20.YIL @satturkeycom        SatTurkey Uydu

SpaceX’in NASA için ürettiği roketi test sırasında patladı.
SpaceX’in NASA için ürettiği araç ilk testlerden başarı ile geçmesine rağmen son testte yürekleri ağızlara getirdi. Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) en önemli üreticilerinden olan 'Crew Dragon’ isimli aracı, motor testleri sırasında patladı ve paramparça oldu.
NASA’nın insanlı uzay görevleri için 2.6 milyar dolar yatırım yaptığı 'Crew Dragon’ projesinin nihai amacı NASA astronotlarını uzaya taşımak. Crew Dragon geçtiğimiz aylarda başarılı bir şekilde Uluslararası Uzay İstasyonu'na (ISS) ulaşmıştı.
2011'DEN BERİ İNSANLI UÇUŞ YAPMIYOR
NASA, kamu kaynaklarıyla yürütülen Discovery, Endeavour ve Atlantis uzay mekiği programlarını 2011'de art arda sona erdirmesinin ardından uzaya insanlı uçuş gerçekleştirmiyordu.NASA, Rusya Federal Uzay Ajansı, Japonya Uzay Araştırma Ajansı, Avrupa Uzay Ajansı ve Kanada Uzay Ajansının ortak projesi olan ISS'de, farklı ülkelerin astronotlarından oluşan 6 kişilik mürettebat dönüşümlü görev yapıyor.SpaceX'in Dragon kargo mekiği ISS'ye ikmal malzemeleri taşırken, istasyonda görev yapan mürettebat Rus yapımı Soyuz mekikleriyle taşınıyor.
22.04.2019
Bilim insanları ilk kez dev kütleli bir karadelik fotoğrafladı.

Fotoğraf, ABD Ulusal Bilim Vakfı tarafından eşzamanlı gerçekleştirilen 5 basın toplantısıyla dünyaya duyuruldu.ABD Ulusal Bilim Vakfı’nın, 2012 yılında karadeliğin çevresini gözlemlemek için kurduğu Event Horizon Teleskopu’ndan (EHT) elde edilen ‘çığır açıcı fotoğraf’ dün paylaşıldı. Dünya’ya 55 milyon ışık yılı uzaktaki karadeliğin, gezegene konumlandırılmış 8 teleskopla fotoğraflandığı belirtiliyor. Başak (Virgo) takımyıldızındaki M87 Galaksisi’nin merkezindeki süper masif karadeliğin fotoğrafının, radyo teleskoplarla elde edilen X-ışını verilerinin birleştirilmesiyle oluşturulduğu ifade edildi. Brüksel’deki basın toplantısında konuşan Avrupa Komisyonu’nun araştırma, bilim ve inovasyondan sorumlu üyesi Carlos Moedas, bilim tarihinin ‘bu görüntü öncesi ve sonrası’ olarak ikiye ayrılacağını ifade etti.
Karadelikler, evrendeki her türlü oluşumu ve maddeyi geri döndürülemez biçimde içine çekebilecek güçteki kozmik yapılardır. Karadelikler, kuantum fizikçi Albert Einstein’ın ‘Genel Görelilik Kuramı’yla tanımlanmışlardır. Doğrudan gözlemlenememekle birlikte, çeşitli dalga boylarını kullanan dolaylı gözlem teknikleri sayesinde keşfedilmişlerdir.
11.04.2019

                 
Hindistan anti-uydu sistemi denemesi yaptı
Hindistan, anti-uydu sistemini denedi. Denemede Dünya'nın alçak yörüngesindeki uydu füzeyle vuruldu
Hindistan Başbakanı Narendra Modi, televizyonda canlı yayında, Hint uzmanların, Dünya'nın alçak yörüngesindeki bir uyduyu başarılı şekilde füzeyle vurduğunu açıkladı.
Modi, "Misyon Şakti" adı verilen denemenin, ABD, Rusya ve Çin'in yanı sıra Hindistan'ı, bu kabiliyete sahip "süper ligdeki ülkeler" arasına soktuğunu söyledi. Uzmanlar, anti-uydu sistemi denemesindeki hedefin, büyük olasılıkla bir ay önce Dünya'nın alçak yörüngesine gönderilen Hindistan'a ait mini uydu olduğunu ifade etti. Çin, ilk başarılı anti-uydu sistemi denemesini 2007'de yapmış, deneme dünyanın diğer büyük güçleri tarafından protestolarla karşılanmıştı.ABD ve Rusya da 1980'lere kadar benzer teknolojileri test etmişti. Washington yönetimi anti-uydu sistemi denemelerine, büyük miktarda uzay çöpü yaratma riski nedeniyle 1985'de son vermişti.
07.04.2019
Japonya Uzay Araştırma Ajansı asteroit ‘bombaladı’
Japon uzay aracı Hayabusa-2 incelediği Ryugu adlı asteroitin yüzeyine patlayıcı bıraktı. Amaç, patlama sonucunda, yüzeyinde oluşması beklenen krater sayesinde asteroitin yeraltı örneklerini dünyaya getirerek yerküre ve diğer gezegenlerin nasıl oluştuğuna ışık tutmak.
Japonya Uzay Araştırma Ajansı (JAXA), Ryugu asteroidine yolladığı Hayabusa-2’nin 500 metre yüksekten bıraktığı patlayıcı sayesinde 10 metre eninde bir delik açmayı hedeflendiğini açıkladı.
Açıklamada şu ifadelere yer verildi:“Denemenin başarılı olup olmadığını iki hafta içinde anlayacağız. Patlama başarıyla sonuçlanıp krater açıldıysa birkaç hafta içinde Hayabusa-2 yeniden asteroite gidecek ve örnek toplayacak. Ayrıca patlama anının görüntüleri uzay aracındaki kamera sayesinde kayda geçmiş olacak.
JAXA’nın, 2014 yılında uzaya yolladığı Hayabusa-2 uzay aracı şubat ayında Ryugu asteroitine kısa süreli iniş yapıp yüzeyinden toprak örneği almayı başarmıştı.
06.04.2019
                 
 Türksat Network Search (Ağ Arama)    Türksat 4A, 42°E  12380 V  SR:27500 FEC 3/4

Ortadoğu ve Orta Asya'da Türksat 2A, 42°E 12423 H 30000 3/4

Çin uzaya iletişim uydusu fırlattı
Çin, ChinaSat-6C adlı iletişim uydusunu uzaya fırlattı.
Şinhua ajansının haberine göre, Çin Uzay Teknolojisi Akademisi tarafından geliştirilen ChinaSat-6C iletişim uydusu ülkenin Şiçang Uydu Fırlatma Merkezi'nden yörüngesine gönderildi.
Long March (Uzun Yürüyüş) -3B roketiyle uzaya fırlatılan uydu, televizyon ve radyolara yüksek kalitede iletişim hizmetleri sağlayacak.
Yer senkron yörüngede görev yapacak uydu, Çin, Avustralya, Yeni Zelanda ve Güney Pasifik’teki adaları kapsayacak.
Uzay konusunda yaptığı çalışmalarla dikkati üzerine çeken Çin, Ay'ın karanlık yüzüne insansız keşif aracını indiren ilk ülke olmuştu. Çin, Mars'a ilk keşif aracını gelecek yıl, Jüpiter’e ise 2029’da keşif misyonu yollamayı hedefliyor.
17.03.2019
SpaceX'in personel taşıyıcı kapsülü uzaya fırlatıldı
ABD'li uzay mekiği ve roket üreticisi SpaceX'in, Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) için geliştirdiği personel taşıyıcı Crew Dragon kapsülü uzaya fırlatıldı.
NASA'dan yapılan açıklamaya göre, Crew Dragon kapsülü, insansız uçuş testi kapsamında ABD'nin Florida eyaletindeki Kennedy Uzay Merkezinden, SpaceX üretimi Falcon 9 roketiyle uzaya gönderildi.
Astronot taşımayı amaçlayan "Ticari Mürettebat Geliştirme Programı" kapsamında üretilen Crew Dragon kapsülünün yarın sabah Uluslararası Uzay İstasyonuna (UUİ) ulaşması bekleniyor.
Testin başarılı geçmesi halinde kapsül, temmuz ayında insanlı test uçuşunda 2 NASA astronotunu UUİ'ye taşıyacak.
Öte yandan Ticari Mürettebat Geliştirme Programı içinde yer alan ABD'li havacılık şirketi Boeing'in de "Starliner" adlı personel taşıyıcı mekiğinin insansız uçuş testini nisanda, onun başarılı olması halindeyse insanlı uçuş testini ağustosta yapmayı planladığı belirtilmişti.
SpaceX'in Dragon kargo mekiği UUİ'ye ikmal malzemeleri taşırken, istasyonda görev yapan mürettebat Rus yapımı Soyuz mekikleriyle taşınıyor.

ABD'li uzay mekiği ve roket üreticisi SpaceX'in Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) için geliştirdiği personel taşıyıcı Crew Dragon mekiği, Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan (UUİ) Dünya'ya döndü.

11.03.2019

Uydu teknolojisinde yeni dönem
Airbus ve OneWeb şirketlerinin özellikle kırsaldaki insanlara yüksek hızlı internet sağlamak için yürüttüğü projede bugün altı uydu fırlatılacak. Bu girişim, uydu sanayisinde yeni bir dönemin işareti olarak yorumlanıyor.
ABD merkezli OneWeb ve Avrupalı ortağı Airbus tarafından üretilen altı uyduyu taşıyan bir roket bugün Fransız Guyanası'ndan fırlatılacak. Rus yapımı Soyuz roketinin uzaya gönderileceği fırlatma işlemi, yerel saatle 18.37'de (TSİ 28 Şubat 00.37'de) gerçekleşecek. Proje, özellikle kırsal kesimde yaşayan milyonlarca insana yüksek hızlı internet ulaştırmayı amaçlıyor.
Son yıllarda bilgisayar çipleri ve lazer teknolojisindeki atılımlar, Elon Musk'ın sahibi olduğu SpaceX ve Kanada merkezli Telesat gibi şirketleri, uydu hizmetleri sanayisinde önemli aktörler hâline getirdi. Söz konusu şirketler, Dünya'ya geleneksel iletişim uydularına kıyasla daha yakın bir mesafede yörüngeye oturan daha küçük uydularla veri ağları oluşturuyor.
HEDEF 2021'DE 650 UYDU
OneWeb ve Airbus da bugün ilk adımını atacakları proje sayesinde, daha yüksek irtifadaki sabit yörüngeli uydulardan faydalanan Hughes Network Systems şirketi gibi mevcut tedarikçilere kıyasla daha hızlı ve geniş bir alanda internet sağlamayı hedefliyorlar. OneWeb'e yatırım yapan şirketler arasında Hughes da bulunuyor. ABD merkezli şirket, OneWeb'in karadaki altyapısını geliştirmesinde yardımcı oluyor.
Aralarında Airbus, Coca Cola, Virgin Group ve SoftBank'ın da bulunduğu yatırımcılarından 2 milyar doları aşkın bir meblağ toplayan OneWeb, 2021 yılında yaklaşık 650 uydu aracılığıyla tüm dünyaya genişbant erişimi sağlamayı amaçlıyor. Projeye yakın bir kaynağın Reuters haber ajansına verdiği bilgiye göre, OneWeb bu doğrultuda önümüzdeki Eylül'den itibaren her ay tek seferde 30 uydu birden gönderebilmeyi ve yıl sonunda 2021 hedefini yüzde 25 oranında gerçekleştirmeyi planlıyor.
01.03.2019
                 
ABD Havacılık ve Uzay Ajansı NASA, 15 yıldır Mars yüzeyinde keşif faaliyeti yürüten gezgin uzay aracı Opportunity'nin araştırma misyonunu sonlandırdığını duyurdu.

