildi.
Deneysel iletişim uydusunun modeline ilişkin bilgi verilmezken, Yünhay-2 serisi uyduların atmosfer ve uzayda gözlem, doğal afetlerin önlenmesi ve azaltılması ile bilimsel çalışmalar için kullanılacağı kaydedildi.
Çang'ı-4 insansız keşif aracını 7 Aralık'ta Ay'ın karanlık tarafına gönderen Çin, Çang'ı-5'i de gelecek yıl Ay'a göndermeyi planlıyor.
Mars'a ilk keşif aracını 2020'de gönderecek Çin, 2029'da da Jüpiter'e keşif misyonu yollamayı hedefliyor.
(03.01.2019)
İşte Ay'ın karanlık yüzünden ilk görüntü
Çin'in "Chang'e 4" adlı insansız uzay aracı, Ay'ın güney kutbundaki Aitken havzasını incelemek üzere 'karanlık yüz' olarak bilinen bölgeye başarı ile iniş yaptı. Ay'ın karanlık yüzünden ilk görüntü de geldi!
Chang'e 4'un indiği, Ay'ın yüzeyindeki en büyük, en eski ve en derin krater olan Aitken havzası hakkında fazla şey bilinmiyor.

Bugüne dek uzay araçları Ay'ın karanlık yüzünün fotoğraflarını çekse de Chang'e 4'e dek hiçbir uzay aracı buraya inmedi.
İlk adımı başarı ile gerçekleştirilen görev, uzay araştırmaları alanında ABD ve Rusya'yı yakalamaya çalışan Çin için önemli bir adım oldu.Dünya'dan görmenin mümkün olmadığı, karanlık yüze inen araç ile iletişim için Çin uzay ajansı, Mayıs ayında bir yansıtıcı uydu fırlatmıştı.
(03.01.2019)
 
İstanbul’da 50 radyo kapanacak
RTÜK Karasal Yayın Lisansı ve Sıralama İhalesi Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik dünkü Resmi Gazete’de yayımlandı. Karasal yayın yapan radyolarla ilgili düzenlemeden en çok İstanbul’daki radyoların etkileneceği belirtildi. 2019 yılında hizmete girecek Çamlıca Kulesi’ndeki frekans sayısının sınırlı olması nedeniyle İstanbul’da yayın yapan 130 radyodan 50’sinin kapanacağı bildirildi.
Hürriyet Gazetesine bilgi veren bir RTÜK yetkilisi özetle şunları söyledi:
“Tüm televizyonlar uydu yayınına geçtiğinden karasal yayın için ihaleye girecek televizyon sayısı bir elin parmağını geçmeyecek. Ancak hâlâ karasaldan yayın yapan radyolar için durum aynı değil. 2019 yılının temmuz ayında devreye girecek olan Çamlıca Kulesi İstanbul’da yayın yapan radyolar için yeterli olmayacak. İhaleye girecek 130 radyodan sadece 80’i frekans bulabilecek. Böylece 50 radyo kapanacak ve frekans karışıklığı (kanalların birbirine karışması) ortadan kaldırılacak. Bu frekans karışıklığı dolayısıyla Üst Kurul’a Bulgaristan’dan bile şikâyet gelmişti. Şu anda İstanbul’da bir radyo frekansı satın alabilmek için en az 20 milyon lira gerekiyor.”
(Hürriyet)(27.12.2018)
Woman TV  yeni kanal yayında. TÜRKSAT 3A/4A FR:12034 V SR: 27500 FEC: 5/6  D-SMART: 53. KANAL(26.12.2018)
SpaceX uzaya ilk askeri uydusunu gönderdi
ABD'li uzay mekiği ve roket üreticisi SpaceX, Uluslararası Uzay İstasyonu'na ilk kez askeri navigasyon uydusu taşıyan bir roket gönderdi
ABD'li uzay mekiği ve roket üreticisi SpaceX, Uluslararası Uzay İstasyonu'na ilk kez askeri navigasyon uydusu taşıyan bir roket gönderdi.
