Değerli uydusevenlerReklamları tıklayarak destek verebilirsiniz !!! @satturkeycom

Rocket Lab ilk ticari uydu fırlatışını yaptı.

Rocket Lab ilk ticari uydu fırlatışını yaptı.Yeni Zelandalı uzay mekiği ve roket üreticisi Rocket Lab şirketi, ilk kez yörüngeye uydu yerleştirmeyi başardı.
Rocket Lab'dan yapılan açıklamada, şirketin ilk ticari uydu kargosunu kendi üretimi Electron roketi ve fırlatma sistemiyle pazar günü Yeni Zelanda'nın kuzeydoğusundaki Mahia Yarımadası'ndan uzaya yolladığı bildirildi.Roketin 6 hafif ticari uyduyu başarıyla yörüngeye yerleştirdiği belirtildi.Şirketin kendi işlettiği platformdan yapılan bir fırlatışın maliyeti yaklaşık 5 milyon dolar. NASA'nın Mars'a insanlı uzay araçları yollamak üzere inşa ettiği SLS mekiğinin uçuş başına maliyetinin ise 500 milyon dolar olacağı tahmin ediliyor.Daha önce farklı kurum ve firmalar için uzaya iletişim ve gözlem uyduları yollayan SpaceX, ticari amaçlı uydu fırlatışı yapan ilk özel şirket olmuştu.
(17.11.2018)

Rusya’dan ‘yıldız Savaşları’ adımı
Rusya, haberleşme uydularını devre dışı bırakacak yeni bir silah geliştirdiğini duyurdu.
Haberleşme uydularını hedef alabilen “Tirada-2S” gelecek yıl Rusya Savunma Bakanlığı’na teslim edilecek. Rus Interfaks haber ajansına yeni uydu savar silahla ilgili bilgi veren Rusya askeri sanayi yetkilileri “Düşman ülkelere ait uyduları fiziki olarak yörüngede yok etmek yerine elektronik sinyalle onları devre dışı bırakacak silahı 2001 yılında geliştirmeye başladık. Geçen günlerde ilk çalışan uydu savar silahı örneği olan “Tirada-2S” denendi ve başarılı sonuç alındı. Önümüzdeki yıl Rusya Savunma Bakanlığı’na teslim edilecek yeni silah Rusya güvenliğini tehdit eden herhangi bir haberleşme uydusunu göndereceği kuvvetli sinyal ile etkisiz hale getirebilecek. Bundan böyle dünya yörüngesinden gelecek tehditlere karşı da hazırız” ifadelerini kullandı.usya’nın üretimini tamamladığını ilan ettiği uydu savar silahın kullanılması durumunda istenilen bölge ve ülkede TV yayınları, telefon haberleşmesi ve GPS navigasyon imkânlarını sonlandırılabileceği anlamına geliyor.
(4.11.2018)
                 
 Türksat Network Search (Ağ Arama)    Türksat 4A, 42°E  12380 V  SR:27500 FEC 3/4

Ortadoğu ve Orta Asya'da Türksat 2A, 42°E 12423 H 30000 3/4

Çin uzaya okyanus gözlem uydusu gönderdi
Çin, okyanusları gözlemlemek için Hayyang-2B (HY-2B) uydusunu uzaya fırlattı.
Şinhua ajansının haberine göre, Çin Havacılık, Bilim ve Teknoloji Şirketi tarafından geliştirilen Hayyang-2B, ülkenin Şaanşi eyaletindeki Tayyüen Uydu Fırlatma Merkezi'nden Long March-4B (Uzun Yürüyüş) roketiyle yörüngeye gönderildi.
Fırlatmanın Uzun Yürüyüş roket ailesinin 288. uzay misyonu olduğu, uydunun tüm hava şartlarında gün boyunca çalışabilme kabiliyetinin bulunduğu ifade edildi.
Okyanuslardaki gerçek zamanlı yüzey sıcaklığı, yüzeydeki rüzgarların hızı, okyanuslara yağan yağmur ve buharlaşma durumunu takip edeceği kaydedilen uydunun, ekolojik durum ve kaynakların gözlemlenmesi için de kullanılacağı bildirildi.
HY-2B'nin daha sonra fırlatılması planlanan HY-2C ve HY-2D uydularıyla okyanus gözleminde bir uydu ağı oluşturacağı, hizmet süresinin 5 yıl olduğu belirtildi.
Çin, okyanus ve deniz gözlem uydularından HY-1A'yı Mayıs 2002'de, HY-1B'yi de Nisan 2007'de, HY-1C'i de geçen ay uzaya ay fırlatmıştı.
(3.11.2018)
                 
Türksat 5A'nın 2020, Türksat 5B'nin ise 2021’de uzaya fırlatılması hedefleniyor

Küresel Uydu Ekosisteminin Türkiye’deki buluşma noktası Global Satellite Show dördüncü kez kapılarını açtı. 1-3 Kasım 2018 tarihlerinde Türksat’ın stratejik partnerliği ve TRT’nin iletişim sponsorluğu ile İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleşecek fuarın açılışı, T.C Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’ın canlı yayın bağlantısı ve T.C Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Enver İskurt, İTO Başkan Yardımcısı İsrafil Kuralay, RTÜK Başkanvekili Esat Çıplak ve TRT Genel Müdür Yardımcısı Murat Akgüç’ün katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Enver İskurtise Global Satellite Show ile uydu ekosisteminin gelişimine yön veren CEO’lar ve şirketlerle bir araya gelerek pek çok birikimle tecrübeyi paylaşma fırsatı bulduğunu belirterek; “Uydu serüvenimiz Türksat'ın Gölbaşı Yerleşkesi'nde 1978 yılında kurulan ilk yer istasyonu AKA-1 ile INTELSAT üzerinden Atlantik Bölgesi uyduları kullanılarak 3 ülke ile haberleşme sağlanmasıyla başladı. 11 Ağustos 1994'te nihayet Türkiye de uzaydaki maddi varlığına kavuştu. Ülkemizin ilk uydusu Türksat 1B, Fransız Guyanası'ndan fırlatılarak uzaydaki yolculuğumuz başladı. 1996 yılında ise Türksat 1C uydusunun fırlatılmasıyla uydu filomuz güçlendi. 2001 yılında fırlatılan Türksat 2A uydusu ile Türkiye, uydu işletme kabiliyeti olan ülkeler arasında yer aldı. Bugün ne mutlu ki Türksat 3 haberleşme ve 3 gözlem uydusundan oluşan uydu filosuyla dünya liginde yer alıyor. Milli uydu ekosistemimizin geliştirilmesi, uzay ve uydu teknolojilerinin altyapısının kurulması için çalışıyoruz. Uzay Sistemleri ve Test Merkezi’nde Türksat 6A uydumuzun yapım çalışmalarını sürdürüyoruz. Amacımız 2020 yılının sonunda Türksat 6A'nın üretimini tamamlamak” dedi. (2.11.2018)

                 
NASA 42 yıllık rekoru kırdı
Parker Solar Probe adındaki Güneş inceleme uydusu, Güneş'e en çok yaklaşan uzay aracı olma unvanını kazandıNASA’nın Güneş'in atmosferine dalış yapacak olan Parker Solar Probe adındaki Güneş inceleme uydusu, Güneş'e en çok yaklaşan uzay aracı olma unvanını kazandı.
Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) 1.5 milyar dolara mal olan bir otomobil büyüklüğündeki Parker Solar Probe uydusu, “Güneşe Dokunmak” olarak tanımlanan görev için içinde bulunduğumuz yılın Ağustos ayında fırlatılmıştı.Uzay aracının haşa devam eden yolculuğu ile ilgili açıklamada bulunan NASA, Probe’un insanlık tarihinde Güneş’e en çok yaklaşan araç olma unvanını kazandığını duyurdu. Daha önceki rekorun 1976 yılında uzaya gönderilen Helios-2 isimli uzay aracında olduğu bilgisinin altını çizen NASA, Probe’un 43 milyon kilometrelik rekoru kırdığını belirtti.Uzayda saatteki 690 bin kilometre hıza ulaşması beklenen uzay aracı, Güneş yüzeyine 6,16 milyon kilometre yaklaşarak solar atmosfer hakkında bilgi toplayacak. Uzay aracı, keşif faaliyeti sırasında Güneş yörüngesinde bin 370 derecelik sıcaklığa maruz kalacak. Aracın üzerinde, Güneş'in radyoaktif etkisine dayanıklı, yaklaşık 12 santimetre kalınlığındaki karbon kompozit ısı kalkanı ısıyı yalıtarak aracı yaklaşık 30 derecede tutacak. Güneş'e 7 milyon km uzaklıkta tur atabilecek. 140 milyon km uzaklıktan Dünya'daki bilim insanlarına bilgi gönderebilecek. Uzay aracı 7 yıl sürecek olan yolculuğu sırasında Güneş'in etrafında 24 tur atacak.Aracın görevleri arasında güneş rüzgarının hızlanmasının, yıldızdan devamlı dışarı madde akışının ve yüksek sıcaklığın gizemini çözmeye çalışmak yer alıyor. Kaşifin, Güneş'in aktif parçacıklarının hızlanmasının ardında yatan mekanizmanın anlaşılmasına yardım etmesi de bekleniyor. Güneş'in aktif parçacıkları, yıldızdan fırlayarak uzaklaştıklarında ışık hızının yarısından fazlasına erişiyor. Bilim adamları, aracın ısıyı kesen kalkanının görevi mümkün kılacağını ifade ediyor.
(31.10.2018)
Hubble Uzay Teleskobu yeniden faaliyete geçti
Testlerin başarılı olmasının ardından teleskop, cuma günü bilim operasyonlarına yeniden başladı.
Hubble Uzay Teleskobu, uzay boşluğunda bakacağı yönleri tayin etmesini sağlayan denge çarklarından birinde yaşanan arızanın giderilmesinin ardından bilim gözlemlerine yeniden başladı.
NASA'dan yapılan açıklamaya göre, mühendisler, 5 Ekim'de denge çarklarından birinde meydana gelen arızanın ardından, teleskobun arıza yapan denge çarkını yedek denge çarkıyla değiştirmek üzere çalışmalar yürüttü.
Devreye sokulan ilk denge çarkı, olması gerekenden yüksek dönüş değerleri verdiğinden, ekip, teleskobu uyku moduna almak zorunda kaldı.
Mühendisler, ikinci yedek denge çarkını, devreye sokmadan önce, çeşitli dönüş manevralarında ve operasyon modlarında test etti. Testlerin başarılı olmasının ardından teleskop, cuma günü bilim operasyonlarına yeniden başladı.
Hubble'ın 3 no'lu Geniş Alan Kamerası, "DSF2237B-1-IR" adlı yıldız üreten galaksiyi kızılötesi dalga boyunda kayda aldı.
NASA'nın Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ve Uzay Teleskobu Bilim Enstitüsü (STScl) ile ortaklaşa geliştirdiği Hubble Uzay Teleskobu, 1990'dan bu yana dünya yörüngesinde uzay gözlemleri yapıyor.
(29.10.2018)
Uzaya çıkmak ufku genişletiyor
Uzaya çıkmanın ufku genişletirken, beyinde büyük değişimlere neden olabileceği bildirildi
LiveScience'ın haberine göre, Alman, Belçikalı ve Rus bilim adamlarının, uzayda uzun süre görev yapan 10 kozmonotun beyinleri üzerinde yaptığı araştırma, beyaz ve gri maddede geniş çaplı değişimlerin meydana geldiğini gösterdi.
Uzmanlar, uzun uzay yolculuğundan 7 ay sonra bile omurilik sıvısı akışındaki değişimin eski haline dönmediğini de tespit etti.
Araştırma çerçevesinde, Uluslararası Uzay İstasyonuna (UUİ) giden ve yaş ortalamaları 44 olan erkek kozmonotların beyinleri, uzaya çıkmadan önce, döndükten 9 gün ve 7 ay sonra MRI ile incelendi. Kozmonotların istasyonda yaklaşık 6 ay kaldığına işaret edildi.
Uzmanlar, kozmonotların beynindeki gri maddedeki azalmanın büyük ölçüde normale döndüğüne, öte yandan beyaz maddedeki hacim kaybının dünyaya döndükten 7 ay sonra daha da arttığına dikkati çekti.
Araştırma ekibinde yer alan, Ludwig-Maximilians-Univeristat München'de görevli nörolog ve nöro görüntüleme Profesörü Peter zu Eulenburg, beyindeki bu değişimlerin kozmonotlar için ne anlama geldiğinin soru işareti olduğunu söyledi.
Çalışmanın ayrıntıları "The New England Journal of Medicine" dergisinde yayımlandı
(26.10.2018)
NASA'nın CubeStat uyduları ilk Mars fotoğrafını yolladı
Evrak çantası büyüklüğündeki mini uydular, 12,8 milyon kilometre mesafeden ilk Mars fotoğrafını çekti.Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesinin (NASA) Mars keşif misyonu Mars Cube One (MarCO) kapsamında uzaya yolladığı CubeStat uyduları, uzayda çektikleri ilk Mars fotoğrafını Dünya'ya yolladı.NASA, "MarCO-A" ve "MarCO-B" adları verilen evrak çantası büyüklüğündeki ikiz uyduların 3 Ekim'de çektiği fotoğrafı internet sitesinde yayımladı.MarCO-B'nin üzerinde bulunan geniş açı kamera tarafından çekilen fotoğrafta yaklaşık 12,8 milyon kilometre uzaklıktaki Kızıl Gezegen nokta olarak seçiliyor. Fotoğraf yeni nesil mini uyduların tespit ettiği ilk Mars imajı oldu.CubeStat uyduları NASA'nın ABD'nin California eyaletindeki Jet İtki Laboratuvarı tarafından yürütülen MarCO misyonu kapsamında 5 Mayıs'ta uzaya yollanmıştı.
(24.10.2018)
NASA geliştirdi! (1 milyon 703 bin litre su kullanıldı)

NASA, geliştirilen “Ateşleme Aşırı Basınç Koruması ve Ses Yok Etme su baskını sistemi”ni testinde 1 milyon 703 bin litre suyu bir dakikaya çok yakın sürede tahliye etti.
Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) bilim dünyasının merakla beklediği testi başarı ile gerçekleştirdi.
NASA, geliştirilen “Ateşleme Aşırı Basınç Koruması ve Ses Yok Etme su baskını sistemi”ni testinde 1 milyon 703 bin litre suyu bir dakikaya çok yakın sürede tahliye etti.
Başarılı bir sonuç alınan test 2020 yılının Haziran ayında gerçekleştirilecek Araştırma Görevi-1’in yapılacağı Kennedy Uzay Merkezi Fırlatma Rampasında gerçekleştirildi.
NASA, suyu, yerden yaklaşık 30 metre yukarı püskürten sistemin, roketler fırlatıldığında oluşan yüksek ısı ve üretilen enerjiyi azaltmak için kullanılacağını duyurdu.
(23.10.2018)
Türksat 8K test yayınına başladı.TÜRKSAT 3A 11177 V DVB-S2/16APSK  HEVC  SR 34278 FEC  2/3 (22.10.2018)
Azerbaycanlı grubun Türkiye'de kurduğu haber kanalı Haber Global TV yayın hayatına geçen ay yayına  başladı.Genel Yayın Yönetmenliği'ni Suat Toktaş'ın yaptığı Haber Global'in kadrosunda Genel Yayın Yönetmen Yardımcısı Alişer Delek, ünlü sunucular Erhan Ertürk, Senem Toluay Ilgaz, Gülay Özdem'in yanısıra, İnan Demirel, Sorel Dağıstanlı, Faruk Demirel, Ceren Akdağ, Seda Selek, Temel Okaygün, Başak Çubukçu, Ela Sezen gibi tanınan haberciler yer alıyor.

TÜRKSAT 4A FR:12245 H SR: 27500 FEC: 5/6 DİGİTÜRK: 47. KANAL D-SMART: 53. KANAL(21.10.2018)

Çin, 2020'den itibaren şehirlerini uzaya göndereceği 'yapay Ay' ile aydınlatmayı hedefliyor
Çin'in Çengdu bölgesi, 2020 yılında yerleşim yerlerini uzaya gönderilecek olan ve 'yapay Ay' olarak adlandırılan bir uzay aracıyla aydınlatmayı amaçlıyor.
Asia Times gazetesinin haberine göre 'yapay Ay', gerçek Ay'ın yansıttığı güneş ışığını güçlendirecek ve bu yolla kentlerin gece saatlerinde aydınlatılmasına yardımcı olacak.
Çengdu Uzay Araştırmaları ve Mikroelektronik Teknolojileri Dairesi Başkanı Wu Çunfeng, ay ışıltısından sekiz kat daha güçlü bir aydınlatma sağlamayı hedeflediklerini söyledi.
Wu ayrıca bu teknolojiyi yıllardır test ettiklerini ve artık uygulamaya hazır hale geldiklerini de söyledi.
Yapay Ay'ın Güneş ışınlarını yansıtabilecek güneş enerjisi panellerine benzeyen kanatları olacak. Bu kanatların konumu ayarlanarak Güneş ışınları belli bir bölgeye yoğunlaştırılarak yansıtılacak.
(18.10.2018)
SpaceX gözlem uydusunu uzaya fırlattı
ABD'li uzay mekiği ve roket üreticisi SpaceX, Arjantin uzay ajansının gözlem uydusunu uzaya yolladı.
SpaceX'ten yapılan açıklamada, gözlem uydusunun SpaceX'in Falcon 9 roketiyle ABD'nin Kaliforniya eyaletindeki Vandenberg Hava Kuvvetleri Üssü'nden başarılı şekilde uzaya fırlatıldığı belirtildi.
Saocom-1A uydusunun fırlatıştan 12 dakika sonra yörünge konumuna yerleştiği bildirildi.
Saocom-1A'nın doğal afetler sırasında acil durum yönetimi için kullanılacak sentetik açıklıklı radar taşıdığı ifade edildi.
(18.10.2018)
Çin, ikiz uzaktan algılama uydularını uzaya gönderdi

Çin’in, Yaogan-32 serisine ait ikiz uzaktan algılama uydularını uzaya fırlattığı bildirildi.
Şinhua ajansının haberine göre, Yaogan-32 serisine ait ikiz uzaktan algılama uyduları ülkenin kuzeybatısındaki Ciuçüen Uydu Fırlatma Merkezi'nden Long March (Uzun Yürüyüş)- 2C tek taşıyıcı roketiyle uzaya gönderildi.
Önceden planlanmış yörüngelerine giren uydular, elektromanyetik çevre gözlemi ve adı açıklanmayan çeşitli teknolojilerin test edilmesinde kullanılacak.
Fırlatmanın, Uzun Yürüyüş-2C roket ailesinin 286’ncı görevi olduğu belirtildi.
ABD ve Rusya'dan sonra dahil olduğu "uzay yarışında", son dönemdeki hızlı gelişimiyle öne çıkan Çin, uzaktan algılama uyduları, küresel konumlandırma ve gözlem uyduları, yörüngede daimi uzay istasyonu inşası, Ay çalışmaları, Mars ve Jüpiter’i keşif gibi iddialı projeleriyle 2045’te "uzayın lideri" olmayı hedefliyor.
(13.10.2018)

NASA lazerle buzulları ölçecek uydusunu fırlattı
Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA, buzulları inceleyecek yeni bir uydu fırlattı. Uydu, dünyadaki buz tabakası, deniz buzu ve vejetasyondaki değişimleri inceleyecek.
NASA, buzulları incelemek üzere 1 milyar dolarlık uydu fırlattı. Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA, dünyadaki buz tabakası, buzullar, deniz buzu ve vejetasyondaki değişimi lazerle inceleyecek bir uydu fırlattı.
Icesat-2 uydusu, 1 milyar dolarlık bir proje çerçevesinde kutup bölgeleri üzerinde incelemeler yapacak. NASA verilerine göre, buz katmanlarında yalnızca son bir yılda yaşanan erime, tüm dünyada deniz seviyesinin bir milimetre yükselmesine yol açtı.
Uydu, Grönland ve Antarktika buzullarındaki erimenin, deniz seviyesi yükselmesinde ne denli rol oynadığını inceleyecek. Northrop Grumman şirketi tarafından yapılan Icesat-2 uydusu, ölçümü lazerle yapacak. Araç tarafından gönderilen lazer ışınının dünya yüzeyinden geri yansıma süresi üzerinden yapılacak ölçümle buz yüzeylerindeki incelme miktarı hesaplanacak.
Araç ilk gönderilen Icesat uydusuna oranla 250 kat daha fazla bilgi toplayabilecek ve saniye başına 10 binin üzerinde lazer ışını gönderebilecek şekilde yapıldı. Lazerin dünya yüzeyinden araca geri yansıması ise, saniyenin bir milyarda biri süresinde gerçekleşecek.
Uydu aynı zamanda, vejetasyon, kar tabakaları ve nehir yüksekliklerini de hesaplayacak. Bu hesaplamalar ormanlardaki karbon gazı miktarı ölçümü, sel ve kuraklık önlemleri, yaban hayatı davranışları konusundaki araştırmalarda kullanılacak.
(17.09.2018)
Yerli ve Millî Gözlem Uydusu RASAT 7 Yaşında

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü (UZAY) tarafından tasarlanan ve Türkiye’de üretilen ilk yerli gözlem uydusu RASAT, uzayda 7. yılını geride bıraktı. 17 Ağustos 2011'den bu yana uzaydaki görevini başarıyla yürüten RASAT, görev yaptığı süre boyunca Dünya üzerinde toplam 14 milyon 57 bin 100 kilometrekare alanın görüntüsünü çekti. Türkiye'nin yaklaşık 18 katı görüntü alan RASAT, 2 bin 448 görevi başarıyla yerine getirdi. Türkiye'nin ilk yerli gözlem uydusu RASAT’ın tasarım ömrü 3 yıl olmasına rağmen, 7 yıldır başarıyla çalışarak Dünya yörüngesinde 37 bin 290 tur attı. Böylece RASAT, Türk mühendislerin uzay ortamına uzun süre dayanan ürün geliştirebildiğini ispatlamış oldu.

RASAT Nasıl Çalışıyor?

RASAT, hiçbir sınırlama olmadan dünyanın her yerinden görüntü alabiliyor ve bu görüntüleri TÜBİTAK UZAY’da bulunan yer istasyonuna iletiyor. TÜBİTAK UZAY yer istasyonunda işlenen görüntüler, ülkenin ilk millî uydu görüntü portalı olan "www.gezgin.gov.tr" internet adresinde herkesle paylaşılıyor. RASAT’tan elde edilen görüntüler haritacılık, afet izleme, akıllı tarım, çevre, şehircilik ve planlama çalışmalarında kullanılıyor. İlk yerli gözlem uydusu RASAT’tan elde edilen tecrübe, başarı ve öz güvenle Göktürk-2 uydusu, TÜBİTAK UZAY önderliğinde Türk mühendislerince yapıldı. RASAT ve Göktürk-2 uyduları sayesinde kazanılan deneyimle yüksek çözünürlüklü gözlem uydusu İMECE ve Türkiye'nin ilk haberleşme uydusu Türksat 6A uyduları 2021 yılında uzaydaki yerlerini alacak. Böylece Türkiye, kendi uydusunu yapabilen az sayıda ülkeden biri oldu.
            Barış Gençay(13.09.2018)
TRT TÜRK HD    yayında.Türksat 3A/4A 42.0°E  11054 V DVB-S2/8PSK  SR 30000 FEC 3/4 (27.08.2018)

Ulusal Kanal   yeni frekansta yayında.Türksat 3A/4A 42.0°E  12685 V DVB-S2/8PSK  SR 30000 FEC 2/3 (27.08.2018)

NASA Güneş'e yaklaşacak uyduyu fırlattı.NASA’nın Güneş'in atmosferine dalış yapacak olan Parker Solar Probe adındaki Güneş inceleme uydusu, Florida'daki Cape Canaveral uzay üssünden fırlatıldı.(13.08.2018)
NASA uzay aracının Güneş'e yolculuğu ertelendi
NASA'nın bu sabah fırlatmayı planladığı Parker Solar Probe (Parker Güneş Kaşifi) uzay aracının yolculuğu, arıza nedeniyle 12 Ağustos'a ertelendi.
ABD Havacılık ve Uzay Dairesinin (NASA), bu sabah Florida'daki Cape Canaveral uzay üssünden fırlatmayı planladığı Parker Solar Probe (Parker Güneş Kaşifi) uzay aracının yolculuğu, son anda çıkan teknik arıza nedeniyle ertelendi.
NASA, fırlatış için geriye sayımın son bir dakikasında, Delta 4 roketiyle fırlatılması beklenen otomobil büyüklüğündeki uzay aracının yolculuğunun teknik bir nedenden ötürü ertelendiğini duyurdu.
Yetkililer, 1 buçuk milyar dolara mal olan uzay aracını fırlatmayı 12 Ağustos 2018 Pazar günü (yarın) yeniden deneyecek.Saatteki hızı 690 bin kilometreye ulaşması beklenen aracın, Güneş yüzeyine 6,16 milyon kilometre yaklaşarak, büyük yıldızın atmosferi hakkında bilgi toplaması planlanıyor.Uzay aracının Güneş'e dönük kısmı, yörüngede bin 370 derecelik sıcaklığa maruz kalacak. Aracın üzerinde, Güneş'in radyoaktif etkisine dayanıklı şekilde geliştirilen, yaklaşık 12 santimetre kalınlığındaki karbon kompozit ısı kalkanı aracı yaklaşık 30 derecede tutacak.Parker Güneş Kaşifi'nin, korona adı verilen milyon derecelik atmosferinde 7 yıl boyunca Güneş'in çevresini 24 kez dönmesi planlanıyor.
Keşif aracının, Güneş'i bugüne kadar insan yapımı herhangi bir objeden daha yakından inceleyeceği belirtiliyor.
Aracın görevleri arasında güneş rüzgarının hızlanması, yıldızdan devamlı dışarı madde akışı ve koronadaki çok yüksek sıcaklığa dair bilgi toplamak yer alıyor.Kaşifin, Güneş'in aktif parçacıklarının hızlanmasının ardında yatan mekanizmanın anlaşılmasına yardım etmesi de bekleniyor. Güneş'in aktif parçacıkları, yıldızdan fırlayarak uzaklaştıklarında ışık hızının yarısından fazlasına erişiyor.Bilim insanları, aracın ısıyı kesen kalkanının, görevi mümkün kılacağını ifade ediyor.
(11.08.2018)
NR1 HD, NR1 TÜRK HD  yeni frekansta taşındı.Eski frekanslarda bulunan yayın 22 Haziran Cuma gecesi 23:59’da sona erecek. Bu tarihten sonra yayınlarımızı yalnızca aşağıdaki frekanslardan izleyebilirsiniz.