NASA, internet sitesinden yaptığı açıklamada, Haziran 2018'de Mars'taki kum fırtınasında Dünya ile irtibatı kesilen Opportunity ile yeniden bağlantı kurmak için sürdürülen çabaların sonuçsuz kalmasının ardından keşif aracının misyonuna nokta koyduğunu bildirdi.

Açıklamada, NASA'nın ABD'nin California eyaletindeki Jet İtki Laboratuvarı mühendislerinin, en son 10 Haziran'da Dünya ile bağlantı kuran Opportunity'yi canlandırmak üzere yaptıkları son denemenin de sonuçsuz kaldığı, güneş enerjisiyle çalışan gezginci aracın panellerinin fırtınanın ardından kum örtüsü altında kaldığının sanıldığı belirtildi
.16.02.2019
Japonya, atmosferde yapay meteor yağmuru oluşturacak uydusunu yörüngeye gönderdi.
Kyodo'nun haberine göre, Japon Uzay Keşif Ajansı (JAXA) tarafından Uçinoura Uzay Merkezinden Epsilon roketiyle yörüngeye 7 uydu fırlatıldı.
Uydulardan birinin, merkezi Tokyo'da bulunan ALE şirketi tarafından geliştirildiği ve atmosfere salacağı metal parçalarla yapay meteor yağmuru oluşturacağı belirtildi.
Dünyada bir ilk olması planlanan yapay meteor yağmuru projesinin maliyetine ilişkin bilgi verilmedi.
ALE'nin ilk yapay meteor yağmurunu, Hiroşima üzerinde gelecek yıl oluşturmayı hedeflediği ifade edildi
.Tıklayın(7.02.2019)
Suudi Arabistan'ın ilk iletişim uydusunun (HellasSat-4/SGS-1) Fransız Guyanası'ndaki Kourou Uzay Merkezi'nden başarıyla fırlatıldığı belirtildi.
Suudi Arabistan resmi ajansı SPA'nın haberine göre, iletişim amacıyla uzaya fırlatılan ilk iletişim uydusu ülkedeki yerli istasyonlar tarafından kontrol edilecek. Uydu ayrıca, televizyon, telefon, internet, güvenli askeri iletişim ve hasarlı alanlara iletişimi sağlayacak.
Hindistan ve Suudi Arabistan, Fransa'da bulunan Guiana Uzay Merkezi'nden iki yeni haberleşme uydusu gönderdi.

 

Arianespace'in 2019'da organize ettiği ilk iş olacak bu uçuş, firmanın YouTube kanalından canlı olarak yayınlandı.İzlemek için tıklayın.

Suudi Arabistan için iki parçadan oluşan ve birbirini destekleyen bir uydu platformu taşıyacak olan Arianespace, bu uyduların Orta Doğu, Güney Afrika ve Avrupa'da televizyon, internet, telefon ve güvenli iletişim için kullanılacağını belirtti. Uzaya gönderilmeye hazırlanan uydulardan ilki SGS-1 koduyla tanımlanan Geostationary Satellite 1 olurken, ikincisi ise HS-4 koduyla tanımlanan Hellas Sat 4 oldu.

Roketin taşıdığı diğer yük ise Hindistan Uzay Araştırmaları Örgütü tarafından geliştirilen GSAT-31 uydusu. Gezegen keşifleri ve bilimsel araştırmalar için kullanılacağı açıklanan uydu, Hindistan'ın uzun vadeli uzay araştırma programlarının en büyük gücü olacak. GSAT-31'in, Hindistan'ın uzay araştırmalarındaki haberleşme ihtiyacını karşılayacak bir köprü görevin üstleneceği söyleniyor. En az 15 yıl uzayda görevlerini yerine getirecek şekilde tasarlanan iki uydu, Türkiye saatiyle bu gece 00.00'da uzaya başarı ile gönderildi.
(7.02.2019)

Lifetima  1 Şubat'tan itibaren yeni frekansta yayında.TÜRKSAT 3A/4A FR:11.977 H SR: 27500 FEC: 5/6(27.01.2019)
TLC HD  1 Şubat'tan itibaren yayında.TÜRKSAT 3A/4A FR:12015 H SR: 27500 FEC: 5/6(19.01.2019)
Gök bilimciler, yaklaşık 1.5 milyar ışık yılı uzaklıktaki bir kaynaktan gelen tekrarlı radyo sinyalleri tespit etti.BBC'de yer alan habere göre, Kanada'daki British Columbia Üniversitesi'nden bilim insanları, yaklaşık 1.5 milyar ışık yılı uzaklıktaki bir kaynaktan gelen radyo sinyalleri saptadı.
Sinyallerin, Okanagan Vadisi'ndeki CHIME (Kanada Hidrojen Yoğunluğu Haritalama Deneyi) isimli radyo teleskobuyla tespit edildiği belirtildi.
ritish Columbia Üniversitesi'nden astrofizikçi Ingrid Stairs, uzayın derinliklerinde bu dalgalardan daha fazla olabileceğini ifade ederek daha fazla kaynak saptadıkça bu sinyallerin nereden geldiği ve bunlara neyin sebep olduğuyla ilgili daha fazla bilgiye sahip olunabileceğini dile getirdi.
Güçlü radyo dalgaları ilk kez 2007'de Avustralya'daki Parkes radyo teleskobu tarafından tespit edilmişti.
(13.01.2019)
NTV Spor'un ardından Doğuş Yayın Grubu'nun bir kanalı daha kapanıyor.
Grubun müzik kanalı Kral TV'yle ilgili bir süredir kulislerde dolaşan iddia doğru çıktı. Bugün kanalın çalışanlarına Kral TV'nin 1 Şubat itibariyle kapanacağı açıklandı.
Geçen aylarda küçülmeye giden kanal, yayın hayatına artık dijitalden devam edecek. Türkiye'nin ilk video müzik kanalı olarak 1994 yılında Cem Uzan tarafından kurulan Kral TV, uzun yıllar düzenlediği dev prodüksiyonlu ödül törenleriyle adından sözettirmişti. 2008 yılında Doğuş Yayın Grubu bünyesine katılan Kral TV'nin ekibinin büyük kısmıyla yolların ayrılacağı, kanalın yöneticisi Gezegen Mehmet'in (Mehmet Akbay) ise dijital yapılanmada görevine devam edeceği öğrenildi.B.ALTUNTAŞ
(12.01.2019)
Katar merkezli beIN Sports, Mısır'da yayınlarını durdurdu.

Mısır Uydu Kanalları Şirketi (CNE) ise sorunun çözümü için çalıştıklarını duyurdu.
beIN Sports'un internet sayfasında yer alan açıklamada, CNE şirketiyle anlaşma şartlarında bir sonuca varılamaması nedeniyle bugünden itibaren grubun kanallarının Mısır'da yayınlarına devam edemeyeceği belirtildi.CNE ile yaşanan sorun konusunda ayrıntı verilmeyen açıklamada, Mısırlıların mobil uygulama üzerinden yayınları takip edebileceği aktarıldı.
Mısır'da şifreli kanalların yayınlarından sorumlu CNE tarafından yapılan yazılı açıklamada ise söz konusu sorunun beIN Sports'tan kaynaklandığı ve en kısa zamanda giderilmesine çalışıldığı kaydedildi.
Açıklamada, anlaşma sağlanamaması durumunda abonelere paralarının geri kalan kısmının iade edileceği ifade edildi.
(11.01.2019)

Çin, 2019’un ilk roket fırlatışını Zhongxing 2D (Chinasat-2D) iletişim uydusuyla gerçekleştirdi.
Çin, 2019’un ilk roket fırlatışını gerçekleştirdi. Şiçuan eyaletindeki, Xichang Uydur Fırlatma Merkezinden kaldırılan (Long March-3B) CZ-3B roketiyle, Zhongxing 2D (Chinasat-2D) iletişim uydusu yörüngeye gönderildi.
Çin Milli Uzay Müdürlüğünün, fırlattığı roket, Çin Uydu Haberleşme Kurumu çatısı altında ülkenin radyo, televizyon istasyonları ve kablolu televizyon ağları için iletim hizmeti sağlayacak.
Yapılan son fırlatmayla birlikte, Çin Uzay Bilimi ve Teknolojileri Şirketi tarafından geliştirilen ve üretilen Long March roketleri 298’inci kez görevlendirilmiş oldu.
(11.01.2019)
Çin uzaya 7 uydu fırlattı
Çin uzaya 6’sı gözlem, biri deneysel iletişim amaçlı 7 uydu gönderdi.
Şinhua ajansının haberine göre, ülkenin kuzeybatısındaki Ciuçüen Uydu Fırlatma Merkezinden fırlatılan Long March-2D roketiyle 6’sı Yünhay-2 serisi atmosfer gözlem, biri deneysel iletişim amaçlı 7 uydu yörüngelerine gönderildi.
Deneysel iletişim uydusunun modeline ilişkin bilgi verilmezken, Yünhay-2 serisi uyduların atmosfer ve uzayda gözlem, doğal afetlerin önlenmesi ve azaltılması ile bilimsel çalışmalar için kullanılacağı kaydedildi.
Çang'ı-4 insansız keşif aracını 7 Aralık'ta Ay'ın karanlık tarafına gönderen Çin, Çang'ı-5'i de gelecek yıl Ay'a göndermeyi planlıyor.
Mars'a ilk keşif aracını 2020'de gönderecek Çin, 2029'da da Jüpiter'e keşif misyonu yollamayı hedefliyor.
(03.01.2019)
İşte Ay'ın karanlık yüzünden ilk görüntü
Çin'in "Chang'e 4" adlı insansız uzay aracı, Ay'ın güney kutbundaki Aitken havzasını incelemek üzere 'karanlık yüz' olarak bilinen bölgeye başarı ile iniş yaptı. Ay'ın karanlık yüzünden ilk görüntü de geldi!
Chang'e 4'un indiği, Ay'ın yüzeyindeki en büyük, en eski ve en derin krater olan Aitken havzası hakkında fazla şey bilinmiyor.