ABD Hava Kuvvetleri için GPS III uydusu taşıyan Falcon 9 roketi, yaklaşık bir haftalık gecikmenin ardından sabah saatlerinde Florida'daki Cape Canaveral Hava Üssü'nden uzaya fırlatıldı.
Yaklaşık 500 milyon dolar değerindeki askeri uydu, ABD'nin Uluslararası Uzay İstasyonu'na "ulusal güvenlik alanında gönderdiği ilk uydu" olma özelliğini taşıyor.
(26.12.2018)
Çin uzaya iletişim uydusu gönderdi
Çin, Hongyün Projesi'nin ilk deneysel iletişim uydusunu uzaya gönderdi.
Şinhua ajansının haberine göre, Çin havacılık şirketi China Aerospace Science and Industry Corporation (CASIC) tarafından geliştirilmesine 2016'da başlanan Hongyün Projesi'nin ilk uydusu, Ciuçüen Uydu Fırlatma Merkezi'nden önceden belirlenen yörüngesine fırlatıldı.
Long March 11 roketiyle fırlatılan uydu dünyadan 160 ila 2 bin kilometre uzaklık olarak tarif edilen alçak yörüngesine sabah saatlerinde ulaştı.
Hongyün Projesi kapsamında ilk uyduda yapılacak geniş bant internet ve iletişim testlerinin tamamlanmasının ardından 2020'ye kadar aynı uydudan 4 tane daha fırlatılacak. Toplam 156 uydudan oluşacak Hongyün Projesi uydularının 2022'de faaliyete başlaması hedefleniyor.
Geniş bant iletişimi için hizmet verecek her uydunun saniyede 500 megabayt veri transferi yapabilmesi hedefleniyor.
Uydu ile alçak yörüngeden yüksek yörüngedeki uydulara veri transferi gecikmesinin de önüne geçmesi amaçlanıyor.
Proje tamamlandığında kutuplar dahil dünya genelinde iletişim ve internet alanında hizmet verilmesi hedefleniyor.
Ayrıca CASIC'ten yapılan açıklamada, başarılı fırlatmanın Çin'in alçak yörüngede haritalama konusunda kayda değer ilerlemesini gösterdiği belirtildi.Çang'ı-4 insansız keşif aracını 7 Aralık'ta Ay'ın karanlık tarafına gönderen Çin, Çang'ı-5'i de gelecek yıl Ay'a göndermeyi planlıyor.
Mars'a ilk keşif aracını 2020'de gönderecek Çin, 2029'da da Jüpiter'e keşif misyonu yollamayı hedefliyor.
(23.12.2018)
NASA'nın 1977'de uzaya gönderdiği Voyager 2 yıldızlararası bölgeye ulaştı
Voyager 2'den birkaç hafta sonra uzaya fırlatılan Voyager 1 ise 2012'de bu bölgeye ulaşmıştı
NASA tarafından 1977'de uzaya gönderilen Voyager 2, yaklaşık 41 yıllık uzay serüveninin ardından yıldızlararası bölgeye ulaştı.Güneş Sistemi'nden 5 Kasım'da çıktığı belirlenen Voyager 2'nin, yıldızlararası bölgeye ulaşan insan yapımı 2'nci araç olduğu belirtildi.Voyager 2'den birkaç hafta sonra uzaya fırlatılan Voyager 1 ise 2012'de bu bölgeye ulaşmıştı.Asıl amaç Jüpiter ve Satürn'den fotoğraf çekmekti
Voyager 1 ve Voyager 2'nin asıl amacı, Jüpiter ve Satürn'ün çevresinde dolaşıp fotoğraf göndermekti.