Türksat 3A/4A 42.0°E  12729 V DVB-S2/8PSK  SR 30000 FEC 2/3(21.06.2018)

NR1 HD, NR1 TÜRK HD, KIBRIS GENÇ TV HD  yeni frekansta yayında.

Türksat 3A/4A 42.0°E  12729 V DVB-S2/8PSK  SR 30000 FEC 2/3(01.06.2018)

Dream TV HD  yayında Türksat 3A/4A 42.0°E  12245 H DVB-S2/8PSK  SR 27500 FEC 5/6(01.06.2018)
Kanal Ege yayında.Türksat 3A/4A 42.0°E  12729 V DVB-S2/8PSK  SR 30000 FEC 2/3(01.06.2018)
SpaceX yeni roketi Falcon 9'un yeni versiyonunu denedi
Amerikan havacılık şirketi SpaceX geri dönüşümlü ve çok kullanımlı roketi Falcon 9'un geliştirilmiş yeni versiyonu Block 5'in lansmanını başarıyla gerçekleştirdi.
Cuma günü Florida'daki Kennedy Uzay Merkezi'nden Bangladeş için havalanan roketin hedeflenen yörüngeye başarıyla ulaştığı ardından da Pasifik Okyanus'unda bulunan insansız bir platform gemisine sorunsuz bir şekilde geri döndüğü bildirildi.Falcon 9 diğer roketlere göre hem daha ekonomik hem de en az 10 defa yeniden kullanılabilmesi özelliği ile dikkat çekiyor.Böylece SpaceX'in sahibi Elon Musk en büyük hedefi olan uzay yolculuğunu yaygınlaştırma ve nihayetinde insanları Mars'a gönderme hayaline bir adım daha yaklaşmış oldu.
(12.05.2018)
NASA, Mars'taki depremleri incelemek üzere yeni insansız uzay aracı InSight'ı uzaya gönderdi.
NASA'nın, California'daki Vandenberg Hava Kuvvetleri Üssü'nden, Atlas V roketiyle fırlatılan InSight uzay aracı, yüksek teknoloji sismometre ile Mars'taki depremleri inceleyecek.
InSight uzay aracının, gezegenin sıcaklığını ölçmek için daha önce hiç olmadığı kadar derine inerek yaklaşık 5 metrede incelemelerde bulunması bekleniyor.
Yüzey altı araştırması yapacak olan araç, Kızıl Gezegen'in jeolojik gelişimine ilişkin incelemelerde bulunacak.
Araç, Mars depremlerinin oluşturduğu sismik dalgaları kullanarak gezegenin iç yapısının bir haritasını oluşturacak.
Gezegenin oluşumunu araştıracak olan InSight'ın, 6 ay sonra Mars'a inmesi ve jeolojik kazılara başlaması planlanıyor.
Türksat 3A/4A 42.0°E KRAL POP TV HD yayında 12015 H  SR 27500 FEC 5/6(5.05.2018)
Çin, Cuhay-1 serisine ait beş uzaktan algılama uydusu fırlattı.
Şinhua ajansının haberine göre, uydular, Long March-11 (Uzun Yürüyüş) adlı tek taşıyıcı roketle ülkenin kuzeybatısındaki Ciuçüen Uydu Fırlatma Merkezi’nden yörüngelerine gönderildi.
Zhuhai Orbita Aerospace Science and Technology Co. şirketi tarafından geliştirilen Cuhay-1 serisinin ticari amaçlı uzaktan algılama uydusu olduğu belirtilen haberde, uyduların, tarım, arazi, su kaynakları, çevre koruma ve ulaşım alanlarına yönelik veri sağlayacağı kaydedildi. Fırlatma görevinin Uzun Yürüyüş roket serisinin 272. uçuş misyonu olduğu ifade edildi.
(4.05.2018)
Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) tesislerindeki Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi'nde (USET) yapımına başlanan Türkiye'nin ilk yerli ve milli haberleşme uydusu Türksat 6A'nın üretimi 2020 yılı sonunda tamamlanacak.
Türksat 6A'nın üretiminde 350'ye yakın araştırmacının çalıştığı, uydunun 546 milyon liralık bütçesinden bugüne kadar 150 milyon liralık kısmı harcandı.
Projenin yabancı bir firmaya verilmesi halinde fırlatma bedeli hariç 200 milyon liraya  yakın bir maliyetinin olacaktı. Ar-Ge projelerinde ise maliyetin ilk aşamada yüksek olmaktadır.Daha sonraki üretimler düşmektedir.
Türksat 6A'nın fırlatma bedelinin Türksat tarafından karşılanacak.Uydunun tasarımı ve üretiminin önemli bir bölümüyle testleri Türkiye'de gerçekleştirilecek.
Türksat 6A'nın, Aralık 2014'te yapımına başlanmıştı. Projede üçüncü yıla girdi.
TÜBİTAK Uzay, TUSAŞ, Aselsan ve CTech tarafından üretimi gerçekleştirilen Türksat 6A'nın 16 yıl kullanım ömrü olacak.
NASA TV HD , NASA TV UHD (4K-HEVC)  şifresiz yayına başladı.HOTBIRD (13° E) 11373 H DVB-S2/8PSK SR:27500 FEC 3/4 (Barış Gençay)(23.04.2018)
Kral Pop TV 1 Mayıs 2018 itibariyle kapanıyor. Tüm kanalların HD yayına geçmesi, bağlı olduğu Doğuş grubunun yapılandırmaya gitmesi, kliplerin ücretsiz yayınlanması gibi nedenlerle Kral TV ile birleşecek! Doğuş grubunda en son NTV Spor da kapatılmıştı.(16.04.2018)
Türkiye'nin küp uydusu UBAKUSAT Nisan ayının başında uzaya bırakıldı
İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi tarafından deneysel amaçlı geliştirilen küp uydu "UBAKUSAT" SpaceX firmasının Falcon 9 roketiyle Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden uzaya gönderildi. SpaceX firması tarafından canlı yayın olarak verilen fırlatma işleminin başarılı bir şekilde gerçekleşti. UBAKUSAT'ın kargo aracı yörünge girme aşamasına geçti.
UBAKUSAT'ın özellikleri
İTÜ yetkilileri, yaklaşık 3 kg ağırlığında, 10X10X34 cm boyutlarındaki ve ses verisi aktarımında kullanılacak küp uydunun geliştirilmesinde insan emeği hariç sadece donanım için yaklaşık 100.000 dolar harcandığını kaydettiler.İki ülke arasında varılan anlaşma uyarınca, uydunun 250 bin avro civarındaki fırlatma bedeli Japon Hükümeti tarafından karşılanacak.İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi yetkilileri, uydunun UUİ’den uzaya bırakılacak olması nedeniyle yörünge ömrünün 6-12 ay arası olacağını, bu sürenin UUİ’nin bulunacağı irtifa ve Güneş’in radyasyon etkinliğine bağlı olarak değişeceğini vurguluyorlar. UUİ’nin irtifası ne kadar yüksek, güneşin etkinliği ne kadar az olursa uydunun ömrü o kadar uzun olacak.
(Barış Gençay)(16.04.2018)
Uzayda geri dönüşüm zamanı! 'Falcon 9' roketi ateşlendi
'Falcon 9' roketi ABD'nin Florida eyaletinden başarıyla uzaya fırlatıldı. Elon Musk'ın SpaceX firması daha önce kullandığı roketi ve kapsülüyle uzaya 2.6 tonluk kargo gönderdi.
Geri sayım sona erdi. 'Falcon 9' adlı roket ateşlendi. Burası, Amerika Birlşeik Devletleri'nin Florida eyaleti... Görüntüler, Cape Canaveral Hava Üssü'nde kaydedildi. Ünlü girişimci Elon Musk'ın SpaceX firması, daha çnce başka görevlerde kullandığı Falcon 9 roketi ve Dragon kargo kapsülü ile Uluslararası Uzay İstasyonu'na 2.5 tonluk malzeme gönderdi. Şirket böylece Aralık 2017'den sonra ikinci defa geri dönüştürülmüş uzay araçlarıyla bir fırlatma gerçekleştirmiş oldu. Kapsül, uzay istasyonunundaki astronotlara 2.6 ton ağırlığında yemek ve deney malzemesi taşıdı. Malzemeler, gök gürültülü fırtınaların ve uzayda ilaç geliştirilmesinin araştırılmasında kullanılacak.
SpaceX, Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) ile yaptığı 16 milyar dolar değerindeki anlaşma kapsamında uzaya 14'üncü defa malzeme taşımış oldu. SpaceX'in amacı, milyonlarca dolar değerinde olan bu malzemeleri tekrar kullanarak uzay yolculuklarını daha az maliyetli bir hale getirmek.
Uzay araçları genelde görevlerini tamamladıktan sonra okyanusta yok oluyorlar. Falcon 9 adlı roket daha önce Ağustos 2017'deki bir görevde kullanılmış; Dragon kapsülü ise Nisan 2016'da yine uzay istasyonuna gönderilmişti.
Uzayda geri dönüşüm zamanı! 'Falcon 9' roketi ateşlendi
'Falcon 9' roketi ABD'nin Florida eyaletinden başarıyla uzaya fırlatıldı. Elon Musk'ın SpaceX firması daha önce kullandığı roketi ve kapsülüyle uzaya 2.6 tonluk kargo gönderdi.
(5.04.2018)
Çin'in kontrolden çıkan uzay istasyonu dünyaya düştü

Günlerdir nereye düşeceği merak edilen Çin'in uzay istasyonu Tiangong 1, gece saatlerinde atmosfere girdi.Çin İnsanlı Uzay Mühendisliği Bürosu'ndan yapılan açıklamada, Tiangong 1'in TSİ 03:15'te atmosfere girdiği belirtildi. Uzay istasyonunun büyün bir kısmının Büyük Okyanus'un güneyinde atmosfere girer girmez yanarak infilak ettiği bildirildi.
Çin'in 2011'de fırlattığı 8,5 ton ağırlığındaki, Tiangong-1 isimli uzay istasyonu 2013'te görev süresini tamamlamıştı. 2016'da Çin yönetimi, uzay istasyonunun kontrolden çıktığını Birleşmiş Milletler'e bildirmişti.Uzay aracının düşebileceği yerler arasında Türkiye, İtalya, İspanya, Japonya ve Kore bulunuyordu.10 metrelik uzunluğu ve 8 ton ağırlığı ile Tiangong-1, Dünya'nın atmosferine yeniden giren insan yapımı diğer araçlardan biraz daha büyük.
(2.04.2018)

Çin'in tek taşıyıcı roketle uzaya iki navigasyon uydusu gönderdiği bildirildi.
Şinhua ajansının haberine göre, ülkenin orta kesimindeki Şiçang Uydu Fırlatma Merkezi'nden tek taşıyıcı roketle Çin'in yapım aşamasındaki küresel "Kuzey Yıldızı (Beydou) Navigasyon Uydu Sistemi" için iki uydu daha uzaya gönderildi.
Navigasyon sistemi kapsamında gönderilen uyduların 30'uncu ve 31'inci uydular olduğu belirtildi. Bu uyduların önceden belirlenmiş yörüngelerine kısa süre içinde yerleştiği açıklandı.
Fırlatma işleminde, ülkenin yerli üretimi olan "Uzun Yürüyüş" adlı taşıyıcı roket serisine ait Uzun Yürüyüş (Long March) 3B roketinin kullanıldığı ifade edildi
(30.03.2018)
Türkiye'yi de tehdit eden Çin uzay istasyonu için 5 uyarı

Çin'in 2011 yılında yörüngeye gönderdiği 9,4 ton ağırlığındaki uzay istasyonu Tiangong-1, Pekin yönetiminin kontrolü kaybetmesinin ardından düşüşe geçti. İstasyonun Pazar günü taşıdığı zehirli atıklarla birlikte Dünya’ya düşebileceği belirtiliyor. Haftasonu Dünya'ya düşme ihtimali bulunan Çin uzay istasyonu Tiangong-1'le ilgili olarak İtalya'dan halka uyarılar geldi.

2013 yılından bu yana herhangi bir astronotun görev yapmadığı Tiangong-1 (Cennet Sarayı-1), isimli uzay aracı kontrolden çıkmış bir şekilde gezegenimize doğru ilerliyor. Çin'in 2011 senesinde yörüngeye fırlattığı istasyonun birkaç ay içinde gezegenimize düşmesi bekleniyor.
Avrupa Uzay Ajansı'ndan (ESA) yapılan açıklamada Tiangong-1'in gezegenimize düşeceği olası tarihler paylaşıldı. ESA'ya göre, Tiangong-1'in 1 Nisan Pazar günü Dünya'ya düşmesi bekleniyor.
Çin'in 1 Nisan'da Dünya'ya düşebileceğini açıkladığı, "Cennet Sarayı-1" adlı uzay istasyonunun, riskli bölgede bulunan
Türkiye'de yerleşim yerine rastlaması halinde, can ve mal varlığına zarar verebileceği bildirildi.

1991'de Sovyetler Birliği'ne ait 20 tonluk Salyut 7 istasyonu, bir diğer 20 tonluk uzay aracına takılı halde Dünya'ya çarpmış, ayrılan parçalar Arjantin'in Capitán Bermúdez kentine düşmüştü.
1979'da ise NASA)'nınkontrolünü neredeyse tamamen kaybettiği 77 tonluk uzay istasyonu Skylab da hızla yeryüzüne düşüşe geçmiş, büyük parçalardan bazıları Batı Avustralya'ya düşmüştü.
(29.03.2018)

Doğan Medya Grubu satıldı!
Doğan Holding'ten KAP'a yapılan açıklamada, "Şirketimiz'in aralarında Doğan Dağıtım Satış Pazarlama Matbaacılık Ödeme Aracılık ve Tahsilat Sistemleri A.Ş. ("Yaysat"), Doğan Gazetecilik A.Ş. (Posta, Fanatik), Doğan Haber Ajansı A.Ş., Doğan TV Holding A.Ş., DTV Haber ve Görsel Yayıncılık A.Ş. ("Kanal D" TV), Doruk Televizyon ve Radyo Yayıncılık A.Ş. ("CNN Türk" TV), Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş. ve Mozaik İletişim Hizmetleri A.Ş. ("D Smart")'nin de bulunduğu, yazılı ve görsel medya bölümünde faaliyet gösteren doğrudan ve dolaylı bağlı ortaklıklarımızdan önemli bir kısmının sermayelerinde sahip olduğumuz paylarımızın tamamının satışı ve devri konusunda, 1.100.000.000$ (Birmilyaryüzmilyon Amerikan Doları) "işletme değeri"nden, ilgili finansal borçların indirim konusu yapılması suretiyle, 890.000.000$ (Sekizyüzdoksanmilyon Amerikan Doları) "hisse değeri" üzerinden, Demirören Holding A.Ş. ile görüşmelere başlanmıştır. Konuya ilişkin gelişmeler oldukça, ilgili mevzuat kapsamında ayrıca kamuya açıklama yapılacaktır" denildi.
(22.03.2018)
NTV Spor resmen kapandı! İşte yerine gelen yeni kanal

7 Mart 2008'de yayın hayatına başlayan NTV Spor, 10 yıl sonra aynı tarihte 22.30'da resmen kapandı. Televizyonun son yayınını yapan Rıdvan Dilmen ve Murat Kosova duygusal anlar yaşadı.Türk spor yayıncılığında önemli bir yer edinen NTV Spor, 17 Mart Cumartesi günü Fenerbahçe-Galatasaray d ding: 0px"> (21.03.2018)

TMSF'nin internet sitesinde yer alan satış ilanına göre, Jin Haber Ajansı, Azadiyat Welat Gazetesi, Patnos FM, Bugün TV Ankara Şubesi ve Cihan Haber Ajansı'nın makine, teçhizat ve demirbaşları teklif alma yöntemiyle satışa sunuldu.
5 medya kuruluşunun varlıkları toplam 954 bin 422 lira muhammen bedelle satışa çıkarıldı. Söz konusu varlıklar, 9 Mart mesai bitimine kadar alınacak tekliflerin değerlendirilmesi sonucunda satılacak. Birden fazla teklif verilen varlıklar için teklif sahipleri arasında 13 Mart'ta açık artırma yapılacak. Bu arada, bazı basın yayın kuruluşlarından TMSF'ye devredilen 6 araç da 1 milyon 138 bin 500 lira toplam muhammen bedelle satışa çıkarıldı.
(09.02.2018)
Elon Musk tüm dünyaya internet sağlamak için ilk adımı attı
SpaceX'in CEO'su Elon Musk, tüm dünyaya internet sağlayacak olan uydularını uzaya gönderdi. Uzun vadeli projenin ilk adımı böylece atılmış oldu. Söz konusu proje ile internet hızının ciddi derecede artması ve internet erişimi bulunmayan noktalarında online dünya ile buluşması hedefleniyor.
SpaceX 21 Şubat  saat 17.17’de SpaceX’in küresel internet projesi için uzaya göndereceği Starlink uydusundan ilki uzaya fırlatmayı planlıyordu. Ancak olumsuz hava koşulları nedeniyle bu misyon bugün gerçekleşti.
Dünya'nın yörüngesine yerleştireceği 4000 adet uyduyla tüm dünyaya internet sağlayacak global bir ağ kurmayı planlayan SpaceX test uydularını taşıyan Falcon9 roketini fırlattı.
Şirket, İspanya Savunma Bakanlığı tarafından finanse edilen Paz adlı uyduyu göndereceği Falcon 9 roketiyle beraber, iki adet deneysel geniş bant uydusunu da uzaya taşıyacak. Projenin önümüzdeki 10 yıl içinde hizmete girecek uydudan internet hizmetinin öncüsü olması bekleniyor.
(23.02.2018)
Türksat Model Uydu Yarışması yapılacak
3. Türksat Model Uydu Yarışması, 20-23 Eylül'de İstanbul Yeni Havalimanı'nda yapılacak.
Türksat AŞ'den yapılan açıklamaya göre, Türkiye'de ilk defa üniversite ve yüksek lisans öğrencileri arasında düzenlenen Türksat Model Uydu Yarışması'nın 3'üncüsü, Türkiye Teknoloji Takımı'nın iş birliğiyle organize edilecek.
İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali (TEKNOFEST) kapsamında gerçekleştirilecek 3. Türksat Model Uydu Yarışması'nın adresi İstanbul Yeni Havalimanı olacak.
Organizasyonla "tasarla-yap-uçur" modelinde gerçek uydu sistemlerinin yapım süreçlerini birebir uygulama şansı elde edecek öğrenciler, farklı üniversite takımlarıyla tecrübe paylaşımı ve sektörde faaliyet gösteren kurumlar, şirketler, uzmanlar ve mühendislerle iletişim imkanı bulacak.
Yarışmada birinciliği elde edecek takım üyelerine 2 bin lira, ikinci takım üyelerine bin 500 lira, üçüncü takım üyelerine ise bin lira tutarında anlaşmalı teknoloji mağazalarında kullanabilecekleri hediye çeki verilecek.
(23.02.2018)
ESA, Dünya’nın sonuna neyin sebep olacağını açıkladı
Yıllardır Dünya’mızın ve insanlığın nasıl yok olacağıyla ilgili teoriler ortaya atılıyor ve bilim insanları dur durak bilmeden Dünya’nın başına gelebilecek her şeyi araştırıyor. Bu kez Avrupa Uzay Ajansı (ESA), çeşitli uydulardan elde ettiği bilgilerle bin yılda Dünya’nın sonunu getirecek teorisini paylaştı.
ESA’nın açıklamalarına göre Dünya’nın manyetik kutupları çok yakında yer değiştirmeye başlayacak. Manyetik kutupların yer değiştirmeye başlamasıyla birlikte dünya çeşitli zorluklarla karşılaşmaya başlarken bu zorluklar bir süre sonra çok daha büyük hale gelecek.

ESA, bu durumu Dünya’nın manyetik kalkanının 10 kat daha hızlı zayıflamasına bağlayarak bu durumun çok daha ciddi olayları tetikleyeceğini belirtiyor.(17.02.2018)

Mars'a yolculuk başladı (Falcon Heavy fırlatıldı)
ABD merkezli uzay aracı ve roket üreticisi SpaceX şirketinin kurucusu Elon Musk'ın girişimiyle yapılan dünyanın en güçlü roketi Falcon Heavy, Florida eyaletindeki Kennedy Uzay Üssü'nden uzaya fırlatıldı. Fırlatma işleminin ilk aşaması sorunsuz gerçekleşti ve Atlas Okyanusu üstünde roketten ayrılan kapsül yeniden kullanılmak üzere dünyaya döndü. Roket ise Mars'a doğru yol almayı sürdürüyor.Tesla'nin üst düzey yöneticisi ve SpaceX’in kurucusu milyarder iş adamı Elon Musk'a ait Falcon Heavy füzesi, Florida eyaletindeki Kennedy Uzay Merkezi'nden sorunsuz bir şekilde fırlatıldı. 
Fırlatma sonrası kapsülden ayrılan roketler Dünya'ya döndü. Kapsülün Mars'a doğru yol almaya devam ediyor.
Uzay taşımacılığında çığır açması beklenen rokete Tesla'nın ürettiği ve sürücü koltuğunda astronot giysileri giydirilmiş manken yerleştirilen kırmızı renkli bir otomobil de yüklendi. Aracın radyosu ise David Bowie'nin 'Space Oddity' şarkısını çalacak. Elon Musk, gazetecilere yaptığı açıklamada "Araba dünyadan 400 milyon kilometre uzağa gidecek ve saniyede 11 kilometre yapıyor olacak. Roketten Mars'ın yörüngesine yerleştirilecek aracın, bir kaç yüz milyon hatta milyarca yıl kalacağını tahmin ediyoruz" dedi. 
Üç besleyici roketi ve 27 motoru olan Falvon Heavy adlı roket, 2 milyon kilogram itme gücünde. Roket, 45 yıl önce NASA'nın astronotları uzaya taşıdığı 'Satürn 5' roketlerinden sonra fırlatılan en güçlü roket olma özelliği taşıyor. 
Kapsülün güneş yörüngesinde yüzlerce, hatta milyonlarca yıl dönmesi bekleniyor. 
(07.02.2018)
Euronews ortaklığı TRT’nin talebiyle sona erdi
TRT ve çok dilde yayın yapan uluslararası haber kanalı Euronews arasında 2009 yılında yapılan ortaklık anlaşması, TRT’nin talebiyle sona erdi.
1993 yılında kurulan çok dilde 24 saat yayın yapan haber kanalı Euronews ile TRT arasındaki anlaşma 27 Şubat 2009 tarihinde imzalanmıştı.
Anlaşmanın gerekçesi şöyle anlatılmıştı: “Türkiye’nin AB’ye giriş sürecine katkı sağlamak, uluslararası Türkçe yayıncılığın geliştirilmesi ve Türkiye’nin yurt dışında tanıtılmasına destek olmak.”
6 Ağustos 2009’da uygulamaya giren anlaşmayla birlikte, 2010 yılının ocak ayında Euronews, Türkçe yayına başlamıştı.
Euronews Türkçe, o dönem kanalın yayın yaptığı dokuzuncu dil olmuştu.
TRT, yüzde 15,70’lik hissesiyle France Televisions (Fransa), RAI (İtalya) ve RTR’nin (Rusya) ardından Euronews’ın dördüncü büyük hissedarı olmuştu.Ortaklık resmen sona erdi.Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan bakanlar kurulu kararına göre, TRT ve Euronews SA ortaklığına ilişkin karar yürürlükten kaldırıldı. Karar, TRT’nin yazısı üzerine bakanlar kurulu tarafından alındı.
(02.02.2018)
Türksat 3A/4A 42.0°E TRT Müzik HD, TRT Kurdi HD kanallar yayında 11054 V DVB-S2/8PSK  SR 30000 
Türksat 3A/4A 42.0°E TRT Avaz HD 11096 H HD kanal yayında   SR 30000  (20.01.2018)
Hindistan 100. uydusunu fırlattı
Hindistan'ın 100. uydusunu uzaya başarıyla fırlattığı bildirildi.
Yerel basına çıkan haberlere göre, Hindistan Uzay Araştırmaları Merkezi'nin (ISRO) aralarında Cartosat-2 hava gözlem uydusunun bulunduğu 31 uydu taşıyan roketi ülkenin güneyindeki Andhra Pradeş eyaletinde bulunan Satiş Dhavan uzay üssünden fırtlattı.
"Polar Uydu Fırlatma Aracı" (PSLV-C40) adı verilen roketteki 3 uydunun Hindistan'a, geriye kalanların ise ABD, Kanada, İngiltere, Fransa, Finlandiya ve Güney Kore'ye ait olduğu belirtildi.
Yer ve coğrafi bilgi sistem uygulamaları geliştirmede kullanılacak uyduların toplam ağırlığının 710 kilogram olduğu kaydedildi.
Roket, uyduları iki ayrı yörüngeye yerleştirecek.Hindistan Başbakanı Narendra Modi, uyduların fırlatılmasının Hindistan Uzay Programı'nın parlak geleceğinin işareti olduğunu dile getirerek ISRO'yu tebrik etti. 
ISRO'nun 8 uydu taşıyan roketi geçen ağustosta teknik bir arza nedeniyle fırlatılamamıştı.
 (14.01.2018)
Elon Musk'ın 'gizli uzay görevi' başarısız oldu (SpaceX'ten ilk açıklama)
ABD’nin "yüksek düzeyde gizli" devlet uydusu Zuma'nın, Florida'da bir askeri üsten SpaceX Falcon 9 roketiyle uzaya gönderildikten sonra kaybolduğu ve milyarlarca dolar zarara yol açtığı ileri sürüldü. SpaceX'ten konu ile ilgili ilk açıklama geldi.
Elon Musk'ın sahibi olduğu SpaceX tarafından fırlatılan 'gizli ABD uzay misyonu'nun başarısızlıkla sonuçlandığı ortaya çıktı.
Başarısızlığın kendilerinden kaynaklanmadığını savunan SpaceX. Yaptığı açıklamada ‘’Şimdiye kadarki tüm verilerin tek bir taraftan incelenmesi kamuoyunu yanıltıyor. Falcon 9 pazar gecesinde herşeyi doğru yaptı. Aksi yönde oluşan düşünceleri değiştirmek için gerekli yerlere rapor vereceğiz.’’ ifadelerine yer verdi. 
(13.01.2018)
Rusya, "yanlış koordinat girdiği için" 45 milyon dolarlık uydusunu kaybetti
Kasım ayında Rusya, 2750 kilogram ağırlığındaki 45 milyon dolarlık uydusu ile irtibatı kaybetti.