Bugüne dek uzay araçları Ay'ın karanlık yüzünün fotoğraflarını çekse de Chang'e 4'e dek hiçbir uzay aracı buraya inmedi.
İlk adımı başarı ile gerçekleştirilen görev, uzay araştırmaları alanında ABD ve Rusya'yı yakalamaya çalışan Çin için önemli bir adım oldu.Dünya'dan görmenin mümkün olmadığı, karanlık yüze inen araç ile iletişim için Çin uzay ajansı, Mayıs ayında bir yansıtıcı uydu fırlatmıştı.
(03.01.2019)
 
İstanbul’da 50 radyo kapanacak
RTÜK Karasal Yayın Lisansı ve Sıralama İhalesi Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik dünkü Resmi Gazete’de yayımlandı. Karasal yayın yapan radyolarla ilgili düzenlemeden en çok İstanbul’daki radyoların etkileneceği belirtildi. 2019 yılında hizmete girecek Çamlıca Kulesi’ndeki frekans sayısının sınırlı olması nedeniyle İstanbul’da yayın yapan 130 radyodan 50’sinin kapanacağı bildirildi.
Hürriyet Gazetesine bilgi veren bir RTÜK yetkilisi özetle şunları söyledi:
“Tüm televizyonlar uydu yayınına geçtiğinden karasal yayın için ihaleye girecek televizyon sayısı bir elin parmağını geçmeyecek. Ancak hâlâ karasaldan yayın yapan radyolar için durum aynı değil. 2019 yılının temmuz ayında devreye girecek olan Çamlıca Kulesi İstanbul’da yayın yapan radyolar için yeterli olmayacak. İhaleye girecek 130 radyodan sadece 80’i frekans bulabilecek. Böylece 50 radyo kapanacak ve frekans karışıklığı (kanalların birbirine karışması) ortadan kaldırılacak. Bu frekans karışıklığı dolayısıyla Üst Kurul’a Bulgaristan’dan bile şikâyet gelmişti. Şu anda İstanbul’da bir radyo frekansı satın alabilmek için en az 20 milyon lira gerekiyor.”
(Hürriyet)(27.12.2018)
Woman TV  yeni kanal yayında. TÜRKSAT 3A/4A FR:12034 V SR: 27500 FEC: 5/6  D-SMART: 53. KANAL(26.12.2018)
                 
SpaceX uzaya ilk askeri uydusunu gönderdi
ABD'li uzay mekiği ve roket üreticisi SpaceX, Uluslararası Uzay İstasyonu'na ilk kez askeri navigasyon uydusu taşıyan bir roket gönderdi
ABD'li uzay mekiği ve roket üreticisi SpaceX, Uluslararası Uzay İstasyonu'na ilk kez askeri navigasyon uydusu taşıyan bir roket gönderdi.
ABD Hava Kuvvetleri için GPS III uydusu taşıyan Falcon 9 roketi, yaklaşık bir haftalık gecikmenin ardından sabah saatlerinde Florida'daki Cape Canaveral Hava Üssü'nden uzaya fırlatıldı.
Yaklaşık 500 milyon dolar değerindeki askeri uydu, ABD'nin Uluslararası Uzay İstasyonu'na "ulusal güvenlik alanında gönderdiği ilk uydu" olma özelliğini taşıyor.
(26.12.2018)
Çin uzaya iletişim uydusu gönderdi
Çin, Hongyün Projesi'nin ilk deneysel iletişim uydusunu uzaya gönderdi.
Şinhua ajansının haberine göre, Çin havacılık şirketi China Aerospace Science and Industry Corporation (CASIC) tarafından geliştirilmesine 2016'da başlanan Hongyün Projesi'nin ilk uydusu, Ciuçüen Uydu Fırlatma Merkezi'nden önceden belirlenen yörüngesine fırlatıldı.
Long March 11 roketiyle fırlatılan uydu dünyadan 160 ila 2 bin kilometre uzaklık olarak tarif edilen alçak yörüngesine sabah saatlerinde ulaştı.
Hongyün Projesi kapsamında ilk uyduda yapılacak geniş bant internet ve iletişim testlerinin tamamlanmasının ardından 2020'ye kadar aynı uydudan 4 tane daha fırlatılacak. Toplam 156 uydudan oluşacak Hongyün Projesi uydularının 2022'de faaliyete başlaması hedefleniyor.
Geniş bant iletişimi için hizmet verecek her uydunun saniyede 500 megabayt veri transferi yapabilmesi hedefleniyor.
Uydu ile alçak yörüngeden yüksek yörüngedeki uydulara veri transferi gecikmesinin de önüne geçmesi amaçlanıyor.
Proje tamamlandığında kutuplar dahil dünya genelinde iletişim ve internet alanında hizmet verilmesi hedefleniyor.
Ayrıca CASIC'ten yapılan açıklamada, başarılı fırlatmanın Çin'in alçak yörüngede haritalama konusunda kayda değer ilerlemesini gösterdiği belirtildi.Çang'ı-4 insansız keşif aracını 7 Aralık'ta Ay'ın karanlık tarafına gönderen Çin, Çang'ı-5'i de gelecek yıl Ay'a göndermeyi planlıyor.
Mars'a ilk keşif aracını 2020'de gönderecek Çin, 2029'da da Jüpiter'e keşif misyonu yollamayı hedefliyor.
(23.12.2018)
NASA'nın 1977'de uzaya gönderdiği Voyager 2 yıldızlararası bölgeye ulaştı
Voyager 2'den birkaç hafta sonra uzaya fırlatılan Voyager 1 ise 2012'de bu bölgeye ulaşmıştı
NASA tarafından 1977'de uzaya gönderilen Voyager 2, yaklaşık 41 yıllık uzay serüveninin ardından yıldızlararası bölgeye ulaştı.Güneş Sistemi'nden 5 Kasım'da çıktığı belirlenen Voyager 2'nin, yıldızlararası bölgeye ulaşan insan yapımı 2'nci araç olduğu belirtildi.Voyager 2'den birkaç hafta sonra uzaya fırlatılan Voyager 1 ise 2012'de bu bölgeye ulaşmıştı.Asıl amaç Jüpiter ve Satürn'den fotoğraf çekmekti
Voyager 1 ve Voyager 2'nin asıl amacı, Jüpiter ve Satürn'ün çevresinde dolaşıp fotoğraf göndermekti.
Uzay araçları, bilim adamlarının Jüpiter'in uydusu İo üzerindeki yanardağları, Jüpiter'in ayı Europa'nın buzla kaplı yüzeyi altındaki okyanusu ve Satürn'ün ayı Titan'daki metan yağmurunu keşfetmesine yardımcı oldu.Voyager 2 daha sonra Uranüs ve Neptün'e doğru ilerlerken, Voyager 1 ise Satürn'ün yerçekiminin etkisiyle Güneş Sistemi'nin kıyısına doğru uzaklaşmaya başladı. Veriler Dünya'ya 17 saatte ulaşıyor .Dünyadan milyarlarca kilometre uzakta olan Voyager 1'in gönderdiği veriler, Dünya'ya 17 saatte ulaşıyor. Nükleer güçle çalışan Voyager 1 ve Voyager 2'nin üzerindeki kameralar ise uzun süre önce kapatıldı.Toplam 983 milyon dolara mal olan uzay araçlarının üzerinde, manyetik alanlar ve kozmik ışınları incelemek için 5 farklı araç bulunuyor.Voyager 1 ve Voyager 2 aynı zamanda 116 fotoğraf, aralarında Dünya'dan sesler, Louis Armstrong, Beethoven ve Navajo kabilesinden şarkıların bulunduğu CD'ler ile Doğu Çin'deki Amoy dilinde ''Uzaydaki dostlarımız, nasılsınız? Vaktiniz olursa bize ziyarete gelin'' mesajı taşıyor.
(16.12.2018)
Türkiye Uzay Ajansı kuruldu!
Merkezi Ankara‘da olacağı açıklanan Türkiye Uzay Ajansı‘nın, Milli Uzay Programı kapsamında hazırlanan projelerin hayata geçirilmesini sağlayacağı belirtildi.
Türkiye Uzay Ajansı‘nın görev ve yetkilileri ise şunlar;
– Cumhurbaşkanınca belirtilen politikalar doğrultusunda Milli Uzay Programı’nı hazırlamak ve hayata geçirilmesi için düzenlemeler yapmak.
– Uzay, havacılık bilimi ve teknolojilerine yönelik stratejik planlar hazırlamak. Rekabetçi bir uzay ve havacılık sanayisinin gelişimi için gerekli çalışmaları yapmak ve yaptırmak.
– Milletler arası anlaşmalar uyarınca uzaya fırlatılan nesnelerin kayıtlarını devlet adına tutmak, BM nezdinde temsil işlemlerini gerçekleştirmek.
– Ticari, bilimsel araştırma-geliştirme amaçlı uzay operasyonları ile insanlı veya insansız uzaya erişim ve uzayın keşfine yönelik operasyonları yaptırmak veya organize etmek.
– Uzay ve havacılıkla ilgili her türlü ürün, teknoloji, sistem tasarımı, üretimi, entegrasyonu ve gerekli testlerin yapılmasını sağlamak amacıyla plan, proje ve çalışmalar yapmak.
– Uzay ve havacılık teknolojilerine olan ilginin arttırılmasına öncülük yapmak.
– Uluslararası uzay hukukundaki gelişmeleri izlemek ve muadil yabancı kuruluşlar ile iş birliği yapmak, uzay hukukuna ilişkin mevzuat dahil her türlü çalışmaları yürütmek.
(14.12.2018)
Da Vinci Learning YENİDEN ŞİFRELİ yayında.Türksat 3A/4A 42.0°E  11012  V DVB-S2/8PSK  SR 30000 FEC 5/6(14.12.2018)
Space X’in roketi Falcon 9 suya düştü
Space X’in uzay roketi Dragon, Cape Canaveral uzay istasyonundaki iniş bölgesine yaklaşırken kontrolü kaybederek suya düştü. Canlı yayını kesen Space X roketin düşme anını izleyicilerine yansıtmadı. Elon Musk ise Twitter'dan yayınladığı videoda roketin iniş takımlarının dönerek arızalandığını takipçileriyle paylaştı.
(06.12.2018)
SpaceX, iki kez kullandığı Falcon 9 roketini tekrar fırlattı.
SpaceX'in fırlatacağı Falcon 9 roketi daha öncesinde iki farklı görevde kullanılmıştı.
SpaceX üçüncü kalkışında da başarılı olarak, yörüngeye 64 mini uydu yerleştirdi.
İçlerinde Brezilya, Kanada, Güney Kore ve İngiltere’den müşterilere ait uydular mevcut.
Bu sayı, ABD’den uzaya tek seferde fırlatılacak en fazla sayıda kargo rekorunu kıracak.
Ancak dünya rekoru 104 uyduyla Hindistan’a ait.
Falcon 9 roketi kargosunu yörüngeye ulaştırdıktan sonra Pasifik Okyanusu'nda bulunan bir drone gemi üzerine iniş yaptı. Falcon 9, Mayıs ve Ağustos aylarında yaptığı kalkışları başarıyla tamamlayıp, yer yüzeyine geri iniş yaparak şirketin en fazla sayıda tekrar kullandığı roket olmuştu. Eğer herhangi bir sorun yaşanmazsa dördüncü bir fırlatma yaşanması ihtimali mevcut.
(04.12.2018)
InSight, Mars'tan yeni bir görüntü paylaştı
NASA'nın geçtiğimiz saatlerde Kızıl Gezegen'e ayak basan uzay aracı InSight, yeni bir görüntü paylaştı. NASA'nın InSight isimli resmi Twitter hesabından paylaşılan görüntüde 'Yeni evimi keşfetmek için sabırsızlanıyorum' açıklamasına yer verildi.
Altı aylık dev uzay yolculuğunun nihayet sonuna gelen ünlü gözlem aracı, şu sıralar Mars'ın sessizliği içerisinde dinlenmeye koyulmuş durumda. Bir an önce araştırmalara başlamak isteyen NASA, InSight'ın güneş panellerini başarıyla açtığını ve bataryalarını sarj etmeye başladığını açıkladı.
Bunun dışında InSight'tan dünyaya ulaşan yeni bir görüntü de paylaşıldı. Gün ışığında çekilen fotoğrafı Twitter'dan paylaşan NASA, kısa sürede binlerce retweet aldı.
(28.11.2018)

Filbox Uydu Platform hizmeti 27.11.2018 tarihi itibariyle sona erecektir.Filbox üyeliğiniz devam ediyorsa, tarafınızdan tahsil edilmiş olan içerik ücretinizin kullanmadığınız kısmı size iade edilecektir. Filbox cihazının mülkiyeti size ait olup iade alınmamaktadır.