Uzay araçları, bilim adamlarının Jüpiter'in uydusu İo üzerindeki yanardağları, Jüpiter'in ayı Europa'nın buzla kaplı yüzeyi altındaki okyanusu ve Satürn'ün ayı Titan'daki metan yağmurunu keşfetmesine yardımcı oldu.Voyager 2 daha sonra Uranüs ve Neptün'e doğru ilerlerken, Voyager 1 ise Satürn'ün yerçekiminin etkisiyle Güneş Sistemi'nin kıyısına doğru uzaklaşmaya başladı. Veriler Dünya'ya 17 saatte ulaşıyor .Dünyadan milyarlarca kilometre uzakta olan Voyager 1'in gönderdiği veriler, Dünya'ya 17 saatte ulaşıyor. Nükleer güçle çalışan Voyager 1 ve Voyager 2'nin üzerindeki kameralar ise uzun süre önce kapatıldı.Toplam 983 milyon dolara mal olan uzay araçlarının üzerinde, manyetik alanlar ve kozmik ışınları incelemek için 5 farklı araç bulunuyor.Voyager 1 ve Voyager 2 aynı zamanda 116 fotoğraf, aralarında Dünya'dan sesler, Louis Armstrong, Beethoven ve Navajo kabilesinden şarkıların bulunduğu CD'ler ile Doğu Çin'deki Amoy dilinde ''Uzaydaki dostlarımız, nasılsınız? Vaktiniz olursa bize ziyarete gelin'' mesajı taşıyor.
(16.12.2018)
Türkiye Uzay Ajansı kuruldu!
Merkezi Ankara‘da olacağı açıklanan Türkiye Uzay Ajansı‘nın, Milli Uzay Programı kapsamında hazırlanan projelerin hayata geçirilmesini sağlayacağı belirtildi.
Türkiye Uzay Ajansı‘nın görev ve yetkilileri ise şunlar;
– Cumhurbaşkanınca belirtilen politikalar doğrultusunda Milli Uzay Programı’nı hazırlamak ve hayata geçirilmesi için düzenlemeler yapmak.
– Uzay, havacılık bilimi ve teknolojilerine yönelik stratejik planlar hazırlamak. Rekabetçi bir uzay ve havacılık sanayisinin gelişimi için gerekli çalışmaları yapmak ve yaptırmak.
– Milletler arası anlaşmalar uyarınca uzaya fırlatılan nesnelerin kayıtlarını devlet adına tutmak, BM nezdinde temsil işlemlerini gerçekleştirmek.
– Ticari, bilimsel araştırma-geliştirme amaçlı uzay operasyonları ile insanlı veya insansız uzaya erişim ve uzayın keşfine yönelik operasyonları yaptırmak veya organize etmek.
– Uzay ve havacılıkla ilgili her türlü ürün, teknoloji, sistem tasarımı, üretimi, entegrasyonu ve gerekli testlerin yapılmasını sağlamak amacıyla plan, proje ve çalışmalar yapmak.
– Uzay ve havacılık teknolojilerine olan ilginin arttırılmasına öncülük yapmak.
– Uluslararası uzay hukukundaki gelişmeleri izlemek ve muadil yabancı kuruluşlar ile iş birliği yapmak, uzay hukukuna ilişkin mevzuat dahil her türlü çalışmaları yürütmek.
(14.12.2018)
Türksat AŞ, Türksat-3A ve Türksat-4B uyduları üzerinden test yayınına başladığı "Ultra HD 8K" teknolojisini kullanan dünyadaki üçüncü kuruluş oldu.
Türksat AŞ'den alınan bilgiye göre, şirket Türksat-3A ve Türksat-4B haberleşme uyduları üzerinden dünyadaki en üst yayıncılık formatı olan Ultra HD 8K test yayınına başladı.
Ultra HD 8K test yayını, Türksat, Kızıl Elektronik, Vestel ve Socionext firmalarının iş birliğiyle gerçekleştirildi. Çalışmalar sırasında İstanbul'un tarihi ve doğal güzellikleri, Ultra HD 8K formatında çekilerek gerçeğe çok yakın yüksek çözünürlüklü görüntüler elde edildi.