Sebebi, Meteor-M hava durumu uydusunun yanlış koordinatlarla programlanması.
Rusya Başbakan Yardımcısı Dmitry Rogozin Çarşamba günü Rossiya 24 eyalet televizyon kanalına verdiği demeçte, hatanın insan kaynaklı olduğunu söyledi. Haberin kaynağı Reuters. Meteor-M'nin, geçen ay Uzakdoğudaki Vostochny kozmodromundan fırlatıldığını, ama güney Kazakistan'da bulunan Baikonur kozmodromu için kalkış koordinatları ile programlandığı bildirildi.
Rogozin, "roket gerçekten Baikonur'dan kalkıyor gibi programlanmıştı" dedi. "Doğru koordinatları almadılar."
Reuters, roketin değerli şeyler taşıdığı, "Rusya, Norveç, İsveç, ABD, Japonya, Kanada ve Almanya'daki bilimsel, araştırma ve ticaret şirketlerine ait 18 küçük uyduyu barındırdığı" belirtildi.
İnsan programlama hataları ve teknik aksaklıklar, uzay uçuşunda nadir değildir. Aslında bu, yakın zamanda Rusya'nın başına gelen ilk aksilik değil. 2015'te roketlerden biri, ateşlendikten birkaç dakika sonra Meksika'nın iletişim uydusunu yok ederek patladı. Ve geçen yıl, Japonya'nın 273 milyon dolarlık Hitomi uydusu ayrıştıktan ve yörüngeden atıldıktan sonra kayıp ilan edildi. Sebep büyük oranda insan hatasına atfedilmişti.
(6.01.2018)

Bir anda gökyüzü aydınlandı

Ünlü girişimci Elon Musk'ın uzay çalışmalarına odaklanan şirketi Space X, Falcon-9 roketini fırlattı. Roketin tırmanışı ise Los Angeles semalarında izlendi.
ABD'nin Kaliforniya eyaletine bağlı Los Angeles kentinde bulunan Vandernberg Hava Üssü'nden dün fırlatılan Falcon-9 roketi tırmanışı sırasında kentin semalarını aydınlattı. Ünlü girişimci Elon Musk'ın uzay çalışmalarını gerçekleştirmek üzere kurduğu Space X firması tarafından fırlatılan Falcon-9 roketi, gökyüzünü aydınlattı. Binlerce kişi bu anların görüntülerini sosyal medyada paylaştı.
(26.12.2017)

Norveç, FM radyo yayın ağını tamamen kaldıran ilk ülke oldu. Bundan sonra ülkede radyo yayınları sadece Dijital Audio Yayınları (DAB) üzerinden yapılacak.FM yayınlarını daha önce kaldıracağını duyuran ve bu yayınları yavaş yavaş azaltan Norveç'te son FM yayını Troms ve Finnmark bölgelerinde yapıldı.Norveçli yetkililer dijital radyoların dokunmatik ekran olacağını duyurmuştu. Ancak bu cihazların pahalı olması ve yaşı ilerlemiş olan kişilerin uyum sağlayamama endişesi söz konusu değişimin tek olumsuz yönü olarak görülüyor.Ekonomik olarak FM yayınlarının kaldırılmasıyla Norveç'in milyarlarca dolar tasarruf etmesi bekleniyor. (15.12.2017)
Uzay ülkesi Asgardia'nın ilk uydusu fırlatıldı
Uzayda Asgardia isimli bir ülke kurmayı hedefleyen proje için ilk adım atıldı. Asgardia'nın ilk uydusu Asgardia-1, yörüngeye fırlatıldı.Tarihin ilk uzay ülkesi olmaya aday Asgardia'nın ilk uydusu Asgardia-1, yörüngeye fırlatıldı.Asgardia’nın planları geçtiğimiz dönemde Fransa'nın başkenti Paris’te düzenlenen bir etkinlik çerçevesinde uluslararası bilim insanları tarafından açıklanmıştı.Yaklaşık 100.000 insanın Dünya yörüngesinde kurulacak olan bir uzay istasyonu için ilk adım atılıyor.Bu kapsamda vatandaşlık başvurusu yapanlar arasında ilk sıralarda yer alan ülkelerden biri ise Türkiye.Asgardia'nın resmi internet sayfasında yer alan bilgilere göre, en çok başvuru 31 bin 853 ile Çin'den yapıldı.Çin'i 29 bin 82 başvuru ile Türkiye takip etti.Başka bir deyişle uzay vatandaşı olmak için başvuru yapan ülkeler arasında Türkiye ikinci sırada yer oldu. İstanbul ise 10 binden fazla başvuruyla en çok başvuru yapılan kent oldu.Türkiye'den en çok başvuru yapılan kentler sıralamasında İstanbul'u 3 bin 564 ile Ankara, 2 bin 868 ile İzmir izledi.İstanbul'dan başvuru yapanlardan yüzde 77'sinin erkek olduğu, genel başvuru yapanlardan ise yüzde 85'inin İngilizce konuştuğu bilgisine yer verildi.
Kendi kural ve yasalarıyla yaşamasını öngören uzay ülkesi Asgardia; meteor, uzay çöpü ve diğer tehditlere karşı Yeryüzü’nü korumaya çalışacak. İskandinav mitolojisinden tanrı Odin’in hüküm sürdüğü Asgard’dan esinlenilerek isimlendirilen ülke, resmi internet sayfasındaki bilgilere göre, “Yeryüzü’ndeki diğer ülkelerin kısıtlamalarından tamamıyla bağımsız, özgür bir ortam” teklifi sunacak.Uluslararası anlaşmalar kapsamında Başvuru sayısı 100.000’i geçtiği takdirde Birleşmiş Milletlere devlet statüsü için de başvuru önünde bir engel kalmayacak.Uluslararası yasaların ise uzayda yeni bir devletin kurulması gibi ilk defa dillendirilen bu isteğe nasıl cevap vereceği henüz cevap bulmuş değil.Asgaria'nın ne zaman faaliyete geçeceğine dair bir bilgi ise geçtiğimiz hafta gelmişti.Ekipten yapılan açıklamaya göre, proje kapsamında ilk uydu bu yılın yaz aylarında yörüngeye fırlatılacak.
(18.11.2017)
Türksat uydularını SpaceX fırlatacak

Türksat 5A ve 5B uydularına ilişkin, "Airbus'ın alt yüklenicisi olan SpaceX'in bizim uydularımızı Falcon 9 roketiyle fırlatılması konusunda da arkadaşlarımız kararlarını verdiler, onları da tebrik ediyorum, onlardan da çok başarılı bir fırlatma beklediğimizi ifade etmek istiyorum." dedi.Arslan, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (MÜSİAD) stratejik partnerliğinde ve EMEA Satellite Operators Association-EMEA Uydu Operatörleri Birliği (ESOA) ev sahipliğinde 3.Global Satshow gerçekleştirildi.
Fuar kapsamında Türksat 5A ve 5B uydularının sözleşme imza töreninde konuşan Arslan, bu uyduların kendileri için çok önemli olduğunu belirterek, şunları kaydetti:“Uydu ve haberleşme sektöründe sağladığımız gelişmeyi pekiştirme adına çok önemli. Rekabetçi bir ortamda sözleşme imzalamaya hak kazanan Airbus’ı da tebrik ediyorum.Artık önemli olan bugünden öncesi değil, bugünden sonrası. Bugünden sonra Türksat’a ve Airbus’a düşen hızlı bir şekilde en kaliteli ve yüksek teknoloji ile 2020’de Türksat 5A’yı, 2021’de Türksat 5B’yi yörüngedeki yerlerine yerleştirmek ve sadece ülkemize değil, Türksat üzerinden bu bölgeye, dünyaya hizmet vermeyi sağlamak.Bu yüzden çok önemsediğimizi vurgulayayım.
.(18.11.2017)

                 
 Türksat Network Search (Ağ Arama)    Türksat 4A, 42°E  12380 V  SR:27500 FEC 3/4

Ortadoğu ve Orta Asya'da Türksat 2A, 42°E 12423 H 30000 5/6

NASA uzaydan sesler paylaştı
Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) uzay boşluğunda kaydedilen sesleri yayınladı.
Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA), uzay boşluğunda kaydedilen seslerden oluşan bir müzik listesi hazırladı. Çevrimiçi ses ve müzik paylaşım ağı SoundCloud hesabı üzerinden paylaşılan liste, NASA'nın resmi websitesinde de yayınlandı.
Söz konusu liste hakkında NASA, "Bu sesler uzay boşluğunda yankılansa da kaynağı tam olarak açıklanamayan, tanımlanamayan ve var oluşu konusunda tartışmalar bulunan seslerdir" açıklamasında bulundu. İnsanı ürperten bu sesler Juno, Kepler, Cassini ve Voyager gibi uzaya gönderilen takip ve gözlem uyduları ile sondalar tarafından kaydedildi. Evrenin derinliklerine yolculuk yapan uzay araçlarının bazılarında radyo emisyonlarını yakalayabilen aletler var. Bilim insanları bunları ses dalgalarına çevirdiğinde ortaya insanları büyüleyen sonuçlar çıkıyor.
(2.11.2017) dinlemek için tıklayın ( uzay filimlerindeki müzikler gerçekçi gözüküyor)

OHAL'de 70 televizyon ve radyo kapatıldı

 

RTÜK Başkanı İlhan Yerlikaya, bütçe görüşmelerinde kapatılan televizyon ve radyolarla ilgili bilgi verdi. Yerlikaya, OHAL döneminde kanun hükmünde kararnamelerle 37 radyo ve 33 televizyon kanalının açıkladı.Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda 2018 yılının kurum bütçeleri görüşüldü.Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) bütçesinde söz alan Kurum Başkanı İlhan Yerlikaya, 2016 ve 2017 yıllarında 668, 677 ve 688 sayılı KHK’ler ve 668 sayılı KHK ile kurulan komisyon kararıyla, “milli güvenliğe tehdit oluşturduğu tespit edilen yapı, oluşum veya gruplara ya da terör örgütlerine iltisaklı, ilişkili ve destek olduğu” gerekçesiyle 54 medya hizmet sağlayıcı kuruluşa ait 37 radyo ve 33 televizyon olmak üzere 70 radyo ve televizyon kapatıldığını söyledi.Yerlikaya, 675 ve 693 sayılı KHK’lerle ve komisyon kararıyla 7 kuruluşa ait 4 radyo ve 4 televizyon kanalının yayın haklarının iade edildiğini kaydetti.Yerlikaya’nın verdiği bilgiye göre, RTÜK tarafından en son “K24 TV”, ”WAAR TV” ve “Rudaw TV’nin yayınları durduruldu.(2.11.2017)

                 

Yeni Uyduların Sözleşmesi Global Satshow’da İmzalanıyor


Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Türksat 5A ve Türksat 5B haberleşme uydularının yapımı için en iyi teklifi veren Airbus Defence and Space (Airbus D&S) firmasıyla 9 Kasım'da Global Satshow’da sözleşme imzalanacağını bildirdi.Arslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’nin 31 derece Doğu, 42 derece Doğu ve 50 derece Doğu olmak üzere üç faklı yörüngede uydu hizmeti verdiğini söyledi. 42 ve 50 derece Doğu yörüngelerini Türksat uydularının kullandığını belirten Arslan, 31 derece Doğu yörüngesinde ise kiralık uydunun hizmet verdiğini ifade etti.
(30.10.2017)

Çin'in uzay istasyonu Tiangong-1 birkaç ay içinde Dünya'ya düşecek.
Çin'in 2011'de uzaya gönderdiği 8,5 ton ağırlığındaki uzay istasyonu Tiangong-1, Pekin yönetiminin kontrolü kaybetmesinin ardından düşüşe geçti. Uzmanlar yaklaşık 100 kiloluk moloz yığınının Dünya'da tam olarak hangi noktaya düşeceğinin henüz belli olmadığını söylüyor.Fırlatılmasından bir yıl sonra 2012'de ülkenin ilk kadın astronotu Liu Yang'ın da ziyaret ettiği istasyon, hem insanlı hem de insansız uzay görevleri için kullanıldı.Çin yetkileri, 2016'da uzay istasyonunun kontrolünü kaybettiklerini doğruladı.İngiliz Guardian gazetesinden Michael Slezak'ın haberine göre, istasyonun yörüngesi istikrarlı bir şekilde zayıflayarak parçalanıyor.

1991'de Sovyetler Birliği'ne ait 20 tonluk Salyut 7 istasyonu, bir diğer 20 tonluk uzay aracına takılı halde Dünya'ya çarpmış, ayrılan parçalar Arjantin'in Capitán Bermúdez kentine düşmüştü.

1979'da Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) kontrolünü neredeyse tamamen kaybettiği 77 tonluk dev uzay istasyonu Skylab da hızla yeryüzüne düşüşe geçmiş, büyük parçalardan bazıları da Batı Avustralya'ya düşmüştü.

Kontrolü kaybedilen çok daha büyük uzay araçları Dünya'ya geri dönmüş ancak hiçbiri yeryüzünde yaralanmalara neden olmamıştı.(14.10.2017)

Hava kirliliği seviyesi uydudan takip edilecek
Sentinel-5P adlı uydu hava kirliliğinin ayrıntılı ve bölgesel tespitini yapacak.
Avrupa’nın Yeryüzü Gözlem Programı Kopernik’in bir parçası Sentinel-5P adlı uydu cuma günü uzaya yola çıkıyor. Avrupa Uzay Ajansı tarafından geliştirilen Sentinel-5P Avrupa Komisyonu tarafından finanse edildi.Sentinel-5P’nin geliştirilmesine katkıda bulunan en önemli bilim insanlarından Pieternal Levelt, uydu üzerine monte edilen Tropomi adlı bir sistemi geliştirdi. Tropomi sayesinde hava kalitesi, ozon tabakası ve iklim değişikliği ile ilgili sorulara cevap bulmak için ölçümler yapılacak.
Uydu, günde bir defa dünya etrafında dönerek yeryüzündeki hava kirlilik oranlarını tespit edecek.
 

Pieternel Levelt, Profesör, Delft Teknik Üniversitesi:
“Elimizdeki uydu dünyanın her yerinde hava kirliliğini ölçmek için ayarlandı. Böylece Avrupa’daki kirlilik düzeylerini doğrudan Çin ve Amerika kıtasındaki ülkelerle karşılaştırabileceğiz.”Uydunun getireceği temel kolaylıklardan biri kirlilik ve sera gazı kaynaklarının emisyonlarını ölçmek.Bu sayede devlet adamları ellerinde daha somut verilerle hava kalitesi ve iklim değişikliği alanlarında etkili tedbirler alabilecek..
(13.10.2017)

Bakan Arslan, Türksat 5A'yı 2020'de, Türksat 5B'yi 2021'de uzaya göndermeyi hedeflediklerini belirtti.
"31 derecedeki kiralık uydu yerine kendi uydumuzu da fırlatmak üzerine biz Türksat 5A ve 5B ile ilgili süreçleri başlattık.Dünyanın önde gelen 3 firması teklif verdi; Fransız - İngiliz ortaklığı Airbus Defence and Space (Airbus D&S), Japonya'dan Mitsubishi Elektric Corporation (MELKO), Kanada - ABD ortaklığıyla MDA/Space System Loral ( MDA/SSL). Üçü de yeterli bulundu. Görüşmeler sonunda mali açıdan ve yerli katkı anlamında Airbus en uygun teklifi verdi. Bundan sonra 6A' ya giden süreçte de ülkemiz yerli ve milli uydusunu fırlatabilmesi yolunda da bizimle en iyi iş birliği yapmak adına Airbus teklifi verdi. Biz Airbus'ı fiyatlarını müzakere etmek üzere görüşmeye davet ettik.Onunla artık fiyatları müzakere edeceğiz. Hedefimiz bu ay içerisinde fiyat müzakerelerini bitirmek, sözleşmeyi imzalamak ve hemen devamında da uyduların üretimine başlamak."Arslan, süreç sonunda 3 olan uydu sayısının 6 ya çıkmış olacağını vurgulayarak, "Dünyada sadece beş ülkenin kullanım hakkına sahip olduğu bir özellik var. Yeni frekans bant aralığı dediğimiz yeni Q frekansı. Türkiye de Q frekansını kullanan ülkelerden biri olacak. Uzayda 6 uyduyla ciddi bir yer almış olacağız, adeta bu konuda sınıf atlayacağız." ifadesini kullandı.Türkiye'nin 31 derece, 42 derece ve 50 derecede olmak üzere üç yörüngede uydu hizmeti verdiğini anımsatan Arslan, 42 ve 50 derecelerde yerli uydu kullanılırken 31 derecedeki uydunun kiralık olduğunu söyledi.
(08.10.2017)
NASA'dan Güneş'e dokunacak uzay aracı: Parker Solar Probe
Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) gelecek yıl, Güneş'in atmosferine göndereceği uzay aracı Parker Solar Probe'u tanıttı. Maryland'deki Laurel Labaratuvarı'nda tasarlanan ve küçük bir otomobil büyüklüğündeki Parker Solar Probe, Güneş'e en fazla yaklaşan uzay aracı olacak.
Johns Hopkins Üniversitesi'nde Uygulamalı Fizik Bölümü'nde çalışan Nicky Fox, Parker Solar Probe'un bilim insanlarının on yıllardır ortaya çıkarmaya çalışığı Güneş'e ait sırları araştıracağını söyledi.Güneş'in dış çeperinin iç kesimlerden neden yüzlerce kat daha sıcak olduğu hâlâ bir sır.
Güneş rüzgarı da taç küreden yayılıyor. Elektron, proton ve alfa parçacıkları içeren bu plazma dalgası dünyada yaşamı etkiliyor.Hiçbir uzay aracı bu kadar sıcaklığa maruz kalmadı.1371 derecelik sıcaklığa dayanabilecek malzemelerle tasarlanan uzay aracı, süpersonik parçacıklar ve güçlü radyasyondan da etkilenmeyecek şekilde tasarlandı.
Parker Solar Probe adlı uzay aracı, Güneş'in atmosferi olarak da bilinen taç küreyi (korona) inceleyecek, nasıl ısındığına dair veriler toplayacak ve Güneş'e, yıldızın çapının yaklaşık 5 katı kadar yaklaşacak.Güneş'e 7 milyon km uzaklıkta tur atabilecek. 140 milyon km uzaklıktan Dünya'daki bilim insanlarına bilgi gönderebilecek.Bugüne kadar Solar Probe Plus adıyla anılan uzay aracına, güneşin plazma parçacıklarını bir rüzgar gibi uzaya saçtığı teorisini 1958 yılında geliştiren Eugene Parker'ın adının verilmişti.Böylece NASA ilk defa bir uzay aracına hayatta olan bir bilim insanının ismini vermişti.
(28.09.2017) 

Uzaya roket fırlatacak 'uçak'

Bill Gates ile birlikte Microsoft'un kurucularından olan Paul Allen'ın şirketi tarafından üretilen 'Stratolaunch' ismindeki uçak 2019'da havalanacak. Kanat genişliği tam 117 metre olan uçağın uçağın gövdesi 72 metre genişliğinde, 15 metre kuyruk uzunluğu var ve tam 8 bin 200 bin metrekarelik özel tasarlanan hangarda üretiliyor.Roc' kod adlı uçak havada böyle görünecek. Dev uçağın gövdesinde uzaya fırlatılmak üzere hazırlanan 3 adet roket görülüyor. Görev amaçlı havalanacak olan uçak, Orbital ATK tarafından üretilen bir adet Pegasus XL roketini taşıyacak fakat toplam 3 roket kapasitesi bulunuyor.
Stratolaunch, 650 ton yükü taşımak için tam 28 tekerden destek alıyor. Her iki burun kısmında ikişer tane, gövdede de 12'şer tane tekerlek var. Dev uçağın çoğu ekipmanı iki adet Boeing'in 747-400'nin motor, elektronik, uçuş kompartımanı, iniş takımları mühendisler tarafından sökülerek oluşturulmuş.Uzaya fırlatılacak roketler yaklaşık 11 bin metre irtifaya taşınıyor ve sonra bırakılıyor. Roketler kendi motorlarıyla tırmanışına devam ediyor. Stratolaunch bu şekilde yılda 6-10 görev uçuşu yapacak. Stratolaunch'un havalanması için gereken pistin uzunluğu, uçağın boyutlarından dolayı, en az 3.5 kilometre olmak zorunda. 540 ton ağırlığındaki uçağın maliyetinin 300 milyon doları aşması bekleniyor.
Duvar(26.09.2017)