NASA'nın uzay aracı InSight uzun bir yolculuğun ardından Mars'a iniyor
Mars gezegeni, yıllardır Amerika Birleşik Devletleri’nden ilk gelen ziyaretçisine kavuşmak için gün sayıyor.
Amerika Birleşik Devletleri Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) “InSight” adlı uzay aracı, 480 milyon kilometrelik 6 ay süren yolculuğun ardından Mars'ın gökyüzüne yumuşak bir giriş yaptı.
InSight, 2012'de fırlatılan Curiosity'den sonra, yer altını keşfetmeyi amaçlayan ilk NASA uzay aracı olacak. InSight 4,5 milyar yıldır neler yaşandığını araştıracak
Yaşam dedektörleri bulunmayan InSight uzay aracı, gezegende herhangi bir yaşam belirtisi aramayacak. Sadece Mars'ın iç kesimlerini inceleyecek olan araç, milyarlarca yıl önce gezegenin nasıl oluştuğunu ve nasıl değiştiğini öğrenmeye çalışacak. Yeni keşif aracı, gezegende 4,5 milyar yıldır neler yaşandığını araştıracak.
Bütün bunların gerçekleşmesi için öncelikle 800 kiloluk uzay aracının, Mars'ın yüzeyine güvenli bir şekilde inmesi gerekiyor. Spirit ve Opportunity araçlarında olduğu gibi iniş esnasında zıplayan toplara sahip olmayan araç, doğrudan ayaklarının üzerine indirilmeye çalışılacak.
Her ne kadar iniş için gerekli teknolojik önlemler alınsa da Mars'ta bulunan şiddetli rüzgar ve toz fırtınalarının, bütün bu çabaların boşa gitmesine neden olmasından endişe ediliyor. Uzmanlar özellikle toz fırtınalarının aracın güneş enerjisi paneline zarar vermesinden korkuyor.
(23.11.2018)
Türksat AŞ, Türksat-3A ve Türksat-4B uyduları üzerinden test yayınına başladığı "Ultra HD 8K" teknolojisini kullanan dünyadaki üçüncü kuruluş oldu.
Türksat AŞ'den alınan bilgiye göre, şirket Türksat-3A ve Türksat-4B haberleşme uyduları üzerinden dünyadaki en üst yayıncılık formatı olan Ultra HD 8K test yayınına başladı.
Ultra HD 8K test yayını, Türksat, Kızıl Elektronik, Vestel ve Socionext firmalarının iş birliğiyle gerçekleştirildi. Çalışmalar sırasında İstanbul'un tarihi ve doğal güzellikleri, Ultra HD 8K formatında çekilerek gerçeğe çok yakın yüksek çözünürlüklü görüntüler elde edildi.
Türksat'ın Ultra HD 8K test yayınına çıkması için yerli firmalar Kızıl Elektronik ve Vestel ciddi katkı sağladı. Milli encoder (kodlayıcı)-decoder (çözücü) üreten Kızıl Elektronik şirketinin Türksat için geliştirdiği offline 8K HEVC kodlayıcı sayesinde elde edilen görüntüler, 8K HEVC formatında kodlandı.
Uydu dönüşünde çıkılan 16APSK modülasyonlu RF sinyali, Kızıl Elektronik şirketince geliştirilen 16APSK RF çözücüyle çözüldü. 8K görüntülerin izlenebilmesi için Vestel 8K çözünürlüğünde televizyon yayını sağladı.
(23.11.2018)
Katar, "Suhail 2" uydusunu fırlattı
Katar Uydu Şirketi (Es'hailSat), "Suhail 2" uydusunu geçen gece ABD'nin Florida eyaletindeki Cape Canaveral'da bulunan Kennedy Uzay Merkezi'nden Falcon 9 roketiyle fırlattı.
Katar'ın yerel basınında yer alan haberlerde, uydunun NASA ile işbirliği içinde fırlatıldığı ve başarılı bir şekilde yörüngesine yerleştirildiği ifade edildi.
Japon Mitsubishi Electric (MELCO) firması tarafından üretilen uydu, yüksek kapasiteli ve esnek bir standart sisteme sahiptir ve çoklu medya hizmeti sağlayacak.
Katar, yapımı 3 yıl süren Suhail 1 uydusunu Ağustos 2013'te Fransa'dan fırlatmıştı.
(20.11.2018)
Rocket Lab ilk ticari uydu fırlatışını yaptı.

Rocket Lab ilk ticari uydu fırlatışını yaptı.Yeni Zelandalı uzay mekiği ve roket üreticisi Rocket Lab şirketi, ilk kez yörüngeye uydu yerleştirmeyi başardı.
Rocket Lab'dan yapılan açıklamada, şirketin ilk ticari uydu kargosunu kendi üretimi Electron roketi ve fırlatma sistemiyle pazar günü Yeni Zelanda'nın kuzeydoğusundaki Mahia Yarımadası'ndan uzaya yolladığı bildirildi.Roketin 6 hafif ticari uyduyu başarıyla yörüngeye yerleştirdiği belirtildi.Şirketin kendi işlettiği platformdan yapılan bir fırlatışın maliyeti yaklaşık 5 milyon dolar. NASA'nın Mars'a insanlı uzay araçları yollamak üzere inşa ettiği SLS mekiğinin uçuş başına maliyetinin ise 500 milyon dolar olacağı tahmin ediliyor.Daha önce farklı kurum ve firmalar için uzaya iletişim ve gözlem uyduları yollayan SpaceX, ticari amaçlı uydu fırlatışı yapan ilk özel şirket olmuştu.
(17.11.2018)

Rusya’dan ‘yıldız Savaşları’ adımı
Rusya, haberleşme uydularını devre dışı bırakacak yeni bir silah geliştirdiğini duyurdu.
Haberleşme uydularını hedef alabilen “Tirada-2S” gelecek yıl Rusya Savunma Bakanlığı’na teslim edilecek. Rus Interfaks haber ajansına yeni uydu savar silahla ilgili bilgi veren Rusya askeri sanayi yetkilileri “Düşman ülkelere ait uyduları fiziki olarak yörüngede yok etmek yerine elektronik sinyalle onları devre dışı bırakacak silahı 2001 yılında geliştirmeye başladık. Geçen günlerde ilk çalışan uydu savar silahı örneği olan “Tirada-2S” denendi ve başarılı sonuç alındı. Önümüzdeki yıl Rusya Savunma Bakanlığı’na teslim edilecek yeni silah Rusya güvenliğini tehdit eden herhangi bir haberleşme uydusunu göndereceği kuvvetli sinyal ile etkisiz hale getirebilecek. Bundan böyle dünya yörüngesinden gelecek tehditlere karşı da hazırız” ifadelerini kullandı.usya’nın üretimini tamamladığını ilan ettiği uydu savar silahın kullanılması durumunda istenilen bölge ve ülkede TV yayınları, telefon haberleşmesi ve GPS navigasyon imkânlarını sonlandırılabileceği anlamına geliyor.
(4.11.2018)
Çin uzaya okyanus gözlem uydusu gönderdi
Çin, okyanusları gözlemlemek için Hayyang-2B (HY-2B) uydusunu uzaya fırlattı.
Şinhua ajansının haberine göre, Çin Havacılık, Bilim ve Teknoloji Şirketi tarafından geliştirilen Hayyang-2B, ülkenin Şaanşi eyaletindeki Tayyüen Uydu Fırlatma Merkezi'nden Long March-4B (Uzun Yürüyüş) roketiyle yörüngeye gönderildi.
Fırlatmanın Uzun Yürüyüş roket ailesinin 288. uzay misyonu olduğu, uydunun tüm hava şartlarında gün boyunca çalışabilme kabiliyetinin bulunduğu ifade edildi.
Okyanuslardaki gerçek zamanlı yüzey sıcaklığı, yüzeydeki rüzgarların hızı, okyanuslara yağan yağmur ve buharlaşma durumunu takip edeceği kaydedilen uydunun, ekolojik durum ve kaynakların gözlemlenmesi için de kullanılacağı bildirildi.
HY-2B'nin daha sonra fırlatılması planlanan HY-2C ve HY-2D uydularıyla okyanus gözleminde bir uydu ağı oluşturacağı, hizmet süresinin 5 yıl olduğu belirtildi.
Çin, okyanus ve deniz gözlem uydularından HY-1A'yı Mayıs 2002'de, HY-1B'yi de Nisan 2007'de, HY-1C'i de geçen ay uzaya ay fırlatmıştı.(3.11.2018)
Türksat 5A'nın 2020, Türksat 5B'nin ise 2021’de uzaya fırlatılması hedefleniyor

Küresel Uydu Ekosisteminin Türkiye’deki buluşma noktası Global Satellite Show dördüncü kez kapılarını açtı. 1-3 Kasım 2018 tarihlerinde Türksat’ın stratejik partnerliği ve TRT’nin iletişim sponsorluğu ile İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleşecek fuarın açılışı, T.C Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’ın canlı yayın bağlantısı ve T.C Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Enver İskurt, İTO Başkan Yardımcısı İsrafil Kuralay, RTÜK Başkanvekili Esat Çıplak ve TRT Genel Müdür Yardımcısı Murat Akgüç’ün katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Enver İskurtise Global Satellite Show ile uydu ekosisteminin gelişimine yön veren CEO’lar ve şirketlerle bir araya gelerek pek çok birikimle tecrübeyi paylaşma fırsatı bulduğunu belirterek; “Uydu serüvenimiz Türksat'ın Gölbaşı Yerleşkesi'nde 1978 yılında kurulan ilk yer istasyonu AKA-1 ile INTELSAT üzerinden Atlantik Bölgesi uyduları kullanılarak 3 ülke ile haberleşme sağlanmasıyla başladı. 11 Ağustos 1994'te nihayet Türkiye de uzaydaki maddi varlığına kavuştu. Ülkemizin ilk uydusu Türksat 1B, Fransız Guyanası'ndan fırlatılarak uzaydaki yolculuğumuz başladı. 1996 yılında ise Türksat 1C uydusunun fırlatılmasıyla uydu filomuz güçlendi. 2001 yılında fırlatılan Türksat 2A uydusu ile Türkiye, uydu işletme kabiliyeti olan ülkeler arasında yer aldı. Bugün ne mutlu ki Türksat 3 haberleşme ve 3 gözlem uydusundan oluşan uydu filosuyla dünya liginde yer alıyor. Milli uydu ekosistemimizin geliştirilmesi, uzay ve uydu teknolojilerinin altyapısının kurulması için çalışıyoruz. Uzay Sistemleri ve Test Merkezi’nde Türksat 6A uydumuzun yapım çalışmalarını sürdürüyoruz. Amacımız 2020 yılının sonunda Türksat 6A'nın üretimini tamamlamak” dedi. (2.11.2018)