Türksat'ın Ultra HD 8K test yayınına çıkması için yerli firmalar Kızıl Elektronik ve Vestel ciddi katkı sağladı. Milli encoder (kodlayıcı)-decoder (çözücü) üreten Kızıl Elektronik şirketinin Türksat için geliştirdiği offline 8K HEVC kodlayıcı sayesinde elde edilen görüntüler, 8K HEVC formatında kodlandı.
Uydu dönüşünde çıkılan 16APSK modülasyonlu RF sinyali, Kızıl Elektronik şirketince geliştirilen 16APSK RF çözücüyle çözüldü. 8K görüntülerin izlenebilmesi için Vestel 8K çözünürlüğünde televizyon yayını sağladı.
(23.11.2018)
Türksat 5A'nın 2020, Türksat 5B'nin ise 2021’de uzaya fırlatılması hedefleniyor

Küresel Uydu Ekosisteminin Türkiye’deki buluşma noktası Global Satellite Show dördüncü kez kapılarını açtı. 1-3 Kasım 2018 tarihlerinde Türksat’ın stratejik partnerliği ve TRT’nin iletişim sponsorluğu ile İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleşecek fuarın açılışı, T.C Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’ın canlı yayın bağlantısı ve T.C Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Enver İskurt, İTO Başkan Yardımcısı İsrafil Kuralay, RTÜK Başkanvekili Esat Çıplak ve TRT Genel Müdür Yardımcısı Murat Akgüç’ün katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Enver İskurtise Global Satellite Show ile uydu ekosisteminin gelişimine yön veren CEO’lar ve şirketlerle bir araya gelerek pek çok birikimle tecrübeyi paylaşma fırsatı bulduğunu belirterek; “Uydu serüvenimiz Türksat'ın Gölbaşı Yerleşkesi'nde 1978 yılında kurulan ilk yer istasyonu AKA-1 ile INTELSAT üzerinden Atlantik Bölgesi uyduları kullanılarak 3 ülke ile haberleşme sağlanmasıyla başladı. 11 Ağustos 1994'te nihayet Türkiye de uzaydaki maddi varlığına kavuştu. Ülkemizin ilk uydusu Türksat 1B, Fransız Guyanası'ndan fırlatılarak uzaydaki yolculuğumuz başladı. 1996 yılında ise Türksat 1C uydusunun fırlatılmasıyla uydu filomuz güçlendi. 2001 yılında fırlatılan Türksat 2A uydusu ile Türkiye, uydu işletme kabiliyeti olan ülkeler arasında yer aldı. Bugün ne mutlu ki Türksat 3 haberleşme ve 3 gözlem uydusundan oluşan uydu filosuyla dünya liginde yer alıyor. Milli uydu ekosistemimizin geliştirilmesi, uzay ve uydu teknolojilerinin altyapısının kurulması için çalışıyoruz. Uzay Sistemleri ve Test Merkezi’nde Türksat 6A uydumuzun yapım çalışmalarını sürdürüyoruz. Amacımız 2020 yılının sonunda Türksat 6A'nın üretimini tamamlamak” dedi. (2.11.2018)

Uzaya çıkmak ufku genişletiyor
Uzaya çıkmanın ufku genişletirken, beyinde büyük değişimlere neden olabileceği bildirildi
LiveScience'ın haberine göre, Alman, Belçikalı ve Rus bilim adamlarının, uzayda uzun süre görev yapan 10 kozmonotun beyinleri üzerinde yaptığı araştırma, beyaz ve gri maddede geniş çaplı değişimlerin meydana geldiğini gösterdi.
Uzmanlar, uzun uzay yolculuğundan 7 ay sonra bile omurilik sıvısı akışındaki değişimin eski haline dönmediğini de tespit etti.
Araştırma çerçevesinde, Uluslararası Uzay İstasyonuna (UUİ) giden ve yaş ortalamaları 44 olan erkek kozmonotların beyinleri, uzaya çıkmadan önce, döndükten 9 gün ve 7 ay sonra MRI ile incelendi. Kozmonotların istasyonda yaklaşık 6 ay kaldığına işaret edildi.