İlk Yaptırım: RTÜK, Kuzey Irak merkezli televizyon kanalı Rûdaw'ın Türksat uydusundan çıkarılması konusunu görüşmek üzere olağanüstü toplandı. RTÜK, Rûdaw'ın Türksat'tan çıkarılması yönünde karar verdi. Rûdaw'ın yanı sıra Kuzey Irak kanalları olan K24 TV ile Waar TV de uydudan çıkarıldı.(25.09.2017) 
Ömrü dolan uyduların güvenli şekilde imhası
Uzaya gönderilen binlerce uydu kuşkusuz hayatımızı kolaylaştırıyor.Fakat kulanım süresi dolan uydular güvenli bir şekilde imha edilmezse dünya yörüngesinin ne hale geleceğini hiç düşündünüz mü?
Konunun uzmanı İtalya Uzay Ajansı’ndan Claudio Portelli’ye uzayı temizlemenin önemini sorduk:
“Uzayda hem kazara, hem de kasıtlı olarak birkaç patlama meydana geldi.
Uydular arasında çarpışmalar oldu. Kullanım süresi dolmuş uydulardan meydana gelen büyük miktardaki enkaz, uzayda tüm aktif uydular için bir tehlike oluşturuyor.“
D-Orbit, yaklaşık 30 kişilik bir uzman ekiple hızla büyüyen uzay sanayi için yeni çözümler geliştiriyor.
Şirketin ilk büyük projesi, kullanım süresi dolan uyduları güvenli bir şekilde devreden çıkarıp imha etmek.Bu sistemde uydunun üzerine ek bir motor yerleştiriliyor. Uydu normal görevdeyken beklemede kalan sistem, ömrü dolduktan sonra aktif hale getiriliyor.Uydu ya güvenli bir noktadan atmosfere sokularak imha ediliyor ya da aktif yörüngenin 250 km uzağında bulunan uydu mezarlıklarına yollanıyor.
Uydu yörüngesinde radar istasyonları tarafından takip edilen toplam 18 bin nesne bulunuyor.
Bunların içinden aktif operasyonel olan sadece 7 bin tane iken geri kalanı uzay çöplüğü haline gelmiş durumda. Önümüzdeki yıllarda uzaya 10 binden fazla uydunun gönderilmesi tasarlanıyor.Bu durumun daha da kötüleşeceği anlamına geliyor.
Bu sebeplerden ötürü Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği gibi çeşitli uluslararası kuruluşlar önlem almak için harekete geçti.
Avrupa Uzay Ajansı ve Avrupa Birliği, konuya yönelik araştırma geliştirme için fonlar ayırdı. Bunlar uzay çöplüğü sorununu çözmek için hayati önemde fonlar. Endüstriler bu fondan yararlanabilir.“
Lorenzo Ferrario:“Bir sonraki büyük adım, Orbit Now (ION) olarak adlandırılan uydu ulaşım sistemi. Çalışmalarımızın çoğunu bu projenin üzerinde yoğunlaştırdık. Öte yandan bu çalışma D-Sat projesinden edindiğimiz tecrübelere dayanıyor.“
Claudio Portelli, uydu sektöründe faaliyet gösteren özel şirketlerin uzay endüstrisinde yerini sağlamlaştırabilmesi için yapması gerekenleri şöyle sıraladı:“Şirketler, sağlamlık yönünden güvenilir, yeni teknolojilerin rahatlıkla entegre edilebildiği, ekonomik uydular üretebilirse başarıyı yakalar.Ayrıca üretilen uydu öncesinde uzayda test edilebilirse çok daha iyi olur.“
(Business Planet)(25.09.2017) 
ABD casus uydu fırlattı
ABD Ulusal Keşif Bürosu, California eyaletinden uzaya casus uydu fırlattı.
NROL-42 uydusunu taşıyan Atlas 5 roketi, California'daki Vandenberg  Hava Kuvvetleri Üssü'nden dün akşam havalandı.
Yetkililer, casus uydunun görevi veya yörüngesi hakkında bilgi  paylaşmadı.
NRO uydularının, ABD ulusal güvenliği için bilgi toplama ve doğal  afetlerin etkilerini tespit etme gibi birçok görevi bulunuyor.
(24.09.2017) 
Uzaya gönderilen ilk uydu Sputnik'in 60. yılı
R7 roketleri başarıyla fırlatıldığı zaman Sputnik’in basit bir versiyonunun da uzaya gönderilmesi kararlaştırıldı. Ancak üzerinde bilimsel araştırmalar için gerekli hiçbir aygıt yoktu. Sadece batarya, ısı düzenleme sistemi ve şanzıman modülleri vardı.Sputnik 4 Ekim 1957’de uzaya fırlatıldı. Her 98 dakikada bir Dünya’nın yörüngesinde tur atmaya başladı. Basit ancak etkili bir araçtı. Rusya’dan Dünya’ya kendine özgü bir sinyal gönderiyordu.
Bu çok büyük bir olaydı. Bu sayede Sovyetlerin uzayı keşfi başladı. Kimse bu gelişmeyi beklemiyordu. Herkes bu yenilikleri Amerikalıların yapacağını düşünüyordu. Zaten onlar da bu alanda ilerleme kaydetti. Batılı devletler bir anda panik oldular. Rusların, Sovyetlerin böyle bir işi başarması onları korkutmuştu.Sputnik son derece önemliydi çünkü uzay alanında Amerika Birleşik Devletleri ile Sovyetler arasında bir yarış başlattı. İnsanlar bu olayın önemini yeterince kavrayamadılar çünkü bunun sadece bir uydu olduğunu düşünüyorlardı. Ancak Sputnik’in en önemli tehdidi füze sistemleri alanındaydı. Sovyetler Birliği kıtalar arası balistik bir füze geliştirmişti. Bu füze sadece bir an önce denenmişti. Ve Amerika Birleşik Devletleri tarihinde ilk kez tehdit altında olduğunu hissetti.Uzay yarışı başlayınca Sergei Korolev ve mühendisleri elini çabuk tuttu.Bir ay geçmeden içerisinde Laika adlı köpekle Sputnik 2’yi uzaya fırlattılar.
Laika uzaya giden ilk canlı oldu. Ancak uçuş sonrasında aşırı ısınmadan dolayı öldü.O zamanın görevlileri bu tarihi olayın öneminden bahsediyor.
Teknik Özellikleri :

Uydunun ağırlığı 80 kg olup, çapı 58 cm, yörünge yüksekliği 250 km idi. Küre şeklinde bir gövdesi ve bundan ayrılan 2,4 ila 2,9 m uzunluğunda dört uzun anteni vardı. 20 ve 40 MHz gücünde iki radyo vericisi bulunmaktaydı. Bu radyo sinyalleri iyonosferdeki elektron yoğunluğunu ölçmede kullanıldı. Ayrıca, uydunun iç basıncı ve sıcaklığı da sinyallerle iletiliyordu. Böylece uydu çeperinin bir göktaşı tarafından delinip delinmediği takip edilebiliyordu. Uydunun basınçlı iç bölgesi nitrojen gazıyla doldurulmuştu. Ancak yörünge sırasında uydu çeperinin hiç delinmediği tespit edildi. Bu durum, gelecekteki uzay uçuşları için Dünya yörüngesinin güvenli olduğunu gösteriyordu.
Sputnik 1, pilleri bitinceye kadar üç hafta boyunca sinyal gönderdi. Bundan sonra uydunun yörüngesi görsel olarak izlenmeye devam edildi. Yörüngesi gitgide alçalan Sputnik 1, fırlatmadan 92 gün sonra, 4 Ocak 1958'de atmosfere girerek yandı. Sputnik 1, yörüngede 1.400 tur atmış, 70 milyon km yol kat etmiştir.
(euronews)(22.09.2017)

IBC 2017 Fuarı 19 Eylül Salı günü sona erdi.

 

Her yıl düzenlenen uluslararası IBC Fuarı, görüntü, televizyon teknolojileri ve yayıncılıkla ilgili içerik, üretim, yönetim ve dağıtım konularında uzmanlaşmış birçok profesyonelin buluştuğu önemli bir organizasyon olarak görülüyor. Fuara, başta Avrupa ülkeleri olmak üzere dünyanın önde gelen şirketleri katıldı. 170’e yakın ülkeden bin 50 firma, 5 gün boyunca iletişim teknolojisi alanında yeni ürün ve hizmetlerini tanıttı.

 

Türksat, 5 numaralı salonda "C010" no'lu stantta yer aldı. Şirket, katılımcılara, uydu hizmetleri alanında yürüttüğü faaliyetlerin yanı sıra haberleşme uyduları Türksat 4A ve Türksat 4B hakkında bilgi verdi. Fuar kapsamında Türksat'ın hedef pazarlarındaki etkinliğini artırmaya yönelik görüşmeler ve toplantılar yaptı. Fuarda, Türksat ve ZTE ortaklığıyla geliştirilen ve 2017'nin son çeyreğinde pazara sürülecek olan "Yeni Nesil İnteraktif Kablo TV Alıcısı"nın tanıtımı da yaptı.

 

Fuarda bu yıl özellikle 3D ve 4K teknolojileri, tıp alanında hassas aletler görücüye çıktı. Analog, dijital, yüksek çözünürlük ve 3D aşamalarından geçen teknoloji, şimdi de 4K çözünürlüğe kavuştu. Geliştirilmiş 3D görüntü derinliği ve 4K teknolojisinin sunduğu daha yüksek kontrast, çözünürlük ve ayrıntı seviyesiyle yüksek kaliteli ekranlar fuarda en gözde ürünler arasında yer aldı.(21.09.2017)

Cassini uzay aracı, 13 yıldır Satürn sisteminde keşifler yapmaktaydı. Cassini, bugün Satürn ile çarpıştırılacak ve Satürn sistemi hakkında son bilgileri vererek veda edecek.
NASA, Cassini uzay aracının Satürn'le olan ölümcül karşılaşma için yolda olduğunu açıkladı. 11 Eylül'de Satürn’ün uydusu Titan'a son kez yaklaşan ve onun kütle çekimiyle manevra yapan Cassini için artık süre kısalıyor. Çarpışma bugün gerçekleşecek.
Cassini son olarak ise yüzlerce kilometre yukarıda, iki dakika içinde bir meteor gibi yanacak. Bugün tarihinde TSİ 14:55’te gerçekleşecek olan bu çarpışma, Cassi’nin bizlere son bildiklerini aktaracak. Çarpışma noktasının neresi olacağı, son veriler ve son resimler ise büyük merak konusu oldu.
1980'lerde gelişirilmeye başlanan Cassini, Titan IVB / Centaur taşıyıcı roketiyle 15 Ekim 1997 tarihinde fırlatılarak uzaya gönderildi. 7 yıllık gezegenlerarası uçuş sonrası 1 Temmuz 2004 tarihinde Satürn çevresindeki yörüngesine girdi. Cassini bu süre içerisinde 1.4 milyar kilometre yol aldı.
(15.09.2017)
TMSF Kanaltürk TV ve Bugün TV'nin lisansları ile makine/teçhizatlarını satışa çıkardı.
TMSF'nin yayınladığı ihale ilanına göre, Yaşam Televizyon Hizmetleri A.Ş.'nin (Kanaltürk TV/Kanaltürk Radyo) kablo TV lisansını 300 bin, uydu TV lisansını 300 bin TL, uydu radyo lisansını 20 bin TL, Bugün TV ve Radyo Prodüksiyon A.Ş.'nin (Bugün TV) kablo TV lisansını 275 bin, uydu TV lisansını 275 bin TL muhammen bedel ile satışa çıkardı.
Ayrıca Yaşam Televizyon Hizmetleri, Bugün TV ve Radyo Prodüksiyon, Koza İpek Basın ve Basım Sanayi Ticaret A.Ş.'ye ait aktüel kameralar, makine ve teçhizatlar ile demirbaşlar 6 milyon 449 bin TL üzerinden ihale edilecek.
İhale, 6 Ekim 2017 günü saat 17.00’ye kadar birlikte veya ayrı ayrı verilecek olan tekliflerin teklif verme süresi bitiminde değerlendirilmesi suretiyle TMSF'nin usullerine göre Teklif Alma yöntemi ile yapılacak.
(14.09.2017)
TMSF ye  kuruma devredilen bazı radyo ve televizyon varlıklarını satışa çıkardı.
TMSF’nin konu ile ilgili ilanına göre,İstanbul merkezli Hira Tv, Radyo Mehtap, Radyo Küre, Mc Tv, Samanyolu Haber, Samanyolu Haber Radyosu, Samanyolu Tv, Burç Fm, Mehtap Tv, Sem Haber Ajansı, Haber Radyo Ege, Tuna Shopping Tv, Yumurcak Tv ve Dünya Radyo
Diyarbakır merkezli Taha Radyo ve Televizyon A.Ş. (Azadi Amed Radyo-Azadi Tv), Jiyan Radyo ve Televizyon Yayıncılığı A.Ş. (Jiyan Tv),
İzmir merkezli Kanal 35 Yayıncılık Ve İletişim Hizmetleri A.Ş.basın ve yayın kuruluşlarından satış ve tasfiyesi için TMSF’ye devredilen varlıklar ihale yoluyla satışa çıkarıldı.
Varlıklar 14.08.2017-29.09.2017 tarihleri arasında haftalık periyotlarla alınacak tekliflerin değerlendirilmesi sonucunda satılacak.
(10.09.2017)
Star Medya Grubu kanalları ( 24 TV , 360 TV , TV 4 ) yeni frekanslarında yayında.

Tüm kanalları aynı zamanda HD yayına başladı.

HD Paket : Turksat  42 °E 12.310 V DVB-s2/8PSK SR:15000 FEC 3/4

SD Paket : Turksat  42 °E 12.294 V DVB-s /QPSK SR:12000 FEC 5/6 (07.09.2017)

Tayvan, yörüngeye Pasifik Okyanusu'ndan yeryüzü gözlem uydusu gönderdi
Tayvan Ulusal Uzay Organizasyonu, ABD'nin California eyaletinden yeryüzü gözlem uydusu fırlattı. Uydu, SpaceX Falcon 9 roketiyle Pasifik Okyanusu'ndan fırlatıldı.
Tayvan, yörüngeye Pasifik Okyanusu'ndan yeryüzü gözlem uydusu gönderdi
Tayvan Ulusal Uzay Organizasyonu, ABD'nin California eyaletinden yeryüzü gözlem uydusu fırlattı. Formosat-5 adlı uydu, California'daki Vandenberg Hava Kuvvetleri Üssü'nden SpaceX Falcon 9 füzeyle fırlatıldı.Uydunun monte edildiği SpaceX Falcon 9 füzesi, önce Pasifik Okyanusu'ndaki uydu gemisine başarılı bir şekilde iniş yaptı ardından uzaya fırlatıldı. Tayvan Uzay Ajansı tarafından tasarlanan ilk uydu olan Formosat-5'in, ülkenin uzay çalışmalarına katkı yapması amaçlanıyor. Uydu, Tayvan'a doğal kaynak araştırmalarından afet yönetimine birçok alanda kullanılacak görüntüler sağlayacak.
Siyah-beyaz ve renkli yüksek çözünürlükte görüntü elde edebilen sensörlere sahip Formosat-5'in yaklaşık 720 kilometre yükseklikteki yörüngesinde 5 yıl faaliyette kalması planlanıyor.Formosat-5'de ayrıca, bilimsel araştırmalarda kullanılacak iyonesferik bir sonda bulunuyor.Öte yandan SpaceX, Rusya' da dahil olmak üzere herhangi bir ülkeden daha fazla sayıda, bir yılda tam 12 fırlatışın 12.'sini bugün gerçekleştirmiş oldu.Tayvan'ın gönderdiği doğal afet tahmini ve haritalandırılmasında, çevre gözlemlerinde ve uzay araştırmalarında kullanılacak olan FORMOSAT-5 adı verilen uydu yaklaşık 450 kg ağırlığında. Uydu GMT 18:1'de, Falcon 9 roketinin üzerinde fırlatıldı.
(25.08.2017)
Arianespace, Vega roket 10. görevini başarı ile tamamladı.

 

İsrail yapımı iki adet gözlem uydusu yörüngeye yerleştirildi.Guiana Uzay Merkezi'nin Vega Launch Complex'inden fırlatılan uydular 1 saat 37 dakika görevini tamamladı.
368 kilogram Optsat-3000 ve 264 kilogram Venüs'tan oluşan uydular ,(Yeni Mikro Uydu ) Bitki Örtüsü ve Çevre İzleme' görevini üstlenecek..
(03.08.2017)

Mini uydu, Soyuz roketinin uzaya fırlatılışını görüntüledi
ABD'li özel şirkete ait mini uydu, Rus Soyuz roketini dünyadan fırlatılış anında görüntülemeyi başardı.ABD'li özel şirkete ait mini uydu, Rus Soyuz roketini dünyadan fırlatılış anında görüntülemeyi başardı.The Verge'de yer alan habere göre, San Francisco merkezli uydu üreticisi Planet firmasının geçen hafta uzaya gönderdiği Dove (Martı) uydusu, yörüngeye hareketi sırasında bir Rus Soyuz roketinin fırlatılış anını kamerasıyla yakalamayı başardı.
Ayakkabı kutusu büyüklüğündeki uydu, saniyede bir fotoğraf çekerek Kazakistan'daki Baykonur Hava Üssü'nden fırlatılan roketin kalkışından itibaren atmosferde kat ettiği iki buçuk dakikayı kayda aldı.
KISA BİR VİDEO OLUŞTURMAYA YETECEK KADAR FOTOĞRAF ÇEKTİ
Planet şirketinden yapılan açıklamada, mini uydunun fırlatılışının Soyuz'un kalkışıyla çakışacağından 5 saat önce haberdar olduklarını, ardından roketin fırlatılışını kayda alabilmek için uyduyu Kazakistan’daki fırlatma üssüne doğru manevra yaptırdıkları belirtildi.Mini uydu saatte yaklaşık 24 bin kilometre hızla yol alarak roketi görüntüleyebileceği konuma ulaştı ve kısa bir video oluşturmaya yetecek kadar fotoğraf çekti. Uydunun çektiği seri fotoğraflardan oluşan video şirketin internet sitesinde yayımlandı.Soyuz roketinin 1'i orman yangınlarını izlemek için kulanılacak olan toplam 73 uyduyu dünya yörüngesine taşıdığı bildirildi.
(25.07.2017)
RTÜK 5 televizyon kanalının lisansını iptal etti
RTÜK, uygunsuz yayın yaptığı için 10 günlük yayın durdurma cezası alan 5 televizyon kanalı için lisans iptal etme yetkisini ilk kez kullandı.
690 sayılı KHK'nın 60. maddesiyle radyo ve televizyon yayın hizmetlerinde, takviye edici gıdalar ve benzeri destekleyici ürünler de dahil olmak üzere herhangi bir ürünün sağlık beyanıyla satışı, pazarlanması ve reklamı ile sohbet, arkadaşlık ve eş bulma hatlarının ve hizmetlerinin tanıtımı yasaklanmıştı.
Ayrıca özel ücrete tabi numaralar kullanılarak izleyici ve dinleyicileri yanıltıcı veya haksız kazanca neden olacak şekilde yarışma, çekiliş, lotarya ve benzeri adlar altında ödül ve ikramiye taahhüt edilemeyeceği de düzenlenmişti.
KHK kapsamında bu tür yayınları 1 yıl içerisinde 3 kez yapan kanallara lisans iptaline varan cezalar getirilmişti.
Bu kapsamda 6112 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun'un 32'inci maddesinin 5'inci fıkrası uyarınca 10 güne kadar yayınları durdurma cezası alan ancak bu cezaları uygulamayan Son Hedef , TV Anadolu Yurdum TV, Genç TV, HLT TV ve Yeni Sinema TV'nin lisansları iptal edildi.
(21.07.2017)
Yerli uydu RASAT İstanbul'u görüntüledi
Türkiye'de tasarlanıp üretilen ilk yerli gözlem uydusu RASAT, 25 Haziran'da İstanbul'u fotoğrafladı. Fotoğraflarda, Karadeniz ve İstanbul Boğazı'nın turkuaz renge büründüğü ve Marmara Denizi’nin lacivert renkte olduğu görüldü.
Türkiye'de tasarlanıp üretilen ilk yer gözlem uydusu RASAT, 25 Haziran'da İstanbul'u görüntüledi.
TÜBİTAK'tan yapılan açıklamaya göre, uydu tarafından çekilen görüntüler "http://blog.gezgin.gov.tr" üzerinden paylaşıldı.Söz konusu fotoğraflarda Karadeniz ve İstanbul Boğazı'nın turkuaz renge büründüğü, Marmara Denizi’nin lacivert renkte olduğu görüldü.Görüntülerde, denizin gümüş renginde parlaklığa kavuşması da bir başka ayrıntı olarak dikkati çekti.Parlamaya, yaz aylarında güneş ışınlarının denizden bir ayna gibi yansıyarak RASAT'a ulaşması neden oldu.
(NTV
)(6.07.2017)

Çin'in Roket Denemesi Başarısız

Uzun Yürüyüş-5 Y2 adlı taşıyıcı roketi fırlatma denemesinin, başarısızlıkla sonuçlandığı duyuruldu Çin'in Çangcıng-5 Y2 (Uzun Yürüyüş) adlı taşıyıcı roket denemesinin başarısız olduğu bildirildi.
Şinhua ajansının haberine göre, ülkenin güneyindeki Haynan eyaletinde bulunan Vınçang Uzay Fırlatma Merkezinden dün akşam yapılan roket fırlatma denemesi, kalkış esnasındaki olumsuzluklar nedeniyle başarısızlıkla sonuçlandı.Uzmanların, Çangcıng-5 Y2 roketinin neden başarısız olduğuna dair kapsamlı bir teknik araştırma yapacağı kaydedildi.Ülke basınında paylaşılan fırlatma anı görüntülerinde uzmanlar, bir iletişim uydusunu taşıyan roketin kalkışında bir anormalliğe rastlamamıştı.Uzun Yürüyüş-5 roketi, Çin'in 2020 yılına kadar dünyanın yörüngesinde uzay istasyonu kurma hedefi doğrultusunda kilit öneme sahip bir proje olarak nitelendiriliyor. Serinin ikinci ve en yüksek taşıma kapasitesine sahip roketi, ülkenin bu yıl sonuna kadar Ay'a fırlatmayı planladığı misyon öncesi tatbikat niteliği taşıyordu.
(03.07.2017)

Resmi talimat gönderildi

Televizyonunun kanal listesinden El-Cezire'yi silmeyen işletmeye ceza...
Suudi Arabistan Turizm ve Milli Miraslar Başkanlığı, ülkede bulunan otel ve işletmelere gönderdiği yazı ile Katar merkezli El-Cezire televizyonuna ait kanalların silinmesini istedi.Başkanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Turistik Oteller ve Konaklama Yerleri Yönetmeliğine göre işletmelerdeki uydudan televizyon yayınını alan sistemlerde öncelikle ülkenin resmi kanalları olması gerektiği, Suudi Arabistan, din ve ahlak karşıtı kanalların ise bulunamayacağı belirtildi.İlgili yönetmelik maddeleri uyarınca Başkanlık, işletmelerdeki uydu sisteminden Katar merkezli El-Cezire'ye ait tüm kanalların silinmesi gerektiğini duyurdu.Açıklamada, kanalların kaldırılmaması durumunda her bir işletmeye 100 bin Suudi Arabistan riyali (94 bin TL) para cezası kesileceği ifade edildi.
(09.06.2017)

40 yıllık gizem çözüldü: Uzaydan gelen Wow sinyalinin kaynağı ortaya çıktı
15 Ağustos 1977'de SETI projesi kapsamında uzaydan tespit edilen radyo sinyalinin gizemi çözüldü. En azından ABD'nin Florida eyaletinde yer alan St Petersburg College'de çalışan bilim insanları sinyalin kaynağını buldukları iddiasında.1971 yılında Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, daha çok SETI adıyla bilinen (Dünya Dışı Akıllı Yaşam Formu Araştırma Merkezi) projesini başlattı.
Bu projenin start almasından 6 yıl sonra Dr. Jerry R. Ehman, hakkında onlarca teorinin ortaya atıldığı sinyalleri saptadı ve bu haber bilim dünyasının en büyük gizemlerinden birisi olarak tarihe geçti.
Uzaydan gelen sinaylleri incelemeye başlayan Dr. Ehman önündeki veriler içerisindeki "6EQUJ5" karakterlerini daire içine alıp hemen yanına da "Wow!" Notunu düştü. Bu not ilerleyen günlerde sinyallerin adı oldu.
Dr. Jerry R. Ehman tarafından keşfedilen ve sadece 72 saniye süren sinyalin kaynağını saptamak içib bir süredir araştırmalarını sürdüren St Petersburg College'de çalışan bilim insanları, bu sinyalin kaynağının pek çok komplo teorisine konu olan uzaylı bir medeniyete ait olduğu iddiasını çürütecek sonuçları yayınladı.Ekip adına açıklamalarda bulunan Profesör Antonio Paris, bu keşiften bir gün önce dünyaya yakın bir noktadan geçen iki asteroidi mercek altına aldıklarını ve sinyallerin bu cisimlerden geldiğini belirtti.Zira aynı göktaşları bu yıl yeniden gezegenimize yakın bir noktadan geçtiklerinde wow sinyali ile aynı sinyal ekip tarafından kaydedildi. 266P/Christensen ve P/2008 Y2 adı verilen Güneş'in etrafında dönen asteroitler yaklaşık her 7 yılda bir dünya'ya yakın bir noktadan geçiyor."Yanılmış olmayı çok isterim" diyen Paris, içinde hala bu sinyalin dünya dışı bir medeniyete ait olabileceğine dair bir umudu barındırdığını da sözlerine ekledi.Bilim kurgu filmlerinin değişmezi insanoğlu ile uzaylıların karşılaşmaması uzun bir süredir de bilimin merceğinde. Pek çok filme konu olan bu olayın neden henüz gerçekleşmediğini araştıran bilim insanları olası senaryoları belirledi.Evrende gezegenimize benzeyen 40 milyar gezegen var. Ancak herhangi bir gelişmiş medeniyetin bizimle bağlantı kurması sandığımızdan daha uzun sürebilir.
Zira uzaylıların kullandığı dalgaların seyahat mesafesi sandığımızdan daha yavaş olabilir.Ayrıca bu dalgalar bizim fark edemeyeceğimiz kompleks bir yapıya sahip olduğu için gözden kaçırıyor da olabiliriz.Zira uzayı 1984'ten beri dinliyoruz ve bu teknolojimiz oldukça ilkel olabilir.Ayrıca gezegenimizden 32 ışık yılı uzaklıktaki dalgalar henüz bize ulaşmış değil. Evrenin büyüklüğü göz önünde bulundurulduğunda bize doğru ilerleyen "ilk merhaba" mesajı hala yolda olabilir.
Bizim de uzaya 100 yıldan biraz fazla süredir dalga gönderdiğimizi düşünürsek bizim mesajımızın da hala bir medeniyete ulaşamadığını söylemek mümkün.
(07.06.2017)

Hindistan en ağır uydusunu fırlattı

300 milyar dolarlık uydu pazarından daha fazla pay almak isteyen Hindistan, ülke tarihinin en ağır roketini başarıyla fırlattı. Hindistan uzay yarışında zirveye ortak olma umudunda. 3,1 tonluk bir iletişim uydusunu taşıyan 650 tonluk roket, Hindistan'ın güneyindeki Sriharikota adasında bulunan uzay üssünden fırlatıldı.
Şu ana kadar sadece ABD, Rusya, Çin, Japonya ve Avrupa Uzay Ajansı 3 tondan ağır uyduları yörüngeye fırlatmış durumda. Hindistan şubat ayında da tek bir roketle 104 uyduyu yörüngeye göndermişti.
(06.06.2017)