NASA 42 yıllık rekoru kırdı
Parker Solar Probe adındaki Güneş inceleme uydusu, Güneş'e en çok yaklaşan uzay aracı olma unvanını kazandıNASA’nın Güneş'in atmosferine dalış yapacak olan Parker Solar Probe adındaki Güneş inceleme uydusu, Güneş'e en çok yaklaşan uzay aracı olma unvanını kazandı.
Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) 1.5 milyar dolara mal olan bir otomobil büyüklüğündeki Parker Solar Probe uydusu, “Güneşe Dokunmak” olarak tanımlanan görev için içinde bulunduğumuz yılın Ağustos ayında fırlatılmıştı.Uzay aracının haşa devam eden yolculuğu ile ilgili açıklamada bulunan NASA, Probe’un insanlık tarihinde Güneş’e en çok yaklaşan araç olma unvanını kazandığını duyurdu. Daha önceki rekorun 1976 yılında uzaya gönderilen Helios-2 isimli uzay aracında olduğu bilgisinin altını çizen NASA, Probe’un 43 milyon kilometrelik rekoru kırdığını belirtti.Uzayda saatteki 690 bin kilometre hıza ulaşması beklenen uzay aracı, Güneş yüzeyine 6,16 milyon kilometre yaklaşarak solar atmosfer hakkında bilgi toplayacak. Uzay aracı, keşif faaliyeti sırasında Güneş yörüngesinde bin 370 derecelik sıcaklığa maruz kalacak. Aracın üzerinde, Güneş'in radyoaktif etkisine dayanıklı, yaklaşık 12 santimetre kalınlığındaki karbon kompozit ısı kalkanı ısıyı yalıtarak aracı yaklaşık 30 derecede tutacak. Güneş'e 7 milyon km uzaklıkta tur atabilecek. 140 milyon km uzaklıktan Dünya'daki bilim insanlarına bilgi gönderebilecek. Uzay aracı 7 yıl sürecek olan yolculuğu sırasında Güneş'in etrafında 24 tur atacak.Aracın görevleri arasında güneş rüzgarının hızlanmasının, yıldızdan devamlı dışarı madde akışının ve yüksek sıcaklığın gizemini çözmeye çalışmak yer alıyor. Kaşifin, Güneş'in aktif parçacıklarının hızlanmasının ardında yatan mekanizmanın anlaşılmasına yardım etmesi de bekleniyor. Güneş'in aktif parçacıkları, yıldızdan fırlayarak uzaklaştıklarında ışık hızının yarısından fazlasına erişiyor. Bilim adamları, aracın ısıyı kesen kalkanının görevi mümkün kılacağını ifade ediyor.
(31.10.2018)
Hubble Uzay Teleskobu yeniden faaliyete geçti
Testlerin başarılı olmasının ardından teleskop, cuma günü bilim operasyonlarına yeniden başladı.
Hubble Uzay Teleskobu, uzay boşluğunda bakacağı yönleri tayin etmesini sağlayan denge çarklarından birinde yaşanan arızanın giderilmesinin ardından bilim gözlemlerine yeniden başladı.
NASA'dan yapılan açıklamaya göre, mühendisler, 5 Ekim'de denge çarklarından birinde meydana gelen arızanın ardından, teleskobun arıza yapan denge çarkını yedek denge çarkıyla değiştirmek üzere çalışmalar yürüttü.
Devreye sokulan ilk denge çarkı, olması gerekenden yüksek dönüş değerleri verdiğinden, ekip, teleskobu uyku moduna almak zorunda kaldı.
Mühendisler, ikinci yedek denge çarkını, devreye sokmadan önce, çeşitli dönüş manevralarında ve operasyon modlarında test etti. Testlerin başarılı olmasının ardından teleskop, cuma günü bilim operasyonlarına yeniden başladı.
Hubble'ın 3 no'lu Geniş Alan Kamerası, "DSF2237B-1-IR" adlı yıldız üreten galaksiyi kızılötesi dalga boyunda kayda aldı.
NASA'nın Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ve Uzay Teleskobu Bilim Enstitüsü (STScl) ile ortaklaşa geliştirdiği Hubble Uzay Teleskobu, 1990'dan bu yana dünya yörüngesinde uzay gözlemleri yapıyor.
(29.10.2018)
Uzaya çıkmak ufku genişletiyor
Uzaya çıkmanın ufku genişletirken, beyinde büyük değişimlere neden olabileceği bildirildi
LiveScience'ın haberine göre, Alman, Belçikalı ve Rus bilim adamlarının, uzayda uzun süre görev yapan 10 kozmonotun beyinleri üzerinde yaptığı araştırma, beyaz ve gri maddede geniş çaplı değişimlerin meydana geldiğini gösterdi.
Uzmanlar, uzun uzay yolculuğundan 7 ay sonra bile omurilik sıvısı akışındaki değişimin eski haline dönmediğini de tespit etti.
Araştırma çerçevesinde, Uluslararası Uzay İstasyonuna (UUİ) giden ve yaş ortalamaları 44 olan erkek kozmonotların beyinleri, uzaya çıkmadan önce, döndükten 9 gün ve 7 ay sonra MRI ile incelendi. Kozmonotların istasyonda yaklaşık 6 ay kaldığına işaret edildi.
Uzmanlar, kozmonotların beynindeki gri maddedeki azalmanın büyük ölçüde normale döndüğüne, öte yandan beyaz maddedeki hacim kaybının dünyaya döndükten 7 ay sonra daha da arttığına dikkati çekti.
Araştırma ekibinde yer alan, Ludwig-Maximilians-Univeristat München'de görevli nörolog ve nöro görüntüleme Profesörü Peter zu Eulenburg, beyindeki bu değişimlerin kozmonotlar için ne anlama geldiğinin soru işareti olduğunu söyledi.
Çalışmanın ayrıntıları "The New England Journal of Medicine" dergisinde yayımlandı
(26.10.2018)
NASA'nın CubeStat uyduları ilk Mars fotoğrafını yolladı
Evrak çantası büyüklüğündeki mini uydular, 12,8 milyon kilometre mesafeden ilk Mars fotoğrafını çekti.Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesinin (NASA) Mars keşif misyonu Mars Cube One (MarCO) kapsamında uzaya yolladığı CubeStat uyduları, uzayda çektikleri ilk Mars fotoğrafını Dünya'ya yolladı.NASA, "MarCO-A" ve "MarCO-B" adları verilen evrak çantası büyüklüğündeki ikiz uyduların 3 Ekim'de çektiği fotoğrafı internet sitesinde yayımladı.MarCO-B'nin üzerinde bulunan geniş açı kamera tarafından çekilen fotoğrafta yaklaşık 12,8 milyon kilometre uzaklıktaki Kızıl Gezegen nokta olarak seçiliyor. Fotoğraf yeni nesil mini uyduların tespit ettiği ilk Mars imajı oldu.CubeStat uyduları NASA'nın ABD'nin California eyaletindeki Jet İtki Laboratuvarı tarafından yürütülen MarCO misyonu kapsamında 5 Mayıs'ta uzaya yollanmıştı.
(24.10.2018)
NASA geliştirdi! (1 milyon 703 bin litre su kullanıldı)

NASA, geliştirilen “Ateşleme Aşırı Basınç Koruması ve Ses Yok Etme su baskını sistemi”ni testinde 1 milyon 703 bin litre suyu bir dakikaya çok yakın sürede tahliye etti.
Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) bilim dünyasının merakla beklediği testi başarı ile gerçekleştirdi.
NASA, geliştirilen “Ateşleme Aşırı Basınç Koruması ve Ses Yok Etme su baskını sistemi”ni testinde 1 milyon 703 bin litre suyu bir dakikaya çok yakın sürede tahliye etti.
Başarılı bir sonuç alınan test 2020 yılının Haziran ayında gerçekleştirilecek Araştırma Görevi-1’in yapılacağı Kennedy Uzay Merkezi Fırlatma Rampasında gerçekleştirildi.
NASA, suyu, yerden yaklaşık 30 metre yukarı püskürten sistemin, roketler fırlatıldığında oluşan yüksek ısı ve üretilen enerjiyi azaltmak için kullanılacağını duyurdu.
(23.10.2018)
Türksat 8K test yayınına başladı.TÜRKSAT 3A 11177 V DVB-S2/16APSK  HEVC  SR 34278 FEC  2/3 (22.10.2018)
Azerbaycanlı grubun Türkiye'de kurduğu haber kanalı Haber Global TV yayın hayatına geçen ay yayına  başladı.Genel Yayın Yönetmenliği'ni Suat Toktaş'ın yaptığı Haber Global'in kadrosunda Genel Yayın Yönetmen Yardımcısı Alişer Delek, ünlü sunucular Erhan Ertürk, Senem Toluay Ilgaz, Gülay Özdem'in yanısıra, İnan Demirel, Sorel Dağıstanlı, Faruk Demirel, Ceren Akdağ, Seda Selek, Temel Okaygün, Başak Çubukçu, Ela Sezen gibi tanınan haberciler yer alıyor.

TÜRKSAT 4A FR:12245 H SR: 27500 FEC: 5/6 DİGİTÜRK: 47. KANAL D-SMART: 53. KANAL(21.10.2018)

Çin, 2020'den itibaren şehirlerini uzaya göndereceği 'yapay Ay' ile aydınlatmayı hedefliyor
Çin'in Çengdu bölgesi, 2020 yılında yerleşim yerlerini uzaya gönderilecek olan ve 'yapay Ay' olarak adlandırılan bir uzay aracıyla aydınlatmayı amaçlıyor.
Asia Times gazetesinin haberine göre 'yapay Ay', gerçek Ay'ın yansıttığı güneş ışığını güçlendirecek ve bu yolla kentlerin gece saatlerinde aydınlatılmasına yardımcı olacak.
Çengdu Uzay Araştırmaları ve Mikroelektronik Teknolojileri Dairesi Başkanı Wu Çunfeng, ay ışıltısından sekiz kat daha güçlü bir aydınlatma sağlamayı hedeflediklerini söyledi.
Wu ayrıca bu teknolojiyi yıllardır test ettiklerini ve artık uygulamaya hazır hale geldiklerini de söyledi.
Yapay Ay'ın Güneş ışınlarını yansıtabilecek güneş enerjisi panellerine benzeyen kanatları olacak. Bu kanatların konumu ayarlanarak Güneş ışınları belli bir bölgeye yoğunlaştırılarak yansıtılacak.
(18.10.2018)
SpaceX gözlem uydusunu uzaya fırlattı
ABD'li uzay mekiği ve roket üreticisi SpaceX, Arjantin uzay ajansının gözlem uydusunu uzaya yolladı.
SpaceX'ten yapılan açıklamada, gözlem uydusunun SpaceX'in Falcon 9 roketiyle ABD'nin Kaliforniya eyaletindeki Vandenberg Hava Kuvvetleri Üssü'nden başarılı şekilde uzaya fırlatıldığı belirtildi.
Saocom-1A uydusunun fırlatıştan 12 dakika sonra yörünge konumuna yerleştiği bildirildi.
Saocom-1A'nın doğal afetler sırasında acil durum yönetimi için kullanılacak sentetik açıklıklı radar taşıdığı ifade edildi.
(18.10.2018)
Çin, ikiz uzaktan algılama uydularını uzaya gönderdi

Çin’in, Yaogan-32 serisine ait ikiz uzaktan algılama uydularını uzaya fırlattığı bildirildi.
Şinhua ajansının haberine göre, Yaogan-32 serisine ait ikiz uzaktan algılama uyduları ülkenin kuzeybatısındaki Ciuçüen Uydu Fırlatma Merkezi'nden Long March (Uzun Yürüyüş)- 2C tek taşıyıcı roketiyle uzaya gönderildi.
Önceden planlanmış yörüngelerine giren uydular, elektromanyetik çevre gözlemi ve adı açıklanmayan çeşitli teknolojilerin test edilmesinde kullanılacak.
Fırlatmanın, Uzun Yürüyüş-2C roket ailesinin 286’ncı görevi olduğu belirtildi.
ABD ve Rusya'dan sonra dahil olduğu "uzay yarışında", son dönemdeki hızlı gelişimiyle öne çıkan Çin, uzaktan algılama uyduları, küresel konumlandırma ve gözlem uyduları, yörüngede daimi uzay istasyonu inşası, Ay çalışmaları, Mars ve Jüpiter’i keşif gibi iddialı projeleriyle 2045’te "uzayın lideri" olmayı hedefliyor.
(13.10.2018)