Uzmanlar, kozmonotların beynindeki gri maddedeki azalmanın büyük ölçüde normale döndüğüne, öte yandan beyaz maddedeki hacim kaybının dünyaya döndükten 7 ay sonra daha da arttığına dikkati çekti.
Araştırma ekibinde yer alan, Ludwig-Maximilians-Univeristat München'de görevli nörolog ve nöro görüntüleme Profesörü Peter zu Eulenburg, beyindeki bu değişimlerin kozmonotlar için ne anlama geldiğinin soru işareti olduğunu söyledi.
Çalışmanın ayrıntıları "The New England Journal of Medicine" dergisinde yayımlandı
(26.10.2018)
Türksat 8K test yayınına başladı.TÜRKSAT 3A 11177 V DVB-S2/16APSK  HEVC  SR 34278 FEC  2/3 (22.10.2018)
Azerbaycanlı grubun Türkiye'de kurduğu haber kanalı Haber Global TV yayın hayatına geçen ay yayına  başladı.Genel Yayın Yönetmenliği'ni Suat Toktaş'ın yaptığı Haber Global'in kadrosunda Genel Yayın Yönetmen Yardımcısı Alişer Delek, ünlü sunucular Erhan Ertürk, Senem Toluay Ilgaz, Gülay Özdem'in yanısıra, İnan Demirel, Sorel Dağıstanlı, Faruk Demirel, Ceren Akdağ, Seda Selek, Temel Okaygün, Başak Çubukçu, Ela Sezen gibi tanınan haberciler yer alıyor.

TÜRKSAT 4A FR:12245 H SR: 27500 FEC: 5/6 DİGİTÜRK: 47. KANAL D-SMART: 53. KANAL(21.10.2018)

                 
Yerli ve Millî Gözlem Uydusu RASAT 7 Yaşında

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü (UZAY) tarafından tasarlanan ve Türkiye’de üretilen ilk yerli gözlem uydusu RASAT, uzayda 7. yılını geride bıraktı. 17 Ağustos 2011'den bu yana uzaydaki görevini başarıyla yürüten RASAT, görev yaptığı süre boyunca Dünya üzerinde toplam 14 milyon 57 bin 100 kilometrekare alanın görüntüsünü çekti. Türkiye'nin yaklaşık 18 katı görüntü alan RASAT, 2 bin 448 görevi başarıyla yerine getirdi. Türkiye'nin ilk yerli gözlem uydusu RASAT’ın tasarım ömrü 3 yıl olmasına rağmen, 7 yıldır başarıyla çalışarak Dünya yörüngesinde 37 bin 290 tur attı. Böylece RASAT, Türk mühendislerin uzay ortamına uzun süre dayanan ürün geliştirebildiğini ispatlamış oldu.

RASAT Nasıl Çalışıyor?

RASAT, hiçbir sınırlama olmadan dünyanın her yerinden görüntü alabiliyor ve bu görüntüleri TÜBİTAK UZAY’da bulunan yer istasyonuna iletiyor. TÜBİTAK UZAY yer istasyonunda işlenen görüntüler, ülkenin ilk millî uydu görüntü portalı olan "www.gezgin.gov.tr" internet adresinde herkesle paylaşılıyor. RASAT’tan elde edilen görüntüler haritacılık, afet izleme, akıllı tarım, çevre, şehircilik ve planlama çalışmalarında kullanılıyor. İlk yerli gözlem uydusu RASAT’tan elde edilen tecrübe, başarı ve öz güvenle Göktürk-2 uydusu, TÜBİTAK UZAY önderliğinde Türk mühendislerince yapıldı. RASAT ve Göktürk-2 uyduları sayesinde kazanılan deneyimle yüksek çözünürlüklü gözlem uydusu İMECE ve Türkiye'nin ilk haberleşme uydusu Türksat 6A uyduları 2021 yılında uzaydaki yerlerini alacak. Böylece Türkiye, kendi uydusunu yapabilen az sayıda ülkeden biri oldu.