Dünyanın en büyüğü 6 yıl sonra ortaya çıktı Stratolaunch
Şimdiye kadar yapılmış en geniş kanat açısına sahip uçak Stratolaunch hangarından çıkartıldı. Dev uçak, uzaya uydu taşıyan roketleri atmosferin üst katmanlarına götürdükten sonra fırlatacak.Dünyanın en geniş kanat açıklığına sahip uçağı gün yüzüne çıktı. Altı yıl önce başlayan proje sonunda bir futbol sahasından daha uzun kanat açıklığına, mavi balinadan daha fazla ağırlığa ve altı adet Boeing 747 yolcu uçağı motoruna sahip Stratolaunch adlı devasa uçağın üretimi tamamlandı.
Uçak ilk kez ABD’nin California eyaletindeki hangarından çıkartıldı. Stratolaunch, 226 ton ağırlığa sahip ve yaklaşık 250 tona kadar yük taşıyabiliyor. Burundan kuyruğa uzunluğu 72 metreyi geçen uçağın kanat açıklığı ise 117 metre. Uçağın tekerlek sayısı ise 28. Dev uçak, uzaya uydu taşıyan roketleri atmosferin üst katmanlarına götürdükten sonra fırlatacak.Proje, Microsoft’un kurucu ortaklarından Paul Allen’a ve uzay sahası şirketi Scaled Composites’in kurucusu Burt Rutan’a ait. Dev uçağın 2019’da ilk fırlatma testini yapması planlanıyor. Stratolaunch, 30 bin fit yükseliğe (9 km’nin üzerinde) çıkıp roket fırlatabilecek. Bu, karadan roket fırlatma işlemine göre hem daha tasarruflu hem de daha hızlı olacak. Stratolaunch görevini tamamlamasının ardından Dünya’ya dönerek yeniden yük alabilecek.
(02.06.2017)
NASA, 2018 yazında 'Güneş'e dokunacak'
Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) gelecek yıl, Güneş'in dış çeperine Parker Solar Probe adlı bir uzay aracı gönderecek. Güneş'in atmosferini inceleyecek uzay aracı yörüngede 1400 derece sıcaklığa maruz kalacak.
NASA yetkilileri Çarşamba günü düzenleyecekleri basın toplantısıyla, 2018 yazında Güneş'e dış çeperine gönderilecek olan uzay aracının ve görevin ayrıntılarını açıkladı.
Bugüne kadar Solar Probe Plus adıyla anılan uzay aracına, güneşin plazma parçacıklarını bir rüzgar gibi uzaya saçtığı teorisini 1958 yılında geliştiren Eugene Parker'ın adının verildiği duyuruldu.
Böylece NASA ilk defa bir uzay aracına hayatta olan bir bilim insanının ismini verdi.
Elde edilecek verilerin dünyadaki yaşamı, uyduları ve uzaydaki astronotları etkileyen önemli hava olaylarının daha iyi tahmin edilmesini sağlayacağı belirtiliyor.11.5 santimetere kalınlığında karbon bileşimli ısı kalkanı olan uzay aracının 1400 derece sıcaklığa maruz kalacağı belirtiliyor.
(01.06.2017)
Uzay yarışına Yeni Zelanda da katıldı
Uzay yarışı kulübüne katılan son ülke Yeni Zelanda oldu. Electron adı verilen uzay aracı başarıyla fırlatıldı.Rocket Lab firmasına ait Electron uzay aracının başarılı bir şekilde fırlatılmasıyla Yeni Zelanda da uzay yarışı kulübüne dahil olmuş oldu. Roket, firmanın North Island'daki tesisinde hava koşulları nedeniyle üç günlük gecikmenin ardından fırlatıldı.Başarılı deneyin ardından firmanın Twitter adresinde, "Uzaya ulaştık. Ekip mutlu. Dahası gelecek" ifadeleri yer aldı. Ayrıca video görüntüleri yayınlandı.Yeni Zelanda basınında yer alan haberlerde, bunun özel bir tesisten yapılan ilk başarılı fırlatma olduğuna inanıldığı kaydedildi. Ayrıca bu başarının, özel girişimlerin uzaya küçük uydu taşıması ya da yıldızlara 'kargo ulaştırılması' yolunda atılmış önemli bir adım olduğu belirtildi.Rocket Lab kurucusu Peter Beck, "Geçmişte uzaya giden hep ülkelerdi, firmalar değil” açıklamasını yaptı. Beck, fırlatmadan önce, girişimi "ekibi ve uzay endüstrisi için önemli bir dönüm noktası olarak” nitelendirmişti.Fırlatma, müşterilerine ticari uydu imkanları sağlamayı planlayan Rocket Lab'ın planlanmış üç denemesinden ilkiydi. 17 metre uzunluğundaki roket, yörüngeye 2,5 dakikalık yolculuğunda saatte 27 bin kilometre hıza ulaştı.Beck, bu ilk başarılı fırlatmadan sonra kutlama yapmayı planlasalar da asıl partinin yörüngeye uydu göndermede işin ticari aşamasına ulaştıklarında olacağını söyledi.Rocket Lab, bir Yeni Zelanda firması olsa da asıl destekçileri Kholsa Ventures, Beesemer Venture Partners, Data Collective, Promus Ventures ve Lockheed Martin gibi ABD firmaları.
(29.05.2017)
Uzaya turist taşıyacak
“Enerji füze ve uzay kuruluşu”nun genel tasarımcısı Yevgeniy Mikrin, 2019 yılından itibaren “Soyuz” gemisinin bir uçuşta uluslararası uzay istasyonuna iki turist götürme konusunun değerlendirildiğini bildirdi.Mikrin konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Şu anda Enerji füze ve uzay kuruluşunda Soyuz gemisinde birçok şey yapılıyor. 2019 yılından itibaren bir uçuşta iki yolcuyu uzaya taşıma imkanını sağlamak ve otomatik uçuş zamanını kısaltmak için çalışıyoruz” dedi.
Mikrin sözlerine şöyle devam etti:Uzay turizminin gerçekleştirilmesi hiç şüphesiz ki devlet programı temelinde ve serbest uçuş imkanlarının varlığında mantıklıdır. Ay turizminin perspektifleri de çok ilginç. Tabi ki bu tür müşterilerin sayısı daha azdır, fakat biletin fiyatı çok daha yüksek olacak.Genel olarak, bu alanın geleceğinin çok iyi olduğunu düşünüyoruz ve bu piyasanın ciddi payını kurmaya çalışacağız.”
(22.05.2017)
NASA, Dünyanın En Hafif Uydusunu Fırlatacak!

18 yaşındaki bir mucit sadece 64 gram olan bu hafif uydu fikriyle hayali gerçekleştirdi. Rifath Shaarook adındaki genç mucit NASA’nın sponsor olduğu Cubes in Space adlı yarışmayı kazandı.“Uyduyu tamamen baştan tasarladık. Uydu içerisinde yeni bir tür bilgisayara sahip. Ayrıca 8 adet sensör ile ivmelenme, dönüş ve dünyanın manyetik alanına dair pek çok bilgi topluyor.” diyen Shaarook projesinin en zor kısmının uzaya gönderilecek bu uydunun 64 gram ağırlığında olması olduğunu da ekledi.
Sharook bu uyduyu APJ Abdul Kalam’a hitaben KalamSat olarak adlandırmış. APJ Abdul Kalam, Hindistan’ın geçmiş başkanlarından ve önde gelen nükleer bilim adamlarındandır. KalamSat, Haziran sonunda NASA’nın Virginia’da bulunan Wallops Uçuş Merkezinden fırlatılacak ve 4 saatlik bir görev gerçekleştirecek. Görevinde dünyanın çevresini tamamen dolanmayacak olan bu uyduyu 12 dakikalık bir dayanıklılık testi bekliyor.Bu uçuş NASA ve Hindistan için bazı ilklere sahip. Bu proje ile NASA’nın 3D yazıcı ile yaptığı üretimlerin başarısı test edilecek. Ayrıca ilk defa bir NASA görevinde Hint bir öğrenciden faydalanılacak.Cubes for Space yarışması ve Shaarook’un başarısı, NASA’nın hevesli mühendislerle ortak çalışmasıyla ilgili sadece bir kaç örnek. Uluslararası Uzay İstasyonunda da 17 yaşındaki Anna-Sophia Boguraev’in geliştirdiği bazı mikrop analizi teknikleri de test edilecek.Ayrıca NASA, Uluslararası Uzay İstasyonundaki bir problemi de 17 yaşındaki İngiliz bir öğrenci sayesinde çözmüş. NASA’nın senede bir veya iki kere olabileceğini öngördüğü bu problem aslında aynı gün içerisinde bir kaç kez oluyormuş. NASA’ya radyasyon konusunda destek veren profesör ise bu durumdan utanmak yerine hoşnut olduklarını belirtmiş.NASA şu sıralar uzaya kargo transferi konusunda iyileştirmeler araştırıyor. Bu araştırma için yapılan başvuruları değerlendiren NASA bu teknolojiyi nerede kullanacağını açıklamasa da uzayda gerçekleştirilecek maden çalışmalarında kullanılabilir.
(20.05.2017)

  Cassini, Satürn'ün 'sesini' yolladı

Bir boşluktan şiddetle içeri sızan rüzgar sesini andırıyor. Ya da sinyalini kaybetmiş bir televizyonun hoparlörlerinden çıkan cızırtıyı.Ancak eğer yeterince sabredip sonuna kadar dinlenirse bir dizi 'bip' sesi duyulabiliyor.Bugüne dek insan yapımı hiçbir aracın bulunmadığı noktalara ulaşan NASA'nın uzay aracı Cassini'nin kaydettiği sese dönüştürülmüş dalgalar bunlar.26 Nisan'da Satürn Gezegeni ve gezegeni çevreleyen halkalar arasındaki küçük bir boşluktan geçmeyi başaran Cassini, "büyük finale" kadar yapacağı 22 dalıştan ilkini gerçekleştirdi.Satürn'ün gizemini çözmesi beklenen gözlem uydusu işbaşında NASA evrenin en soğuk noktasını yaratacak Parasını ödediler, Ay'a gidiyorlar NASA'daki bilim insanlarının en büyük korkusu saatte 110 bin kilometre hızla gerçekleşecek dalış sırasında Cassini'nin kalkanına zarar verecek parçacıklara çarpma ihtimaliydi.Bu nedenle de keşif sürecinin bu en riskli kısmı, görevin son aşamasına bırakıldı.Başarı ile gerçekleşen dalışa ilişkin elde edilen ses, aslında radyo ve plazma dalgalarının RPWS isimli bir cihaz sayesinde dönüştürülmesiyle elde edildi.

(14.05.2017)

Türkiye’de ortalama günlük kaç dakika televizyon izleniyor?
Medya takip kuruluşu Ajans Press televizyon izleme alışkanlıkları üzerine RTÜK’ten derlediği veriler ışığında araştırma gerçekleştirdi. Yapılan araştırmaya göre, dünya genelinde günlük televizyon izleme oranlarında 330 dakika ile dünya rekoru kırdık. Ajans Press’in RTÜK’ten derlediği verilere göre gününün büyük bir kısmını televizyon izleyerek geçiren Türk halkının ilk tercihi magazin programları ve diziler oldu. Basında çıkan haberler incelendiğinde magazin haberlerinin dizi haberlerinin önüne geçtiği görüldü. Geçtiğimiz yıldan itibaren 18 bin 586 magazin haberi yapılırken, dizilerle ilgili ise medyaya 6 bin 177 haber yansıması olduğu belirtildi. İstanbul halkının televizyondaki ilk tercihi magazin programları oldu. Ankaralı izleyiciler ise dizileri daha çok tercih etti. Televizyon izleyicilerinin profilinin çıkarıldığı araştırmada kadın izleyiciler sırasıyla bilgi yarışması, dizi, kadın programları, reality show ve magazin programlarını ağırlıklı olarak izledi. Erkek izleyiciler ise yalnızca tartışma programlarının olduğu dilimde kadınların önüne geçti. Ajans Press’in medyada gerçekleştirdiği araştırmaya göre ülkelere göre televizyon izleme oranları aşağıdaki gibi oldu;
1  TÜRKİYE 330 DAKİKA ,2  JAPONYA 265 DAKİKA ,3  İTALYA 261 DAKİKA ,4  POLONYA 247 DAKİKA
5  İSPANYA 244 DAKİKA ,6  RUSYA 239 DAKİKA ,7  İNGİLTERE 232 DAKİKA ,8  FRANSA 226 DAKİKA
9  ALMANYA 221 DAKİKA ,10 BREZİLYA 217 DAKİKA
(12.05.2017)
Almanyada DVB-T yayını DVB-T2’ye geçti
Almanya 29 Mart 2017 tarihinde ücretsiz Dijital DVB-T yayınını sonlandırdı ve DVB-T2 HD yayınına başladı. Bu değişim ile aynı zamanda özel kanallar (RTL, SAT1, Pro7 vs…) ücretli oldu. Büyük şehirlerde oda anteni ile alınabilir olması Uydu ve Kablolu TV için güzel bir alternativ sunuyordu fakat özel TV’lerin ücretli olması bu artı değeri yitirmiş oldu. Karasal yayınları alabilmek için yeni DVB-T2 Freenet alıcısı almanız gerekir, bu alıcıyla geçiş dönemi boyunca yani Haziran sonuna kadar ücretsiz sonrası yıllık 69€ ödenmesi gerekicek.
(antende)(11.05.2017)

ABD'nin gizli projesi X-37B iki yıl aradan sonra Dünya'da

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Hava Kuvvetleri’nin en gizli projelerinden biri olan X-37B insansız uzay aracı, uzayda geçirdiği 718 günün ardından dünyaya döndü.
Boeing’in geliştirdiği uzay aracının Florida eyaletindeki Kennedy Uzay Üssü’ne inişiyle ilgili görüntü paylaşıldı.Görev ve amacı açıklanmayan X-37B hakkında çok az bilgi mevcut.
Yaklaşık iki yıl önce uzaya “Atlas V” roketleriyle fırlatılan aracın bu süre zarfı içinde “sadece yörüngede bazı deneylerde yer aldığı” bilgisi paylaşıldı.
Bazı iddialara göre araç casusluk amacıyla kullanılıyor ya da ABD yeni bir silah geliştiriyor.
(Euronews)(09.05.2017)

ANEWS Turkuvaz Grubunun yeni ingilizce kanalı  yayında. Türksat 4A  11999 Mhz  DVBS2-8PSK SR: 11666 FEC: 3/4 Polarizasyon: V ( Dikey ) ,Digiturk 140. Kanal ,Tivibu 188. Kanal ,D- Smart 289. Kanal ,Teledünya 6. Kanal ,Turkcell TV  (06.05.2017)
TMSF, Samanyolu Yayıncılık Hizmetleri Anonim Şirketi, Dünya Radyo Yayıncılık Anonim Şirketi ve Irmak Radyo ve Televizyon Hizmetleri Anonim Şirketi’ne ait Samanyolu TV, Kanaltürk TV, Radyo Mehtap, Radyo Cihan, Burç FM ve Kanaltürk Radyo’nun hak, lisans ve vericilerinin tamamını sattı.
Bu kapsamda Samanyolu TV ve Burç FM Turkuvaz Medya Yayın Hizmetleri’ne; Kanaltürk TV ve Kanaltürk Radyo Turkuvaz Yeni Asır Televizyon Prodüksiyon’a; Radyo Mehtap Turkuvaz İzmir Televizyon Prodüksiyon ve Radyoculuk’a, Radyo Cihan ise Turkuvaz Aktif Televizyon Prodüksiyon’a geçti.Bu radyo ve televizyonlara ait tüm vericiler de Turkuvaz Aktif Prodüksiyon A.Ş.’ye satıldı.Satışı RTÜK'ün onayladığı ileri sürüldü.
(04.05.2017)
Cassini uzay aracı, Satürn'ün halkaları arasından Dünya'nın fotoğrafını çekti ve bu görüntü ortaya çıktı!
NASA'nın Cassini uzay aracı da Satürn'ün halkaları arasından geriye ana gezegenine baktığı ve Dünya'nın 1.4 milyar kilometre uzağından bir fotoğrafını çekti. O uzaklıktan bakıldığında Dünya, karanlığın içerisinde parlayan bir nokta gibi gözüküyor.
Cassini bu fotoğrafı 12 Nisan tarihinde çekti. NASA'nın söylediğine göre "her ne kadar fotoğrafta görmek için çok küçük olsa da, o sırada Dünya'nın Cassini'ye bakan kısmı güney Atlantik Okyanusu'ydu."NASA'dan yapılan açıklamada, Cassini'nin 21 Nisan'da Titan'a 127'nci ve son kez yaklaştığı ve uydu yüzeyinin 979 kilometre üzerinden son yakın geçişini yaptığı da belirtildi.Cassini, söz konusu yörünge üzerinde 22 tur yaptıktan sonra 15 Eylül'de son bir dalışla Satürn'ün atmosferinde yok olacak.
Cassini-Huygens Satürn gezegenine gönderilen bir insansız uzay sondası. 15 Ekim 1997 tarihinde fırlatılarak Dünya, Venüs ve Jüpiter'in alçaktan uçuş dahil bir gezegenlerarası yolculuğunun ardından 1 Temmuz 2004 tarihinde Satürn çevresindeki yörüngesine girdi. Görevi hala sürüyor!
(30.04.2017)
Star TV' nin ikinci kanalı geliyor. Star2 kanalı yakın zamanda yayına başlayacak.

Kanal D’nin Teve2; TV8’in TV8,5; atv’nin a2 kanalından sonra şimdi de sırada Star TV’nin Star 2 adlı kanalı var.
Star yetkililerinin yeni kanalın çalışmalarına son sürat devam ettiği haber veriliyor. Star 2 kanalı ne zaman yayında olacak ve içeriğinde neler var? İşte, haberin detayları…

Yeni kanalın yayına başlama tarihi henüz netlik kazanmadı. Yeni kanalda eskiden Star TV ekranlarında yayınlanan dizilerin olacağı konuşuluyor. Star 2’nin hangi platformlardan yayın yapacağı da merak edilen konular arasında yer alıyor.
Star 2 kanalıyla ilgili haberi Mesut Yar, Posta gazetesindeki köşesinden okurlarıyla paylaştı. Mesut Yar, Star TV’nin yeni kanalıyla ilgili şunları yazdı:Teve2, a2, TV8.5 gibi majör kanalların kendileri için yarattığı alternatif kanallar arasına yakında bir yenisi daha katılıyor.Star2 ismiyle ekrana çıkacak olan yeni kanalda ağabey kanal Star’ın en değerli işlerinin yanı sıra farklı formatlar da yayınlanacak…
(27.04.2017)
Küresel iletişim için de büyük risk oluşturuyor: Uzaydan gelen tehlike
Sayısı milyonları geçen uzay çöpleri yakın gelecekte iletişim, uzay yolculuğu ve hava trafiği için büyük risk oluşturabilir. ESA bünyesindeki konferansta uzmanlar, uzay çöplerinin imhasına yönelik projeleri ele aldı.
Almanya’nın Darmstadt kentinde Avrupa Uzay Ajansı (ESA) bünyesinde düzenlenen uluslararası konferansta uzay çöplerinin oluşturduğu tehlike ve buna karşı atılabilecek adımlar ele alındı.
Onlarca yıldır Dünya yörüngesinde biriken insan yapımı çöpler, uzay uçuşları, hava durumu tahminlerinde kullanılan uyduların durumu, hava trafiği ve küresel iletişim için büyük riskler oluşturuyor.
Konferansta biraraya gelen uzmanlar, eğer özel firmalar gelecek yıllarda uzaya daha fazla uydu gönderir ve uzay çöplerini azaltacak adımlar atılmazsa durumun daha da riskli hale geleceğini bildirdi.
Şu anda yörüngede 1 santimetreden daha büyük 750 binden fazla objenin bulunduğu ve bunların her birinin bir uyduya kötü şekilde zarar verebileceği ya da tamamen yok edebileceği kaydedildi. 166 milyondan fazla parçanın ise 1 milimetre ile 1 santimetre arasında olduğu düşünülüyor.
4 günlük toplantıyı yöneten ve konferansın kapanışında konuşan ESA’dan uzay çöpü analisti Holger Krag imha planının ayrıntıları konusunda bilgi verdi. Krag, birkaç yıl içinde uzayda ağlar ve özel makinelerle kullanılmaz haldeki uyduların yakalanacağını kaydetti.
(Deutsche Welle Türkçe)(23.04.2017)
Planet Çocuk kanalı 22 Nisan'da Sony Çocuk, Planet Mutfak  kanalı 14 Mayıs'ta Sony Mutfak olarak isim değiştirecek.

2016 yılı itibarıyla Sony Pictures firması Planet Çocuk ve kardeş kanallarının çoğunluk hissesini alarak kanalların sahibi olmuştur.Planet Türk, Kasım 2010 tarihinde yayına başlanan, 24 saat Türk Filmi yayınlayan bir kanal. Kardeş Kanalları Planet Mutfak, Planet Çocuk ve Planet Pembe'dir. Türksat 2A uydusu ve D-smart dijital platformundan yayınlanmaktadır.(k.balcı)(17.04.2017)

  NASA'dan müthiş veda videosu
 

13 sene boyunca Satürn'ün yörüngesinde gezen, gezegende ve ayları üzerinde yapılan araştırmalarda yeni bir ışık yakan NASA uzay aracı Cassini'nin görevi sona eriyor.

Mashable'da yer alan haberde, görevinin sonuna gelen Cassini için NASA, görevinin son günlerinin canlandırıldığı bir video yayımladı. Cassini'nin Satürn ve halkaları arasında 22 dalış yaptığının anlatıldığı videoda, ömrünün sonuna gelen uzay aracının görevi bittiğinde 'gezegenin bir parçası haline geleceği' ifade ediliyor
(06.04.2017)

 Space X, yörüngeye fırlatılan bir roketi tarihte ilk kez geri dünyaya indirmeyi başardı!

 

Elon Musk ve şirketi Space X uzun bir süredir tekrar tekrar kullanılabilir roketler üzerine çalışıyorlardı. Uzaya çıkışta kullanılan roketlerin yeniden kullanılabilir olması uzay çalışmalarının maliyetlerinin düşürülmesi için kritik bir çözüm olarak görülüyor. Space X sonunda uzaya gönderdiği bir roketi yeniden kullanılabilir durumda dünyaya geri getirip indirmeyi başardı.
Falcon 9 adlı roket geçtiğimiz yıl Nisan ayında fırlatılmış ve başarılı bir iniş gerçekleştirmişti. Ama bu sefer aynı roket yörüngeye gönderilip geri getirilerek uzay çalışmalarından tarihi bir adım atılmış oldu.
Falcon 9 bu uzay uçuşunda bir telekomünikasyon şirketi olan SES için yörüngeye bir uydu taşıdı. Yörüngeye ulaşan Falcon 9 başarılı bir şekilde uyduyu bıraktıktan sonra Space X’in  Atlantik okyanusunda yer alan ve otonom iniş platformu olarak tasarlanmış drone gemilerinden birine iniş yapmayı başardı.
(02.04.2017)

Sony Channel Türkiye yayın hayatına başlıyor, Sony Channel hangi frekansda yayın yapacak? Sony Channel uydudan nasıl ayarlanacak? Planet televizyon grubunu alan Sony, pembe dizi yayını yapan Planet Pembe kanalı kapattı ve Sony Channel Türkiye kanalı ile aynı frekanstan yayına devam edecek.Türksat uydusunda Planet kanallarının yer aldığı frekansı tarayarak Sony Channel Türkiye kanalını ayarlayabilirsiniz.
Sony Channel Türksat uydusu üzerinden aşağıdaki frekans üzerinden yayın yapacak.
Frekans; 11558 Dikey/V 30000 Aynı zamanda Sony Channel farklı televiyon platformlarında da yayın yapacak.
(31.03.2017)
TRT, çok dilli uluslararası haber kanalı Euronews ile yaptığı ortaklıktan ayrılıyor.

Karar bugünkü Resmi Gazete'de yayımlandı
TRT, Ocak 2010'da Türkçe Euronews'un yayın hayatına başlaması amacıyla 27 Şubat 2009'da imzalanan ortaklık anlaşması ile Euronews'e yüzde 15.70 oranındaki payla ortak olmuş ve Euronews'in en büyük dördüncü hissedarı konumuna yükselmişti. Kanalın diğer ortakları ise France Televisions, RAI (italya) ve RTR (Rusya) idi.
TRT'nin o dönem yaptığı ortaklık Resmi Gazete'de yayımlanan 6 Nisan 2009 tarihli Bakanlar Kurulu kararı ile yürürlüğe girmişti. TRT kararın ardından Euronews'in Denetim kurulu'na da katılmıştı.Bugünkü Resmi Gazete'de ise TRT'nin ortaklığının bittiğine ilişkin bir Bakanlar Kurulu kararı yayımlandı. Kararda, "TRT'nin uluslararası yayın kuruluşu Euronews'e ortak olmasına ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı'nın yürürlükten kaldırılmasına karar verilmiştir" denildi.
(23.03.2017)

Şimşek aktivitelerini saptamak ve öngörmek daha da kolaylaştı.

 Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi’nin(NOAA’s) GOES-16 isimli yerleşik uydu üzerindeki yeni bir aletten gelen ilk görüntüleri, Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi Ulusal Meteoroloji Servisi uzmanlarına şimşek aktiviteleri ile ilgili olarak daha zengin bilgiler veriyor ve insanların tehlikeli havalara karşı uyarılması konusunda yardımcı oluyor.Sabit bir yörüngede yer alan ilk şimşek dedektörü; Şimşek Aktivitesini Görüntüleyen Sabit Uydu (GLM), daha önce hiç bulunamayan verileri tahmincilere iletiyor. Bu sabit uydu; Batı Yarıküre’de sürekli olan şimşek aktivitelerini arar, böylece tahminciler fırtınanın ne zaman oluşacağını, kuvvetleneceğini ve daha tehlikeli hale gelebileceğini bilirler. Şimşek aktivitelerinin hızlı artışı fırtınanın hızla güçlendiğinin bir işaretidir ve şiddetli hava koşulları üretebilir.

NASA, 19 Kasım 2016’da Florida’daki Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonundan EST saat 6.42’de GOES-R’yi başarıyla fırlattı ve yörüngeyi GOES-16 olarak yeniden adlandırdı. GOES-16 şimdi Dünya yüzeyinden yaklaşık olarak 22.300 mil yukarıda ekvatoral bir görünümden gezegeni gözlemliyor.
Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi’nin (NOAA) uyduları hayat kurtaran hava durumu tahminlerinin omurgasıdır. GOES-16, Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi’nden gelen Amerikan halkının güvenebileceği 40 yılı aşkın uydu gözlem mirasının üzerine inşa edecek ve genişletecektir.
(14.02.2017)

Avrupa Uzay Ajansı (ESA), Avrupa Birliği'nin Copernicus çevre izleme programı kapsamında 4. gözlem uydusunu uzaya fırlattı.

ESA'dan yapılan açıklamada Vega roketine bağlı "Sentinel 2B" gözlem uydusunun, TSİ 04:49'da Fransız Ginesi'ndeki Kourou Uzay Üssü'nden havalandığını bildirildi.
Uydunun 1,5 ton ağırlığında olduğu, taşıdığı büyük kamera sayesinde dünya yüzeyinde bütün kara parçalarının ve kıyı sularının fotografik ve kızılötesi haritalarını çıkaracağı belirtildi.
Sentinel 2B, hala yörüngede bulunan Sentinel 2A ile ESA'nın Dünya gözlem misyonunun tamamlayıcısı olacak. İki uydu, aynı yörünge üzerinde farklı konumlardan 180'er derecelik açıyla Dünya'yı görüntüleyecek ve her 5 günde bir yeryüzünün tam bir yüzey haritasını üretecek.
Uydular, kent planlamasından hava kirliliğine, ormanlık alanların ve buzulların durumuna kadar çok geniş alanda bilim adamlarına ve siyasilere bilgi sağlayacak.
ESA'nın Dünya Gözlem Programları Direktörü Josef Aschbacher, Sentinel-2 sınıfındaki iki uydunun, programın en kilit parçası olduğunu, uyduların 13 kanallı yüksek çözünürlük sensörüyle elde edeceği imajların yeryüzünün şimdiye kadarki en net ve anlaşılır görüntülerini sağlayacağını vurguladı.
Aschaber, "(Sentinel-2'lerin) programın 'kalbi' olduğunu söylemek, doğru bir tarif olur." diye konuştu.
Toplam altı sınıf uydudan oluşan Sentinel programı kapsamında şimdiye kadar Sentinel 1A, Sentinel 1B, Sentinel 2A ve Sentinel 3A uyduları uzaya fırlatılmıştı. Program kapsamında 1. ve 3. sınıfta dörder uydunun ve diğer dört sınıfta ise ikişer uydunun yörüngeye yerleştirilmesi planlanıyor.
(07.02.2017)
Aya yolculuk 2018’de başlıyor
Falcon roketleri zaten bir süredir çalışıyor. Dragon ise Uluslararası Uzay İstasyonu ve dünya arasında mekik dokuyan emektar bir uzay kapsülü haline geldi.
Ayın etrafında tur projesi, robot kargo uçuşlarından alçak yörünge fırlatışlarına doğru yeni bir adım olacak. Çok daha büyük bir roket olan Falcon Heavy, bu yaz açılışı yapacak gibi görünüyor.
Dragon'un mürettebat taşıyan versiyonu, yaşam desteği ekipmanlarıyla, 2017'nin sonunda ilk yolculuğunu yapacak.
İlk deneme yolculuğu, insansız gerçekleşecek. Uluslararası Uzay İstasyonu'na insanlı ilk uçuş ise 2018 baharında yapılacak.
Uzun vadede daha zorlu bir Ay misyonu için sistemleri uyarlamaya fazla vakit kalmayacak.
Dragon'un ek oksijen, su ve yakıt sağlayacak modüllere ihtiyacı olacak. Böylece uzay turistleri en az 6-7 gün sürecek yolculuklarında uçuş rotalarını sağlayabilecekler
(02.02.2017)
Uzay Ajansı Kuruluyor...
Türkiye Uzay Ajansı'nın kurulmasına yönelik kanun tasarısı meclise sunuldu.
Türkiye'nin uzay ve havacılık sektöründe ihtiyaç duyduğu kurumsal yapı için uzun zamandır gündemde olan Türkiye Uzay Ajansı'nın kurulmasına ilişkin kanun tasarısı TBMM'ye sunuldu.    
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından hazırlanarak, Bakanlar Kurulu'ndan geçen "Türkiye Uzay Ajansı Kurulması ve Uzaya Yönelik Faaliyetlerin Düzenlenmesi Hakkında Kanun Tasarısı" yürürlük ve yürütme dahil 26 maddeden oluşuyor.
Ajans, ilgili kurum ve kuruluşlarla koordineli olarak Türkiye'nin uzay ve havacılık temel politikasını hazırlamakla görevli olacak.Uzay Ajansı ile uzay ve havacılık bilim ve teknolojilerinde dışa bağımlılığın azaltılması, uluslararası alanda rekabet gücünün artırılması, bilimsel ve teknolojik altyapının oluşturulması için araştırma, geliştirme çalışmalarının yapılması hedefleniyor
(27.02.2017)
Digiturk, beIN MEDIA GROUP ile Doğuş Medya Grubu arasında, Doğuş Grubu'nun sahibi olduğu kanalların satışına ilişkin görüşmeler yürütüldüğüne dair çıkan iddiaların gerçeği yansıtmadığını, bir anlaşma plânının bulunmadığını açıkladı. Konuya ilişkin Doğuş Grubu'ndan yapılan açıklamada da "Televizyon, radyo, internet ve dergicilik alanında yıllardır başarıyla sürdürdüğü dinamik yayıncılık anlayışı ve lider markalarıyla ülkemizin önemli değerlerinden olan Yayın Grubumuzun tamamına veya herhangi bir markasına ilişkin olarak iddia edildiği gibi beIN ile bir anlaşma bulunmamaktadır." denildi.(24.02.2017)


NASA'dan heyecan veren açıklama: 7 farklı gezegen bulundu,

NASA dün gece heyecanlandıran bir açıklama ile tüm Dünya'da gündemin ana konusu oldu. NASA'nın yeni keşfine göre 7 farklı gezegen daha bulundu ve bu gezegenlerin 3'ünde su olma ihtimali yüksek..
Bilim adamları, gezegenlerden üçünün su varlığını ve canlı yaşamını destekleyebilecek yapıda olduğunu ifade etti. Yaklaşık Jüpiter büyüklüğünde sönük bir yıldız olan TRAPPIST-1’in etrafında sıkı bir ağ oluşturan gezegenlerin karasal ve kayalık yapıda olduğu, canlı yaşamına olanak verip vermeyeceklerinin anlaşılması için atmosferlerinin daha detaylı incelenmesinin gerekeceği belirtildi.Trappist-1 sistemine bakıldığında boyutunun Güneş Sistemi'nde yer alan Jüpiter'le aynı olduğu dikkat çekiyor. Dünya'nın boyutlarına göre de yeni sistemdeki gezegenlerin büyüklükleri ya yüzde 25 daha küçük ya da yüzde 10 daha büyük bir yapıda. Gökbilimciler şimdi gezegenlerin atmosfere sahip olup olmadıklarına odaklanmış durumda. Bilim adamları Hubble teleskopu aracılığıyla havada metan gazı ve su arayacak.
(23.02.2017)

Falcon 9 roketi NASA'nın tarihi rampasından fırlatıldı
SpaceX'in Falcon 9 roketi, Kennedy Uzay Merkezi Kalkış Kompleksi 39'dan uzaya fırlatıldı.
Uzay aracı ve roket üreticisi SpaceX'in Falcon 9 roketi, Kennedy Uzay Merkezi Kalkış Kompleksi 39'dan uzaya fırlatıldı.
Roket, Neil Armstrong ve arkadaşlarını 1969'da Ay'a taşıyan Saturn V roketinin fırlatıldığı ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesinin (NASA) tarihi öneme sahip rampasından yollandı.
Tespit edilen arıza nedeniyle dün fırlatılmasına saniyeler kala kalkışı iptal edilen Falcon 9 roketi, bugün başarılı şekilde uzaya gönderildi.
Kargo görevi gören roketin taşıdığı Dragon uzay aracının, Uluslararası Uzay İstasyonu'na (UUİ) araştırma ekipmanları ve ikmal maddesi gibi yaklaşık 2,5 tonluk malzeme götürdüğü bildirildi.
SpaceX, 2014 yılında NASA'dan 20 yıllığına kiraladığı Kalkış Kompleksi 39 adlı fırlatma rampasından gelecek yıl uzaya astronot göndermeyi planlıyor.
(19.02.2017)
Hindistan tek roketle uzaya 104 uydu gönderdi
Hindistan Sriharikota uzay üssünden yörüngeye 104 nano uydu göndererek rekor kırdı. Uyduların hepsi 320 ton ağırlığındaki bir roketle gönderildi. Bu alandaki rekor 2014'te uzaya 37 uydu gönderen Rusya'ya aitti.Hindistan uzay araştırma kurumu ISRO, Sriharikota uzay üssünden yörüngeye 104 nano uydu göndererek rekor kırdı. Toplam 320 ton ağırlığındaki PSLV-C37 taşıyıcı roketi üsten başarılya fırlatıldı.
Tek roketle uzaya en fazla uydu gönderme rekoru 2014 yılında uzaya 37 uydu göndermeyi başaran Rusya'ya aitti. ISRO'nun uzaya uydu taşıma için düşük ücret talep etmesi başka ülkelerden ilgi görüyor.
Fırlatılan 104 uydudan 96'sı başka ülkelere ait.
Bu ülkeler arasında İsrail, ABD, Kazakistan, Hollanda, İsviçre ve Birleşik Arap Emirlikleri de bulunuyor.
(bbc)(15.02.2017)
Kanun hükmünde kararname (KHK) ile kapatılan radyo ve televizyonların lisans ve hakları, Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından 'ihya' edilecek.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayınlanan yeni KHK'nın 11. maddesinde, "Bakanlar Kurulu Kararıyla ülke genelinde ilan edilen olağanüstü hal kapsamında yürürlüğe konulan kanun hükmünde kararnameler gereğince kapatılan özel radyo ve televizyonların; 15 Temmuz 2016 tarihi itibarıyla sahip oldukları yayın lisansları, yayın hakları, frekans ve kanal kullanımı ile Radyo ve Televizyon Üst Kurulu nezdindeki benzeri izinleri Maliye Bakanlığının bu yöndeki talebi üzerine RTÜK tarafından ihya edilir" denildi.

Buna göre, 'ihya' edilen bu lisans ve haklar ile frekans, kanal kullanımı ve benzeri izinlerin Maliye Bakanlığınca veya TMSF tarafından kapatılan özel radyo ve televizyonlara ait diğer varlıklarla birlikte ya da ayrı ayrı satılması durumunda bunların yeni alıcıları adına devri ve tescili işlemleri TMSF'nin bildirimi üzerine, başkaca bir işleme gerek kalmaksızın en fazla bir ay içinde tamamlanacak.
(sputniknews)(10.02.2017)
Japonya'nın uzay temizleme misyonu hüsrana uğradı
Japonya Uzay Araştırma Ajansı (JAXA), uzaydaki hurda enkazını temizlemek amacıyla geliştirdiği projenin uzayda test aşamasında başarısız olduğunu açıkladı.
Kyodo ajansının haberine göre, JAXA teknolojiyi test etmek üzere uzay gönderilen "Kounotori6" adlı uzay aracının hurda toplama görevini icra etmede başarısız olduğunu ancak Uluslararası Uzay İstasyonu'na (UUİ) zorunlu ikmal malzemelerini ulaştırdığını duyurdu.Araçta bulunan ve uzaydaki hurda parçalarını elektromanyetik güçle kendine çekip beraberinde sürükleyerek, dünyaya taşıması için tasarlanan 700 metre uzunluğundaki metal köstek aparat yaşanan arıza nedeniyle araçtan çıkarılamadı. Arızaya müdahale eden teknisyenler de aksaklığı gidermeyi başaramadı."Kounotori6" dün sabah saatlerinde atmosfere girmesinin ardından, yanarak yok oldu.JAXA iki hafta önce de SS-520-4 roketini yörüngeye oturtmakta başarılı olamamıştı.
Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) tahminlerine göre dünyanın alçak yörüngesinde çeşitli uydu ve uzay araçlarından arta kalan, bir santimden büyük 500 bin metal enkaz parçası bulunuyor. Bunlar yörüngede bulunan yaklaşık 780 uydu ve UUİ için tehlike arz ediyor. 
(Y.Asya)(08.02.2017)
TURKSAT  Türkiye Varlık Fonuna devredildi. Varlık Fonuna aktarılan diğer kuruluşlar şunlar: Ziraat Bankası,Halk Bankası, BOTAŞ, TPAO, PTT, Borsa İstanbul Anonim Şirketi, Türksat Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme Anonim Şirketi, Eti Maden ve Çaykur, THY,Savunma Fonuna ait 3 Milyar TL. En az 5 kişiden oluşan Türkiye Varlık Fonu, yönetim kurulu, başkan ve üyeleri ile genel müdürü Başbakan tarafından atanıyor ve atanacak yönetim kurulu başkan ve üyeleri ile genel müdürün ekonomi, finans, hukuk, maliye ve bankacılık alanlarından en az birinde, 5 yıldan az olmamak üzere tecrübe sahibi olması şartı aranıyor.Ticaret sicil Gazetesi'nda yayınlanan Başbakanlık'tan yapılan atamalara göre, yönetim kurulu başkanının Mehmet Bostan olduğu fonun üyeleri şöyle:-Yiğit Bulut-Kerem Alkin-Himmet Karadağ-Oral Erdoğan(06.02.2017)
‘Faturası ağır olabilirdi’: Bir asteroid Dünya’yı teğet geçmeden saatler önce tespit edilebildi
Bir asteroid, Dünya’nın yanından geçmeden saatler önce tespit edilebildi. Asteroidin bir yerleşim yerine isabet etmesinin felakete yol açabileceği belirtiliyor.
2017 BH30 isimli 6 ile 7 metre büyüklüğünde olan asteroid Dünya’nın yanından geçmeden saatler önce tespit edilebildi.
Asteroid gezegenimiz ve Ay’ın arasından geçerek uzay boşluğundaki yoluna devam etti ancak, Dünya’nın yanından geçmeden saatler önce keşfedilebildi.NTV’deki habere göre uzayın büyüklüğü göz önünde bulundurulduğunda 2017 BH30’un Dünya’ya yakınlığı ‘oldukça tehlikeli’.2017 BH30’in büyüklüğü Dünya’daki yaşama son veremeyecek kadar düşük olsa da asteroidin bir yerleşim yerine isabet etmesinin faturası çok ağır olabilirdi.
NASA uyarıyor
Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi, NASA’ya göre, bir asteroid çarpması durumunda geleceğimiz hiç de parlak değil.
NASA, Dünya’nın göktaşı çarpmasına karşı hazır olmadığı uyarısında bulunuyor, öyle ki sürpriz bir asteroide müdahale edecek sürenin olmayabileceğine dikkat çekiliyor.
(04.02.2017)
Dünya hiç bu kadar net gözükmemişti..
NASA'nın yeni nesil Dünya gözlem uydusu ilk fotoğraflarını gönderdi.
Bugüne kadarki en yüksek çözünürlüklü Dünya fotoğrafları, GOES-16 Dünya gözlem projesi kapsamında çekildi.
Karelerden birisinde batı yarıküre gözüküyor. GOES-16 projesi kapsamında dört uydu daha Dünya'nın yörüngesine gönderilecek.
GOES-16 projesi kapsamında, Dünya'daki hava olayları detaylı bir şekilde inceleniyor ve küresel hava koşullarına dair tarihsel veri seti toplanıyor.
GOES-16 uydusunun 16 spektral kanalı, meteorologların kasırga oluşumlarını daha erken tespit etmesine yardımcı olacak.
Yüksek çözünürlüklü fotoğraflar sayesinde yükselen toz katmanı ile bulutlar da ayırt edilcek.
NASA'nın GOES-16 projesiyle ilgili detaylı bilgi için tıklayın.
(27.1.2017)
 
KHK kapsamında kapatılan TV kanallar ; on4 Tv ismiyle yayın yapan Sivas Dijital Yayıncılık Sanayi ve Ticaret A.Ş.'ye ait kanal ile, Kanal 12 ismiyle yayın yapan Azermedia 12 Radyo Televizyon Yayıncılık A.Ş.'ye ait televizyon kanal. on4 TV kamuoyunda ‘Caferilerin kanalı’ olarak biliniyordu. Kanalda Caferi cemaatine ait konular işleniyordu. on4 TV’nin web sitesinin de erişime engellendiği gözlendi.
Kapatma Gerekçesi ;KHK’da; söz konusu kanalların “terör örgütlerine destek vermek veya milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğu için” kapatıldığı vurgulandı.Kapatılan özel televizyonlara ait olan taşınırlar ile her türlü mal varlığı, alacak ve haklar, belge ve evrak bedelsiz olarak Hazine'ye devredildi
(sözcü)(25.1.2017)
NASA binlerce dünyaya bedel bir asteroidin peşinde
Media player dışında. 'Enter' tuşuna basarak geri dönün veya 'tab' tuşuna basarak devam edin.
ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), değeri katrilyonlarca dolar olan bir asteroidi 2023 yılında ziyaret etmeyi hedefliyor. Asteroidin değerinin yaklaşık 10 bin katrilyon dolar olabileceği hesaplanıyor ve bu haliyle dünya ekonomisinin toplam büyüklüğünün yaklaşık 137 bin katına denk geliyor.
Çok eski ve ölü bir gezegenin çekirdeği olduğu sanılan Psyche adlı asteroidi bu kadar değerli kılan şey ise neredeyse tamamen değerli bir metal alaşımdan oluşuyor olması.Mars ve Jüpiter arasındaki geniş asteroit kuşağında bulunan Psyche'nin Güneş Sistemi içerisinde bir benzeri bulunmuyor.Psyche'nin yüzde 90 demir - nikel karışımı, yüzde 10'unun ise silika olduğu tahmin ediliyor.
Psyche projesinin başındaki Arizona Üniversitesi Uzay Araştırmaları Enstitüsü'nden Lindy Elkins-Tanton, 200 kilometre çapındaki metal asteroidin değerinin yaklaşık 10 bin katrilyon dolar olabilieceği düşünüyor.Tüm dünya ekonomisinin büyüklüğü ise 73 trilyon dolar.
(20.1.2017)
Falcon 9 uzaya uydu taşıdı
Amerikan uzaycılık şirketi SpaceX, insansız Falcon 9 roketini başarılı bir şekilde uzaya fırlattı. Roket 10 iletişim uydusunu yörüngeye yerleştirdi."Falcon 9" roketi California eyaletindeki Vandenberg hava üssünden uzaya fırlatıldı.Roketin ilk bölmesi kalkıştan kısa süre sonra ayrılarak Pasifik Okyanusu üzerinde bulunan bir platforma iniş yaptı.
İkinci bölme ise bir saatlik yolculuğun sonunda uyduları yerden 620 kilometre yükseklikteki yörüngeye başarıyla yerleştirdi.Şirketin sahibi Elon Musk Twitter hesabından misyonun yolunda gittiğini ve tüm uyduların yörüngeye yerleştirildiğini duyurdu.Amerikan Iridium şirketinin siparişi üzerine gerçekleştirilen misyonun ilk aşaması 10 uydunun uzaya taşınmasıydı. Önümüzdeki aylarda SpaceX şirketi, dünya çapında iletişim ağını iyileştirme amacıyla 70 uyduyu daha uzaya taşıyacak.Şirketin eylül ayında Florida Cape Canaveral uzay merkezinden fırlattığı Falcon 9 roketi fırlatma sırasında infilak etmişti. Roket Facebook'un Afrika'da internet erişimi amacıyla kullanmak istediği bir uyduyu uzaya taşıyacaktı.
2015 yılının haziran ayında da SpaceX'in Uluslararası Uzay İstasyonu'na (ISS) gönderdiği bir roket ise kalkıştan kısa süre sonra düşmüştü.SpaceX devletlerin uzay programlarına alternatif daha ucuz bir alternatif sunmayı amaçlıyor. Şirket şimdiye kadar NASA'nın görev siparişiyle Uluslararası Uzay İstasyonu'na ikmal malzemesi götürmeyi başardı.
SpaceX'in programının temelinde taşıyıcı roketlerin uzaydaki misyonlarından sonra Dünya'ya dönmeleri ve birden fazla kez kullanılabilmeleri hedefi yatıyor. Şirketin sahibi Elon Musk bu gelecekte astronotları da ISS'e taşımayı planlıyor.(DW)
(15.1.2017)
Norveç, ulusal analog radyo yayınlarını sonlandırıyor.
Norveç, ulusal analog radyo sinyallerini sonlandırarak tüm dünyada sadece dijital radyo yayını yapan ilk ülke oldu.Norveç 1995 yılından bu yana hem FM radyo hem de dijital radyo (DAB) yayınları yapıyordu.
Norveç kültür bakanı yaptığı açıklamalarda FM radyo yayınlarının fiyatları nedeniyle mantıksız seçeneklere dönüştüklerini belirtti.Dijital radyo yayınlarının FM radyo yayınlarına oranla 8’de 1 oranında daha uygun olduğunu belirten bakan, dijital radyo yayınlarının ses kalitelerinin daha iyi olduğunu da sözlerine ekledi.
FM radyoların 5 ulusal kanala sahip olmasına karşın dijital radyo yayınlarının 20 ulusal kanala sahip olduğunu hatırlatan
Kültür bakanı, istenildiği takdirde yerel radyo istasyonlarının analog sinyallerle yayın yapabileceğini de belirtti.
Dijital radyo yayınları FM radyolara oranla çok daha kaliteli olsa da Norveç halkı bu kararın arkasında değil.
Almanya, 2015 yılında FM radyo yayınlarını kapatmaya planlıyordu fakat bu bu plan politikacıların baskısı nedeniyle hayata geçirilemedi. Ayrıca Britanya, Danimarka ve İsviçre‘nin de FM radyo yayınlarını sonlandırmak adına çalışmalar yaptığını belirtelim.
(12.1.2017)
Lig TV'nin adı değişiyor!