NASA lazerle buzulları ölçecek uydusunu fırlattı
Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA, buzulları inceleyecek yeni bir uydu fırlattı. Uydu, dünyadaki buz tabakası, deniz buzu ve vejetasyondaki değişimleri inceleyecek.
NASA, buzulları incelemek üzere 1 milyar dolarlık uydu fırlattı. Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA, dünyadaki buz tabakası, buzullar, deniz buzu ve vejetasyondaki değişimi lazerle inceleyecek bir uydu fırlattı.
Icesat-2 uydusu, 1 milyar dolarlık bir proje çerçevesinde kutup bölgeleri üzerinde incelemeler yapacak. NASA verilerine göre, buz katmanlarında yalnızca son bir yılda yaşanan erime, tüm dünyada deniz seviyesinin bir milimetre yükselmesine yol açtı.
Uydu, Grönland ve Antarktika buzullarındaki erimenin, deniz seviyesi yükselmesinde ne denli rol oynadığını inceleyecek. Northrop Grumman şirketi tarafından yapılan Icesat-2 uydusu, ölçümü lazerle yapacak. Araç tarafından gönderilen lazer ışınının dünya yüzeyinden geri yansıma süresi üzerinden yapılacak ölçümle buz yüzeylerindeki incelme miktarı hesaplanacak.
Araç ilk gönderilen Icesat uydusuna oranla 250 kat daha fazla bilgi toplayabilecek ve saniye başına 10 binin üzerinde lazer ışını gönderebilecek şekilde yapıldı. Lazerin dünya yüzeyinden araca geri yansıması ise, saniyenin bir milyarda biri süresinde gerçekleşecek.
Uydu aynı zamanda, vejetasyon, kar tabakaları ve nehir yüksekliklerini de hesaplayacak. Bu hesaplamalar ormanlardaki karbon gazı miktarı ölçümü, sel ve kuraklık önlemleri, yaban hayatı davranışları konusundaki araştırmalarda kullanılacak.
(17.09.2018)
                 
Yerli ve Millî Gözlem Uydusu RASAT 7 Yaşında

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü (UZAY) tarafından tasarlanan ve Türkiye’de üretilen ilk yerli gözlem uydusu RASAT, uzayda 7. yılını geride bıraktı. 17 Ağustos 2011'den bu yana uzaydaki görevini başarıyla yürüten RASAT, görev yaptığı süre boyunca Dünya üzerinde toplam 14 milyon 57 bin 100 kilometrekare alanın görüntüsünü çekti. Türkiye'nin yaklaşık 18 katı görüntü alan RASAT, 2 bin 448 görevi başarıyla yerine getirdi. Türkiye'nin ilk yerli gözlem uydusu RASAT’ın tasarım ömrü 3 yıl olmasına rağmen, 7 yıldır başarıyla çalışarak Dünya yörüngesinde 37 bin 290 tur attı. Böylece RASAT, Türk mühendislerin uzay ortamına uzun süre dayanan ürün geliştirebildiğini ispatlamış oldu.

RASAT Nasıl Çalışıyor?

RASAT, hiçbir sınırlama olmadan dünyanın her yerinden görüntü alabiliyor ve bu görüntüleri TÜBİTAK UZAY’da bulunan yer istasyonuna iletiyor. TÜBİTAK UZAY yer istasyonunda işlenen görüntüler, ülkenin ilk millî uydu görüntü portalı olan "www.gezgin.gov.tr" internet adresinde herkesle paylaşılıyor. RASAT’tan elde edilen görüntüler haritacılık, afet izleme, akıllı tarım, çevre, şehircilik ve planlama çalışmalarında kullanılıyor. İlk yerli gözlem uydusu RASAT’tan elde edilen tecrübe, başarı ve öz güvenle Göktürk-2 uydusu, TÜBİTAK UZAY önderliğinde Türk mühendislerince yapıldı. RASAT ve Göktürk-2 uyduları sayesinde kazanılan deneyimle yüksek çözünürlüklü gözlem uydusu İMECE ve Türkiye'nin ilk haberleşme uydusu Türksat 6A uyduları 2021 yılında uzaydaki yerlerini alacak. Böylece Türkiye, kendi uydusunu yapabilen az sayıda ülkeden biri oldu.
            Barış Gençay(13.09.2018)
TRT TÜRK HD    yayında.Türksat 3A/4A 42.0°E  11054 V DVB-S2/8PSK  SR 30000 FEC 3/4 (27.08.2018)

Ulusal Kanal   yeni frekansta yayında.Türksat 3A/4A 42.0°E  12685 V DVB-S2/8PSK  SR 30000 FEC 2/3 (27.08.2018)

NASA Güneş'e yaklaşacak uyduyu fırlattı.NASA’nın Güneş'in atmosferine dalış yapacak olan Parker Solar Probe adındaki Güneş inceleme uydusu, Florida'daki Cape Canaveral uzay üssünden fırlatıldı.(13.08.2018)
NASA uzay aracının Güneş'e yolculuğu ertelendi
NASA'nın bu sabah fırlatmayı planladığı Parker Solar Probe (Parker Güneş Kaşifi) uzay aracının yolculuğu, arıza nedeniyle 12 Ağustos'a ertelendi.
ABD Havacılık ve Uzay Dairesinin (NASA), bu sabah Florida'daki Cape Canaveral uzay üssünden fırlatmayı planladığı Parker Solar Probe (Parker Güneş Kaşifi) uzay aracının yolculuğu, son anda çıkan teknik arıza nedeniyle ertelendi.
NASA, fırlatış için geriye sayımın son bir dakikasında, Delta 4 roketiyle fırlatılması beklenen otomobil büyüklüğündeki uzay aracının yolculuğunun teknik bir nedenden ötürü ertelendiğini duyurdu.
Yetkililer, 1 buçuk milyar dolara mal olan uzay aracını fırlatmayı 12 Ağustos 2018 Pazar günü (yarın) yeniden deneyecek.Saatteki hızı 690 bin kilometreye ulaşması beklenen aracın, Güneş yüzeyine 6,16 milyon kilometre yaklaşarak, büyük yıldızın atmosferi hakkında bilgi toplaması planlanıyor.Uzay aracının Güneş'e dönük kısmı, yörüngede bin 370 derecelik sıcaklığa maruz kalacak. Aracın üzerinde, Güneş'in radyoaktif etkisine dayanıklı şekilde geliştirilen, yaklaşık 12 santimetre kalınlığındaki karbon kompozit ısı kalkanı aracı yaklaşık 30 derecede tutacak.Parker Güneş Kaşifi'nin, korona adı verilen milyon derecelik atmosferinde 7 yıl boyunca Güneş'in çevresini 24 kez dönmesi planlanıyor.
Keşif aracının, Güneş'i bugüne kadar insan yapımı herhangi bir objeden daha yakından inceleyeceği belirtiliyor.
Aracın görevleri arasında güneş rüzgarının hızlanması, yıldızdan devamlı dışarı madde akışı ve koronadaki çok yüksek sıcaklığa dair bilgi toplamak yer alıyor.Kaşifin, Güneş'in aktif parçacıklarının hızlanmasının ardında yatan mekanizmanın anlaşılmasına yardım etmesi de bekleniyor. Güneş'in aktif parçacıkları, yıldızdan fırlayarak uzaklaştıklarında ışık hızının yarısından fazlasına erişiyor.Bilim insanları, aracın ısıyı kesen kalkanının, görevi mümkün kılacağını ifade ediyor.
(11.08.2018)
NR1 HD, NR1 TÜRK HD  yeni frekansta taşındı.Eski frekanslarda bulunan yayın 22 Haziran Cuma gecesi 23:59’da sona erecek. Bu tarihten sonra yayınlarımızı yalnızca aşağıdaki frekanslardan izleyebilirsiniz.

Türksat 3A/4A 42.0°E  12729 V DVB-S2/8PSK  SR 30000 FEC 2/3(21.06.2018)

NR1 HD, NR1 TÜRK HD, KIBRIS GENÇ TV HD  yeni frekansta yayında.

Türksat 3A/4A 42.0°E  12729 V DVB-S2/8PSK  SR 30000 FEC 2/3(01.06.2018)