            Barış Gençay(13.09.2018)
NASA, Mars'taki depremleri incelemek üzere yeni insansız uzay aracı InSight'ı uzaya gönderdi.
NASA'nın, California'daki Vandenberg Hava Kuvvetleri Üssü'nden, Atlas V roketiyle fırlatılan InSight uzay aracı, yüksek teknoloji sismometre ile Mars'taki depremleri inceleyecek.
InSight uzay aracının, gezegenin sıcaklığını ölçmek için daha önce hiç olmadığı kadar derine inerek yaklaşık 5 metrede incelemelerde bulunması bekleniyor.
Yüzey altı araştırması yapacak olan araç, Kızıl Gezegen'in jeolojik gelişimine ilişkin incelemelerde bulunacak.
Araç, Mars depremlerinin oluşturduğu sismik dalgaları kullanarak gezegenin iç yapısının bir haritasını oluşturacak.
Gezegenin oluşumunu araştıracak olan InSight'ın, 6 ay sonra Mars'a inmesi ve jeolojik kazılara başlaması planlanıyor.
Türksat 3A/4A 42.0°E KRAL POP TV HD yayında 12015 H  SR 27500 FEC 5/6(5.05.2018)
Çin, Cuhay-1 serisine ait beş uzaktan algılama uydusu fırlattı.
Şinhua ajansının haberine göre, uydular, Long March-11 (Uzun Yürüyüş) adlı tek taşıyıcı roketle ülkenin kuzeybatısındaki Ciuçüen Uydu Fırlatma Merkezi’nden yörüngelerine gönderildi.
Zhuhai Orbita Aerospace Science and Technology Co. şirketi tarafından geliştirilen Cuhay-1 serisinin ticari amaçlı uzaktan algılama uydusu olduğu belirtilen haberde, uyduların, tarım, arazi, su kaynakları, çevre koruma ve ulaşım alanlarına yönelik veri sağlayacağı kaydedildi. Fırlatma görevinin Uzun Yürüyüş roket serisinin 272. uçuş misyonu olduğu ifade edildi. (4.05.2018)
Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) tesislerindeki Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi'nde (USET) yapımına başlanan Türkiye'nin ilk yerli ve milli haberleşme uydusu Türksat 6A'nın üretimi 2020 yılı sonunda tamamlanacak.
Türksat 6A'nın üretiminde 350'ye yakın araştırmacının çalıştığı, uydunun 546 milyon liralık bütçesinden bugüne kadar 150 milyon liralık kısmı harcandı.
Projenin yabancı bir firmaya verilmesi halinde fırlatma bedeli hariç 200 milyon liraya  yakın bir maliyetinin olacaktı. Ar-Ge projelerinde ise maliyetin ilk aşamada yüksek olmaktadır.Daha sonraki üretimler düşmektedir.
Türksat 6A'nın fırlatma bedelinin Türksat tarafından karşılanacak.Uydunun tasarımı ve üretiminin önemli bir bölümüyle testleri Türkiye'de gerçekleştirilecek.
Türksat 6A'nın, Aralık 2014'te yapımına başlanmıştı. Projede üçüncü yıla girdi.
TÜBİTAK Uzay, TUSAŞ, Aselsan ve CTech tarafından üretimi gerçekleştirilen Türksat 6A'nın 16 yıl kullanım ömrü olacak.