2015 yılında beIN Media Group tarafından satın alınan ve Ağustos 2016'dan bu yana yeni sahiplerince yönetilen Digiturk platformunun en gözde kanal Lig TV'nin ismi tarih oluyor.
13 Ocak'tan itibaren Lig TV, Lig TV 2, Lig TV 3 ve Lig TV 4 kanallarının ismi beIN Sports, beIN Sports 2, beIN Sports 3 ve beIN Sports 4 olarak değişecek.
Süper Lig'in yanı sıra Premier Lig, La Liga, Ligue 1 ve Serie A'nın da yayın haklarına sahip olan kanallar, Lig TV ismiyle son yayınlarını Perşembe günü gerçekleştirecekler.
10.1.2017)

GÖKTÜRK-1 Uydusu'na yönelik çalışmalarda görev alan Türk mühendisleri, uzay teknolojileri alanında bir dizi buluş gerçekleştirdi.Türk Silahlı Kuvvetlerinin hedef istihbaratına yönelik ihtiyacını karşılamak amacıyla fırlatılan GÖKTÜRK-1 Uydusu'na yönelik çalışmalarda görev alan Türk mühendisleri, uzay teknolojileri alanında bir dizi buluş gerçekleştirdi.Son olarak GÖKTÜRK-1 Projesi kapsamında, elektro-optik keşif ve gözlem uydusu, sabit/mobil yer istasyonlarının tedarikleri, mühendislik faaliyetlerine doğrudan katılım, endüstriyel katılım ve Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test (USET) Merkezi kurulum faaliyetleri yürütüldü.
Son olarak GÖKTÜRK-1 Projesi kapsamında, elektro-optik keşif ve gözlem uydusu, sabit/mobil yer istasyonlarının tedarikleri, mühendislik faaliyetlerine doğrudan katılım, endüstriyel katılım ve Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test (USET) Merkezi kurulum faaliyetleri yürütüldü.TUSAŞ, Ağustos 2010’da Thales Alenia Space’e gönderdiği 15 kişilik doğrudan katılım ekibiyle GÖKTÜRK-1 Projesine adım attı. İlk giden ekip ağırlıklı olarak sistem mühendisliği, uzay kesimi tasarım ve uydu montaj, entegrasyon ve test sistemleri tasarım ekibinden oluştu. Bu ekibe zamanla proje yönetimi, ürün teminatı, malzeme-proses, üretim, kalite, yazılım, aviyonik, kuşam (harness), uydu MET (montaj-entegrasyon-test), bölümlerinden mühendis ve teknisyen 62 personel Thales Alenia Space için toplam 42 iş paketine dahil oldu.
(07.1.2017)
Uzaydan gelen 'gizemli sinyal'lerin kaynağı tespit edildi
Bilim insanları uzay ile ilgili bir gizemi daha açıklığa kavuşturdu. 
Geçtiğimiz yılın son günlerinde Samanyolu Galaksisi'nin dışından kuvvetli sinyaller tespit edilmiş, bu sinyaller bilim çevrelerinde büyük bir tartışmanın da fitilini ateşlemişti
Söz konusu sinyallerin kaynağı olan kozmik adres ilk kez tespit edildi.
Gizemli sinyallerin 3 milyar ışık yılı uzaklıktaki bir cüce galaksiden geldiği tespit edildi. 
Nature'da yayınlanan makaleye göre, söz konusu cüce galaksi, Samanyolu'nun sadece yüzde 1'i büyüklüğünde. 
Bu sinyallerin kaynağı ilk defa saptanmış olsa da bilim dünyası bu sinyallere neyin neden olduğu sorusunun cevabını hala veremiyor.Her ne kadar komplo teorisyenleri bunların uzaylılardan gelen mesajlar olduğunu iddia etse de bu konuyla ilgili henüz kesin bir bulgu yok.Aralık ayının son günlerinde uzayın derinliklerindeki güneş benzeri bir yıldızdan gelen 6 yeni radyo sinyali, bilim dünyasının gündemine oturmuştu.Geçtiğimiz aylarda ise aynı noktadan 10 sinyal tespit edilmişti.
(05.1.2017)
TÜRKSAT, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından "İletişim Hizmetleri" alanında birincilik ödülüne layık görüldü.Kendi uyduları ve diğer uydular üzerinden her türlü haberleşmeyi gerçekleştiren, bu alanda dünyanın önde gelen kuruluşlarından biri olan ve Avrupa’dan Asya’ya uzanan geniş bir coğrafyada uydular üzerinden ses, veri, internet, TV ve radyo yayıncılık hizmetleri sağlayan TÜRKSAT, özellikle televizyon kanallarının yayınını durdurmayı amaçlayan darbecilerin 15 Temmuz'daki ilk hedeflerinden biri olmuş ve darbeye direnen 2 çalışanı şehit düşmüştü.

"Türkiye'nin 500 Büyük Hizmet İhracatçısı" ödül töreninde, "İletişim Hizmetleri" birincilik ödülünü Başbakan'ın elinden aldı.TÜRKSAT, 5A ve 5B bir de 6A milli uydumuzla mevcut kapasitemizi 2020'li yıllarda şu ankinin 2 katına çıkartmayı planlıyor. (30.12.2016)

Çin, 'TanSat' karbon emisyonu izleme uydusu fırlattı
Çin, atmosferdeki karbondioksit dağılımı ve yoğunluğunu belirlemek için TanSat adlı karbon emisyonu izleme uydusu fırlattı.
Çin'in Şinhua ajansının haberine göre, uydu, ülkenin kuzeybatısında bulunan Gansu eyaletinde Ciuçien Uydu Fırlatma Merkezinden Long March (Uzun Yürüyüş) 2D roketiyle başarıyla yörüngeye gönderildi.
Dünya'ya yaklaşık 700 kilometre uzaklıkta yörüngeye konumlanacak uydunun üç yıl görev yapması planlanıyor. Uydu dünya çapında karbon emisyonu bilgisi toplayacak.
TanSat, Çin'de iklim değişikliğinin etkilerinin araştırılması ve meteoroloji tahmin kabiliyetlerinin arttırılması için de kullanılacak.
(23.12.2016)
TRT COCUK HD Turksat  42 °E 11054 V 30 000 yayina basladı.(E.Dinler)(22.12.2016)
NASA , sualtı ekosistemi ve CO2 döngüsü için hayati olan planktonları gözlemek için uydudan kutuplara lazer atışı yapıyor.Lazer deneyi, son zamanlarda küçük çevresel değişikliklerin bile döngüleri büyük oranda etkileyebileceğini buldu. Çünkü küçük fitoplankton, kıyı ve okyanus ekosisteminin kırılgan gıda ağının taban seviyesini temsil ediyor.Deniz planktonların öldüğünde dünyada tüm yaşamın sona ereceğini tahmin ediliyor..(22.12.2016)
Avrupa Uzay Ajansı (ESA), Mars araştırma projesi için üye ülkelerden 1 milyar 400 milyon Euro kaynak buldu.
ESA Genel Direktörü Jan Woerner, Aralık ayı başında İsviçre’nin Lucerne kentinde düzenlenen zirve sırasında yaptığı basın toplantısında, ExoMars projesi için 22 üye ülkeden 1 milyar 400 milyon Euro kaynak bulunduğunu söyledi.
Rusya Uzay Ajansı (Roscosmos) ile ESA tarafından hazırlanan proje kapsamında, ExoMars isimli uzay aracı Mars’a fırlatılmış, ancak araç, 19 Ekim’de başarısız bir inişle Mars yüzeyine çakılmıştı.
ExoMars’ın asıl hedefi ise 2020 için planlanan fırlatmaya ilişkin bilgi temin etmek. ExoMars, ayrıca Mars yüzeyinde delik açarak ve kazı yaparak çeşitli jeokimya araştırmaları yürütecek.
Uzmanlar, Schiaparelli isimli uzay modülünden paraşütle Mars yüzeyine iniş yapması gereken ExoMars’ın navigasyon sistemindeki sorundan dolayı yüzeye olan yakınlığını yanlış hesapladığını ve paraşütünü geç açarak yüzeye çakıldığını dile getirmişti.ESA ve Roscosmos, 2020’deki ikinci ExoMars projesi için ortaklığa devam edeceklerini ve yeni bir fırlatış üzerine çalıştıklarını bildirmişti.Öte yandan Avrupa Uzay Ajansı ESA ve Rus Uzay Ajansı Roscosmos’un ortak Mars gözlem projesi ExoMars kapsamında uzaya gönderilen The Trace Gas Orbiter (TGO) uydusu, gezegenin ilk yüzey fotoğraflarını göndermeyi başardı.ESA’dan yapılan açıklamaya göre, 19 Ekim’de Mars’a varan uydu, geçen sürede gezegenin 230 – 310 kilometre yükseklikteki eliptik yörüngesine yerleşti ve 98 bin kilometrelik bu yörüngede iki tur attı.
Yıl boyunca yörüngesini dairevi hale getirmeye çalışacak TGO’nun 20 – 28 Kasım arasındaki yörünge turlarında uydunun bilimsel araştırma sistemleri test edildi.TGO’nun gelişmiş yüzey görüntüleme sistemi CaSIS, uydunun Mars’a yakın geçişlerinde ilk başarılı görüntüleri yakalamayı başardı.CaSIS, Mars’ın ekvator bölgesi yakınlarında, Arsia Mons volkanlarının eteğinde yer alan Arsia Chasmata yarığının 25 kilometrelik yüzey kesitini 250 kilometre uzaktan görüntüledi.
(13.12.2016)
Rusya Uzay Ajansı Roscosmos uzaya gönderdikleri son kargo kapsülünün kaybolduğunu doğruladı.
Geçtiğimiz Perşembe günü Kazakistan’ın Baykonur Uzay Üssü’nden fırlatılan The Progress MS-04 kargo mekiği, uzaya gönderildikten 9 dakika sonra yörüngeye oturduğu açıklanmıştı. Ancak Rus yetkililer daha sonra yaptıkları açıklamada fırlatma esnasında bir sorun yaşandığını ve büyük ihtimalle de söz konusu kapsülün atmosferde yandığını belirtti.
Söz konusu kargo uzay mekiği, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda görevli altı personel için su, yiyecek ve diğer gerekli malzemeleri taşıyordu. NASA yetkilileri stoktaki gıda ürünlerinin söz konusu kozmonotlara uzun bir süre daha yeteceğini belirtti.Soyuz modülü yeryüzünden 400 kilometre uzaklıkta, saatte 28 bin kilometre hızla hareket eden uluslararası uzay istasyonuna kenetlenecekti.
(13.12.2016)
NASA, yakıtsız çalışan motor icat etti
NASA, imkânsız olarak değerlendirilen yakıtsız motor sistemi üzerine gerçekleştirdiği çalışmalarda başarıya ulaştı. Bilim kurgu filmlerinin vazgeçilmezi Uzay Yolu’ndaki Atılgan’ın motoru icat edildi dedirten gelişme, şimdilik açıklanmıyor.
News Science’ın haberine göre, NASA’nın uzun yıllardır üzerinde çalıştığı yakıtsız motorun çalıştığı belirtiliyor. Henüz nasıl çalıştığı ve yapım aşaması ile ilgili NASA’nın hiçbir bilgiyi paylaşmadığı yakıtsız motor, uzay araştırmaları için önemli avantajlar sağlayacak. Hatta insanları Mars’a götürebilecek.
Dwight D. Eisenhower’ın kurucusu olduğu uzay araştırma şirketi NASA, uzun yıllardır “imkansız” denilen EmDrive “Yakıtsız Motor” üzerinde çalışmalar yürütüyordu. Son zamanlarda yapılan yeni denemelerin ve haberlerin sonucunda; bu motorun çalıştığı öğrenildi, ancak nasıl çalıştığına veya yapıldığına dair herhangi bir bilgi bulunmuyor.
Yakıtsız elektrik üreticisi
Mikrodalga veya kuantum boşluğu plazma iticileri olarak da açıklanan sistemin, yakıt kullanmadan elektrik üretebildiği söyleniyor. Yakıtsız motorun bu başarısı ile hem “uzay araçlarının boyutları” hem de “maliyetlerinin” düşeceğini belirten NASA, bu motorlar hakkında daha fazla bilgi paylaşmadı.
NASA, sistemin enerjisini güneş panellerinden alarak yakıt maliyetinin “sıfıra” ineceğini, yörüngede yer alan uyduların maliyetlerinin de yüksek oranda azalabileceği belirtiliyor. Elde edilen 30–50 mikro Newton’luk kuvvetin, çalışmaların devam edebilmesi için yeterli seviyede olduğu söyleniyor. Maliyetlerin azalmasıyla; güneş panelleri, iticilerin ihtiyaç duyacağı elektriği üretecek ve her ne kadar düşük bir itiş yaratacak olsa da uzun vadede oldukça karlı olacağı hesaplanıyor. Bu sistemle Mars’a 12 hafta içerisinde gidilebileceği vaat ediliyor.
(08.12.2016)
GÖKTÜRK-1 uydusu, Fransız Guyanası'ndan Uzay'a fırlatıldı.

Fırlatmanın ardından 68. dakikada uydudan beklenen ilk sinyal de alındı.
Yaklaşık 90 dakikada dünya çevresinde bir tur atacak uydunun yılda 60 binden fazla görüntü çekmesi öngörülüyor.
Uydu, Türkiye üzerinden her geçişinde dünyanın çeşitli bölgelerinden aldığı fotoğraf ve görüntüleri, Hava Kuvvetleri Komutanlığı Uydu Yer İstasyonu’na aktaracak.
GÖKTÜRK-1, dünyadaki benzerlerine göre oldukça yüksek çözünürlükte görüntüler aktaracak.
Uydu, kamu kurum ve kuruluşları için çevre ve yapılaşmanın izlenmesi, tarımsal rekolte tespiti, belediyecilik uygulamaları, sınır kontrolü, kadastro faaliyetleri gibi birçok alanda uzaktan algılama görevleri yapılabilecek.
(05.12.2016)
Göktürk-1 yola çıkıyor
Uydu, Bugün  Türkiye saatiyle 16.51'de fırlatılacak. İzlemek için..
(05.12.2016)
Göktürk-1 yola çıkıyor
Uydu, 5 Aralık'ta Türkiye saatiyle 16.51'de fırlatılacak
Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) hedef istihbaratına yönelik uydu görüntüsü ihtiyacını karşılayacak Göktürk-1 uydusu, 5 Aralık'ta Türkiye saatiyle 16.51'de fırlatılacak.
Uydunun montaj ve entegrasyon faaliyetleri, proje yüklenicisi olan Telespazio (İtalya) -Thales Alenia Space (Fransa) tarafından Fransa'nın Cannes şehrinde bulunan tesislerinde gerçekleştirildi.
Türk Havacılık ve Uzay Sanayi AŞ (TUSAŞ) Akıncı yerleşkesinde yer alan, Türkiye’nin ilk Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test (USET) Merkezinde çevresel testleri yapılan uydu, yörüngesine fırlatılmak üzere Fransız Guyanası’nda bulunan Koruou Fırlatma Merkezine gönderildi.
Hava Kuvvetleri Komutanlığı ve Savunma Sanayi Müsteşarlığı ev sahipliğinde TUSAŞ Akıncı tesislerinde düzenlenecek törende fırlatma anı canlı izlenebilecek.
Alçak irtifa dünya yörüngesine oturacak olan uydu, fırlatmanın ardından 57. dakikada roketten ayrılacak, 59. dakikada güneş panellerini açacak. Uydudan ilk sinyal, fırlatmanın ardından 68. dakikada alınacak.
Yaklaşık 90 dakikada dünya çevresinde bir tur atacak uydunun, yılda 60 binden fazla görüntü çekmesi öngörülüyor.
Uydu, Türkiye üzerinden her geçişinde dünyanın çeşitli bölgelerinden aldığı fotoğraf ve görüntüleri, Hava Kuvvetleri Komutanlığı Uydu Yer İstasyonuna aktaracak.
Dünyadaki benzerlerine göre oldukça yüksek çözünürlükte görüntüler aktaracak uydu, kamu kurum ve kuruluşları için çevre ve yapılaşmanın izlenmesi, tarımsal rekolte tespiti, belediyecilik uygulamaları, sınır kontrolü, kadastro faaliyetleri gibi birçok alanda uzaktan algılama görevleri yapılabilecek.
(t24)(03.12.2016)
TRT4K   yeni frekansta yayında.Turksat  42 °E 10.980 V DVB-s2/8PSK SR:12500 FEC 3/4 HEVC Dolby Digital+ ((e.dinler)(03.12.2016)
Onyıllardır uzay araştırmaları kapsamında yürütülen çalışmalar, Dünya'nın yörüngesinde binlerce çöpün dönüp durtmasına neden oldu.Kısa video içim  tıklayın(28.11.2016)
Avrupalıların Mars robotu neden düştü?
Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ve Rus Uzay Ajansı Roscosmos’un ortak projesi olan ExoMars kapsamında Mars’a indirilecek iki araçtan ilki olan Schiaparelli, yedi aylık yolculuğun ardından 19 Ekim’de inişe geçmiş ancak araçtan bir daha haber alınamamıştı. Günlerce Mars yüzeyinde kaybettikleri araçlarını arayan Avrupalılara kötü haberi ise NASA vermişti. Sonraki denemeler için tedbir olması açısından, Schiaparelli’nin düşüş sebebi merak ediliyordu.
Araştırmalar sonucunda ESA’nın elde ettiği verilere göre, bilgisayar yüksekliği hesaplarken bir saniyelik bir gecikme söz konusu oldu. Bu sebepten iniş roketleri bir saniye geç çalıştı. İlk bulunan sebep bu bir saniyelik gecikme olsa da, Avrupa Uzay Ajansı’nın derinlemesine araştırmayı sürdüreceği söyleniyor.Daha önce de 2003’te Beagle-2 adlı aracını Mars’a indirmeye çalışan ESA, yine benzer biçimde yüzeye çakılma sorunuyla karşılaşmıştı.
(27.11.2016) 
Türbülansı azaltacak uydu 2017'de faaliyete geçiyor
Pilotları türbülans konusunda önceden uyaracak uydu fırlatıldı. Pilotlar uydunun verilerinden önümüzdeki yıl faydalanmaya başlayacak.
ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA), pilotları türbülans konusunda önceden uyaracak yeni bir uydunun fırlatıldığını duyurdu. Açıklamaya göre daha hızlı türbülans alarmı vermesi beklenen uydu, bulut dalgalarının daha net görüntülerini yayınlayacak.
NOAA’dan yapılan açıklamada, GOES-R (Sabit Harekât Çevre Uydusu) adlı uydunun, kasırga, hortum, sel, volkanik kül bulutu, yangın, gök gürültülü sağanak ve güneş patlamasını daha hızlı tespit ettiği, dünyanın en gelişmiş hava durumu uydusu olarak nitelendirildiği belirtildi. Cumartesi günü fırlatılan uydunun, iki haftada 35 bin 900 kilometrede yörüngeye oturması ve bir yılda faaliyete geçmesi planlanıyor.NOAA’ya göre bir milyon dolar değerindeki uydu, gökyüzünü daha önceki versiyonlarına göre beş kat daha hızlı tarıyor ve görsel çözünürlüğü dört kat daha iyi. Uydunun, her 15 dakikada bir kuzey yarımkürenin, her 5 dakikada bir de Amerika kıtasının tam görselini sağlaması hedefleniyor. Ayrıca özel fırtına bölgeleri her 30 saniyede bir güncellenecek.Havayolları yetkilileri ve pilotlar, 2017’nin ikinci yarısında faaliyete geçecek uydudan faydalanabilecek. (REUTERS)
(24.11.2016) 
Süper Lig yayın ihalesini Digitürk kazandı
Türkiye Futbol Federasyonu tarafından açılan ve önümüzdeki 5 sezonu kapsayan (2017-2018, 2018-2019, 2019-2020, 2020-2021 ve 2021-2022 futbol sezonları) TFF Süper Lig ve TFF 1. Lig müsabakalarının medya hakları ihalesi 10 dakikada sona erdi. Yayın haklarını yıllık 500 milyon dolar + KDV karşılığında karşılığında Digiturk aldı.

A Paketi: Süper Lig maçlarının tamamını canlı olarak yayınlamak ve yayınları uluslararası kuruluşlara pazarlama hakkına sahip olmak.
B Paketi: TFF 1. Lig’in yayın ve isim hakkını kapsıyor. Süper Lig’deki 9 maçın geniş özeti de paketin içinde.
C Paketi: Görüntülerin cep telefonu ve internet gibi mobil yayın hakları.
D Paketi: A, B ve C paketlerindeki tüm yayın haklarını içinde barındırıyor.

İşte Avrupa’da yayın gelirleri:

İngiltere 2.4 milyar euro ,İspanya 983 milyon euro,İtalya 943 milyon euro,Fransa 726 milyon euro,Almanya 628 milyon euro (22.11.2016) 

Elon Musk'tan(SpaceX’in kurucusu ve Tesla Motors ile PayPal’ın kurucu ortağı , SpaceX’te CEO ve baş tasarımcı; Tesla Motors’da başkan, CEO ve ürün mimarı) tüm dünyaya yüksek hızda internet bağlantısı getirecek çılgın proje ;
Sıra dışı ve yenilikçi girişimleriyle dikkatleri çeken Elon Musk, dünya yörüngesine 4 bin uydu yerleştirerek yüksek hızda küresel internet bağlantısı sağlayacak projesi için ilk başvuruyu yaptı.
Tesla ve SpaceX'in yanı sıra SolarCity'nin de kurucusu olan Elon Musk, sınır tanımayan projelerine yenilerini eklemeye devam ediyor. Daha önce tamamen güneş hücrelerinden oluşan çatı fikriyle karşımıza çıkan genç girişimci, son olarak süper hızlı yeni nesil ulaşım aracı Hyperloop One için çalışmaları hızlandırmıştı.
Google PhotoScan ile eski fotoğraflarınızı saniyeler içerisinde dijital ortama aktarın Bu kez tüm dünyaya kesintisiz ve hızlı internet bağlantısı sunmak için düğmeye basan Elon Musk, yine çılgın bir projeye imza atmaya hazırlanıyor. SpaceX’in altyapısını ve imkanlarını kullanarak dünya yörüngesine güneş enerjisiyle çalışacak 4.425 adet uydu yerleştirecek olan Musk, gerekli izinler için hazırlanan dosya ile ABD Federal İletişim Komisyonu’na (FCC) başvurdu.1.060 km çapında bir alana geniş bant internet bağlantısı sunmayı hedefleyen projenin ne amaçla kullanılacağı şimdilik bilinmiyor ancak Tesla için yatırım niteliği taşıdığı aşikar. Elon Musk ilk olarak 2015 yılında dile getirdiği küresel internet fikri için 10 milyar dolar bütçeye ve 5 yıl süreye ihtiyaç olduğunu açıklamış, Google'dan ise 1 milyar dolar yatırım almıştı. İlk etapta 800 uydunun kurulacağı belirtiliyor ancak çalışmaların ne zaman başlayacağı konusunda henüz net bir bilgi yok.
(20.11.2016) 
James Webb Uzay Teleskobu görücüye çıktı
Dünyanın en büyük ve gelişmiş uzay teleskobu yaklaşık 20 yıl süren yapım çalışmalarının arıdından görücüye çıktı.James Webb Uzay Teleskobu, 26 yaşındaki Hubble teleskobundan çok daha uzakları görebilecek.
Teleskop bir yandan bilim insanlarına uzayın oluşumu hakkında yeni bilgiler sunarken, öte yandan başka gezegenlerdeki yaşam izlerini aramaya da fırsat tanıyacak.
John C. Mather, NASA astrofizyoloğu: “James Webb Teleskobu 20 yıllık yenilikçi çalışmanın ürünü. Astronomi alanında tamamen yeni bir alan açıyoruz. Daha önce göremediğimiz şeyleri göreceğiz çünkü bu teleskop, muhteşem Hubble teleskobundan bile daha güçlü.” Uzayın genişleme ivmesi gibi önemli bulgular Hubble Teleskobu sayesinde ortaya çıkarılmıştı. James Webb teleskobu ise Bing Bang’den bu yana 13.5 milyar yıllık uzay tarihini inceleyecek.
John C. Mather, NASA astrofizyoloğu: “Big Bang’den buraya nasıl geldiğimizi öğrenmek istiyoruz. Ve umarım hiç kimsenin orada olduğunu bilmediği şeyler buluruz. Uzayın ilk zamanlarında olan, galaksilerden önce gelen… Kara deliklerin nasıl oluştuğu gibi… Kara deliklerin nereden geldiğini bilmiyoruz. Yani bu bilimadamları için çok geniş bir konu… Yakın zamanda gezegenlerle ilgili birçok sürpriz bilgi edindik, daha da fazla fazlasını öğreneceğimizi düşünüyorum.”
James Webb Uzay Teleskobu, NASA, Avrupa Uzay Ajansı ve Kanada Uzay Ajansı’nın ortak çalışmasının bir ürünü.
Teleskop, uzaya gönderilmeden önce, roket atışına dayanıp dayanamayacağını görmek adına bir dizi ses ve titreşim testinden geçirilecek.James Webb Uzay Teleskobu’nun 2018 yılında uzaya fırlatılması hedefleniyor
(19.11.2016)
Soyuz'un yeni uzay yolculuğu başladı
Soyuz modülü yeryüzünden 400 kilometre uzaklıkta, saatte 28 bin kilometre hızla hareket eden uluslararası uzay istasyonuna kenetlenecek.
Rus kozmonot Oleg Novitsky ile Fransız Thomas Pesquet ve NASA'nın en tecrübeli kadın astronotlarından Peggy Whitson'un Rus Soyuz aracıyla Uluslararası Uzay İstasyonu yolculuğu başladı.