Dream TV HD  yayında Türksat 3A/4A 42.0°E  12245 H DVB-S2/8PSK  SR 27500 FEC 5/6(01.06.2018)
Kanal Ege yayında.Türksat 3A/4A 42.0°E  12729 V DVB-S2/8PSK  SR 30000 FEC 2/3(01.06.2018)
SpaceX yeni roketi Falcon 9'un yeni versiyonunu denedi
Amerikan havacılık şirketi SpaceX geri dönüşümlü ve çok kullanımlı roketi Falcon 9'un geliştirilmiş yeni versiyonu Block 5'in lansmanını başarıyla gerçekleştirdi.
Cuma günü Florida'daki Kennedy Uzay Merkezi'nden Bangladeş için havalanan roketin hedeflenen yörüngeye başarıyla ulaştığı ardından da Pasifik Okyanus'unda bulunan insansız bir platform gemisine sorunsuz bir şekilde geri döndüğü bildirildi.Falcon 9 diğer roketlere göre hem daha ekonomik hem de en az 10 defa yeniden kullanılabilmesi özelliği ile dikkat çekiyor.Böylece SpaceX'in sahibi Elon Musk en büyük hedefi olan uzay yolculuğunu yaygınlaştırma ve nihayetinde insanları Mars'a gönderme hayaline bir adım daha yaklaşmış oldu.(12.05.2018)
NASA, Mars'taki depremleri incelemek üzere yeni insansız uzay aracı InSight'ı uzaya gönderdi.
NASA'nın, California'daki Vandenberg Hava Kuvvetleri Üssü'nden, Atlas V roketiyle fırlatılan InSight uzay aracı, yüksek teknoloji sismometre ile Mars'taki depremleri inceleyecek.
InSight uzay aracının, gezegenin sıcaklığını ölçmek için daha önce hiç olmadığı kadar derine inerek yaklaşık 5 metrede incelemelerde bulunması bekleniyor.
Yüzey altı araştırması yapacak olan araç, Kızıl Gezegen'in jeolojik gelişimine ilişkin incelemelerde bulunacak.
Araç, Mars depremlerinin oluşturduğu sismik dalgaları kullanarak gezegenin iç yapısının bir haritasını oluşturacak.
Gezegenin oluşumunu araştıracak olan InSight'ın, 6 ay sonra Mars'a inmesi ve jeolojik kazılara başlaması planlanıyor.
Türksat 3A/4A 42.0°E KRAL POP TV HD yayında 12015 H  SR 27500 FEC 5/6(5.05.2018)
Çin, Cuhay-1 serisine ait beş uzaktan algılama uydusu fırlattı.
Şinhua ajansının haberine göre, uydular, Long March-11 (Uzun Yürüyüş) adlı tek taşıyıcı roketle ülkenin kuzeybatısındaki Ciuçüen Uydu Fırlatma Merkezi’nden yörüngelerine gönderildi.
Zhuhai Orbita Aerospace Science and Technology Co. şirketi tarafından geliştirilen Cuhay-1 serisinin ticari amaçlı uzaktan algılama uydusu olduğu belirtilen haberde, uyduların, tarım, arazi, su kaynakları, çevre koruma ve ulaşım alanlarına yönelik veri sağlayacağı kaydedildi. Fırlatma görevinin Uzun Yürüyüş roket serisinin 272. uçuş misyonu olduğu ifade edildi. (4.05.2018)
Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) tesislerindeki Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi'nde (USET) yapımına başlanan Türkiye'nin ilk yerli ve milli haberleşme uydusu Türksat 6A'nın üretimi 2020 yılı sonunda tamamlanacak.
Türksat 6A'nın üretiminde 350'ye yakın araştırmacının çalıştığı, uydunun 546 milyon liralık bütçesinden bugüne kadar 150 milyon liralık kısmı harcandı.
Projenin yabancı bir firmaya verilmesi halinde fırlatma bedeli hariç 200 milyon liraya  yakın bir maliyetinin olacaktı. Ar-Ge projelerinde ise maliyetin ilk aşamada yüksek olmaktadır.Daha sonraki üretimler düşmektedir.
Türksat 6A'nın fırlatma bedelinin Türksat tarafından karşılanacak.Uydunun tasarımı ve üretiminin önemli bir bölümüyle testleri Türkiye'de gerçekleştirilecek.
Türksat 6A'nın, Aralık 2014'te yapımına başlanmıştı. Projede üçüncü yıla girdi.
TÜBİTAK Uzay, TUSAŞ, Aselsan ve CTech tarafından üretimi gerçekleştirilen Türksat 6A'nın 16 yıl kullanım ömrü olacak.
NASA TV HD , NASA TV UHD (4K-HEVC)  şifresiz yayına başladı.HOTBIRD (13° E) 11373 H DVB-S2/8PSK SR:27500 FEC 3/4 (Barış Gençay)(23.04.2018)
Kral Pop TV 1 Mayıs 2018 itibariyle kapanıyor. Tüm kanalların HD yayına geçmesi, bağlı olduğu Doğuş grubunun yapılandırmaya gitmesi, kliplerin ücretsiz yayınlanması gibi nedenlerle Kral TV ile birleşecek! Doğuş grubunda en son NTV Spor da kapatılmıştı.(16.04.2018)
Türkiye'nin küp uydusu UBAKUSAT Nisan ayının başında uzaya bırakıldı
İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi tarafından deneysel amaçlı geliştirilen küp uydu "UBAKUSAT" SpaceX firmasının Falcon 9 roketiyle Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden uzaya gönderildi. SpaceX firması tarafından canlı yayın olarak verilen fırlatma işleminin başarılı bir şekilde gerçekleşti. UBAKUSAT'ın kargo aracı yörünge girme aşamasına geçti.
UBAKUSAT'ın özellikleri
İTÜ yetkilileri, yaklaşık 3 kg ağırlığında, 10X10X34 cm boyutlarındaki ve ses verisi aktarımında kullanılacak küp uydunun geliştirilmesinde insan emeği hariç sadece donanım için yaklaşık 100.000 dolar harcandığını kaydettiler.İki ülke arasında varılan anlaşma uyarınca, uydunun 250 bin avro civarındaki fırlatma bedeli Japon Hükümeti tarafından karşılanacak.İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi yetkilileri, uydunun UUİ’den uzaya bırakılacak olması nedeniyle yörünge ömrünün 6-12 ay arası olacağını, bu sürenin UUİ’nin bulunacağı irtifa ve Güneş’in radyasyon etkinliğine bağlı olarak değişeceğini vurguluyorlar. UUİ’nin irtifası ne kadar yüksek, güneşin etkinliği ne kadar az olursa uydunun ömrü o kadar uzun olacak.
(Barış Gençay)(16.04.2018)
Uzayda geri dönüşüm zamanı! 'Falcon 9' roketi ateşlendi
'Falcon 9' roketi ABD'nin Florida eyaletinden başarıyla uzaya fırlatıldı. Elon Musk'ın SpaceX firması daha önce kullandığı roketi ve kapsülüyle uzaya 2.6 tonluk kargo gönderdi.
Geri sayım sona erdi. 'Falcon 9' adlı roket ateşlendi. Burası, Amerika Birlşeik Devletleri'nin Florida eyaleti... Görüntüler, Cape Canaveral Hava Üssü'nde kaydedildi. Ünlü girişimci Elon Musk'ın SpaceX firması, daha çnce başka görevlerde kullandığı Falcon 9 roketi ve Dragon kargo kapsülü ile Uluslararası Uzay İstasyonu'na 2.5 tonluk malzeme gönderdi. Şirket böylece Aralık 2017'den sonra ikinci defa geri dönüştürülmüş uzay araçlarıyla bir fırlatma gerçekleştirmiş oldu. Kapsül, uzay istasyonunundaki astronotlara 2.6 ton ağırlığında yemek ve deney malzemesi taşıdı. Malzemeler, gök gürültülü fırtınaların ve uzayda ilaç geliştirilmesinin araştırılmasında kullanılacak.
SpaceX, Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) ile yaptığı 16 milyar dolar değerindeki anlaşma kapsamında uzaya 14'üncü defa malzeme taşımış oldu. SpaceX'in amacı, milyonlarca dolar değerinde olan bu malzemeleri tekrar kullanarak uzay yolculuklarını daha az maliyetli bir hale getirmek.
Uzay araçları genelde görevlerini tamamladıktan sonra okyanusta yok oluyorlar. Falcon 9 adlı roket daha önce Ağustos 2017'deki bir görevde kullanılmış; Dragon kapsülü ise Nisan 2016'da yine uzay istasyonuna gönderilmişti.
Uzayda geri dönüşüm zamanı! 'Falcon 9' roketi ateşlendi
'Falcon 9' roketi ABD'nin Florida eyaletinden başarıyla uzaya fırlatıldı. Elon Musk'ın SpaceX firması daha önce kullandığı roketi ve kapsülüyle uzaya 2.6 tonluk kargo gönderdi.(5.04.2018)
Çin'in kontrolden çıkan uzay istasyonu dünyaya düştü

Günlerdir nereye düşeceği merak edilen Çin'in uzay istasyonu Tiangong 1, gece saatlerinde atmosfere girdi.Çin İnsanlı Uzay Mühendisliği Bürosu'ndan yapılan açıklamada, Tiangong 1'in TSİ 03:15'te atmosfere girdiği belirtildi. Uzay istasyonunun büyün bir kısmının Büyük Okyanus'un güneyinde atmosfere girer girmez yanarak infilak ettiği bildirildi.
Çin'in 2011'de fırlattığı 8,5 ton ağırlığındaki, Tiangong-1 isimli uzay istasyonu 2013'te görev süresini tamamlamıştı. 2016'da Çin yönetimi, uzay istasyonunun kontrolden çıktığını Birleşmiş Milletler'e bildirmişti.Uzay aracının düşebileceği yerler arasında Türkiye, İtalya, İspanya, Japonya ve Kore bulunuyordu.10 metrelik uzunluğu ve 8 ton ağırlığı ile Tiangong-1, Dünya'nın atmosferine yeniden giren insan yapımı diğer araçlardan biraz daha büyük.(2.04.2018)

Çin'in tek taşıyıcı roketle uzaya iki navigasyon uydusu gönderdiği bildirildi.
Şinhua ajansının haberine göre, ülkenin orta kesimindeki Şiçang Uydu Fırlatma Merkezi'nden tek taşıyıcı roketle Çin'in yapım aşamasındaki küresel "Kuzey Yıldızı (Beydou) Navigasyon Uydu Sistemi" için iki uydu daha uzaya gönderildi.
Navigasyon sistemi kapsamında gönderilen uyduların 30'uncu ve 31'inci uydular olduğu belirtildi. Bu uyduların önceden belirlenmiş yörüngelerine kısa süre içinde yerleştiği açıklandı.
Fırlatma işleminde, ülkenin yerli üretimi olan "Uzun Yürüyüş" adlı taşıyıcı roket serisine ait Uzun Yürüyüş (Long March) 3B roketinin kullanıldığı ifade edildi(30.03.2018)
Türkiye'yi de tehdit eden Çin uzay istasyonu için 5 uyarı

Çin'in 2011 yılında yörüngeye gönderdiği 9,4 ton ağırlığındaki uzay istasyonu Tiangong-1, Pekin yönetiminin kontrolü kaybetmesinin ardından düşüşe geçti. İstasyonun Pazar günü taşıdığı zehirli atıklarla birlikte Dünya’ya düşebileceği belirtiliyor. Haftasonu Dünya'ya düşme ihtimali bulunan Çin uzay istasyonu Tiangong-1'le ilgili olarak İtalya'dan halka uyarılar geldi.

2013 yılından bu yana herhangi bir astronotun görev yapmadığı Tiangong-1 (Cennet Sarayı-1), isimli uzay aracı kontrolden çıkmış bir şekilde gezegenimize doğru ilerliyor. Çin'in 2011 senesinde yörüngeye fırlattığı istasyonun birkaç ay içinde gezegenimize düşmesi bekleniyor.
Avrupa Uzay Ajansı'ndan (ESA) yapılan açıklamada Tiangong-1'in gezegenimize düşeceği olası tarihler paylaşıldı. ESA'ya göre, Tiangong-1'in 1 Nisan Pazar günü Dünya'ya düşmesi bekleniyor.
Çin'in 1 Nisan'da Dünya'ya düşebileceğini açıkladığı, "Cennet Sarayı-1" adlı uzay istasyonunun, riskli bölgede bulunan Türkiye'de yerleşim yerine rastlaması halinde, can ve mal varlığına zarar verebileceği bildirildi.

1991'de Sovyetler Birliği'ne ait 20 tonluk Salyut 7 istasyonu, bir diğer 20 tonluk uzay aracına takılı halde Dünya'ya çarpmış, ayrılan parçalar Arjantin'in Capitán Bermúdez kentine düşmüştü.
1979'da ise NASA)'nınkontrolünü neredeyse tamamen kaybettiği 77 tonluk uzay istasyonu Skylab da hızla yeryüzüne düşüşe geçmiş, büyük parçalardan bazıları Batı Avustralya'ya düşmüştü.(29.03.2018)