NASA TV HD , NASA TV UHD (4K-HEVC)  şifresiz yayına başladı.HOTBIRD (13° E) 11373 H DVB-S2/8PSK SR:27500 FEC 3/4 (Barış Gençay)(23.04.2018)
Kral Pop TV 1 Mayıs 2018 itibariyle kapanıyor. Tüm kanalların HD yayına geçmesi, bağlı olduğu Doğuş grubunun yapılandırmaya gitmesi, kliplerin ücretsiz yayınlanması gibi nedenlerle Kral TV ile birleşecek! Doğuş grubunda en son NTV Spor da kapatılmıştı.(16.04.2018)
Türkiye'nin küp uydusu UBAKUSAT Nisan ayının başında uzaya bırakıldı
İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi tarafından deneysel amaçlı geliştirilen küp uydu "UBAKUSAT" SpaceX firmasının Falcon 9 roketiyle Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden uzaya gönderildi. SpaceX firması tarafından canlı yayın olarak verilen fırlatma işleminin başarılı bir şekilde gerçekleşti. UBAKUSAT'ın kargo aracı yörünge girme aşamasına geçti.
UBAKUSAT'ın özellikleri
İTÜ yetkilileri, yaklaşık 3 kg ağırlığında, 10X10X34 cm boyutlarındaki ve ses verisi aktarımında kullanılacak küp uydunun geliştirilmesinde insan emeği hariç sadece donanım için yaklaşık 100.000 dolar harcandığını kaydettiler.İki ülke arasında varılan anlaşma uyarınca, uydunun 250 bin avro civarındaki fırlatma bedeli Japon Hükümeti tarafından karşılanacak.İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi yetkilileri, uydunun UUİ’den uzaya bırakılacak olması nedeniyle yörünge ömrünün 6-12 ay arası olacağını, bu sürenin UUİ’nin bulunacağı irtifa ve Güneş’in radyasyon etkinliğine bağlı olarak değişeceğini vurguluyorlar. UUİ’nin irtifası ne kadar yüksek, güneşin etkinliği ne kadar az olursa uydunun ömrü o kadar uzun olacak.
(Barış Gençay)(16.04.2018)
Uzayda geri dönüşüm zamanı! 'Falcon 9' roketi ateşlendi
'Falcon 9' roketi ABD'nin Florida eyaletinden başarıyla uzaya fırlatıldı. Elon Musk'ın SpaceX firması daha önce kullandığı roketi ve kapsülüyle uzaya 2.6 tonluk kargo gönderdi.
Geri sayım sona erdi. 'Falcon 9' adlı roket ateşlendi. Burası, Amerika Birlşeik Devletleri'nin Florida eyaleti... Görüntüler, Cape Canaveral Hava Üssü'nde kaydedildi. Ünlü girişimci Elon Musk'ın SpaceX firması, daha çnce başka görevlerde kullandığı Falcon 9 roketi ve Dragon kargo kapsülü ile Uluslararası Uzay İstasyonu'na 2.5 tonluk malzeme gönderdi. Şirket böylece Aralık 2017'den sonra ikinci defa geri dönüştürülmüş uzay araçlarıyla bir fırlatma gerçekleştirmiş oldu. Kapsül, uzay istasyonunundaki astronotlara 2.6 ton ağırlığında yemek ve deney malzemesi taşıdı. Malzemeler, gök gürültülü fırtınaların ve uzayda ilaç geliştirilmesinin araştırılmasında kullanılacak.
SpaceX, Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) ile yaptığı 16 milyar dolar değerindeki anlaşma kapsamında uzaya 14'üncü defa malzeme taşımış oldu. SpaceX'in amacı, milyonlarca dolar değerinde olan bu malzemeleri tekrar kullanarak uzay yolculuklarını daha az maliyetli bir hale getirmek.
Uzay araçları genelde görevlerini tamamladıktan sonra okyanusta yok oluyorlar. Falcon 9 adlı roket daha önce Ağustos 2017'deki bir görevde kullanılmış; Dragon kapsülü ise Nisan 2016'da yine uzay istasyonuna gönderilmişti.