2 gün sürecek uzay yolculuğunun ardından kapsülün 19 Kasım cumartesi günü Uluslararası Uzay İstasyonu'na ulaşması bekleniyor.Soyuz'da bulunan 3 tecrübeli isim 2017 yılının Mayıs ayına kadar uzay istasyonunda kalacak.
Astronotlar 48 saatlik yolculuğunu 2,5 metre uzunluğunda, 310 ton ağırlığındaki Soyuz modülünde geçirecek.
Soyuz modülü daha sonra yeryüzünden 400 kilometre uzaklıkta, saatte 28 bin kilometre hızla hareket eden uluslararası uzay istasyonuna kenetlenecek.
Rus, Fransız ve Amerikalı astronotları halihazırda uzay istasyonunda bulunan Shane Kimbrough, Sergey Ryjikv ve Andrei Borissenko tarafından karşılanacak.
(18.11.2016)
Avrupa Birliği’nin Amerikan GPS sistemine alternatif olarak geliştirdiği Galileo navigasyon sistemine entegre edilmesi için 4 uydu daha fırlatıldı.
Fransız Guyanası’ndan yapılan fırlatma işlemi için ilk kez Rus Soyuz yerine Avrupa Uzay Ajansı’nın Ariane 5 roketi kullanıldı.
Fırlatılan 4 yeni uydunun Galileo sistemine başarılı şekilde entegre edilmesi halinde toplam uydu sayısı 18’e yükselecek. Galileo nevigasyon sisteminin tam operasyonel hale gelmesi için 6 uyduya daha ihtiyaç var. Ancak görevine başlaması için mevcut uyduların yeterli olduğu açıklandı.
Avrupa’da otomobil, gemi ve uçaklarda navigasyon sistemi olarak Amerikan uyduları kullanılmakta. AB, Galileo çerçevesinde toplam 30 uyduyu uzaya göndermek, böylece Amerikan “GPS” sistemine alternatif oluşturmak istiyor.
Galileo’nun tam faaliyete geçmesiyle konumlandırma kesinliği 1 metreye kadar düşecek. Amerikan GPS sisteminde kesinlik “bir kaç metre olarak” biliniyor.(euronews)
(18.11.2016)
Yayın ihale bedelleri açıklandı
Süper Lig ve TFF 1. Lig maçlarının yayını ihalesiyle ilgili şartname alma süresinin başladığı duyuruldu. Dört ayrı yayın paketi için ihale muhammen bedelleri ilan edildi.
Yayın ihalesiyle ilgilenen kuruluşların, şartnameleri, 18 Kasım Cuma günü saat 17.00'ye kadar, TFF'nin Garanti Bankası nezdindeki hesabına yatıracakları 50 bin lira karşılığında, TFF Mali İşler Direktörlüğü'nden temin edebilecekleri ifade edildi.
İhale 4 ayrı paket için gerçekleştirilecek;Açıklamada, yayın haklarının 4 ayrı pakette yayıncı kuruluşlara devredileceği vurgulanarak, paket içeriğine yer verilmeden ihale muhammen bedelleri duyuruldu.
İhalede A paketi muhammen bedelinin 425 milyon dolar, B paketi muhammen bedelinin 45 milyon dolar, C paketi muhammen bedelinin 15 milyon dolar ve D paketi muhammen bedelinin ise 495 milyon dolar olduğu dile getirilirken, "Belirtilen muhammen bedeller ve ihale neticesinde tespit edilecek yayın hakları bedellerine TFF payı dahil olup, ihaleleri kazanan kuruluşlar Katma Değer Vergisi'ni ayrıca ödeyeceklerdir." denildi.Öte yandan, 21 Kasım Pazartesi günü Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri'nde başlayacak olan ihale öncesinde tekliflerin, kapalı zarf içerisinde yayın ihalesi komisyonuna ve hazır bulunacak notere teslim edileceği bildirildi.
(14.11.2016)
Euronews HD  yayında  Hotbird 13 °E  11.566 H dvb-s2/8psk SR:29900 FEC 3/4(8.11.2016)
NASA'nın "zaman makinesi" testlere başlıyor
Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) Hubble Uzay Teleskobu'nun yerini almak üzere geliştirdiği ve sahip olduğu gelişmiş kızılötesi merceklerle yıldızların binlerce geçmişteki hallerini gözlemleyebilecek olan James Webb Uzay Teleskobu sona doğru emin adımlarla yürüyor.
Yıldızlardan yayılan ışık, ışık hızıyla ilerliyor. Bu yüzden yıldızlara bakarken aslında geçmişe bakıyoruz. Bu yüzden bilim dünyasında "zaman makinesi" olarak da adlandırılan teleskopun yapımı tamamlandı.
Teleskoplar yıldızların milyonlarca yıl önceki halini inceleyebiliyor.
8.8 milyar dolara mal olan James Webb Teleskobu sahip olduğu teknoloji sayesinde evrenin yaklaşık 13,8 milyar yıl önce oluşumuna sebep olan Big Bang'den (Büyük Patlama) 200 milyon yıl sonraki halini inceleyebilecek. 'Zaman makinesi' olarak anılan teleskop Hubble ile ulaşılamayan bölgelerin taranmasına olanak sağlayacak.
James Webb Teleskobu 2018'de Huble'ın yerini alacak. Huble'a kıyasla uzayı daha detaylı bir biçimde inceleyebilecek olan James Webb'in dünya dışı yaşamın keşfinde de etkili olması bekleniyor.
Galaksimizde Dünya benzeri 200 milyar gezegen olduğuna dikkat çeken bilim insanları, yeterince bilgi birikimine ve teknolojiye sahip olduklarını ve James Webb Teleskobu sayesinde söz konusu keşfin yakın bir zamanda gerçekleşebileceğini belirtiyor.1990 senesinde Discovery uzay mekiği tarafından yörüngeye taşınan Hubble Uzay Teleskobu'na oranla 3 kat büyük merceklere sahip olan teleskop, Hubble'dan elde edilen verilerin de 100 kat fazlasını elde edecek.
İşte emekli edilmeye hazırlanılan Hubble'ın objektifine yansıyan en çarpıcı kareler...
(4.11.2016)
Uydularda elektrikli itiş sistemi devri başladı!
Uçak firması Boeing yeni bir uydu geliştrdi. ABS-3A 702SP olarak adlandırılan ve yörüngede hizmet vermeye başlayan uydu, elektrikli bir itiş sistemine sahip.
Dünya yörüngesinde 20.000’den fazla uydu bulunuyor. Bu uyduların sadece %5’i aktif olarak hizmet veriyor. %8’i ise tamamen sağlam oldukları halde sadece yakıtları bittiğini için hizmet veremiyor. Boeing bu konu üzerine çalışmış ve elektrikli bir uydu itiş sistemi geliştirmiş. Geçtiğimiz Mart ayında SpaceX Falcon 9 roketiyle fırlatılan ABS-3A 702SP isimli uydu Ağustos ayı itibariyle hizmet vermeye başladı. Bu uydunun diğerlerinden bir farkı var. Üzerinde klasik uydularda kullanılandan farklı bir itiş sistemi var.
XIPS (Xenon Ion itiş sistemi) olarak adlandırılan bu yeni teknoloji sadece Xenon ve elektrik kullanıyor. Tüm uydunun içerisinde sadece 5 kg ağırlığında yakıt bulunuyor. Bu yakıt tamamen Xenon’dan oluşuyor. 4 adet 25 cm’lik iticiye sahip olan uydu, taşıdığı 5 kg’lık yakıt ile tam 15 yıl kullanım ömrü sunacak. Standart sıvı itişli roket sistemlerine göre bu çok daha verimli bir yöntem. Boeing firmasının şimdiden sırada bekleyen müşterileri var. Aynı teknolojiyi kullanan bir başka uydu yine bu yıl içerisinde fırlatılacak.
(2.11.2016)
 

 

NASA, internet kullanıcılarının Uluslararası Uzay İstasyonu'nu uçarak gezmesini sağlayacak nefes kesici bir video yayımladı. İlk parçası 1998 yılında yörüngedeki yerini alan, şu anki hali ile çoğu zaman dünya yüzeyinden çıplak gözle görülebilen tek insan yapısı olan ve içinde uzun denilebilecek sürelerde insan yaşamına izin veren İstasyon A.B.D, Avrupa Uzay Ajansı, Kanada, Japonya ve Rusya’nın birlikte çalışmasının bir ürünü.NASA uzun süredir, istasyondan görseller ve videolar paylaşıyor, canlı yayınlar yapıyordu. Bu içeriklerin odağında genelde istasyondaki görevliler ve çalışmalar yer alıyordu. Son yayınlanan video hem içerik hem de görsel açıdan daha önceki içeriklerden biraz ayrılıyor.
18 dakikalık video uluslararası Uzay İstasyonu’nun planı üzerinden yavaş bir kabin içi uçuşla bize istasyonu gezdiriyor. 4K çözünürlükte de izlenebilen video geniş açı çekimler için kullanılan bir balık balık gözü lensle çekilmiş ve istasyonun içinde bulunma hissini etkileyici bir şekilde izleyiciye aktarmayı başarıyor. 
(01.11.2016)
GÖKTÜRK-1A Fırlatılma Bölgesine Ulaştı

Hava Kuvvetleri Komutanlığının geleceğe yönelik önemli projelerinden biri olan ve 5 Aralık 2016 tarihinde Arieanespace firmasına ait Vega roketiyle uzaya fırlatılacak GÖKTÜRK-1A uydusu Fransız Guyanası’na ulaşmıştır.
25 Ekim tarihinde Antonov AN-124 uçağı ile taşınan GÖKTÜRK-1A uydusu, Felix Ebouse Havalimanına indirilerek fırlatılacağı yer olan Spaceport’a gönderildi.
GÖKTÜRK-1A projesi; Hava Kuvvetleri Komutanlığının öncülüğünde, TAI A.Ş., ASELSAN A.Ş., TUBITAK, UEKAE, ROKETSAN A.Ş., TR TECNOLOGY gibi Türk ortaklarının katılımı ve Thales Alenia Space sorumluluğunda yürütülmektedir. Yakıtsız olarak yaklaşık 1070 kg kütleye sahip olan GÖKTÜRK-1A, yüksek çözünürlüklü optik kameraya sahip olup, güneş eş zamanlı yörüngede görev yapacaktır.2012 yılında fırlatılan GÖKTÜRK-2’den sonra ikinci askeri uydu olma özelliğini taşıyan GÖKTÜRK-1A uydusu, Türk Silahlı Kuvvetlerinin hedef istihbaratına yönelik ihtiyacını coğrafi kısıtlama olmaksızın dünyanın her yerinden yüksek çözünürlüklü uydu görüntüsü ile karşılayacaktır.Bu özellikleriyle GÖKTÜRK-1A en gelişmiş sistemlere sahip keşif/gözetleme uyduları arasındaki yerini alacaktır.(
www.hvkk.tsk.tr)(31.10.2016)

Soyuz Kapsülü geri döndü.
7 Temmuz’da Uluslararası Uzay İstasyonu’na (UUİ) Soyuz kapsülü ile gönderilen Amerikalı astronot Kate Rubins, Rus kozmonot Anatoli İvanşin ve Japon astronot Takuya Onişi 4 aylık görevlerinin ardından geri döndü . Kazakistan’ın Jezkazgan şehri yakınlarına iniş yapan Soyuz kapsülü 19 Ekim’de Kazakistan’ın Baykonur Uzay Üssü’nden fırlatılmıştı.
(30.10.2016)
234 yıldızdan 'normal olmayan' sinyaller saptandı

1 2.5 milyon yıldızı izleyen bilim insanları, bilim dünyasını heyecanlandıran bir açıklama yaptı.
2 Rus milyarder Yuri Milner ve Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg'in maddi destek verdiği İngiliz fizik profesörü Stephen Hawking'in "uzaylı medeniyetleri keşfetmek" için başlattığı proje kapsamında ilk sonuçlar yayınlandı.
3 Yapılan açıklamaya göre, 2.5 milyon yıldızın 234'ünden 'normal olmayan' sinyaller saptandı.
4 Aynı açıklamada söz konusu sinyallerin uzaydaki gelişmiş medeniyetlerden gelebileceğinin altı çizildi.
5 Matematiksel olarak dünya dışı varlıkların var olduğunu kabul etmenin oldukça olası bir teori olduğunu her fırsatta dile getiren Hawking, dünya dışı varlıkların gezegenimizi keşfetmesinin pek iyi bir şekilde sonlanmayacağı görüşünde.
6 Bu nedenle onları bulanın ilk bizim olmamız gerektiğini belirten İngiliz fizikçi, daha önce yaptığı açıklamalarda dünya dışı varlıkların başka bir deyişle uzaylıların insanlığın sonunu getirebileceği uyarısında bulunmuştu.
7 Bu varlıkların göçebe bir kültüre sahip olma olasılıklarının altını çizen Hawking, bu canlıların kendi gezegenlerindeki kaynakları tüketmiş ve yaşama uygun başka gezegen arayışı içinde olma olasılıklarının bulunduğunu da sözlerine eklemişti.
(26.10.2016)
Avrupa Uzay Ajansı'nın Mars'a gönderdiği uzay aracı, Kızıl Gezegen'e ulaştı ancak araçla iletişim kesildi

Avrupa Uzay Ajansı yetkilileri aracın yüzeye ulaşmasına saniyeler kala araçla iletişimin kesildiğini açıkladı. Mars yakınlarındaki uydularla aracın yerinin belirlenmesi çalışmaları da henüz sonuç vermedi. ESA, "Shiaparelli" isimli aracın yüzeye çaprıp arızalanmasından endişe ediyor. Aracın arıza yapıp yapmadığının belirlenmesinin birkaç gün alacağı açıklandı.Uzay aracının mars yüzeyi hakkında bilgi toplaması ve meteorolojik çalışmalar yürütmesi planlanıyordu(20.10.2016)

Çin'in 2 astronotu uzaya taşıyacak aracı, yarın yola çıkacak.
Çin, yarın uzaya 2 astronot taşıyan bir araç göndermeye hazırlanıyor.Çinli astronotlar Cing Haipeng ve Çen Dong'un Shenzhou-11 isimli uzay aracıyla yola çıkacakları açıklanırken, astronotların uzay laboratuvarı Tiangong-2'ye 2 gün içerisinde ulaşacakları bildirildi.
Xinhua'nın haberine göre astronotların 30 gün boyunca uzayda kaldıktan sonra dünyaya dönecekleri bildirilirken, daha önce 2 kez uzaya gitmiş olan Cing'in, operasyonu yöneteceği açıklandı.Çin'in uzay çalışmalarında ABD ve Avrupa'yı yakalamak için milyarlarca dolar harcadığı biliniyor.
(16.10.2016)
TV 8.5 şifresiz ve ücretsiz bir şekilde 7/24 spor yayını yapacak. TV 8.5 frekansına gelince; TV 8 Buçuk, Türksat uydusundan 12346 Yatay/H 9600 frekansından şu anda izlenebiliyor. Kanal Türksat'ta Shop 90 kanalının yerine geçti. Bu kanal ile ilgili çalışmalar şu anda devam ederken, kanalın ilerleyen dönemde TV 8.5, Digitürk, D-Smart, Turkcell TV+, Tivibu, Uydunet gibi platformlarda da yayın yapması bekleniyor.(10.10.2016)
NASA dünyanın beklediği açıklamayı yaptı
NASA Jüpiter'in uydusu Europa’da muhtemel su buharlarına rastlandığını duyurdu.NASA, Hubble Teleskopu'nun Jüpiter'in uydularından Europa'da muhtemel su buharlarına rastladığını açıkladı.Söz konusu aktivitenin, Europa'nın buzlarla kaplı güney kutbunun altında gözlemlendiği ifade edildi.Buharların varlığı doğrulandığı takdirde, Europa Güneş Sistemi'nde su akıntılarına rastlanan ikinci uydu olacak.Daha önce de Cassini uzay mekiği, Satürn'ün uydusu Enceladus'ta yükselen su buharlarını tespit etmişti.
(6.10.2016)
Türksat ve Inmarsat'tan Stratejik İş Birliği
Uluslararası uydu operatörü Türksat AŞ ile kara, hava ve denizcilik sektörüne mobil uydu haberleşmesinde hizmet sunan Inmarsat, stratejik ortaklığa gidiyor.
Türksat'tan yapılan açıklamaya göre, Türksat ve Inmarsat arasındaki stratejik iş birliğinin kapsam ve ürün tanıtım programı, yarın Vilayetler Evi'nde Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Türksat Genel Müdürü Cenk Şen ve Inmarsat Üst Yöneticisi Rupert Pearce'in katılımıyla gerçekleşecek.
Inmarsat ile 8 Mart'ta imzalanan sözleşme kapsamında Türksat, bölgesel ölçekte sunduğu mevcut uydu haberleşme hizmetlerine ilave olarak, mobil uydu haberleşmesi hizmetlerini de verme imkanı bulacak.
Türksat'ın sunduğu hizmetlere tamamlayıcı nitelikte olan Inmarsat ürünleri, imzalanan protokol ile iki şirket arasındaki iş birliğine daha büyük katkı sağlayacak.
Inmarsat Hakkında :Merkezi İngiltere'de bulunan Inmarsat (Uydular Aracılığı ile Mobil Haberleşme Uluslararası Organizasyonu) 1979 yılında kuruldu. Inmarsat uyduları, dünyayı AOR-E ( Atlantik Okyanusu Doğu), AOR-W ( Atlantik Okyanusu Batı), POR ( Pasifik Okyanusu) ve IOR (Hint Okyanusu) olmak üzere dört bölgeye ayırarak, kutuplar hariç diğer tüm bölgeleri kapsıyor.
(3.10.2016)
Rosetta'ya veda vakti geldi

Avrupa Uzay Ajansı'nın 12 yıl önce 67P kuyruklu yıldızını incelemek için fırlattığı uzay aracı Rosetta'nın görev süresi bugün sona erecek ve uzay aracı kuyruklu yıldıza çarpacak. Rosetta şu ana kadar 100 binden fazla fotoğraf ve ölçüm gönderdi.Avrupa Uzay Ajansı'ndan bilim insanları son iki yıldır 67P kuyruklu yıldızını izleyen Rosetta'nın kullanım ömrünün sonuna geldiğini ve kuyruklu yıldızdan nihai ve çok yakın ölçümler almak istediklerini vurguladılar.Rosetta'nın kuyruklu yıldıza çarpmasından sonra, yaşamına devam edebileceği sanılmıyor. Ancak bazı sistemleri hala çalışır olsa da, daha önceden yüklenen yazılımlar sayesinde her şeyin doğru bir şekilde kapandığından emin olunacak.
Rosetta 19 kilometrelik alçalmanın ardından Türkiye saatiyle 13.20'de kuyruklu yıldıza çarpacak.
Rosetta, tam adıyla P67 Çuryumov-Gerasimenko kuyruklu yıldızına 10 yıllık yolculuğun ardından Ağustos 2014'te ulaştı.25 ay boyunca buz ve tozdan oluşan kuyruklu yıldızı takip etti ve 100 binden fazla fotoğraf ve ölçüm gönderdi.Rosetta ayrıca, Kasım 2014'te Philae adlı küçük bir robotu kuyruklu yıldızın yüzeyine indirerek uzay araştırmalarında bir ilke imza attı.Rosetta'nın çarpmadan önce dünyaya kaç resim daha gönderebileceği bilinmiyor. Ancak uzmanlar kuyruklu yıldıza 15 ila 20 metre mesafede fotoğraflar almayı umuyor.
(30.09.2016)

30 futbol sahası büyüklüğünde... Uzayda akıllı yaşam arayacak
Çin’deki ‘dünyanın en büyük teleskopu’ çalışmaya başladı
Dünyanın en büyük radyo teleskopu, Çin’in güneybatısındaki Guizhou bölgesindeki dağlık alanda faaliyete geçti. 500 metrelik çapı olan FAST radyo teleskopunun uzayda yaşam arama çalışmalarına katkı sağlaması bekleniyor.Çin’in resmi Xinhua haber ajansı, inşasına 2011 yılında başlanan ve 180 milyon dolara mal olan FAST’ın, daha önce dünyanın en büyük tek çanaklı teleskopu olarak kabul edilen Puerto Rico’daki Arecibo Gözlemevi’ni geride bıraktığını ifade etti.
Çin Astronomi Topluluğu Genel Direktörü Wu Xiangping, 4 bin 450 panelden oluşan teleskopun yüksek dereceli hassaslığı sayesinde uzayda akıllı yaşam aramanın yanı sıra süpernova patlamalara yol açan nötron yıldızların hareketlerini de inceleyeceğini belirtti.
Çin, uzay çalışmaları kapsamında milyarlarca dolarlık bir program yürütüyor. 2020 yılına kadar yörüngede kalıcı bir uzay istasyonu kurmayı hedefleyen Çin, Ay’a insan yollamayı planlıyor.
(26.09.2016)
"Uzaylılar bizimle bağlantı mı kurmaya çalışıyor?" Sorusuna NASA'dan yanıt
Uzayın derinliklerinden gelen radyo sinyalinin sırrı çözüldü mü?
Bilim dünyası, dünden bu yana milyarlarca kilometre uzaklıktaki güneş benzeri bir yıldızdan gelen radyo sinyalini konuşuyor.
Sinyalin peşine düşenler arasında NASA'ya bağlı bir enstitü de var.
Bilim dünyasında büyük heyecan yaratan 95 ışık yılı mesafeyi kat eden sinyalle ilgili, "dünya dışı akıllı yaşam araştırmalarını enstitüsü"nden açıklama var.
NASA'ya bağlı enstitü, sinyalin dünya dışı bir medeniyetten gelmediği görüşünde.
Hatta aynı açıklamaya göre, bu bir parazit de olabilir.
Ancak enstitü sinyalin peşini bırakmayacak.
Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: Bunun uzaylılar tarafından insanlığa verilen küçük bir ihtar olma ihtimali de var, belki de bize belli aralıklarla sinyal gönderiyorlar. Eğer biz radyo teleskoplarımızı hep o noktaya sabitlemezsek, bu sinyali bir kez daha yakalama ihtimalimiz de ortadan kalkar. Ancak ilk izlenimimi söyleyecek olursam, şu an için bir uzaylı medeniyeti bizimle iletişim kurmaya çalıştı diyemiyorum.
95 ışık yılı uzaklıktaki güneş benzeri bir yıldızdan gelen radyo sinyalini Rusya'nın Kafkasya dağlarındaki "ratan-600" teleskobu saptamıştı.
(02.09.2016)
Uzay çöpünü 'Pac-Man' uydusu temizleyecek.

İsviçre, yörüngedeki uzay çöplüğünü temizlemek için yeni bir uydu geliştiriyor.

Pac-Man gibi avını yakalayacak uydu tasarımı, ilk olarak İsviçre'nin küp uyduları üzerinde denenecek.

İsviçre, yörüngede giderek büyüyen enkaz sorununu çözümlemek için 'CleanSpace One' adı verilen bir proje başlattı. EPFL Uzay Mühendisliği Merkezi tarafından geliştirilen yöntem, yörüngede saatte 24 bin kilometre hızla enkazı kapanla yakalamayı öngörüyor.İsviçreli mühendisler, Pac-Man benzeri uyduyu denemek için ilk olarak 2009'da ateşledikleri 'SwissCubes' uydularını yakalamayı deneyecek. Genişliği sadece 10 cm olan uydular, CleanSpace One projesinin ne kadar başarılı olacağını sınayacak.

EPFL, ilk SwissCubes uydusunun halen başarıyla görev yaptığını ancak boyutuna rağmen yörüngedeki enkaza çarpmamaktan kıl payıyla kurtulduğunu belirtti. Verilen bilgide, 2009 yılında Rusya'nın Iridium-33 ve Cosmos-2251 uydularının enkazını sıyırdığı, 2013'te ise 15 bin parçadan oluşan bir başka enkaza 75 metre yaklaştığı belirtildi.Robotik bir kol veya pençe tasarımı yerine kapanıp açılabilen bir ağ kullanacak olan CleanSpace One, tuttuğu enkazı Dünya atmosferine girdiğinde yakacak. EPFL, prototipi kabul edilen uyduyu 2018'de ateşlemeyi umuyor.

TÜRKSAT-1C uydusu ömrünü tamamladı.

Fransız firması tarafından üretilen ve 1996 yılında uzaya gönderilen TÜRKSAT-1C uydusu 14 yıllık hizmetini tamamlayarak uzay çöplüğüne gönderildi.TÜRKSAT A.Ş. Genel Müdürü Özkan Dalbay, uydunun emekliye ayrılması nedeniyle basın toplantısı düzenledi.Toplantıda konuşan Dalbay, uydunun Fransız Aerospatiale firması tarafından üretildiğini ve 1996 yılında Fransız Guyanası'ndan uzaya fırlatıldığını anımsattı.Bu uydunun, o dönemde 31 derece Doğu boylamındaki geçici yörüngesine yerleştirildiğini anlatan Dalbay, uydunun tasarım ömrünün de 10 yıl olduğunu ifade etti. Bununla birlikte uydunun üretim ve fırlatma performansı bakımından iyi olduğunu ve böylece ömrünün de 12 yıla uzadığını aktaran Dalbay, daha sonra yapılan çalışmalarla bu sürenin 14 yıla ulaştığını ve bugün itibariyle uydunun ömrünü tamamladığını kaydetti.Dalbay, bir gazetecinin TÜRKSAT-4A ve TÜRKSAT-4B uydularının tedarik sürecine ilişkin kaç teklifin bulunduğunu sorması üzerine, 3 teklifin olduğunu, bunların da Amerika, Avrupa ve Asya'dan birer ülke olduklarını bildirdi.Değerlendirme sürecinin 6 aydır devam ettiğini dile getiren Dalbay, yaklaşık 1 hafta veya 10 gün içerisinde hangi firma ile çalışacaklarının da belli olacağını, sözleşmenin de ekim ayı ortalarında imzalanabileceğini sözlerine ekledi.Daha sonra TÜRKSAT-1C uydusunun emeklilik plaketi, TÜRKSAT A.Ş. Genel Müdürü Özkan Dalbay tarafından TÜRKSAT A.Ş. Gölbaşı Yerleşkesi'ndeki Eurasiasat binasının alt katındaki yerine çakıldı. Yukarıdakiler ömrünü tamamlayıp ölen bir uydu arkasından söylenen güzel sözler çoğuna katılıyoruz. Ancak Türksat 1C uydusun zaman zaman nedeni açıklanamayan  Elektriksel bir arıza ile kendisini korumaya alırdı. İlk zamanlar 1 saatte normale gelen uydu daha sonraları işletmecini zamanla tecrübe kazanması ile 20 dk kadar indi. Sanırım bu hastalığını çöplükteki diğer uydular sorarak sebebini öğrenecektir ve sır onunla birlikte mezara gitti. Öte yandan uydu dönüş gücü ve evde uydu anteni ile izleyenler için sinyal seviyesi 42 E boylamında durduğu sürece gayet başarılı idi. Yerine gelen Türksat 3A uydusu onun yerini hala dolduramadı. Umuyoruz Türksat 4A uydusunda bunu yaşamayız. Sonsöz seni hala seviyoruz keşke bu kadar emekten sonra seni çöplüğe değil gölbaşına gömselerdi. Satturkey...,