Doğan Medya Grubu satıldı!
Doğan Holding'ten KAP'a yapılan açıklamada, "Şirketimiz'in aralarında Doğan Dağıtım Satış Pazarlama Matbaacılık Ödeme Aracılık ve Tahsilat Sistemleri A.Ş. ("Yaysat"), Doğan Gazetecilik A.Ş. (Posta, Fanatik), Doğan Haber Ajansı A.Ş., Doğan TV Holding A.Ş., DTV Haber ve Görsel Yayıncılık A.Ş. ("Kanal D" TV), Doruk Televizyon ve Radyo Yayıncılık A.Ş. ("CNN Türk" TV), Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş. ve Mozaik İletişim Hizmetleri A.Ş. ("D Smart")'nin de bulunduğu, yazılı ve görsel medya bölümünde faaliyet gösteren doğrudan ve dolaylı bağlı ortaklıklarımızdan önemli bir kısmının sermayelerinde sahip olduğumuz paylarımızın tamamının satışı ve devri konusunda, 1.100.000.000$ (Birmilyaryüzmilyon Amerikan Doları) "işletme değeri"nden, ilgili finansal borçların indirim konusu yapılması suretiyle, 890.000.000$ (Sekizyüzdoksanmilyon Amerikan Doları) "hisse değeri" üzerinden, Demirören Holding A.Ş. ile görüşmelere başlanmıştır. Konuya ilişkin gelişmeler oldukça, ilgili mevzuat kapsamında ayrıca kamuya açıklama yapılacaktır" denildi.
(22.03.2018)
NTV Spor resmen kapandı! (21.03.2018)
TMSF'nin internet sitesinde yer alan satış ilanına göre, Jin Haber Ajansı, Azadiyat Welat Gazetesi, Patnos FM, Bugün TV Ankara Şubesi ve Cihan Haber Ajansı'nın makine, teçhizat ve demirbaşları teklif alma yöntemiyle satışa sunuldu.
5 medya kuruluşunun varlıkları toplam 954 bin 422 lira muhammen bedelle satışa çıkarıldı. Söz konusu varlıklar, 9 Mart mesai bitimine kadar alınacak tekliflerin değerlendirilmesi sonucunda satılacak. Birden fazla teklif verilen varlıklar için teklif sahipleri arasında 13 Mart'ta açık artırma yapılacak. Bu arada, bazı basın yayın kuruluşlarından TMSF'ye devredilen 6 araç da 1 milyon 138 bin 500 lira toplam muhammen bedelle satışa çıkarıldı.
(09.02.2018)
Elon Musk tüm dünyaya internet sağlamak için ilk adımı attı
SpaceX'in CEO'su Elon Musk, tüm dünyaya internet sağlayacak olan uydularını uzaya gönderdi. Uzun vadeli projenin ilk adımı böylece atılmış oldu. Söz konusu proje ile internet hızının ciddi derecede artması ve internet erişimi bulunmayan noktalarında online dünya ile buluşması hedefleniyor.
SpaceX 21 Şubat  saat 17.17’de SpaceX’in küresel internet projesi için uzaya göndereceği Starlink uydusundan ilki uzaya fırlatmayı planlıyordu. Ancak olumsuz hava koşulları nedeniyle bu misyon bugün gerçekleşti.
Dünya'nın yörüngesine yerleştireceği 4000 adet uyduyla tüm dünyaya internet sağlayacak global bir ağ kurmayı planlayan SpaceX test uydularını taşıyan Falcon9 roketini fırlattı.
Şirket, İspanya Savunma Bakanlığı tarafından finanse edilen Paz adlı uyduyu göndereceği Falcon 9 roketiyle beraber, iki adet deneysel geniş bant uydusunu da uzaya taşıyacak. Projenin önümüzdeki 10 yıl içinde hizmete girecek uydudan internet hizmetinin öncüsü olması bekleniyor.
(23.02.2018)
Türksat Model Uydu Yarışması yapılacak
3. Türksat Model Uydu Yarışması, 20-23 Eylül'de İstanbul Yeni Havalimanı'nda yapılacak.
Türksat AŞ'den yapılan açıklamaya göre, Türkiye'de ilk defa üniversite ve yüksek lisans öğrencileri arasında düzenlenen Türksat Model Uydu Yarışması'nın 3'üncüsü, Türkiye Teknoloji Takımı'nın iş birliğiyle organize edilecek.
İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali (TEKNOFEST) kapsamında gerçekleştirilecek 3. Türksat Model Uydu Yarışması'nın adresi İstanbul Yeni Havalimanı olacak.
Organizasyonla "tasarla-yap-uçur" modelinde gerçek uydu sistemlerinin yapım süreçlerini birebir uygulama şansı elde edecek öğrenciler, farklı üniversite takımlarıyla tecrübe paylaşımı ve sektörde faaliyet gösteren kurumlar, şirketler, uzmanlar ve mühendislerle iletişim imkanı bulacak.
Yarışmada birinciliği elde edecek takım üyelerine 2 bin lira, ikinci takım üyelerine bin 500 lira, üçüncü takım üyelerine ise bin lira tutarında anlaşmalı teknoloji mağazalarında kullanabilecekleri hediye çeki verilecek.
(23.02.2018)
ESA, Dünya’nın sonuna neyin sebep olacağını açıkladı
Yıllardır Dünya’mızın ve insanlığın nasıl yok olacağıyla ilgili teoriler ortaya atılıyor ve bilim insanları dur durak bilmeden Dünya’nın başına gelebilecek her şeyi araştırıyor. Bu kez Avrupa Uzay Ajansı (ESA), çeşitli uydulardan elde ettiği bilgilerle bin yılda Dünya’nın sonunu getirecek teorisini paylaştı.
ESA’nın açıklamalarına göre Dünya’nın manyetik kutupları çok yakında yer değiştirmeye başlayacak. Manyetik kutupların yer değiştirmeye başlamasıyla birlikte dünya çeşitli zorluklarla karşılaşmaya başlarken bu zorluklar bir süre sonra çok daha büyük hale gelecek.

ESA, bu durumu Dünya’nın manyetik kalkanının 10 kat daha hızlı zayıflamasına bağlayarak bu durumun çok daha ciddi olayları tetikleyeceğini belirtiyor.(17.02.2018)

Mars'a yolculuk başladı (Falcon Heavy fırlatıldı)
ABD merkezli uzay aracı ve roket üreticisi SpaceX şirketinin kurucusu Elon Musk'ın girişimiyle yapılan dünyanın en güçlü roketi Falcon Heavy, Florida eyaletindeki Kennedy Uzay Üssü'nden uzaya fırlatıldı. Fırlatma işleminin ilk aşaması sorunsuz gerçekleşti ve Atlas Okyanusu üstünde roketten ayrılan kapsül yeniden kullanılmak üzere dünyaya döndü. Roket ise Mars'a doğru yol almayı sürdürüyor.Tesla'nin üst düzey yöneticisi ve SpaceX’in kurucusu milyarder iş adamı Elon Musk'a ait Falcon Heavy füzesi, Florida eyaletindeki Kennedy Uzay Merkezi'nden sorunsuz bir şekilde fırlatıldı. 
Fırlatma sonrası kapsülden ayrılan roketler Dünya'ya döndü. Kapsülün Mars'a doğru yol almaya devam ediyor.
Uzay taşımacılığında çığır açması beklenen rokete Tesla'nın ürettiği ve sürücü koltuğunda astronot giysileri giydirilmiş manken yerleştirilen kırmızı renkli bir otomobil de yüklendi. Aracın radyosu ise David Bowie'nin 'Space Oddity' şarkısını çalacak. Elon Musk, gazetecilere yaptığı açıklamada "Araba dünyadan 400 milyon kilometre uzağa gidecek ve saniyede 11 kilometre yapıyor olacak. Roketten Mars'ın yörüngesine yerleştirilecek aracın, bir kaç yüz milyon hatta milyarca yıl kalacağını tahmin ediyoruz" dedi. 
Üç besleyici roketi ve 27 motoru olan Falvon Heavy adlı roket, 2 milyon kilogram itme gücünde. Roket, 45 yıl önce NASA'nın astronotları uzaya taşıdığı 'Satürn 5' roketlerinden sonra fırlatılan en güçlü roket olma özelliği taşıyor. 
Kapsülün güneş yörüngesinde yüzlerce, hatta milyonlarca yıl dönmesi bekleniyor. 
(07.02.2018)
Euronews ortaklığı TRT’nin talebiyle sona erdi
TRT ve çok dilde yayın yapan uluslararası haber kanalı Euronews arasında 2009 yılında yapılan ortaklık anlaşması, TRT’nin talebiyle sona erdi.
1993 yılında kurulan çok dilde 24 saat yayın yapan haber kanalı Euronews ile TRT arasındaki anlaşma 27 Şubat 2009 tarihinde imzalanmıştı.
Anlaşmanın gerekçesi şöyle anlatılmıştı: “Türkiye’nin AB’ye giriş sürecine katkı sağlamak, uluslararası Türkçe yayıncılığın geliştirilmesi ve Türkiye’nin yurt dışında tanıtılmasına destek olmak.”
6 Ağustos 2009’da uygulamaya giren anlaşmayla birlikte, 2010 yılının ocak ayında Euronews, Türkçe yayına başlamıştı.
Euronews Türkçe, o dönem kanalın yayın yaptığı dokuzuncu dil olmuştu.
TRT, yüzde 15,70’lik hissesiyle France Televisions (Fransa), RAI (İtalya) ve RTR’nin (Rusya) ardından Euronews’ın dördüncü büyük hissedarı olmuştu.Ortaklık resmen sona erdi.Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan bakanlar kurulu kararına göre, TRT ve Euronews SA ortaklığına ilişkin karar yürürlükten kaldırıldı. Karar, TRT’nin yazısı üzerine bakanlar kurulu tarafından alındı.
(02.02.2018)
Türksat 3A/4A 42.0°E TRT Müzik HD, TRT Kurdi HD kanallar yayında 11054 V DVB-S2/8PSK  SR 30000 
Türksat 3A/4A 42.0°E TRT Avaz HD 11096 H HD kanal yayında   SR 30000  (20.01.2018)
Hindistan 100. uydusunu fırlattı
Hindistan'ın 100. uydusunu uzaya başarıyla fırlattığı bildirildi.
Yerel basına çıkan haberlere göre, Hindistan Uzay Araştırmaları Merkezi'nin (ISRO) aralarında Cartosat-2 hava gözlem uydusunun bulunduğu 31 uydu taşıyan roketi ülkenin güneyindeki Andhra Pradeş eyaletinde bulunan Satiş Dhavan uzay üssünden fırtlattı.
"Polar Uydu Fırlatma Aracı" (PSLV-C40) adı verilen roketteki 3 uydunun Hindistan'a, geriye kalanların ise ABD, Kanada, İngiltere, Fransa, Finlandiya ve Güney Kore'ye ait olduğu belirtildi.
Yer ve coğrafi bilgi sistem uygulamaları geliştirmede kullanılacak uyduların toplam ağırlığının 710 kilogram olduğu kaydedildi.
Roket, uyduları iki ayrı yörüngeye yerleştirecek.Hindistan Başbakanı Narendra Modi, uyduların fırlatılmasının Hindistan Uzay Programı'nın parlak geleceğinin işareti olduğunu dile getirerek ISRO'yu tebrik etti. 
ISRO'nun 8 uydu taşıyan roketi geçen ağustosta teknik bir arza nedeniyle fırlatılamamıştı.
 (14.01.2018)
Elon Musk'ın 'gizli uzay görevi' başarısız oldu (SpaceX'ten ilk açıklama)
ABD’nin "yüksek düzeyde gizli" devlet uydusu Zuma'nın, Florida'da bir askeri üsten SpaceX Falcon 9 roketiyle uzaya gönderildikten sonra kaybolduğu ve milyarlarca dolar zarara yol açtığı ileri sürüldü. SpaceX'ten konu ile ilgili ilk açıklama geldi.
Elon Musk'ın sahibi olduğu SpaceX tarafından fırlatılan 'gizli ABD uzay misyonu'nun başarısızlıkla sonuçlandığı ortaya çıktı.
Başarısızlığın kendilerinden kaynaklanmadığını savunan SpaceX. Yaptığı açıklamada ‘’Şimdiye kadarki tüm verilerin tek bir taraftan incelenmesi kamuoyunu yanıltıyor. Falcon 9 pazar gecesinde herşeyi doğru yaptı. Aksi yönde oluşan düşünceleri değiştirmek için gerekli yerlere rapor vereceğiz.’’ ifadelerine yer verdi. 
(13.01.2018)
                 
Rusya, "yanlış koordinat girdiği için" 45 milyon dolarlık uydusunu kaybetti
Kasım ayında Rusya, 2750 kilogram ağırlığındaki 45 milyon dolarlık uydusu ile irtibatı kaybetti.

Sebebi, Meteor-M hava durumu uydusunun yanlış koordinatlarla programlanması.
Rusya Başbakan Yardımcısı Dmitry Rogozin Çarşamba günü Rossiya 24 eyalet televizyon kanalına verdiği demeçte, hatanın insan kaynaklı olduğunu söyledi. Haberin kaynağı Reuters. Meteor-M'nin, geçen ay Uzakdoğudaki Vostochny kozmodromundan fırlatıldığını, ama güney Kazakistan'da bulunan Baikonur kozmodromu için kalkış koordinatları ile programlandığı bildirildi.
Rogozin, "roket gerçekten Baikonur'dan kalkıyor gibi programlanmıştı" dedi. "Doğru koordinatları almadılar."
Reuters, roketin değerli şeyler taşıdığı, "Rusya, Norveç, İsveç, ABD, Japonya, Kanada ve Almanya'daki bilimsel, araştırma ve ticaret şirketlerine ait 18 küçük uyduyu barındırdığı" belirtildi.
İnsan programlama hataları ve teknik aksaklıklar, uzay uçuşunda nadir değildir. Aslında bu, yakın zamanda Rusya'nın başına gelen ilk aksilik değil. 2015'te roketlerden biri, ateşlendikten birkaç dakika sonra Meksika'nın iletişim uydusunu yok ederek patladı. Ve geçen yıl, Japonya'nın 273 milyon dolarlık Hitomi uydusu ayrıştıktan ve yörüngeden atıldıktan sonra kayıp ilan edildi. Sebep büyük oranda insan hatasına atfedilmişti.
(6.01.2018)