Uzayda geri dönüşüm zamanı! 'Falcon 9' roketi ateşlendi
'Falcon 9' roketi ABD'nin Florida eyaletinden başarıyla uzaya fırlatıldı. Elon Musk'ın SpaceX firması daha önce kullandığı roketi ve kapsülüyle uzaya 2.6 tonluk kargo gönderdi.(5.04.2018)
Çin'in kontrolden çıkan uzay istasyonu dünyaya düştü

Günlerdir nereye düşeceği merak edilen Çin'in uzay istasyonu Tiangong 1, gece saatlerinde atmosfere girdi.Çin İnsanlı Uzay Mühendisliği Bürosu'ndan yapılan açıklamada, Tiangong 1'in TSİ 03:15'te atmosfere girdiği belirtildi. Uzay istasyonunun büyün bir kısmının Büyük Okyanus'un güneyinde atmosfere girer girmez yanarak infilak ettiği bildirildi.
Çin'in 2011'de fırlattığı 8,5 ton ağırlığındaki, Tiangong-1 isimli uzay istasyonu 2013'te görev süresini tamamlamıştı. 2016'da Çin yönetimi, uzay istasyonunun kontrolden çıktığını Birleşmiş Milletler'e bildirmişti.Uzay aracının düşebileceği yerler arasında Türkiye, İtalya, İspanya, Japonya ve Kore bulunuyordu.10 metrelik uzunluğu ve 8 ton ağırlığı ile Tiangong-1, Dünya'nın atmosferine yeniden giren insan yapımı diğer araçlardan biraz daha büyük.(2.04.2018)

Doğan Medya Grubu satıldı!
Doğan Holding'ten KAP'a yapılan açıklamada, "Şirketimiz'in aralarında Doğan Dağıtım Satış Pazarlama Matbaacılık Ödeme Aracılık ve Tahsilat Sistemleri A.Ş. ("Yaysat"), Doğan Gazetecilik A.Ş. (Posta, Fanatik), Doğan Haber Ajansı A.Ş., Doğan TV Holding A.Ş., DTV Haber ve Görsel Yayıncılık A.Ş. ("Kanal D" TV), Doruk Televizyon ve Radyo Yayıncılık A.Ş. ("CNN Türk" TV), Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş. ve Mozaik İletişim Hizmetleri A.Ş. ("D Smart")'nin de bulunduğu, yazılı ve görsel medya bölümünde faaliyet gösteren doğrudan ve dolaylı bağlı ortaklıklarımızdan önemli bir kısmının sermayelerinde sahip olduğumuz paylarımızın tamamının satışı ve devri konusunda, 1.100.000.000$ (Birmilyaryüzmilyon Amerikan Doları) "işletme değeri"nden, ilgili finansal borçların indirim konusu yapılması suretiyle, 890.000.000$ (Sekizyüzdoksanmilyon Amerikan Doları) "hisse değeri" üzerinden, Demirören Holding A.Ş. ile görüşmelere başlanmıştır. Konuya ilişkin gelişmeler oldukça, ilgili mevzuat kapsamında ayrıca kamuya açıklama yapılacaktır" denildi.
(22.03.2018)
NTV Spor resmen kapandı! (21.03.2018)
TMSF'nin internet sitesinde yer alan satış ilanına göre, Jin Haber Ajansı, Azadiyat Welat Gazetesi, Patnos FM, Bugün TV Ankara Şubesi ve Cihan Haber Ajansı'nın makine, teçhizat ve demirbaşları teklif alma yöntemiyle satışa sunuldu.
5 medya kuruluşunun varlıkları toplam 954 bin 422 lira muhammen bedelle satışa çıkarıldı. Söz konusu varlıklar, 9 Mart mesai bitimine kadar alınacak tekliflerin değerlendirilmesi sonucunda satılacak. Birden fazla teklif verilen varlıklar için teklif sahipleri arasında 13 Mart'ta açık artırma yapılacak. Bu arada, bazı basın yayın kuruluşlarından TMSF'ye devredilen 6 araç da 1 milyon 138 bin 500 lira toplam muhammen bedelle satışa çıkarıldı.
(09.02.2018)